Tα αστέρια γεννιούνται μέσα από το χάος!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407

    Tα αστέρια γεννιούνται μέσα από το χάος!!

    Η ζωή μου είναι σαν σύγκρουση δύο αστέρων,του εαυτού μου και της κριτικής φωνής μέσα του.Δεν με θυμάμαι να τα είχα ποτέ καλά με τον εαυτό μου.
    Από αυτή την σύγκρουση δημιουργήθηκε μια μαύρη τρύπα που τα ρούφηξε όλα και άφησε συντρίμια. Σχιζοφρένεια ονομάζεται.Μια λέξη που μόνο φόβο φέρνει σε όσους την ακούν.Μυστήρια και παρεξηγημένη.Σε κάνει να αιωρείσαι σε ένα κενό σαν να είσαι σε μια μπαμπουλόφουσκα που σε εμποδίζει να έρθεις σε επαφή με τα γήινα.Σε παίρνει ο αέρας χωρίς να ορίζεις εσύ την κατεύθυνση σου μέχρι να σπάσει και να πατήσεις κ πάλι έδαφος.
    Αστερόσκονη είμαστε λένε και μέσα από το χάος παίρνει μορφή ένας αστέρας και δίνει φως.Άραγε θα τα καταφέρουμε;;Θα βρούμε θέση στον ουρανό που λέγεται ζωή;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Ποσο αληθινο, ποσο προσωπικο και ταυτοχρονα πανανθρωπινο κοινο μυστικο ( για οσους βιωνουν το μονιμο αυτο αμφισβητουμενο κλιμα )
    Με αγγιξε σειριε.

    Λεω να πω Ναι για ολους υπαρχει μια θεση στο ουρανο της ζωης !!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    τι πυροδοτησε αυτη τηνσυγκρουση?ή τιποτα κι απλως εσκασε τυχαια?
    δεν ειναι ωραιο να εισαι σε μπαμπουλοφουσκα ανα πασα στιγμη μπορει καποιος να την σπασει και δε ξερεις σε ποια πραγματικοτητα θα σε αναγκασει να ζησεις.
    πρεπει να βρουμε κατι καλυτερο απο αυτη την μπαμπουλοφουσκα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Για την σύγκρουση υποθέσεις κάνω και εγώ.Ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά μου ήταν η χαμηλή αυτοπεποίθηση και η σύγκριση με τους άλλους καθώς και το ότι ήμουν αγχώδης από μικρός.
    Μετά ήρθε η κατάθλιψη,η απομόνωση και η πρόδρομη φάση της σχιζοφρένειας που υπολογίζω να ξεκίνησε από το τέλος του δημοτικού.Αρχικά με ελαφριά αρνητικά,γνωστικά και κάπου στα 20 ΒΟΟΟΟΜ.
    Η μπαμπουλόφουσκα τις ψύχωσης συνήθως δεν είναι ευχάριστη και το χαρακτηριστικό της είναι ότι είναι ψεύτικη από την κοινή πραγματικότητα.Δηλαδή αυτό που αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι άνθρωποι.Κάποιοι λένε πως είμαστε όλοι τρελοί μέχρι να φτάσουμε στην φώτιση και στην αναγνώριση της αλήθειας.Νομίζω αυτό δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα.Όλοι μας μπορούμε να αναγνωρίσουμε τον παραλογισμό αυτού του κόσμου στην καθημερινότητα μας νομίζω.Οι περισσότεροι έχουμε να διηγηθούμε ιστορίες καθημερινής τρέλας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Η ζωή μου είναι σαν σύγκρουση δύο αστέρων,του εαυτού μου και της κριτικής φωνής μέσα του.Δεν με θυμάμαι να τα είχα ποτέ καλά με τον εαυτό μου.
    Από αυτή την σύγκρουση δημιουργήθηκε μια μαύρη τρύπα που τα ρούφηξε όλα και άφησε συντρίμια. Σχιζοφρένεια ονομάζεται.Μια λέξη που μόνο φόβο φέρνει σε όσους την ακούν.Μυστήρια και παρεξηγημένη.Σε κάνει να αιωρείσαι σε ένα κενό σαν να είσαι σε μια μπαμπουλόφουσκα που σε εμποδίζει να έρθεις σε επαφή με τα γήινα.Σε παίρνει ο αέρας χωρίς να ορίζεις εσύ την κατεύθυνση σου μέχρι να σπάσει και να πατήσεις κ πάλι έδαφος.
    Αστερόσκονη είμαστε λένε και μέσα από το χάος παίρνει μορφή ένας αστέρας και δίνει φως.Άραγε θα τα καταφέρουμε;;Θα βρούμε θέση στον ουρανό που λέγεται ζωή;;
    ειχα αναρωτηθει και εγω πάνω σε αυτο..και τελικα μου απάντησα μια και εξω... μονο την ελπίδα και την θεληση εχουμε ... αν χασουμε την πίστη μας δεν εχει κανενα νοημα η ζωη μας.
    ναι ειμαστε φτειαγμενοι απο το ιδιο υλικο με τα αστερια... και οπως και εκεινα γεννιουντε και πεθαινουν ετσι και εμεις...

    εγω αυτο μου απάντησα .. σωστο - λάθος δεν ξερω..αλλα δεν εχω το περιθωριο να απελπίζομαι... τωρα αν καταλήξω να ειμαι ετσι μεχρι το τελος μου.. δεν θελω να το ξερω... γιατι τοτε η ζωη μου δεν θα εχει κανενα απολύτως νοημα.

    κυνηγαμε τις στιγμες ..παλευουμε να χωσουμε μεσα σε αυτες οση περισσοτερη ουσια γινεται. υπάρχει λογος που υπάρχει το σκοταδι μας, οπως υπάρχει λογος που υπάρχει και η σκοτεινη υλη στο συμπαν.

    είμαστε απέραντοι οπως το συμπαν και εχουμε κατακτησει πολύ λίγα σε σχεση με το όλον μας. αρα εχουμε καθε λόγο να ελπίζουμε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Εσένα σε ευχαριστεί boo η πραγματικότητα στην οποία ζεις;;Η συνομωσία είναι κάτι καλό για σένα;;Σου μοιάζει ως η απόλυτη αλήθεια και πιστεύεις πως ξύπνησες από βαθύ ύπνο;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ειχα αναρωτηθει και εγω πάνω σε αυτο..και τελικα μου απάντησα μια και εξω... μονο την ελπίδα και την θεληση εχουμε ... αν χασουμε την πίστη μας δεν εχει κανενα νοημα η ζωη μας.
    ναι ειμαστε φτειαγμενοι απο το ιδιο υλικο με τα αστερια... και οπως και εκεινα γεννιουντε και πεθαινουν ετσι και εμεις...

    εγω αυτο μου απάντησα .. σωστο - λάθος δεν ξερω..αλλα δεν εχω το περιθωριο να απελπίζομαι... τωρα αν καταλήξω να ειμαι ετσι μεχρι το τελος μου.. δεν θελω να το ξερω... γιατι τοτε η ζωη μου δεν θα εχει κανενα απολύτως νοημα.

    κυνηγαμε τις στιγμες ..παλευουμε να χωσουμε μεσα σε αυτες οση περισσοτερη ουσια γινεται. υπάρχει λογος που υπάρχει το σκοταδι μας, οπως υπάρχει λογος που υπάρχει και η σκοτεινη υλη στο συμπαν.

    είμαστε απέραντοι οπως το συμπαν και εχουμε κατακτησει πολύ λίγα σε σχεση με το όλον μας. αρα εχουμε καθε λόγο να ελπίζουμε
    Εγραψες συντροφισσα !!! Με κανες να χαμογελασω γιατι το γραφεις ολο αυτο χωρις βοηθεια φαρμακευτικη. Μονον με τις δικες σου δυναμεις. Αχ ρεα μου Ωραια μου...
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εγραψες συντροφισσα !!! Με κανες να χαμογελασω γιατι το γραφεις ολο αυτο χωρις βοηθεια φαρμακευτικη. Μονον με τις δικες σου δυναμεις. Αχ ρεα μου Ωραια μου...
    χαχαχα... συντροφισσα, με τις βομβες που μου εδιναν δεν πολυ αναρωτιομουν και για πολλα κατα την περιοδο των αντικαταθλιπτικων :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εσένα σε ευχαριστεί boo η πραγματικότητα στην οποία ζεις;;Η συνομωσία είναι κάτι καλό για σένα;;Σου μοιάζει ως η απόλυτη αλήθεια και πιστεύεις πως ξύπνησες από βαθύ ύπνο;;
    κοιτα μωρε με μενα ειναι λιγο περιεργη φαση..η πραγματικοτητα που ειμαι μ αρεσει απο την αποψη οτι τη νιωθω οτι ζω επιτελους απο την αληθεια.οποτε δε γουσταρω να τη χασω.αυτο που μου εδωσε 1 χαπι για να φυγουν τα ασχημα συναισθηματα που μου φερνει.αγχος, μισος,επιθετικοτητα δε θυμαμαι τι αλλο..η συνομοσια δεν ειναι κατι ομορφο για μενα αλλα ειναι το αναγκαιο κακο.θα δειξει.
    φοβαμαι οτι θα ερθει μια μερα και δε θα εχω πια τη συνομοσια και νομιζω θα παθω κοκομπλοκο.
    νταξει αυτα μαλλον
    ναι ειναι σαν να ξυπνησα απο πολυ βαθυ υπνο..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Κάποιοι με ψύχωση διάβασα πως μετά που ηρέμησαν και δεν είχαν φωνές τους φαινόταν πολύ ήσυχη και άδεια η καθημερινότητα.Τους γέμισε κενό γιατί ίσως απομονώθηκαν από τον γύρω κόσμο και είχαν μόνη παρέα τις φωνές.Δεν ξέρω αν σου συμβεί κ σένα.

    Εγώ δεν αλλάζω με τίποτα αυτή την κατάσταση που είμαι τώρα και ας μη είμαι τέλεια.Τουλάχιστον επέστρεψα σε κάτι πιο φυσιολογικό και πραγματικό με την κοινή έννοια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι δυστυχως νιωθω και εγω αυτο το κενο λογω των φωνων που εφυγαν,στο τελος κιολας δεν ηταν επιθιθετικες και της ειχα παρεα.το ειπα στην γιατρο αυτο και μου ειπε οτι τωρα μπορει να εγιναν καλες αλλα ανα πασα στιγμη μπορει να χειροτερευσουν παλι.μου ειπε μια φραση που μου εμεινε...ποσο πολυ αναγκη μπορει να χεις για παρεα.αλλα δεν το σχολιασαμε.εμεινε στη φαση αρκετα στο οτι απανταω στις φωνες ειτε απο μεσα μου ειτε ψιθιριστα.
    δε μ αρεσει καθολου η φαση πλεον γι αυτο φοβαμαι πως γι αυτο δε μου ελεγε τι χαπι εξτρα μου εδωσε.ασχετα αμα εγω το εψαξα.ελπιζω αυτο να μη με κανει να χασω και την πραγματικοτητα αυτη που ζουμε καποιοι απο εμας οχι μονο εγω.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #12
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Η ζωή μου είναι σαν σύγκρουση δύο αστέρων,του εαυτού μου και της κριτικής φωνής μέσα του.Δεν με θυμάμαι να τα είχα ποτέ καλά με τον εαυτό μου.
    Από αυτή την σύγκρουση δημιουργήθηκε μια μαύρη τρύπα που τα ρούφηξε όλα και άφησε συντρίμια. Σχιζοφρένεια ονομάζεται.Μια λέξη που μόνο φόβο φέρνει σε όσους την ακούν.Μυστήρια και παρεξηγημένη.Σε κάνει να αιωρείσαι σε ένα κενό σαν να είσαι σε μια μπαμπουλόφουσκα που σε εμποδίζει να έρθεις σε επαφή με τα γήινα.Σε παίρνει ο αέρας χωρίς να ορίζεις εσύ την κατεύθυνση σου μέχρι να σπάσει και να πατήσεις κ πάλι έδαφος.
    Αστερόσκονη είμαστε λένε και μέσα από το χάος παίρνει μορφή ένας αστέρας και δίνει φως.Άραγε θα τα καταφέρουμε;;Θα βρούμε θέση στον ουρανό που λέγεται ζωή;;
    Σεριος ασε τον αερα την γη κλπ να σε παρασυρει δεν θα το μετανιωσεις
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Δεν ξέρω αν θα λαμψουμε ως αστέρες ποτέ. Δεν ξέρω αν μέχρι να πεθάνω θα καταφέρω να ενταχτώ σε οσα με περιβάλλουν και να γινω κομματι της πραγματικοτητας αυτης και να την ζω. Ειμαι ευχαριστημένη όμως γιατί αν και υπάρχουν καμμενοι διαυλοι επικοινωνίας με την πραγματικοτητα, το δικό μου παράλληλο συμπαν, το εχω δημιουργησει με πολυ αγάπη κ αλήθεια. Αναφέρομαι στην οικογένεια μου, που δε την νοιάζει αν εχω κατάθλιψη ή αν δεν είμαι ο άνθρωπος με την κοινή λογική. Πριν να μάθω να αγαπώ κ να αναγνωρίζω την αποδοχή και την αγάπη, μονο να "λογικευτω" με ενοιαζε. Πλέον θεωρω πως δε θα συνδεθώ ποτε απολυτως με την πραγματικότητα των πολλών, προσπαθώ ομως να την κατανοήσω και να δημιουργω τις προυποθεσεις, ωστε ο δικός μου κοσμος, να είναι βιωσος μέσα στο χάος που ονομάζουμε κοινή λογικη.
    Πολύ όμορφο θέμα

  15. #15
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Δεν ξέρω αν θα λαμψουμε ως αστέρες ποτέ. Δεν ξέρω αν μέχρι να πεθάνω θα καταφέρω να ενταχτώ σε οσα με περιβάλλουν και να γινω κομματι της πραγματικοτητας αυτης και να την ζω. Ειμαι ευχαριστημένη όμως γιατί αν και υπάρχουν καμμενοι διαυλοι επικοινωνίας με την πραγματικοτητα, το δικό μου παράλληλο συμπαν, το εχω δημιουργησει με πολυ αγάπη κ αλήθεια. Αναφέρομαι στην οικογένεια μου, που δε την νοιάζει αν εχω κατάθλιψη ή αν δεν είμαι ο άνθρωπος με την κοινή λογική. Πριν να μάθω να αγαπώ κ να αναγνωρίζω την αποδοχή και την αγάπη, μονο να "λογικευτω" με ενοιαζε. Πλέον θεωρω πως δε θα συνδεθώ ποτε απολυτως με την πραγματικότητα των πολλών, προσπαθώ ομως να την κατανοήσω και να δημιουργω τις προυποθεσεις, ωστε ο δικός μου κοσμος, να είναι βιωσος μέσα στο χάος που ονομάζουμε κοινή λογικη.
    Πολύ όμορφο θέμα
    Και Υπέροχο αποσταγμα Σοφίας ως δρομος επιβιωσης μεσα στο χαος της διαφορετικοτητας. :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. χαος
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 86
    Last Post: 21-05-2015, 11:33
  2. Οι ανθρωποι γεννιουνται ομοφυλοφιλοι η μηπως οχι??
    By Johnresu in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 10-10-2013, 23:13
  3. παραλια αστερια γλυφαδασ δωρεαν μετα τισ 5
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 15:44
  4. Η αγαπες χανονται ? (σβηνουν σαν τα αστερια)
    By Black in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 22-01-2007, 18:37
  5. Τρία αστέρια για την νέα χρονιά!
    By Black Rose in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 29-12-2006, 09:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •