το σώμα μας και η κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121

    το σώμα μας και η κατάθλιψη

    Σε όλη τη διάρκεια τηςκατάθλιψης αυτό που με ταλαιπωρεί είναι το σώμα μου. Εντερο, στομάχι, ζαλάδες, πονοκέφαλοι, πόνοι στον αυχένα κάθε μέρα και από κάτι άλλοτε πο έντονο και άλλοτε λιγότερο. Θα ήθελανα μάθω αν σε εσάς η κατάθλιψη σωματοποιείται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ουουουουο...ολα αυτα που λεσ.. κλασσικη δυσκιλιοτητα η διαρρια (καθε μερα)...και πανω απ ολα αδυναμια και ..υπηλιιιια :P:P:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    8
    Σε περίοδο μεγάλης στεναχώριας νιώθω εξουθενωμένη αλλά κυρίως επηρεάζονται άλλα προβλήματα υγείας τα οποία έχω κ όπου ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει μεγάλο ρόλο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Κι εμένα αυτό είναι το μεγαλύτερο και πιο δύσκολο μέρος της κατάθλιψης που με ταλαιπωρεί.
    Συνέχεια έχω συμπτώματα.Ειτε αγχωθώ είτε στεναχωρεθώ αμέσως βγαίνει με σύμπτωμα στο σώμα μου.Κούραση,ζαλάδες,πονοκέ� �αλοι,υπνηλία,πόνος στο στομάχι,τάση για εμετό.Φεύγει το ένα έρχεται άλλο.Σήμερα από το πρωί νιώθω σαν να με βαράνε με σφυριά στο κεφάλι και έχω τρομερή εξάντληση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Από το νέο μέν αλλά πολλά υποσχόμενο www.katathlipsi.gr
    και συγκεκριμένα από http://katathlipsi.gr/index.php?option=com_content&task=section& id=5&Itemid=31

    Αλλαγές στη σωματική ευεξία
    Δυσκολεύεστε να κοιμηθείτε, ξυπνάτε συχνά τη νύχτα ή πολύ νωρίς το πρωί ή έχετε υπερβολική υπνηλία στη διάρκεια της μέρας. Η όρεξή σας και το βάρος έχουν μειωθεί, κάποιες φορές όμως μπορεί και να αυξηθούν. Έχετε πονοκεφάλους και ναυτία, ζαλάδες, πόνους στα πόδια στα χέρια. Δεν έχετε επιθυμία για σεξουαλικές σχέσεις. Όταν ξυπνάτε το πρωί, δεν νοιώθετε την ευεξία που ο ύπνος επιφέρει. Νοιώθετε νευριασμένος και κουράζεστε εύκολα. Δραστηριότητες που πριν λίγο καιρό τις πραγματοποιούσατε εύκολα, τώρα σας φαίνονται «βουνό». Πολλές φορές δεν έχετε διάθεση να σηκωθείτε από το κρεβάτι.
    been good, been bad. WILL GO ON

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    νιώωθ απέραντη επιθυμία να πάω στο σπίτι μουνα είμαι μόπνη και να ξαπλώσω να κοιμηθώ. Αντιαυτούπρέπει όπως καθέ μέρα να περάσω λέγες ακόμη ώρες στο γραφείο μου που μου φάινονται βουνό. Νιώθω μία τεράστια αδυναμία τα μάτια μου κέινουν το σώμα μου διαμαρτύρεται και εγώ πιε΄ζω τον εαυτό μου να μείνει εδώ στην καρέκλα του γραφείου μπροστάαπό μία οθόνη ή έναβιβλίο που προσπαθώ να διαβάσω. Και όλααυτά για΄τι πρέπει να είμαιεδώ , για΄τι δεν θέλω να πω σε κανένα δεν είμαι καλά φέυγω, γιατί πρέπει να πάω στο σπίτι μετά την κόρη μου που θα γυρίσει από το σχολείο για να ζει με την πεοιθηση ότι όλα κυλούν φυσιολογικά, γιατί δεν θέλω να πάω πάλι σοτν άντρα μου να του φορτωθω΄, γιατί γιατί γιατί. Και πιε΄ζομαι όπως έκαν απάντα,πιε΄ζομαι αφόρητα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Πάντως εμείς εδώ είμαστε...... και δεν μας πιέζεις καθόλου......
    been good, been bad. WILL GO ON

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Καλημερα σε ολους
    επεστρεψα

    fly μου ελειψες πολυ

    Εγω καθε μερα ποναω και σε διαφορετικο σημειο
    χιχι
    εχω μαθει να ζω με τον πονο

    Θα σου γραψω μηνυμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Τζένη και εμένα μου έλειψες πολύ
    γραψε μου κανένα νέο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Ξεκίνησε άλλη μία εβδομάδα. Με δυσκολία σηκώθηκα σήμερα το πρωί. Ηθελα να μείνω εκεί στο κρεβάτι μου. Γαμωτο δεν χιόνισε κιόλας εδώ να αποκλειστούμε. Ναι αυτό θέλω μια καλή δικαιολογία να μείνω στοκρεβάτι μου αλλά δεν την έχω. Ετσι σηκώθηκα και ήρθα στο γραφείο και είμαι εδώ μπροστά από την οθόνη του υπολογιστή μου και σας γράφω. Πω ς νιώθω? Φοβισμένη, πιεσμένη, αναρρωτιέμαι πότε θα ξημερώσει μία μέρα πουθα έχω ξεχάσει όλα αυτά , που θα χαμογελάω ελευθερα. Ισως ποτέ, ίσως αύριο.

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    πρωτον καλυτερα που δεν χιονισε ..........φαντασου πως θα ηταν ενα δραμα με ολα τα προβληματα που φερνει το χιονι μετα...........

    Δευτερον Κατσε στο γραφειο και χαζευε το κοσμο και τον ηλιο μεσα απο το παραθυρο ...........
    αν φυσικα βαριεσαι να δουλεψεις....

    Και τριτον σκεψου αισιοδοξα ειναι το μονο που μπορεις να κανεις για σενα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3
    Dear fly, σε νιωθω. η καταθλιψη μου δημιουργει σωματικα συμπτωματα και αυτα παλι με τη σειρα τους και πιο πολυ καταθληψη.
    Δεν εχω ομως παιδια και ενας πολυ μεγαλος φοβος μου ειναι, πως θα κανω οικογενεια αν εχω διαρκως αυτες τις κρισεις καταθληψης? απο την αλλη δεν εχω και την πειθαρχια να ζορισω τον εαυτο μου και να λειτουργω φυσιολογικα, ενδειδω και κοιμαμαι μερες ατελειωτες. και οσο κοιμαμαι τοσο ντρεπομαι και με καταθληβει να βγω στην κοινωνια οπου ζουν αλιθινοι ανθρωποι με αληθινα προβληματα. fly, εσυ για τον εαυτο σου τι κανεις? Εγω σημερα αποφασισα να αναζητησω βοηθεια και απο ψυχολογο/ψυχιατρο και να ξεκινησω πιο ενεργα στην τονοση της ψυχολογιας μου. Εσυ κανεις καθολου γυμναστικη? παιρνεις συμπληρωματα
    ( πχ Ω-3 ) ? εχεις χρονο να ασχοληθεις με σενα? εχεις φιλους και οικογενεια να σε βοηθησουν και να σε καταλαβουν? θα ηθελα πολυ να σου εφτιαχνα ενα τσαι να κατσουμε να τα πουμε...
    και εμενα στοχος μου εινα να ξυπναω το πρωι χωρις να ντρεπομαι που ειμαι αυτη που ειμαι και χωρις να τα φανταζομαι ολα ματαια. - οπως λες και συ-:\"να χαμογελασω ελευθερα\". ΕΛΠΙΖΩ ΑΥΡΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Δ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Αυτό που λέει h Didi με προβληματίζουν κι εμένα.Τώρα που δεν έχω οικογένεια νιώθω ότι δεν θα τα βγάλω πέρα με την κατάθλιψη.Αν αποκτήσω παιδιά τι θα γίνει?
    Μακάρι όλα να κυλήσουν για όλους προς το καλύτερο.Θέλω να είμαι αισιόδοξη.Καμιά φορά νιώθω αχάριστη γιατί πραγματικά δεν μου λείπει τίποτα και δεν μπορώ να καταλάβω πώς παθαίνω αυτές τις κρίσεις.Ίσως τελικά να ισχύει αυτό που λένε ότι η κατάθλιψη οφείλεται στην ευημερία των καιρών μας.
    Σίγουρα δεν βοηθάει το να κάθεσαι όλη μέρα σπίτι.Σήμερα που δεν πήγα στη δουλειά λόγω χιονιού,σκυλοβαρέθηκα.Ύπνο ς και διάβασμα συνέχεια.Περιμένω να ανοίξει ο καιρός να αρχίσω το κολύμπι..
    Παιδιά,δύναμη και όλα θα περάσουν.Χαίρομαι πάντως που βρήκα αυτό το site.Μιλάω με ανθρώπους που με καταλαβαίνουν..
    Φιλάκια και μην το βάζουμε κάτω!Τα καλύτερα έπωνται

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Εγω εμεινα εγκυος ενω ειχα καταθλιψη..............

    Κοριτσια ενα μωρο σου δινει δυναμη, και ελπιδα..........

    Λυπαμαι που το λεω αλλα αντι να ειμαι εγω το στηριγμα στο παιδι μου, ηταν εκεινο τις δυσκολες μερες μου......

    ΕΧουμε πολυ δυμαμη μεσα μας αλλα δεν την ξερουμε....................... Την αφηνουμε κρυμενη και ετσι βασανιζομαστε......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    αν δενείχα την κόρη μου δεν θα τα κατάφερνα . Γι αυτή σηκώνομαι κάθε πρί, γι αυτή πάω στηδουελιά γι αυτή μιλάω γι αυτή γελάω γι αυτή ζω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •