θυρεοειδης ή μηπως οχι;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151

    θυρεοειδης ή μηπως οχι;

    Καλησπερα παιδια!ειμαι 19 χρονων και πριν απο λιγες μερες επισκεφτηκα για πρωτη φορα τον ενδοκρινολογο μου..μου εκανε υπερηχο στον λαιμο και μου ειπε οτι ΜΑΛΛΟΝ πασχω απο θυροειδιτιδα χασιμοτο..να σημειωθει οτι δεν εχω κανενα συμπτωμα και οτι μονο η τιμη της ΤSH ηταν λιγο τσιμπημενη για την ηλικια μου (οπως μου ειπε) αλλά μεσα στα φυσιολογικα πλαισια. Μου ειπε επισης οτι πρεπει να κανω τις εξετασεις για τα αντισωματα και οτι αν βγαινανε θετικα θα ξεκινουσαμε θεραπεια.Τα αντισωματα ομως βγηκαν αρνητικα και μου ειπε ο γιατρος οτι δεν χρειαζεται να ξεκινησουμε θεραπεια και να παω σε 6-7 μηνες να με ξαναδει..στην οικογενεια μου κανεις δεν εχει θυροειδη...απλα αυτο που δεν καταλαβα εγω ειναι αν εχω τελικα ή οχι προβλημα με τον θυροειδη ..μηπως η τιμη της ΤSH (ορμονη του θυροειδους) ειχε ανεβει λογω υπερβολικου αγχους που εχω αυτη την περιοδο;; ποια ειναι η γνωμη σας;; αν ειχα προβλημα δεν θα επρεπε κανονικα να μου δωσει χαπι;; πφφ εχω μπερδευτει :|

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Και εγώ κάποια στιγμή είχα ΤSΗ αυξημένη πέρα από το φυσιολογικό και με έστειλαν για υπέρηχο αλλά επειδή ήταν καλός δεν έκανα θεραπεία...δεν είναι απαραίτητο δηλαδή αρκεί να το παρακολουθείς...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Μαλιστα, σε ευχαριστω πολυ...μονο που σε μενα ο υπερηχος εδειξε οτι ΜΑΛΛΟΝ εχω υποθυροειθισμο χασιμοτο..απο την στιγμη που βγαινουν αρνητικα ομως τα αντισωματα του θυροειδη πασχω ή οχι απο χασιμοτο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Και αμα δεν παρω φαρμακα μηπως ο θυροειδης μπορει να αναπτυξει αργοτερα καποια αλλη μορφη; π.χ καρκινος;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Kαλησπερα εχει συμβει και σε εμενα να εχω αρκετα υψηλη tsh , με ειχε τρελανει μια παθολογος να παρω χαπι (ναι παθολογος καλα ακουσες) πηγα σε 2 ενδοκρινολογους να παρω γνωμες , δεν χρειαστηκε να παρω φαρμακα , απλα ανα εξαμηνο να ριχνω μια ματια.
    Υπαρχει περιπτωση ναι , να ανεβηκε απο αγχος .. μην ανησυχεις καθολου και μην σκεφτεσαι για καρκινους , δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.
    Ααα ξεχασα να σου πω οτι οταν το ξανακοιταξα και για να ειμαι ακριβης πηγα στο τριμηνο , η ορμονη ηρθε στα φυσιολογικα της.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Ωραια ! Με ανακουφισες καπως να 'σαι καλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Στο υπερηχο που έκανες σου είπαν κάτι για όζους αν βρήκαν κάτι? Ο υπέρηχος δεν δείχνει αν έχεις χασιμοτο αλλά οζους ... Απο το αίμα και τα αντισώματα και τις ειδικές εξετάσεις του θυροειδούς ft 3 ft4 tsh φαίνεται αν έχεις θυροειδή η όχι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Mara οχι δεν μου ειπε τιποτα για οζους...ορμονικο ελεγχο ειχα κανει κι ολα ηταν φυσιολογικα εκτος απο την τιμη της ΤSH που ηταν 3,50 (τσιμπημενη για την ηλικια μου οπως μου ειπε) με φυσιολογικες τιμες 0,7 εως 4,20..με εστειλε επειτα να κανω εξετασεις μονο για τα αντισωματα και βγηκαν αρνητικα..παντως στο χαρτι του υπερηχου το εκτυπωμενο που μου εδωσε ελεγε οτι μαλλον η εικονα του θυροειδους παραπεμπει σε θυροειδιτιδα χασιμοτο..μετα οταν του πηγα τις εξετασεις μου ειπε οτι εφοσον τα αντισωματα ειναι αρνητικα δεν χρειαζεται να ξεκινησουμε θεραπεια

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ γω το πιστευω οτι ανεβηκε απ το αγχος αλλα πιο ευκολο δεν ειναι να χαλαρωσεις αντι να ανυσιχεις.
    μια συνηθεια ειναι.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Mara οχι δεν μου ειπε τιποτα για οζους...ορμονικο ελεγχο ειχα κανει κι ολα ηταν φυσιολογικα εκτος απο την τιμη της ΤSH που ηταν 3,50 (τσιμπημενη για την ηλικια μου οπως μου ειπε) με φυσιολογικες τιμες 0,7 εως 4,20..με εστειλε επειτα να κανω εξετασεις μονο για τα αντισωματα και βγηκαν αρνητικα..παντως στο χαρτι του υπερηχου το εκτυπωμενο που μου εδωσε ελεγε οτι μαλλον η εικονα του θυροειδους παραπεμπει σε θυροειδιτιδα χασιμοτο..μετα οταν του πηγα τις εξετασεις μου ειπε οτι εφοσον τα αντισωματα ειναι αρνητικα δεν χρειαζεται να ξεκινησουμε θεραπεια
    Εντάξει ρε συ, πόσο άσχετος να είναι ένας γιατρός πια?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Cube εχει πολυ πελατεια ..θεωρειται κορυφη..απλα αυτο που με απασχολει ειναι αν εχω τελικα προβλημα με τον θυροειδη ή οχι :| γενικως εχω μπερδευτει αρκετα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    3
    Καλησπέρα, με βαση αυτά που αναφέρεις και εφόσον δέν έχεις έντονα συμπτώματα δεν χρειάζεται να ανυσηχείς παρα μόνο να το παρακολουθήσεις με μιά επανεξέταση σε 6-12 μήνες.

    Απο την όλη εμπειρία μου και αναζήτηση, Το τέστ THS είναι ο επίσημος δείκτης με τον οποίο οι γιατροί σε κατατάσουν αντίστοιχα υπέρ ή υπό.
    Το θέμα είναι όμως ότι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου κάποιος μπορεί να έχει φυσιολογικό THS ωστόσο να παρουσιάζει ή να νιώθει διάφορα σχετικά συμπτώματα με την λειτουργία του θυροειδή.

    Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό τον οποίο ανακάλυψα προ 2ετίας και παίρνω το χαπάκι στην δοσολογία που χρειάζεται.

    Αν θές ένα πολύ advance screening της υγείας σου γύρω απο τον θυρεοειδή και όχι μόνο σου αναγράφω κάποια τεστ τα οποία συνυστόνται ώς πλήρη εξεταστική διερεύνηση του θυροειδή και των σχετικών συμπτωμάτων του.

    THS
    FreeT3
    FreeT4
    ReverseT3
    Thyroid Peroxidase Antibodies (TPOAb)
    Thyroglobulin Antibodies (TgAb)
    Thyroid Receptor Antibodies (TRAb)
    Thyroig Stimulating Immunoglobulins (TSI)

    Adrenals
    Saliva cortisol test

    Iron
    Ferritin
    TIBC (Total Iron Binding Capacity)
    Iron SAT
    Vit D
    Vit B12

    Σημείωση: Μερικά μπορεί να μήν καλύπτονται απο το ΙΚΑ, ενώ πολλοί ιατροί τα θεωρούν υπερβολικά. Εγώ είχα και άλλα προβλήματα και ήθελα να απκλείσω ότι ήταν ο θυρεοειδής.


    Να ξέρεις ότι:

    Αλκοόλ, Καφές πολύ κακά για τον θυρεοειδή

    ενω΄

    Ήπια άσκηση και σωστή διατροφή ενισχύουν για την καλή λειτουργια του.

    Τέλος να αναφέρω ότι το στρές επηρεάζει τον θυρεοειδή και Vice versa, δηλαδή ένας αρύθμιστος θυρεοειδής μπορεί να προκαλέσει εκνευρισμό και άλλες ψυχολογικές διαταραχές ανάλογα με την περίπτωση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Malmsteen ησουν πολυ επεξηγηματικος-η ..σε ευχαριστω παρα πολυ !!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το οτι εχεις tsh ανεβασμενο ελαχιστα αλλα μεσα στα ορια ειναι βεβαιο οτι δεν νοσεις απο καποιο αυτοανοσο του θυρεοειδη οπως υπο ή υπερθυρεοειδισμο..
    εγω πασχω απο υπερθυρεοειδισμο κ ξερω πολυ καλα τι πα να πει tsh κλπ....
    συμφωνω με τους προηγουμενους κ με τον γιαρο οτι απλα στην φαση αυτη θελει ελεγχο..το οτι τα αντισωματα ειναι κανονικα..ειναι παρα πολυ καλο..δεν κανεις τιποτα..απλα κανεις επανεξεταση καθε 6-12 μηνες οπως ειπε κ ο παραπανω φιλος..εμενα τα αντισωματα μου ειναι παντα στον θεο...γι αυτο κιολας παιρνω 2 χαπακια την ημερα..οποτε μια χαρα εισαι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Ωραια σας ευχαριστω πολυ ολους που μπηκατε στον κοπο να μου απαντησετε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 21:14
  2. Μήπως έχω ADHD?
    By jimmaster in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 19-03-2013, 01:17
  3. Θυρεοειδης και ντοπαμινη
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 25-07-2011, 17:53
  4. θυρεοειδης
    By Ακροβατης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-08-2010, 00:01
  5. μηπως???? Ε ΟΧΙ....
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 11-03-2009, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •