Κοινωνική φοβία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 89
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ευχαριστώ mnimonio για την βοήθεια σ.Ελπίζω να βρεθεί και κάνας άλλος με κοινωνική φοβία ν μ βοηθήσει αν και δεν τ βλέπω πολύ πιασάρικο το θέμα μου :P

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Εχει τεραστια θεματολογια η κοινωνικη φοβια εδω.. θεωρω οτι θα βοηθηθεις αν διαβασεις θεματα ιδιως τα πιο παλαια.
    Ε και φυσικα ολο και καποιος ομοιοπαθης θα σου γραψει.. καλη τυχη απο εμενα και μην το αφησεις αφου ειναι κατι που σε γαργαλαει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ευχαριστώ θα κοιτάξω και εδώ

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το θεμα σου ειναι μια χαρα και πιασσαρικο και υπαρχουν μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που την εχουν περασει αυτην την φοβια! λοιπον, να σου πω οσα αφορα εμενα, ημουν ιδιαιτερα ντροπαλος απο την ηλικια των 15 μεχρι και των 20, κοκκινιζα πολυ ευκολα, συνηθως ειναι και η ηλικια αυτην που παιζει ρολο...δεν ξερω τι ηλικια εχεις αλλα δεν θεωρω πως εισαι πολυ πανω απο τα 20! γιατι πολυ απλα την κοινωνικη φοβια την εχουν μικροι ανθρωποι, οχι απαραιτητα παντα. η ψυχοθεραπεια ουδεποτε με βοηθησε αν και η διαδικασια της θεραπειας ειναι αυτην που σου ανεφερε ο φιλος, δηλαδη βημα-βημα στο να μιλας ολο και περισσοτερο σε ατομα... την εχω ξεπερασει επειδη απλα ωριμασα, δεν ξερω πως να το περιγραψω, αλλα σιγουρα απο μια ηλικια και μετα ειμαι σιγουρος πως φευγει!!! φαντασου να πας να μιλησεις σε εναν παππου και να τον δεις να κοκκινιζει...!!! δεν νομιζω να συνεβησε ποτε!! τελος παντων, για οτιδηποτε στειλε και πμ αν σε βοηθα!!! ευχαριστω...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ευχαριστώ για την απαντησή σ.
    είμαι 4 χρονακια πάνω από 20
    Εσένα σ έχει περάσει τελείως?
    ναι αυτό σκέφτομαι να κάνω να αρχίσω να μιλάω σ όσο πιο πολλά άτομα μπορώ
    ψυχοθεραπεία δεν μ προτεινείς δλδ?

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    κοιταξε δεν εχω γινει ο ειδημονας που μπορει να βγαλει λογο μπροστα σε κοινο, εκει καπου θα τα χασω!! απλα μπορω να διαχειροζομαι τις διαπροσωπικες μου σχεσεις και να κανω βηματα για να πλησιασω τον αντιθετο φυλο...δεν θα χρησιμοποιουσα την λεξη με εχει περασει, δεν ταιριαζει, αλλα θα ελεγα με εχει καταλαγιασει αυτην η φοβια...δεν ειναι πως αν εγω προσωπικα σε προτεινω ψυχοθεραπεια, το θεμα ειναι πως εαν εσυ θεωρεις οτι θα σε βοηθησει...σε εμενα παντως καθολου!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Δεν ξέρω αν θα μ βοηθειση αλλά θέλω να μ φύγει αυτό τελείως.
    ΧΑιρομαι π ακούω πως περνάει.
    και εγώ σχετικά τα διαχειρίζομαι απλά αυτό θέλω να φτάσει στο 100% δεν θελω να είμαι π.χ στο 70%

  8. #23
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Γεια σας.Γράφω αυτό το θέμα γιατί έχω κοινωνική φοβία.Την έχω πολλά χρόνια.Και δεν μ έχει φύγει ακόμα ,μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και ν μ δώσει συμβουλές πως θα καταφέρω να την ξεπεράσω?
    Και αν κάποιος είχε και δεν έχει πλέον?
    Φίλε,όταν μιλάς για κοινωνική φοβία,εννοείς ότι δεν μπορείς να συνάψεις εύκολα φιλικές,ερωτικές κλπ. σχέσεις?
    'Η γενικά αντιμετωπίζεις δυσκολίες στις επαφές με άλλους λόγω άγχους κλπ.?

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    τοτε δοκιμασε το για να βγαλεις τα συμπερασματα σου, αν βοηθα η ψυχοθεραπεια ή οχι!! απλα να ξερεις καμια φορα και φοβος απο μονος του ειναι ικανος για να πυροδοτησει τα συμπτωματα της κοινωνικης φοβιας...τι εννοω, επειδη καμια φορα μπορει να φοβομαστε στο να μην κοκκινησουμε οταν μιλαμε ή αν μας κοιτανε εντονα στο τελος ο φοβος και μονο πυροδοτει το αγχος, την δυσφορια και ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι!!! απο προσωπικη εμπειρια στο λεω αυτο...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    οχι ερωτικα και φιλίες είμαι κομπλέ ,δεν μπορώ να πάω κάπου π έχει πολλά άγνωστα άτομα , να μιλήσω σ κοινό ,να κάνω παρουσίαση και εργασίες μ ποιάνει ιδρώτας και κοκκίνισμα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    τοτε δοκιμασε το για να βγαλεις τα συμπερασματα σου, αν βοηθα η ψυχοθεραπεια ή οχι!! απλα να ξερεις καμια φορα και φοβος απο μονος του ειναι ικανος για να πυροδοτησει τα συμπτωματα της κοινωνικης φοβιας...τι εννοω, επειδη καμια φορα μπορει να φοβομαστε στο να μην κοκκινησουμε οταν μιλαμε ή αν μας κοιτανε εντονα στο τελος ο φοβος και μονο πυροδοτει το αγχος, την δυσφορια και ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι!!! απο προσωπικη εμπειρια στο λεω αυτο...
    ακριβώς αυτό μ συμβαίνει σκέφτομαι ότι θα ιδρώσω και θα κοκκινίσω και γίνεται μ ποιάνει αυτός ο φόβος

  12. #27
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    οχι ερωτικα και φιλίες είμαι κομπλέ ,δεν μπορώ να πάω κάπου π έχει πολλά άγνωστα άτομα , να μιλήσω σ κοινό ,να κάνω παρουσίαση και εργασίες μ ποιάνει ιδρώτας και κοκκίνισμα
    Αν σου πω ότι δεν σου συμβαίνει κάτι παράλογο,τι θα πεις?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ναι αλλά δεν το αντέχω αυτό ,είναι εκνευριστικό,μ καλούν κάπου π έχει άτομα άγνωστα και μ ποιάνει άγχος και άμα πάω μερικές φορε΄ς όχι πάντα ιδρώνω ,κοκκινίζω
    δεν ξέρω αν είναι παράλογο αλλά μ στοίχισε μια σχέση μ μια κοπέλα γι αυτό θέλω να τ αλλάξω επείδη μ έπιανε αυτό έναν ολοκλήρο χρόνο της έριχνα άκυρο όπου πήγαινε και μ καλούσε συνέχεια και εγώ δεν είχα πάει πουθενά μέχρι π μ χώρισε γι αυτό

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ακριβώς αυτό μ συμβαίνει σκέφτομαι ότι θα ιδρώσω και θα κοκκινίσω και γίνεται μ ποιάνει αυτός ο φόβος
    τωρα ερχεσαι στα λογια μου, ειναι αυτο που λεμε 'παντα ο ιδιος!' κοιτα, φιλος αφου σε πιανει ο φοβος οταν συναναστρεφεσαι αγνωστα ατομα, πρεπει να αναλογιστεις και τι ακριβως φοβασαι! δηλαδη περα απο το να μην κοκκινισεις φοβασαι μηπως φανεις σαν χαζος μπροστα τους? φοβασαι μηπως δεν κανεις καλη πρωτη εντυπωση? φοβασαι οτι θα φανεις γελοιος μπροστας τους? πρεπει να το ψαξεις μεσα σου, ακριβως τις σκεψεις που κανεις...για παραδειγμα οταν κανεις παρουσιασει εργασια μπορει να φοβασαι οτι 'ωχ ξερεις και θα ειναι ολα τα ματια καρφωμενα πανω μου"!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    τωρα ερχεσαι στα λογια μου, ειναι αυτο που λεμε 'παντα ο ιδιος!' κοιτα, φιλος αφου σε πιανει ο φοβος οταν συναναστρεφεσαι αγνωστα ατομα, πρεπει να αναλογιστεις και τι ακριβως φοβασαι! δηλαδη περα απο το να μην κοκκινισεις φοβασαι μηπως φανεις σαν χαζος μπροστα τους? φοβασαι μηπως δεν κανεις καλη πρωτη εντυπωση? φοβασαι οτι θα φανεις γελοιος μπροστας τους? πρεπει να το ψαξεις μεσα σου, ακριβως τις σκεψεις που κανεις...για παραδειγμα οταν κανεις παρουσιασει εργασια μπορει να φοβασαι οτι 'ωχ ξερεις και θα ειναι ολα τα ματια καρφωμενα πανω μου"!!
    ίσως να φοβάμαι ότι δεν θα κάνω καλή πρώτη εντύπωση ,όταν συναναστρέφομαι μ άγνωστα άτομα.και πως θα το κάνω να μ φύγει?

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 20-12-2014, 23:11
  2. κοινωνική φοβία
    By manos95 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2013, 13:13
  3. Κοινωνική Φοβία
    By monaxikos88 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2011, 21:58
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •