έχω μια απορία... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 119
  1. #31
    Φλερακι τερμα αυτο ενοχικοτητα ονομαζεται αυτο, παραβαινω και τους ορους χρησης επειδη μοιαζω να δινω διαγνωση.
    Δε νομιζω οτι προλαβαινουν οι ανθρωποι με τη πελατεια τους να χαζευουν το φορουμ
    Ντουβρουτζα διαφωνω - ισα ισα- βλεπεις και εκτος τον ειδικο αν σε χαλασει κατι οταν πας στη συνεδρια σου του εξηγεις, εκτειθεσαι δηλαδη και εκει φαινεται αν εχει επιπεδο να ανταπεξελθει.

    Δηλαδη τι αισθηση πρεπει να δωσει ? Φιλιας ? Αφου μιλαμε για συνεδριες με χρημα και αποδειξη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    αχ βρε ρεα μη με μαλωνεις γιατι θα σου κανω ναζια!!! τι εννοεις με τις ωραιοποιησεις???

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Φλερακι τερμα αυτο ενοχικοτητα ονομαζεται αυτο, παραβαινω και τους ορους χρησης επειδη μοιαζω να δινω διαγνωση.
    Δε νομιζω οτι προλαβαινουν οι ανθρωποι με τη πελατεια τους να χαζευουν το φορουμ
    Ντουβρουτζα διαφωνω - ισα ισα- βλεπεις και εκτος τον ειδικο αν σε χαλασει κατι οταν πας στη συνεδρια σου του εξηγεις, εκτειθεσαι δηλαδη και εκει φαινεται αν εχει επιπεδο να ανταπεξελθει.

    Δηλαδη τι αισθηση πρεπει να δωσει ? Φιλιας ? Αφου μιλαμε για συνεδριες με χρημα και αποδειξη.
    Όχι φιλίας,δεν μίλησα για φιλία.Αλλά όχι να νιώθεις και θεραπευόμενος.Τότε θα απογοητευτείς περισσότερο.
    Με λίγα λόγια το ''Γεια σας'' είτε από ευγένεια,είτε από επαγγελματισμό,είτε από,είτε από...σε κρατάει από μόνο του σε απόσταση και δεν υπάρχει περίπτωση να εμπιστευτείς αρκετά πράγματα.Εγώ θέλω χαμόγελα.Δεν μπορώ να βλέπω απέναντί μου έναν άνθρωπο να με κοιτάει σοβαρός κι εγώ να μιλάω.Όχι χαμόγελα κοροιδίας ή χαμόγελα του τύπου ''δεν κανουμε δουλειά εδώ'' ,αλλά χαμόγελα αισιοδοξίας και κατανόησης.

    Ίσως κάνω λάθος γιατί δεν είμαι ψυχολόγος ή γιατί τα βλέπω από άλλη οπτική γωνία.Εϊμαι όπως από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι πάντα υπάρχει κάτι νέο να δοκιμάσεις και να μην είσαι ΜΟΝΟ στα βιβλία.

    ΊΣως σας μπέρδεψα :)

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    δε μπορω ρε παιδια να το συζητησω ..ντρεπομαι ...βρε σισι δε θελω να με καταλαβει..δε ξερω αν μπαινει εδω απλα αεχω καταλαβει οτι μερικες φορες παει τη κουβεντα σ ε πραγματα που εχω πει εδω..μπορει να ειναι και ιδεα μου ....παντως αν με ξερει καποιος και διαβασει τα μηνυματα της φλερ σιγουρα θα καταλαβει ποια ειμαι

  5. #35
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Όχι φιλίας,δεν μίλησα για φιλία.Αλλά όχι να νιώθεις και θεραπευόμενος.Τότε θα απογοητευτείς περισσότερο.
    Μια εγκαρδιοτητα στο ματι ή στο χαμογελο ειναι καλοδεχουμενη παντα οταν ειναι ειλικρινης. Συνεχιζω ομως... εκτος γραφειου καλο ειναι να μενει σε ενα σοφτ επιπεδο η ομιλια. Συγνωμη αν κανεις ψυχοθεραπεια αν δεν νιωθεις θεραπευομενος κατ εσε τι πρεπει να νιωθεις ? οτι τη ζητας απο τον ειδικο ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #36
    Quote Originally Posted by fleur* View Post
    δε μπορω ρε παιδια να το συζητησω ..ντρεπομαι ...βρε σισι δε θελω να με καταλαβει..δε ξερω αν μπαινει εδω απλα αεχω καταλαβει οτι μερικες φορες παει τη κουβεντα σ ε πραγματα που εχω πει εδω..μπορει να ειναι και ιδεα μου ....παντως αν με ξερει καποιος και διαβασει τα μηνυματα της φλερ σιγουρα θα καταλαβει ποια ειμαι
    Φλερακι ισως ειναι πολυ νωρις κοριτσι μου, δεν ειναι κακο. Ειναι άλλο το σου λεω την ιστορια της ζωης μου με το ποναω μπροστα σου και μοιραζομαι μαζι σου ο,τι ευαλωτο εχω.
    Μερα με νυχτα αποσταση.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ...η οποιαδηποτε μορφη εξοικειωσης με τον ψυχοκουκου, μπορει να εμποδισει την θεραπεια μας. στους φιλους μας και στους δικους μας ανθρωπους δεν μπορουμε να τα λέμε ολα οπως τα εχουμε μεσα στο μυαλο μας γιατι πάντα μπαινει το κριτηριο να διατηρησουμε μια καλη εικονα..ή μια κακη εικονα...οποτε σπανιως λέμε αυτο ακριβως που νιωθουμε και δυστηχως τιποτα δεν μπορει να δουλεψει αν κραταμε τα σκοταδια μας μεσα μας...
    δεν ειναι χασιμο χρονου και δεν χωρανε ερασιτεχνισμοι σε αυτο....

    ο μηχανισμος του ασθενη εχει αυτοματοποιηθει να εκτιμα και να συμπαθει τους ανθρωπους που βοηθουν που στηριζουν που ακουνε τα μυστικα του. αλλα δεν λειτουργει ΠΟΤΕ θετικα αν χαθει η αποσταση την οποια ωφειλει να διατηρησει ο γιατρος! το λέω αυτο γιατι πολλοι κομπογιαννητες γιατροι εχουν την αλλη αποψη και εχουν κανει τραγικα λάθη...

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Μια εγκαρδιοτητα στο ματι ή στο χαμογελο ειναι καλοδεχουμενη παντα οταν ειναι ειλικρινης. Συνεχιζω ομως... εκτος γραφειου καλο ειναι να μενει σε ενα σοφτ επιπεδο η ομιλια. Συγνωμη αν κανεις ψυχοθεραπεια αν δεν νιωθεις θεραπευομενος κατ εσε τι πρεπει να νιωθεις ? οτι τη ζητας απο τον ειδικο ?
    Ότι ζητάς μια καθοδήγηση,ένα κίνητρο που δεν μπόρεσες να βρεις κάπου άλλου.Όταν επιμένεις σε ένα πρόβλημα τότε δεν θα το ξεπεράσεις ποτέ και θα συνεχίζεις να πιστεύεις ότι έχεις πρόβλημα.Αυτό θέλω να πω.ΟΙ λέξεις τρομάζουν,λέγοντας την λέξη θεραπεία κατευθείαν βάζεις στον άλλο την λέξη πρόβλημα.
    Δεν είμαι απόλυτος,ούτε λέω πως δεν συμφωνώ μαζί σου.ΑΠλά έχω άλλο σκεπτικό κι άλλους τρόπους αντιμετώπισης μετά από διάφορους ψυχολόγους και ψυχιάτρους.

    Ναι σου απάντησα,δεν μίλησα για φιλία.Αλλά το χαμόγελο διαφέρει από ένα κρύο ''καλά είμαι''.Δείξε σε έναν άνθρωπο που παλεύει να μπει ξανα σε ρυθμούς κοινωνικής ζωής ότι είναι μέρος αυτής της ζωής και καθημερινότητας.Αυτά που λες στο γραφείο δηλαδή να τα κάνεις και πράξη.Δεν είναι δικαιολογία το ''είμαι ο ψυχολόγος σου''.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Είδαμε και τους επαγγελματίες....

  10. #40
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Ότι ζητάς μια καθοδήγηση,ένα κίνητρο που δεν μπόρεσες να βρεις κάπου άλλου.Όταν επιμένεις σε ένα πρόβλημα τότε δεν θα το ξεπεράσεις ποτέ και θα συνεχίζεις να πιστεύεις ότι έχεις πρόβλημα.Αυτό θέλω να πω.ΟΙ λέξεις τρομάζουν,λέγοντας την λέξη θεραπεία κατευθείαν βάζεις στον άλλο την λέξη πρόβλημα.
    Δεν είμαι απόλυτος,ούτε λέω πως δεν συμφωνώ μαζί σου.ΑΠλά έχω άλλο σκεπτικό κι άλλους τρόπους αντιμετώπισης μετά από διάφορους ψυχολόγους και ψυχιάτρους.

    Ναι σου απάντησα,δεν μίλησα για φιλία.Αλλά το χαμόγελο διαφέρει από ένα κρύο ''καλά είμαι''.Δείξε σε έναν άνθρωπο που παλεύει να μπει ξανα σε ρυθμούς κοινωνικής ζωής ότι είναι μέρος αυτής της ζωής και καθημερινότητας.Αυτά που λες στο γραφείο δηλαδή να τα κάνεις και πράξη.Δεν είναι δικαιολογία το ''είμαι ο ψυχολόγος σου''.
    Τωρα που εγινες αναλυτικοτερος μπορω να πω πως καταλαβαινω καλυτερα και την δικη σου θεση.
    "ΟΙ λέξεις τρομάζουν,λέγοντας την λέξη θεραπεία κατευθείαν βάζεις στον άλλο την λέξη πρόβλημα."
    Προσωπικα χαιρομαι που αναγνωρισα οτι εχω προβλημα και με ρωτησε αμεσα η δικια μου - απο εμενα τι θες? τι θες να κατακτησεις μεσα απο τις συνεδριες σου ? " Εγιναν απανωτα παρα πολλες σκεψεις στο μυαλο μου αλλα μια ηταν η απαντηση " ενα παραθυρο να ξανα δως φως" εχω κλειστει στους τοιχους του μυαλου μου.

    Δεν ξερω... ο καθενας στο δισακι του εχει το δικο του φορτιο ομως ακομα και αν ειναι επαγγελματικη η σχεση, δεν παει να ειναι σχεση, οφειλει να ειναι υγιης, να εχει ορια και με την παροδο του χρονου αν επελθει μια συνδεση ανεσης ενα τσακ πιο ανετης ειναι κατι ευχαριστο.

    Προσωπικα την δικη μου την θαυμαζω γιατι δεν χαριζει απλα να για να τσεπωσει ! Απελπισμενη μπηκα αλλα ειναι ο πρωτος ανθρωπος που μου εξηγησε ποσο κακο κανουν οι ταμπελες... και οτι δεν κατεβηκα απο τον αρη. Δεν ξεχνω λοιπον οτι πρωτον ως επαγγελματιας ειναι σωστη και ως ανθρωπος με εμπνεει να της λεω ορθα κοφτα τι με χαλαει ακομα και μεσα στη συνεδρια. Και για εμενα αυτο ειναι επιτυχια. Αν ηταν να πληρωνω για να υποκρινομαι πως ξερω πολυ καλα τι μου γινεται με το καλημερα ... αι καλα.... ας καθομουν στα αυγα μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by fleur* View Post
    αχ βρε ρεα μη με μαλωνεις γιατι θα σου κανω ναζια!!! τι εννοεις με τις ωραιοποιησεις???
    αν θες να συνεχιζω να σε σεβομαι μην μου κανεις ναζια...οι ωραιοποιησεις ειναι οι ντροπες και τα ναζια... εχεις περασει απο σχολη δραμματικης τεχνης, ξερεις πως ολα αυτα ειναι αμυνες ...οταν θελουμε να κρυφτουμε ... τι πάει να πει ντεπεσαι να ττης το πεις?... θες να σε συμπαθησει ή να σε βοηθησει?? πρεπει να διαλεξεις...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    378
    Καταλαβαινω τι λετε κοριτσια και οντως ειναι πολυ λογικα και δε μπρω να διαφωνησω...ωστοσο μου ακουγεται καπως οξυμωρο ..ο επαγγελματιας αυτος που ασχολειται με το πονο σου με τις ευαισθησιες σου που σου λεει οτι εισαι πιο ευαλωτος απο του υπολοιπους να που εν ολιγοις εχει να κανει με τη ψυχη μας να υπαρχει ας πουμε αυτη η "πολιτική"..πως γινεται σε καποιον που εχεις συνδεσει με τη ψυχη σου να χωρουν λεξεις όπως ψυχρότητα, απόσταση, τυπικοτητα???

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Τωρα που εγινες αναλυτικοτερος μπορω να πω πως καταλαβαινω καλυτερα και την δικη σου θεση.
    "ΟΙ λέξεις τρομάζουν,λέγοντας την λέξη θεραπεία κατευθείαν βάζεις στον άλλο την λέξη πρόβλημα."
    Προσωπικα χαιρομαι που αναγνωρισα οτι εχω προβλημα και με ρωτησε αμεσα η δικια μου - απο εμενα τι θες? τι θες να κατακτησεις μεσα απο τις συνεδριες σου ? " Εγινανα απανωτα παρα πολλες σκεψεις στο μυαλο μου αλλα μια ηταν η απαντηση " ενα παραθυρο να ξανα δως φως" εχω κλειστει στους τοιχους του μυαλου μου.

    Δεν ξερω... ο καθενας στο δισακι του εχει το δικο του φορτιο ομως ακομα και αν ειναι επαγγελματικη η σχεση, δεν παει να ειναι σχεση, οφειλει να ειναι υγιης, να εχει ορια και με την παροδο του χρονου αν επελθει μια συνδεση ανεσης ενα τσακ πιο ανετης ειναι κατι ευχαριστο.

    Προσωπικα την δικη μου την θαυμαζω γιατι δεν χαριζει απλα να για να τσεπωσει !!!
    Με ρώτησες πριν τι θέλεις από την ψυχολόγο.Σαν τι θα πας.Κάτα κάποιο τρόπο για να πας έχεις καταλάβει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.¨Αλλοστε λένε ότι είναι το πρώτο βήμα και θα συμφωνήσω.Το να καταλάβεις δηλαδή το πρόβλημα.Η διαφωνία μου είναι ότι πολλές φορές με τον τρόπο μας,σιγοντάρουμε αυτό το πρόβλημα και δεν το βλέπουμε σαν μια κατάσταση που θα περάσει.

    Προς θεού δεν μιλάω για τους όλους,δεν μιλάω για το ΣΥΜΠΑΝ.Είναι καθαρά δική μου άποψη.

    Όσο αφορά για τις σχέσεις,φυσικά και πρέπει να υπάρχουν όρια.Γι αυτό όπως είπα δεν μίλησα για φιλία.
    Όρια όμως βάζουμε σε όλες τις σχέσεις μας.Φιλικές,ερωτικές, οικογενε ιακές.Αυτό γίνεται για να είμαστε ευτυχισμένοι και εμείς αλλά και οι γύρω μας.Όπως όρια βάζεις και στον σκύλο σου αλλά και το αντίθετο για να υπάρχει μια υγιής σχέση.Πίσω από τα όρια χτίζονται τέτοιες σχέσεις.

  14. #44
    Quote Originally Posted by fleur* View Post
    Καταλαβαινω τι λετε κοριτσια και οντως ειναι πολυ λογικα και δε μπρω να διαφωνησω...ωστοσο μου ακουγεται καπως οξυμωρο ..ο επαγγελματιας αυτος που ασχολειται με το πονο σου με τις ευαισθησιες σου που σου λεει οτι εισαι πιο ευαλωτος απο του υπολοιπους να που εν ολιγοις εχει να κανει με τη ψυχη μας να υπαρχει ας πουμε αυτη η "πολιτική"..πως γινεται σε καποιον που εχεις συνδεσει με τη ψυχη σου να χωρουν λεξεις όπως ψυχρότητα, απόσταση, τυπικοτητα???
    Η πιο απλη και λογικη απαντηση που μπορω να δωσω σε αυτο ειναι πως αν ξεπερασει τα δικα του ορια τοτε δεν θα ειναι ικανος να βοηθησει εσενα γιατι θα σε βλεπει με φιλτρο πιο δικου του ανθρωπου.
    Ανθρωποι ειναι οχι ρομποτ. Καμια σχεση παντως Ψυχιατροι και Ψυχολογοι. Εντελως αλλη φιλοσοφια. Οσο περναει ο καιρος μου αποτυπωνεται ολο και βαθυτερα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #45
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Με ρώτησες πριν τι θέλεις από την ψυχολόγο.Σαν τι θα πας.Κάτα κάποιο τρόπο για να πας έχεις καταλάβει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.¨Αλλοστε λένε ότι είναι το πρώτο βήμα και θα συμφωνήσω.Το να καταλάβεις δηλαδή το πρόβλημα.Η διαφωνία μου είναι ότι πολλές φορές με τον τρόπο μας,σιγοντάρουμε αυτό το πρόβλημα και δεν το βλέπουμε σαν μια κατάσταση που θα περάσει.

    Προς θεού δεν μιλάω για τους όλους,δεν μιλάω για το ΣΥΜΠΑΝ.Είναι καθαρά δική μου άποψη.

    Όσο αφορά για τις σχέσεις,φυσικά και πρέπει να υπάρχουν όρια.Γι αυτό όπως είπα δεν μίλησα για φιλία.
    Όρια όμως βάζουμε σε όλες τις σχέσεις μας.Φιλικές,ερωτικές, οικογενε ιακές.Αυτό γίνεται για να είμαστε ευτυχισμένοι και εμείς αλλά και οι γύρω μας.Όπως όρια βάζεις και στον σκύλο σου αλλά και το αντίθετο για να υπάρχει μια υγιής σχέση.Πίσω από τα όρια χτίζονται τέτοιες σχέσεις.
    Και σε ευχαριστω πολυ που μου δινεις την ευκαιρια να πω πως τουλ εκ προσωπικης πειρας ελαβα το μηνυμα οτι θα ξεπερασω τα προβληματα και δεν ειμαι η καταδικασμενη μπλα μπλα μπλα. Αν καποιοι αλλοι ψυχολογοι κοιτανε να βγαλουν περισσοτερα χρηματα πουλωντας παραμυθια και μη δινοντας ωθηση ειναι αλλη ιστορια.

    Ντουβρουτζα ελπιζω να καταλαβαινεις ολη την καλη μου διαθεση, δεν προσωποποιω κατι εναντιον σου και μιλαω μονον κατοπιν εμπειριας. Και για εμενα αυτο ειναι γονιμος διαλογος. Σε ευχαριστω.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Απορία
    By ΜΕΘ in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2022, 19:45
  2. Απορία.....
    By WhyAlwaysMe? in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 28-12-2015, 00:36
  3. απορια !
    By το αγχος προσωποποιημενο! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 07-04-2013, 12:46
  4. μια απορία...
    By elis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-2010, 07:40
  5. απορια...
    By pennoula_v in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 30-03-2010, 00:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •