ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΟΧΕΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158

    ΚΑΤΑΠΙΕΣΗ ΚΑΙ ΕΝΟΧΕΣ

    Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα με την οικογένεια μου.Στα 19 μου παντρεύτηκα με την παρέμβαση των γονιών λόγω στερεότυπων και προκαταλήψεων. Τελικά χώρισα, ευτυχώς δεν έκανα παιδί. Τώρα ειμαι 26 χρονων. Ημουνα ενάμιση χρόνο μόνη, μετά έκανα μια σχέση η οποια δεν πήγε καλά και χώρισα. Από τότε ζω έναν εφιάλτη, επειδή έκανα ολοκληρωμένη σχέση εκτός γάμου καθώς ο πρώτος μου ηταν ο πρώην άνδρας μου η μητέρα μου το χτυπάει συνέχεια. Τώρα βεβαία έχω μια σχέση δυο μήνες και πάει πολύ καλά. Το πρόβλημα είναι οτι μητέρα μου δεν μπορεί να αποδεκτει σχέση εκτός στα πλαίσια γάμου και απο το πρώτο ραντεβού να μιλάω για γάμο κατά ποσο λογική έχει αυτό δεν ξέρω. Μου λέει δεν με θέλει στο σπιτι, έχασες την αξιοπρέπεια σου, ότι είμαι περιθωριακή(π....α), με ξεφτίλισες και ανήθικη..Δεν είμαι το καλό παιδί πια για αυτήν..Έμενα τα λόγια της με πονάνε, με έχουν φάει οι τύψεις, δεν έχω διάθεση για τίποτα, στην δουλεία κάνω ένα σωρό λάθη και κλαίω όλη μέρα..Δεν ξέρω πως να το χειριστώ.....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    αφου δουλευεις πανε ζησε μονη σου ή συγκατοικησε αν θελει και αυτος με τη νεα σου σχεση...

    οι αντιληψεις της μανας σου είναι μιας αλλης εποχης.. αυτή είναι η καταπιεσμενη.. μην το περασει και σε σενα

    να υποθεσω φουλ χριστιανη η μανα ε?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    καποιοι γονεις μπορει να συνεχιζουν να θελουν να περνουν στα παιδια τους, το μηνυμα πως πρεπει να τους ακουνε σε οτι λενε, ακομα και οταν εχουν αδικο! κατα την γνωμη μου παντα φυσικα θα επρεπε να σταματησεις να δινεις τοσο προσοχη στα λογια της μητερας σου και ακομα περοσσοτερο τωρα που εχεις περασει και τα 18...ενταξει δεχομαι οτι μεχρι τα 18 οι γονεις ειναι και ταυτοχρονα και κηδεμονες, αλλα μετα κουμαντο κανεις εσυ στην ζωη σου και απλα τους γονεις σου τους συμβουλευεσαι...απο εκει και περα θεωρω πως η μητερα σου επεμβαινει περισσοτερο στην προσωπικη σου ζωη απο οτι θα επρεπε, οποτε καπου οτι δεν αντεχεις πρεπει να σηκωνεις 'μπαϊρακι'! Ενταξει δεν λεω να γινει σαματας αλλα οτι σε ενοχλει πρεπει να αλλαζει, γιατι αφορα την δικη σου ζωη και ευτυχια. Ευχαριστω φιλικα παντα...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Για ακόμη μία φορά ''Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα''.

    Ή φεύγεις ή συνεχίζεις στο ίδιο μαρτύριο.Αυτοί οι άνθρωποι δύσκολα αλλάζουν .Δεν τους παρεξηγώ,ούτε τους κατηγορώ.Έτσι μεγάλωσαν,αυτά έμαθαν.

    Όσο για την διαχείριση που ρωτάς νομίζω πως δεν γίνεται.Δεν θεωρείται διαχειρίσιμη η κατάσταση γιατί μπαίνει το παράλογο μέσα.Οπότε ότι και να κάνεις θα πέφτεις πάνω σε έναν τείχο παλιών αντιλήψεων και πεποιθήσεων.Με 2 λέξεις ''Χάσιμο χρόνου''.

    Εσύ αποφασίζεις!

  5. #5
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα με την οικογένεια μου.Στα 19 μου παντρεύτηκα με την παρέμβαση των γονιών λόγω στερεότυπων και προκαταλήψεων. Τελικά χώρισα, ευτυχώς δεν έκανα παιδί. Τώρα ειμαι 26 χρονων. Ημουνα ενάμιση χρόνο μόνη, μετά έκανα μια σχέση η οποια δεν πήγε καλά και χώρισα. Από τότε ζω έναν εφιάλτη, επειδή έκανα ολοκληρωμένη σχέση εκτός γάμου καθώς ο πρώτος μου ηταν ο πρώην άνδρας μου η μητέρα μου το χτυπάει συνέχεια. Τώρα βεβαία έχω μια σχέση δυο μήνες και πάει πολύ καλά. Το πρόβλημα είναι οτι μητέρα μου δεν μπορεί να αποδεκτει σχέση εκτός στα πλαίσια γάμου και απο το πρώτο ραντεβού να μιλάω για γάμο κατά ποσο λογική έχει αυτό δεν ξέρω. Μου λέει δεν με θέλει στο σπιτι, έχασες την αξιοπρέπεια σου, ότι είμαι περιθωριακή(π....α), με ξεφτίλισες και ανήθικη..Δεν είμαι το καλό παιδί πια για αυτήν..Έμενα τα λόγια της με πονάνε, με έχουν φάει οι τύψεις, δεν έχω διάθεση για τίποτα, στην δουλεία κάνω ένα σωρό λάθη και κλαίω όλη μέρα..Δεν ξέρω πως να το χειριστώ.....
    Εχεις καποια διεξοδο ? επαρκουν τα οικονομικα να ενοικιασεις μια γκαρσονιερα να δοκιμασεις να ζησεις μονη σου ?
    Δηλαδη οκ, εκεινοι παλαιων παραδοσεων σε πουλησαν στο γαμπρο και απορω πως δεν σε μαλωσαν μετα που χωρισες.

    Δεν θα κατσεις να εξηγησεις στην μαμα σου, οτι δεν ζεις στην εποχη της και οτι πρεπει να απολογηθεις που ζεις τον ερωτα διχως τον πονο ενος γαμου. Να δεις εσενα πρωτα απο ολα. Τα βρισκεις με αυτο το παλικαρι ? δειχνει κατανοηση στις ευαισθησιες σου ? Τι θελεις απο εσενα ? Την θες τη δουλεια σου ?

    Σου προτεινω αμεσα να σε κοιταξεις στο καθρεφτη και να κανεις μια λιστα με τα θελω σου.
    Κατοπιν να δεις αν σου βγαινουν τα οικονομικα.
    Τριτον εαν δεν βγαινουν για σπιτι αυτονομια η ψυχοθεραπευτικη υποστηριξη βοηθαει πολυ μεσα σε κακοποιητικα κλιματα.

    Σου γραφει κοπελα καταρχας και οχι αρνουμαι να κλαις 26 ετων επειδη κανεις ερωτα, φυσιολογικη αναγκη, σεβεσαι τον εαυτο σου και δεν σε λες παντρεμμενη για να μην τυχον πει ο κοσμος τα δικα του.
    Εσυ νορμαλ εισαι... μη σε πατανε κατω οι κακοποιητικες φωνες !!!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Καλησπέρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Ευτυχώς έφυγα απο το σπίτι εδω και ένα μηνα βέβαια οχι πολύ μακριά..Αλλά δεν με βοηθάει συνεχίζει να το κάνει και τώρα που μένω μόνη...Συνήθως παω τα σαβ/κα και είναι ευκαιρία για αυτήν να με πληγώνει...Τις λέω τώρα που νοικιάσα νοιώθω ήρεμη και μου λέει ναι,θεός ξέρει τι ζωή κάνεις σαν μια του δρόμου.Το παιδί είναι καλό, έχουμε επικοινωνία και κατανοεί τις ευαισθησίες μου...Αλλά εγώ δεν αντέχω το κάνει επανελημμένα. Και πέρα απο αυτό, δεν κάνω σεξ απο σεξουαλική αναγκη, στα πλαισια μια σχέσης έγινε αυτό απλά δεν ταιριάξαμε. Θα με κηνυγάει μια ζωή το παρελθόν ετσι λέει και δεν θα σε βλέπει κανεις σοβαρά. Να συγκατοικήσω;; ας γελάω αν το μάθει τελείωσα..Θα πρέπει να με παντρευτεί πρώτα.. Δεν θα έλεγα οτι είναι βαθιά θρησκευόμενη. Απλά συνέχεια μου λεει το παράδειγμα με τον μπαμπά μου, εγώ μόνο τον μπαμπά σου και παντρεύτηκα..Εχω καθαρό το κεφάλι μου εσύ είσαι στιγματισμένη. Πως με άφησαν να χωρίσω;;;;Γιατι είδαν τι καλό άνθρωπο μου πήραν μέτα..Γύρισαν όλα πάνω τους και μιλαω ειδικά για την μητέρα μου καθώς ο πατέρας μου είναι πιο χαλαρός και δεν ήθελε να τον παντρευτώ απο την αρχή..

  7. #7
    Quote Originally Posted by ΝΙΚΙ View Post
    Καλησπέρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Ευτυχώς έφυγα απο το σπίτι εδω και ένα μηνα βέβαια οχι πολύ μακριά..Αλλά δεν με βοηθάει συνεχίζει να το κάνει και τώρα που μένω μόνη...Συνήθως παω τα σαβ/κα και είναι ευκαιρία για αυτήν να με πληγώνει...Τις λέω τώρα που νοικιάσα νοιώθω ήρεμη και μου λέει ναι,θεός ξέρει τι ζωή κάνεις σαν μια του δρόμου.Το παιδί είναι καλό, έχουμε επικοινωνία και κατανοεί τις ευαισθησίες μου...Αλλά εγώ δεν αντέχω το κάνει επανελημμένα. Και πέρα απο αυτό, δεν κάνω σεξ απο σεξουαλική αναγκη, στα πλαισια μια σχέσης έγινε αυτό απλά δεν ταιριάξαμε. Θα με κηνυγάει μια ζωή το παρελθόν ετσι λέει και δεν θα σε βλέπει κανεις σοβαρά. Να συγκατοικήσω;; ας γελάω αν το μάθει τελείωσα..Θα πρέπει να με παντρευτεί πρώτα.. Δεν θα έλεγα οτι είναι βαθιά θρησκευόμενη. Απλά συνέχεια μου λεει το παράδειγμα με τον μπαμπά μου, εγώ μόνο τον μπαμπά σου και παντρεύτηκα..Εχω καθαρό το κεφάλι μου εσύ είσαι στιγματισμένη. Πως με άφησαν να χωρίσω;;;;Γιατι είδαν τι καλό άνθρωπο μου πήραν μέτα..Γύρισαν όλα πάνω τους και μιλαω ειδικά για την μητέρα μου καθώς ο πατέρας μου είναι πιο χαλαρός και δεν ήθελε να τον παντρευτώ απο την αρχή..
    Δεν μπορεις καλη μου κοπελα να κανεις την μανα σου λιγοτερο ανασφαλη. Φοβαται μη μεινεις στο ραφι, επειδη δεν εισαι παρθενα. Αντε να βγαλεις συνεννοηση. Η ζωη ειναι δικη σου, εσενα πρεπει να δυναμωσεις να μην σε επηρεαζουν τοσο κολλημενα κακοποιητικα στερεοτυπα. Εσυ προφανως της εχεις αδυναμια, ε ποιο παιδι δεν εχει στη τελικη ? Αλλά χρειαζεσαι ενα τρανταγμα να καταλαβεις οτι εισαι φυσιολογικη. Μπραβο σου για τις αλλαγες που εκανες.

    Αν σε βασανιζουν παρα πολυ οι κατηγοριες της δικη μου προταση ξεκινα ψυχοθεραπεια.
    Οι γονεις και το παρελθον δεν αλλαζουν, το μονο που αλλαζει ειναι το εμεις οι ιδιοι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Για κάποιο διάστημα έκανα ψυχοθεραπεία, όταν χώρισα δεν με βοηθούσαν τα λόγια τους, με αποτέλεσμα να πάθω κρίση πανικού, με εμετούς, δεν κοιμόμουν, έχασα κιλά πήγα στην ψυχολόγο..Αλλά, βοηθάει μόνο κάποιες ώρες ή μέρες μετά πάλι τα ίδια...Πρέπει να αλλάξω εγώ....Απο παιδί ήταν πολυ προστατευτική και συγχρόνως καταπιεστική, δεν με άφηνε να παίρνω πρωτοβουλίες, πίσω απο καθέ απόφαση στην ζωή μου ήταν η μητέρα μου..Μου έχει μεταδώσει απο μικρή οτι έχει πάντα δίκιο σε όλα και να την ακούω σε όλα, με αποτέλεσμα να το εχω εσωτερικεύσει όλο αυτό και να πιστεύω κατά βάθος σε αυτά που λεει.....

  9. #9
    Το καταλαβαινω αυτο που λες.
    Διεκοψες εξαιτιας οικονομικων λογων ? Μηπως εμεινε στη μεση η θεραπεια και οφειλεις στον εαυτο σου μια συμμαχο ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Κυρίως λόγω οικονομικών αλλαγων...Μάλλον θα την συνεχισω..Απλά έχω πολλά έξοδα εδω και δεν έχω την οικονομική άνεση για τακτικές επισκέψεις.Και η ψυχολόγος μου είπε οτι δεν την κάνουμε σωστά, να έρχοσουν τακτικά θα ήταν καλύτερα..Εχω βρει μια πολύ καλή ψυχολόγος με έσωσε απο πολλές επικίνδυνες καταστάσεις...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    γιατι δεν πας να μιλησεις στον παπα της ...λογικα αυτες οι γυναικες μονο τον πνευματικο τους υπολογιζουν, και βαλτον να της μιλησει ... μπας και ηρεμισει καπως

  12. #12
    Οταν λεει τακτικα εννοει μια φορα την εβδομαδα ? Παιζει συνεδρια on line ? Γενικα θα επιμεινω οτι ειναι ενα πολυ θετικο χαρτι στο μανικι σου η ψυχοθεραπεια σου οταν εχεις ενα περιβαλλον κακοποιητικο. Μακαρι να ταν πιο βολικα τα οικονομικα να μην το αφηνες. Αλλά οτι μπορεις κανεις... αμα δεν εχεις να την πληρωσεις στη τελικη τι φταις ?

    Μπραβο σου για την προοδο σου παντως, δεν και ειναι και λιγα οσα ηδη εκανες !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    158
    Ναι μια φορά την εβδομάδα..Ναι έκανα βήματα αλλά δεν ξέρω κατά πόσον με έχουν βοηθήσει..Μάλλον θα κάνω πολλές μέρες να πάω στο χώριο μου μέχρι να ηρεμήσω...Η ψυχολόγος μου είναι πολύ καλή μου έκανε αρκετές συνεδρίες δωρεάν και άμα δεν είχα μου έλεγε όποτε έχεις.Ακόμα χρωστάω κάποιες συνεδρίες, περιμένω να πλερωθώ για να την εξοφλήσω...

  14. #14
    Αρα ευτυχως και πρωτη φορα λεγεται σε αυτο το φορουμ Υπαρχουν Επαγγελματιες που δεν κοιτανε μονο να τσεπωνουν.

    Θα παλεψεις πολυ και αρκετα να μαθαινεις να λες -σωπα- στη φωνη τη δικη της που σε βγαζει μειον... αλλα αξίζει.
    Καθε μερα και απο λιγο ! Καθε μερα μεχρι που καποια στιγμη θα την βαζεις σε σιγαση στον αυτοματο.
    Μπορεις. :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μήπως η μαμά σου το λεει απ' την πλευρά του τι θα πει ο κόσμος; Γιατι εκεινη μπορεί να τα βλέπει οπως σε πιο παλιές εποχές. Γενικά την ενδιαφέρει η γνώμη του κόσμου, τι λέει η κοινωνία, οι αλλοι κλπ;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. τι να κανω???????????καταπιεση!!!!!!!!!!!!! !!!!
    By beenthere in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2015, 20:55
  2. καταπιεση και αγχος
    By ilianapj in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 28-09-2014, 00:23
  3. εξάρτηση και καταπίεση
    By favvel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 11-06-2014, 22:36
  4. Καταπίεση..
    By Siren in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2013, 18:16
  5. Καταπιεση απο χομπι.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2011, 00:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •