Αυτοκτονικές Τάσεις, μήπως..... ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68

    Αυτοκτονικές Τάσεις, μήπως..... ;

    Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να σκέφτεται πως η λύση στα προβλήματα μου είναι η αυτοκτονία, κυρίως γιατί κουραστικά με αυτόν τον αγώνα που λέγεται ζωή. Είμαι από τα άτομα που δεν μου χαριστηκε τίποτα και δούλεψα σκληρά και μόνη μου για να πετύχω τα όσα πέτυχα. Περπατώντας στην άκρη του δρόμου σκέφτομαι πάντα το παραπάτημα στην άσφαλτο. Μετά κάτι πάντα με κρατάει. Δεν έχω κάνει απόπειρα και δεν θα υπάρξει ποτέ! Αλλά αυτές οι σκέψεις, το υποσυνείδητο που φοβάμαι μην με φέρει εκτός ελέγχου. Μήπως τελικά η αυτοκτονία είναι μια φυσιολογική σκέψη που κάνει ο άνθρωπος;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το να σκεφτεσαι την αυτοκτονια , βαζεις τον εαυτο σου μεσα στον αρνητισμο , .......................βεβαια ποτε δεν θα το κανεις πραξη , αλλα γιατι να σκεφτεσαι ετσι ? η ζωη ειναι αυτη που εχουμε , με τις αντιξοοτητες της , τις στεναχωριες της , τις αναποδιες , αλλα η ζωη ειναι μια , ας την ζησουμε οσο μπορουμε καλυτερα .................................αν ειναι φυσιολογικο να σκεφτεσται ο ανθρωπος , πως θα ειναι πεθαμενος , νομιζω ειναι μια ευλογη σκεψη , δεν πρεπει να μας τρομαζει , η ζωη και ο θανατος ειναι οι δυο πλευρες του ιδιου νονμισματος .........ο θανατος ειναι διαφορετικη μορφη υπαρξης , λεω , αλλα και να μην ειναι ετσι , πως αισθανοσουν πριν γεννηθεις ? ευχαριστα , δυσαρεστα ? απλα δεν ειχες καμμια επιγνωση της μη υπαρξης σου .......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by OuraniaK View Post
    Πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να σκέφτεται πως η λύση στα προβλήματα μου είναι η αυτοκτονία, κυρίως γιατί κουραστικά με αυτόν τον αγώνα που λέγεται ζωή. Είμαι από τα άτομα που δεν μου χαριστηκε τίποτα και δούλεψα σκληρά και μόνη μου για να πετύχω τα όσα πέτυχα. Περπατώντας στην άκρη του δρόμου σκέφτομαι πάντα το παραπάτημα στην άσφαλτο. Μετά κάτι πάντα με κρατάει. Δεν έχω κάνει απόπειρα και δεν θα υπάρξει ποτέ! Αλλά αυτές οι σκέψεις, το υποσυνείδητο που φοβάμαι μην με φέρει εκτός ελέγχου. Μήπως τελικά η αυτοκτονία είναι μια φυσιολογική σκέψη που κάνει ο άνθρωπος;
    Οσοι ανθρωποι εχουν κουραστει απο την ζωη , απο τους αγωνες που καλουνται να δωσουν σε καθε επιπεδο , ποσο μαλλον οταν δεν σου χαριζεται και τιποτα , ολοι αυτοι λοιπον καποια στιγμη φλερταρουν με αυτην την σκεψη . Φυσιολογικη σκεψη οχι δεν ειναι , μαλλον αναμενομενη .
    Δειξε λιγη υπομονη..

  4. #4
    Συμφωνω με μνημονιο και να προσθεσω οτι οι φιλοσοφοι π.χ οι Στωικοι μελετησαν το ζητημα.
    Το να αναρωτηθει ενας ανθρωπος εαν εδω που βρισκεται τον καλυπτει ή οχι, εαν αντεχει τα "τραγικα" γεγονοτα και μπορει να επιβιωσει κατ΄εμε ειναι μια φυσιολογικη επεξεργασια.

    Το ζητημα γινεται προβλημα οταν περναει σε ρυθμους εντονους, γινεται εμφατικο, καθημερινο και μπαινει στο πλανο και ενα σχεδιο. Ε ... εκει ... Μιλαμε για τα βαθια νερα. Κοντινα ατομα, παρατηρηση, προληψη, παρεμβαση, βοηθεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Επιπροσθετως αυτες οι σκεψεις γινονται πιο εντονες οταν εισαι εντελως μονη/ος , οταν δεν εχεις ανθρωπους να σε νοιαζονται . Βεβαια εγω πια εχω καταληξει οτι μονοι γεννιομαστε και μονοι πορευομαστε , οποτε η καλυτερη εκγυμναση ειναι να εισαι καλα με τον εαυτο σου γιατι μονο εσυ θα του δωσεις την πραγματικη χειρα βοηθειας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mnimonio is back View Post
    . Βεβαια εγω πια εχω καταληξει οτι μονοι γεννιομαστε και μονοι πορευομαστε ,ς.

    Κι εγω εκει εχω καταληξει , χωρις ιχνος απαισιοδοξιας ...............απλα ετσι ειναι ......

Similar Threads

  1. Κατάθλιψη και αυτοκτονικές τάσεις
    By Lonely Heart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 03-12-2015, 21:17
  2. Καμία ελπίδα και αυτοκτονικές τάσεις
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 27-12-2014, 20:19
  3. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14
  4. Καταθλιψη Αυτοκτονικες τάσεις
    By braveheart in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 23-03-2013, 18:57
  5. Αυτοκτονικές σκέψεις
    By Gothly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 10-04-2012, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •