εικονικό πένθος... γιατί??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715

    εικονικό πένθος... γιατί??

    ...με εχει πιασει εδω και καιρο μια Μ@λ@κισμενη εμμονη, οτι πεθαινει ο πατερας μου.. ζω το σεναριο κανονικα, το νοσοκομειο, την κηδεια..τον θρηνο!σαν να προσπαθησω να με προετοιμασω απο μια τετοια συμφορα!!!
    δεν μου φτανουν ολα τα προβλήματα μου, εχω και αυτο..και με χτυπάει στις λιγοστες φασεις που ειμαι ηρεμη και με τρελαινει!!!

    οκ σαν σκεψη ξερω οτι ειναι κατι σαν την αυτοκτονια όλους μας χτυπάει..αλλα εχει γινει κατι παραπάνω απο σκέψη πλέον... και ειναι καθημερινο...
    δεν γινεται να ειναι φυσιολογικο πλέον αυτο το πραγμα... ασε που φοβαμαι ..ειμαι και προληπτικη!!

    γιατι με χει πιασει αυτος ο δαιμονας ??

  2. #2
    Ωχ... ανησυχητικο μου φαινεται. Συμβαινει καθε μερα επι μια εβδομαδα ? Ω ρε γμτ...


    Σου ειχε ξανα τυχει παλιοτερα να εχεις εξισου μια ασχημη σκεψη ως σεναριο που να επαναλαμβανεται, ξανα και ξανα λες και δεν υπαρχει τροπος να πατησεις παυση ?

    Εμενα μου ειχε συμβει 2-3 φασεις στη ζωη μου και νομιζω οτι καθε φορα ηταν και δυσκολοτερο να αντεξω την επιμονη της φασης.
    Δεν εχω ιδεα πως το ονομαζουν ψυχιατρικα. Ας το πουμε απλα ενα σκαλωμα του μυαλου που μεχρι να πεις - αι στα κομματια δεν αντεχω αλλο και να κανεις μια ειδους υπερβαση, μια αλλαγη στη ζωη σου εκεινο επιμενει.

    Και τις 3 φορες εκανα αλλαγη αποτομη το οποιο λειτουργησε σαν σοκ που διεκοψε την επαναληψη την κασετας- σεναριου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    μου εχει ξανατυχει, αλλα οχι σε τετοια εμβελεια..δεν ειναι μια βδομαδα μονο.. εμτωμεταξυ καπου ειχα διαβασει οτι αυτα τα σεναρια πρεπει να τα ζεις ολοκληρωμενα για να τα ξορκισεις και να σταματησουν..και ανοιξα τις κανουλες!...
    πως ζουμε την αυτοκτονια μας...με την κηδεια μας και κλαιμε..ετσι ακριβως το ζω!..και μουρχεται σε ασχετες φασεις..πχ την ωρα που οδηγω..στη δουλεια στη βολτα με τον σκύλο...εχει καταντησει μαρτυριο πια!!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ψυχιατρικα το λενε νομιζω ιδεοψυχαναγκαστικη εμμονη..δηλαδη μια ιδεα που επαλαμβανεται απο μονη της συνεχεια στο μυαλο μας...εγω απλα θα ελεγα πως αυτο που εχεις ειναι απλα μια φοβια για τον πατερα σου, δηλαδη κατι που θα ηθελες να μην συμβει στον πατερα σου.. ειναι ιδιαιτερα κατανοητο αν εισαι συνδεδεμενη μαζι του... κατα τα αλλα τον ανθρωπο παντοτε η ιδεα του θανατου τον τρομαζε...ειτε επροκειτο για ανθρωπο δικο του ή για τον ιδιο του τον εαυτο!!! και εγω φοβαμαι τον θανατο, φοβαμαι να μην πονεσω...απλα εν τελη δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο την μεταβαση της ψυχης στον αλλο κοσμο............

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Και γω το χω αυτό είτε θα πεθάνω εγώ είτε ο πατέρας μου όλο αυτό εδώ και τρία χρόνια ενώ κάναμε εξετάσεις όλοι εγώ δεν ηρέμησα έχω αλλάξει θεώρηση ζωής πλέον φοβάμαι πολύ εύκολα μην γίνει τίποτα ξαφνικό η κακία η ώρα δε ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή δεν ηρεμώ ποτέ από αυτό πάντως κι έχω κ αλλά τέτοιου τύπου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    ψυχιατρικα το λενε νομιζω ιδεοψυχαναγκαστικη εμμονη..δηλαδη μια ιδεα που επαλαμβανεται απο μονη της συνεχεια στο μυαλο μας...εγω απλα θα ελεγα πως αυτο που εχεις ειναι απλα μια φοβια για τον πατερα σου, δηλαδη κατι που θα ηθελες να μην συμβει στον πατερα σου.. ειναι ιδιαιτερα κατανοητο αν εισαι συνδεδεμενη μαζι του... κατα τα αλλα τον ανθρωπο παντοτε η ιδεα του θανατου τον τρομαζε...ειτε επροκειτο για ανθρωπο δικο του ή για τον ιδιο του τον εαυτο!!! και εγω φοβαμαι τον θανατο, φοβαμαι να μην πονεσω...απλα εν τελη δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο την μεταβαση της ψυχης στον αλλο κοσμο............
    γινεται να εισαι ΙΔΨ και να εχεις μονο μια εμμονη?... θελω γιατρο λες?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Και γω το χω αυτό είτε θα πεθάνω εγώ είτε ο πατέρας μου όλο αυτό εδώ και τρία χρόνια ενώ κάναμε εξετάσεις όλοι εγώ δεν ηρέμησα έχω αλλάξει θεώρηση ζωής πλέον φοβάμαι πολύ εύκολα μην γίνει τίποτα ξαφνικό η κακία η ώρα δε ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή δεν ηρεμώ ποτέ από αυτό πάντως κι έχω κ αλλά τέτοιου τύπου
    μου χει φυγει αυτο για τον εαυτο μου...δεν μου σκαει πλεον αυτη η σκεψη.
    και οχι τιποταλλο ..αν -χτυπα ξυλο παναγια μου- πάθει τιποτα ο ανθρωπος, θα πεθανω απο τυψεις... γιατι ολο αυτο το κλαμα που ριχνω...καταβάθως...με εκτονωνει!!! σκ@τα τα χω κανει μεσα στο κεφαλι μου!!!!!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by rea View Post
    γινεται να εισαι ΙΔΨ και να εχεις μονο μια εμμονη?... θελω γιατρο λες?
    δεν νομιζω πως μπορω να σου πω εγω για κατι τετοιο, μονο εσυ το γνωριζεις αυτο...ακομα και ενα βιβλιο θα μπορουσε να ηταν σαν γιατρο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by rea View Post
    μου χει φυγει αυτο για τον εαυτο μου...δεν μου σκαει πλεον αυτη η σκεψη.
    και οχι τιποταλλο ..αν -χτυπα ξυλο παναγια μου- πάθει τιποτα ο ανθρωπος, θα πεθανω απο τυψεις... γιατι ολο αυτο το κλαμα που ριχνω...καταβάθως...με εκτονωνει!!! σκ@τα τα χω κανει μεσα στο κεφαλι μου!!!!!!
    Εμενα μου εχει συμβει με τις λεγομενες σκεψεις αστραπη και αμεσως μολις γινει αυτο κανω κατι να το ξορκισω πχ αν ειμαι ετοιμη να κοιμηθω σηκωνομαι πανω η αν περπαταω στο δρομο μπορει να γυρισω πισω μερικα βηματα και βα πιασω κατι οτι μουρθει γενικα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    δεν νομιζω πως μπορω να σου πω εγω για κατι τετοιο, μονο εσυ το γνωριζεις αυτο...ακομα και ενα βιβλιο θα μπορουσε να ηταν σαν γιατρο!
    τα βιβλία με επηρεαζουν προσωρινα..στην αρχη λέω ναι! αυτο ειναι! τωρα το καταλαβα! δεν θα ξανασκεφτω ετσι..ε και μετα απο λιγο καιρο τα χω ξεχασει ολα... εχω ακουσει για βιβλία που σου αλλαζουν την ζωη αλλα δεν μου χει τυχει κατι τετοιο ...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Εμενα μου εχει συμβει με τις λεγομενες σκεψεις αστραπη και αμεσως μολις γινει αυτο κανω κατι να το ξορκισω πχ αν ειμαι ετοιμη να κοιμηθω σηκωνομαι πανω η αν περπαταω στο δρομο μπορει να γυρισω πισω μερικα βηματα και βα πιασω κατι οτι μουρθει γενικα...
    φοβαμαι οτι αν το καταπιεσω προσπαθοντας να το διωξω θα με στοιχειωσει χειροτερα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Δυστυχώς η ευτυχώς εγώ αλλάζω μόνο μέσα από εμπειρίες είτε ευχάριστες είτε δυσάρεστες αλλιώς εγώ δε νομίζω ότι προκύπτει αλλαγή εγώ συνήθως γίνεται μια μαλάκια θα την αναλύσω θα καταλάβω τι έγινε και την επόμενη φορά θα προσπαθήσω να μην ξαναγίνει έτσι μαθαίνω εγώ εδώ και χρόνια ούτε με γιατρούς ούτε με βιβλία στη ζωή μου συμβαίνουν μαλακές από πέντε χρονών και ανέπτυξα αυτή την τεχνική για να επιβιώσω αν και πλέον λόγω ψύχωσησ δε σκέφτομαι όσο αποτελεσματικά θα ήθελα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Ρέα εγώ στο είπα πρέπει να με παντρευτείς που αλλού θα βρεις άντρα με τέτοια προβλήματα σαν τα δικά σου πρώτον και δεύτερον με παρελθόν Γουάιλντ εφηβείας σκέψου το να έρθεις στη γειτονιά μου να πίνουμε καφέ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρέα εγώ στο είπα πρέπει να με παντρευτείς που αλλού θα βρεις άντρα με τέτοια προβλήματα σαν τα δικά σου πρώτον και δεύτερον με παρελθόν Γουάιλντ εφηβείας σκέψου το να έρθεις στη γειτονιά μου να πίνουμε καφέ
    ειδικα τωρα μην με προκαλεις..ετοιμη ειμαι! το δισακι μου στον ωμο και εφυγα απολους και ολα!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Καλά κούκλα η υγεία σου πως είναι? Να πιούμε καφέ σε είπαμε δεν είπαμε τίποτα πάλι χυλόπιτα μου δίνεις έχω κάνει καντάδες το ένα τα άλλο το παράλο και στην τελική χυλόπιτα ζεστή και λαχταριστή καλά κάνω εγώ κ λέω βλακείες όλη μέρα δίκιο έχω τέλος πάντων από υγεία πως πας?
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΕΝΘΟΣ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By BALERIS in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 11-10-2013, 22:46
  2. πενθος
    By BALERIS in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 08-10-2013, 22:28
  3. νέα σχέση και πένθος
    By berdemeni in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 29-11-2012, 00:41
  4. πένθος
    By θωμα in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 25-12-2011, 00:02
  5. πενθος για τη Μητερα μου
    By dina in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 11
    Last Post: 13-12-2010, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •