φοβάμαι ότι θα μου κλείσει ο λαιμός και θα πάθω ασφυξία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82

    Unhappy φοβάμαι ότι θα μου κλείσει ο λαιμός και θα πάθω ασφυξία

    λοιπόν το θέμα μου είναι ότι έχω σφύριγμα κατά την εκπνοή και ένα αίσθημα ότι ο λαιμός μου είναι ερεθισμένος στο σημείο όπου ενώνεται με το στήθος. έχω πάει σε πνευμονιολόγο η οποία μου είπε ότι δεν ακούγεται από τους πνεύμονες άρα απέκλεισε οτιδήποτε έχει σχέση με τους πνεύμονες. έβγαλα ακτινογραφία θώρακος που είναι καθαρή. άλλα τεστ για άσθμα ήταν καλά. είχα κάνει λαρυγγοσκόπιση πριν ένα μήνα και όλα καλα. τι μπορεί να είναι αυτο; τα συμπτωματα μου είναι αίσθημα φλέμματος στο λαιμό, αίσθημα ότι η βάση του λαιμου είναι ερεθισμένη και σφύριγμα κατα την εκπνοή. φοβαμαι πολύ ότι θα μου κλείσει ο λαιμός και θα πάθω ασφυξία. :(

  2. #2
    Quote Originally Posted by Άρια View Post
    λοιπόν το θέμα μου είναι ότι έχω σφύριγμα κατά την εκπνοή και ένα αίσθημα ότι ο λαιμός μου είναι ερεθισμένος στο σημείο όπου ενώνεται με το στήθος. έχω πάει σε πνευμονιολόγο η οποία μου είπε ότι δεν ακούγεται από τους πνεύμονες άρα απέκλεισε οτιδήποτε έχει σχέση με τους πνεύμονες. έβγαλα ακτινογραφία θώρακος που είναι καθαρή. άλλα τεστ για άσθμα ήταν καλά. είχα κάνει λαρυγγοσκόπιση πριν ένα μήνα και όλα καλα. τι μπορεί να είναι αυτο; τα συμπτωματα μου είναι αίσθημα φλέμματος στο λαιμό, αίσθημα ότι η βάση του λαιμου είναι ερεθισμένη και σφύριγμα κατα την εκπνοή. φοβαμαι πολύ ότι θα μου κλείσει ο λαιμός και θα πάθω ασφυξία. :(
    Γεια σου Άρια, τι αλλες εξετασεις σου προτειναν ? πιθανη αλλεργια ισως ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    έχω εποχιακή αλλεργία. αλλά δ μου έκανε ποτε όλο αυτό το θέμα. είχα πάντα τα κλασικά. φτερνισμα κτλ

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    δε μου είπαν να το ψαξω παρακάτω

  5. #5
    Δεν ειμαι ιατρος - σου προτεινω να αποκλεισεις αλλεργια σε εξαρση, να κανεις ειδικο τεστ και μετα επισης εναν ελεγχο λαρυγγα φαρυγγα οισοφαγου. Μπας και κανει καποιες καποιες συσπασεις ως αντιδραση.
    Το επομενο που μου ρχεται στο μυαλο μου ειναι καθαρα εκδηλωση ψυχο σωματικου στρες.
    Απεφυγε τροφες οπως μακαρονια για παραδειγμα, κοιτα να πινεις νερακι σε μικρες ποσοτητες και κανε ενα σοβαρο τεστ αλλεργιων.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    έχω κάνει λαρρυγγοσκόπιση. μετά μόνο γαστροσκόπιση έχει μείνει και ο γιατρός μου πιστευει ότι δε πρεπει να την κανω. οσο για αλλεργίες θα το ψαξω. απλά το μόνο που με τρομάζει είναι το σφύριγμα. τα άλλα τα είχα και στο παρελθόν ως αποτέλεσμα άγχους. το σφύριγμα όμως το φοβαμαι. και ο ψυχιατρός μου μου λεει να σταματησω να πηγαινω σε γιατρούς γιατί είναι όλα ψυχοσωματικα. δεν ξέρω τι να κανω πλεον.

  7. #7
    Α μαλιστα, αρα εχεις ιστορικο νοσοφοβιας. Εισαι σε αγωγη ? Κανεις ψυχοθεραπεια ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    ναι έχω νοσοφοβια με ψυχαναγκαστική διαταραχη. ναι παίρνω sertral εδώ και μια περίπου εβδομαδα και εχω πάει στο πρωτο ραντεβου για ψυχοθεραπεία.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    Άμα πάθεις κρίση πάντως και πας σε νοσοκομείο νομίζω σου κάνουν αντιεμετικη αγωγή αλλά δεν είμαι σίγουρος ρώτα κανένα γιατρό αλλά και πάλι δεν κάνει συνέχεια πάντως δεν είναι κάτι σοβαρό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Άμα πάθεις κρίση πάντως και πας σε νοσοκομείο νομίζω σου κάνουν αντιεμετικη αγωγή αλλά δεν είμαι σίγουρος ρώτα κανένα γιατρό αλλά και πάλι δεν κάνει συνέχεια πάντως δεν είναι κάτι σοβαρό
    τι κρίση; άγχους;;

  11. #11
    Quote Originally Posted by Άρια View Post
    ναι έχω νοσοφοβια με ψυχαναγκαστική διαταραχη. ναι παίρνω sertral εδώ και μια περίπου εβδομαδα και εχω πάει στο πρωτο ραντεβου για ψυχοθεραπεία.
    Καλη αρχη στην θεραπεια σου, ευχομαι καταρχας.
    Δευτερον το συμπτωμα της ασφυξιας το ειχα παρα πολυ εντονα σε περιοδους στρες αλλά ποτέ δεν πνιγηκα. Αρα υπομονη και στις 20 μερες λογικα θα εχει μειωθει κατα πολυ το αισθημα και ο φοβος.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καλη αρχη στην θεραπεια σου, ευχομαι καταρχας.
    Δευτερον το συμπτωμα της ασφυξιας το ειχα παρα πολυ εντονα σε περιοδους στρες αλλά ποτέ δεν πνιγηκα. Αρα υπομονη και στις 20 μερες λογικα θα εχει μειωθει κατα πολυ το αισθημα και ο φοβος.
    σε ευχαριστώ πολύ. το σύμπτωμα του κόμπου στο λαιμό το ξαναείχα πριν ένα μήνα. τωρα όμως σε συνδιασμό με το σφύριγμα με στέλνει σε κατασταση πανικου. και νομίζω ότι το άγχος μου έγινε λίγο χειρότερα από τότε που άρχισα τη θεραπεια :(

  13. #13
    Σκετο αντικαταθλιπτικο σου εδωσε ? διχως αγχολυτικο ? εχεις μια επαφη- επικοινωνια με τον γιατρο ? Σου ειπε να παρεις τηλ μετα απο 14 μερες ? Εχεις υποστηρικτικο περιβαλλον ?
    Εισαι σε κατασταση εγρηγορσης υποθετω και νιωθεις πιο εντονα και πιο εμφατικα τα συμπτωματα. Κουραγιο βρε Αρια, ειναι πακετο αλλά που θα παει... θα περασει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    ναι μου έδωσε αγχολυτικό αλλά αρκετά ελαφρύ και μόνο μια φορά την ημέρα. οπότε το παίρνω όταν είμαι πολύ αγχομένη. ναι μπορώ να τον πάρω τηλέφωνο αλλά τον έχω πάρει ήδη μια φορά. το περιβάλλον μου είναι αρκετά υποστηρικτικό αλλά δε θέλω να τους αναστατώνω συνέχεια γιατί έχουν τα δικά τους προβλήματα. περίμενα ότι η αγωγή θα μου άυξανε λίγο το άγχος καθώς μου το είχε πει ο γιατρός αλλά οχι τοσο πολυ.

  15. #15
    Αναγκαστηκα πανε πακετο αντικαταθλιπτικο και αγχολυτικο, οι πρωτες εβδομαδες ειναι καπως δυσκολες. Ομολογουμενως. Θελει χρονο ο οργανισμος να συνηθισει τις νεες ουσιες.
    Χαιρομαι πολυ που ξεκινησες και ψυχοθεραπεια. Εγω αργησα παρα πολυ και το εχω μετανιωσει.

    Καθε φορα που με επιανε ασφυξια και ξυπνουσα μεσα στον υπνο μου, θυμαμαι επινα ενα δροσερο νερο και μου ελεγα " εχεις αγχος, δεν ειναι τιποτα, ξανα κοιμησου " φυσικα και απορω τι σοι υπνο εκανα τοτε, 3-4 ωρες το 24ωρο ?

    Αρια θα δεις βελτιωση, αν δεν δεις μιλας με τον γιατρο. Δεν το αμελεις. Ισως να σου χρειαζεται καποια αλλη ουσια. Μεχρι τοτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο περα απο το να υπομεινεις την διαδικασια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θα παθω εγκεφαλικο ι καρδιακο ι και τα δυο??
    By kotsios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 04-02-2013, 23:50
  2. θα παθω υστερια
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-01-2012, 14:39
  3. τι αλλο θα παθω?
    By kako papaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 30-06-2011, 02:38
  4. Ποιοι και γιατι θελουν να κλεισει το φορουμ?
    By πανος12345 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 121
    Last Post: 02-11-2009, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •