καταθλιψη, αυτη η μαστιγα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    καταθλιψη, αυτη η μαστιγα..

    γραφω γιατι θελω να εκφρασω τον βαρυ πονο που νιωθω απο την ασθενεια της καταθλιψης...το ποσο πολυ ποναει..το ποσο πολυ σου κοβει τη ζωη κ το μυαλο σου..ποσο σου στερει την χαρα κ την ζωη..πεφτεις πιανεις πατο, μετα ανεβαινεις ..μεχρι παλι να γινει κατι κ ξανα στα ταρταρα..
    20 χρονια τωρα παλευω με το θηριο..δεν τολμω να στενοχωρηθω..δεν τολμω να νιωσω απογοητευση..αμεσως νιωθω τοσο ευαλωτη, τοσο ευκολη στο να την ξαναπαθω..
    οταν ομως γινεσαι καλα..νιωθεις τοσο δυνατος..οτι τιποτα δεν προκειται να σε ξαναριξει στο κρεβατι..ομως..μολις ερθει η στενοχωρια απο κατι..γιγαντωνεται! γινεται ενα τερας που καθεται μεσα σου κ τα μαυριζει ολα..τον ηλιο, την θαλασσα, τις σχεσεις σου..κ νιωθεις ανημπορος, αρρωστος αναπηρος κ κατεστραμμενος.. ο φοβος να κυριασρχει μεσα σου, να νιωθεις οτι οι αλλοι συνεχιζουν κ εσυ μενεις εκει ..στα σκατα σου.
    Να σερνεις το κουφαρι σου κ να προσπαθεις να ζησεις, να ζησεις αλλα γιατι?? ποιο το νοημα?
    αφου δνε εχεις νοημα, ολη σου η υπαρξη δεν εχει νοημα, ολα ειναι ματαια..κ νιωθεις ψυχακι, νιωθεις μειονεκτικα που εσυ το εχεις κ οι αλλοι δεν το χουν..κ παντα νιωθεις φοβο σαν να ειναι η πρωτη σου φορα, κ παλι τα ιδια ερωτηματα, οι ιδιες αποριες κ οι ιδιοι φοβοι..θα περασει?ποτε θα περασει?κ αν δεν περασει?
    τι φοβασαι πια ουτε κ συ ξερεις..φοβασαι το πρωι που ξημερωνει, την μερα πως θα περασει..πως θα εισαι την επομενη..κ ερχεται σκ..κ πως θα τα καταφερεις να ζησεις το σκ?? θα εχεις περισσοτερο χρονο να σκεφτεις..κ να φοβασαι την ιδια σου την αναπνοη..την ιδια σου την σκεψη....θα θελα να εχω γεννηθει αλλιως..να ημουν καποια αλλη..καποια που να ειχε πιο πολυ δυναμη απο μενα....δεν ξερω τι παει να πει απλη στενοχωρια πια..εχω ξεχασει..το μονο που ξερω πια ειναι μονο ο βαρυς πονος..για ο.τιδηποτε...............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη μου , αν συνεχισεις να σκεφτεσαι τοσοαρνητικα , δεν θα συνελθεις ποτε ......προσπαθησε να εστω λιγακι , να δεις πιο θετικα τα πραματα , ξεπερνιεται η κτθλψη , του΄λαχιστον βελτιουται , αλλα οχι με αυτον τονμ τροπο σκεψης ......μονο που διαβασα το κειμενο , αισθανθηκα στοπετσι μου την καταστροφη ........φιλικα ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΝΤΑΞ..περιγραφω ενα επεισοδιο..γιατι ετσι ειναι..ακριβως..οταν περναει ποιος με πιανει!μεσα στην ολη κατασταση παντα υπαρχει μια χαραμαδα θετικοτητας..αλλιως ζητω που καηκαμε..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα περναει , και δεν διαρκει , μια φυσιολογικη καταθλιψη ειναι .......... για παρε το ενδεχομενο να κραταγε .............καλα κανεις και τα γραφεις , εκτονωνεσαι ...........μην ανθιστασαι σε τετοια συναισθηματα , δυσαρεστα , τα ενδυναμωνεις ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    περναει κ ξανασηκωνομαι..εχει γινει της *******ς στη ζωη μου...τι να κανω?να χοροπηδαω?
    δε λες παλι καλα...μονο αν γινει κατι παθαινω εγω τετοια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ειχα ποτε επεισοδιο καταθλιψης που να μην περασε..κ δεν θελω ουτε καν να το φανταστω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν μου λες , αισθανεσαι θυμο εναντιον οποιουδηποτε ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι..λυπη μονο..θυμο δεν εχω ποτε..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    α ρε Boom μου ποσο εγω αυτα που περιγραφφεις...και εγω μια ζωη να παλευω με τις υποτροπες μου..να προσπαθω ν αλλαξω τροπο σκεψης και εκει να με βλεπω ν πεφτω κ ν μν σηκωνομαι με τιποτα...εχω κουραστει! Μεχρι στιγμης δυστυχως/ ευτυχως το χαπι με ηρεμει....κ λειτουργω τουλαχιστον σαν ανθρωπος.

  10. #10
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    γραφω γιατι θελω να εκφρασω τον βαρυ πονο που νιωθω απο την ασθενεια της καταθλιψης...το ποσο πολυ ποναει..το ποσο πολυ σου κοβει τη ζωη κ το μυαλο σου..ποσο σου στερει την χαρα κ την ζωη..πεφτεις πιανεις πατο, μετα ανεβαινεις ..μεχρι παλι να γινει κατι κ ξανα στα ταρταρα..
    20 χρονια τωρα παλευω με το θηριο..δεν τολμω να στενοχωρηθω..δεν τολμω να νιωσω απογοητευση..αμεσως νιωθω τοσο ευαλωτη, τοσο ευκολη στο να την ξαναπαθω..
    οταν ομως γινεσαι καλα..νιωθεις τοσο δυνατος..οτι τιποτα δεν προκειται να σε ξαναριξει στο κρεβατι..ομως..μολις ερθει η στενοχωρια απο κατι..γιγαντωνεται! γινεται ενα τερας που καθεται μεσα σου κ τα μαυριζει ολα..τον ηλιο, την θαλασσα, τις σχεσεις σου..κ νιωθεις ανημπορος, αρρωστος αναπηρος κ κατεστραμμενος.. ο φοβος να κυριασρχει μεσα σου, να νιωθεις οτι οι αλλοι συνεχιζουν κ εσυ μενεις εκει ..στα σκατα σου.
    Να σερνεις το κουφαρι σου κ να προσπαθεις να ζησεις, να ζησεις αλλα γιατι?? ποιο το νοημα?
    αφου δνε εχεις νοημα, ολη σου η υπαρξη δεν εχει νοημα, ολα ειναι ματαια..κ νιωθεις ψυχακι, νιωθεις μειονεκτικα που εσυ το εχεις κ οι αλλοι δεν το χουν..κ παντα νιωθεις φοβο σαν να ειναι η πρωτη σου φορα, κ παλι τα ιδια ερωτηματα, οι ιδιες αποριες κ οι ιδιοι φοβοι..θα περασει?ποτε θα περασει?κ αν δεν περασει?
    τι φοβασαι πια ουτε κ συ ξερεις..φοβασαι το πρωι που ξημερωνει, την μερα πως θα περασει..πως θα εισαι την επομενη..κ ερχεται σκ..κ πως θα τα καταφερεις να ζησεις το σκ?? θα εχεις περισσοτερο χρονο να σκεφτεις..κ να φοβασαι την ιδια σου την αναπνοη..την ιδια σου την σκεψη....θα θελα να εχω γεννηθει αλλιως..να ημουν καποια αλλη..καποια που να ειχε πιο πολυ δυναμη απο μενα....δεν ξερω τι παει να πει απλη στενοχωρια πια..εχω ξεχασει..το μονο που ξερω πια ειναι μονο ο βαρυς πονος..για ο.τιδηποτε...............
    Και ομως ετσι ακριβως ειναι... και αν παει και στο επομενο σταδιο και σε ριξει και στο κρεββατι (θυμηθηκα το δικο μου μειζον ) χρειαζεσαι 8πλη προσπαθεια να βγεις απο την ματαιοτητα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΑΧ Κ ΒΑΧ...οταν βγω απο το επεισοδιο παιδια θα κανω παρτυ!!! αληθεια..κ αν με ρωτησουν γιατι το κανω..θα πω απλα ετσι...γιατι γουσταρω την ζωη.........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ποσο σου διαρκει περιπου Boom?
    κανε υπομονη οσο μπορεις!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κανα μηνα με 2 μηνες..μετα σηκωνομαι κ γαμω κ δερνω..χααχ! μαχρι να συμβει κατι...μονο αν συμβει κατι ξαναπεφτω..εχω υπαρξει χωρις καταθλιψη 7 χρονια!! κ μεχρι που πεθανε ο πατερας μου ξανα μανα..κ απο τοτε ολο κατι συμβαινει κ πεφτω..εσενα?ποσο σου κραταει?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    εεε κοιτα πρωτη φορα ειχα μεινει χωρις χαπι..αλλες 2 φορες επαιρνα σχεδον αμεσως οταν υποτροπιαζα..
    τώρα που εμεινα χωρις ημουν 2 μηνες σκατα...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    συμφωνω καπως ετσι ειναι αυτη η αρρωστεια... αλλα πως ειναι δυνατον να δειαρκει 20 ολοκληρα χρονια????..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καταραμένος σε αυτή τη ζωή.
    By kataramenos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2015, 16:58
  2. Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗ
    By marianthi567 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 10-08-2011, 00:46
  3. Replies: 5
    Last Post: 25-07-2011, 18:58
  4. ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ???
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 168
    Last Post: 01-06-2010, 12:26
  5. τι ειναι τελικα αυτη η καταθλιψη ;;;;
    By σέϊτα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 15-06-2009, 15:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •