Κοινωνική φοβία - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 89 of 89
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Και εγω κοινωνικη ειμαι αλλά με κουρασε σε καποια φαση το παιχνιδι της μασκας. Ολοι σε γουσταρουν αναλογα με το τι τους παρεχεις. Οταν εισαι ο εαυτος σου και δεν εννοω να σαι κανας σαδιστης, απλα να σε υποστηριζεις λιγοι μενουν. Λιγοι αξιζουν. Πανω απο ολα οσοι ασθενουμε ψυχικα να το πω ετσι οφειλουμε να μαθουμε τη δικη μας ψυχη και οχι να την αφηνουμε να αρμενιζουν αλλοι μεσα της.
    Συμφωνό στο ότι λίγη μένουν όταν είσαι ο ευατό σ και δεν πας μ τ "νερά" τους

  2. #77
    Και εκει ειναι η πιο σκληρη μαχη με τον ιδιο μας τον εαυτο ποσο νερο ριχνουμε στο κρασι μας, ποσο φοβομαστε να μεινουμε μονοι, τι πιστευουμε για το ατομο μας κτλ κτλ κτλ...
    ειναι δυσκολη δουλεια αλλα αξιζει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Και εκει ειναι η πιο σκληρη μαχη με τον ιδιο μας τον εαυτο ποσο νερο ριχνουμε στο κρασι μας, ποσο φοβομαστε να μεινουμε μονοι, τι πιστευουμε για το ατομο μας κτλ κτλ κτλ...
    ειναι δυσκολη δουλεια αλλα αξιζει.
    το θέμα είναι να τα βρούμε με τον εαυτό μας ,από εκεί κ πέρα τα άλλα έρχονται

  4. #79
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    γεια! συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση, αλλα δεν μπαίνω συχνά! Προσωπικά, έχω ένα πρόβλημα στην ομιλία, ακούγομαι σαν ψευδή! Παλιότερα δε με ενοχλούσε τόσο αλλά καθώς μεγαλώνω με ενοχλεί όλο και περισσότερο..Από εκεί προφανώς απορρέει η κοινωνική μου φοβία! Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ναι θα ένιωθα άβολα ακομα και σε αυτό το απλό! Για να καταλάβεις, νιώθω άβολα και σε 5 δικά μου άτομα να μιλήσω, θα κοκκινίσω στην αρχή και σιγά σιγά το ψιλοξεπερνάω!

  5. #80
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    Το παραπάνω ήταν απάντηση στο post #38 αλλά είμαι καινούρια και δεν ξέρω καλά τα κατατόπια

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    γεια! συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση, αλλα δεν μπαίνω συχνά! Προσωπικά, έχω ένα πρόβλημα στην ομιλία, ακούγομαι σαν ψευδή! Παλιότερα δε με ενοχλούσε τόσο αλλά καθώς μεγαλώνω με ενοχλεί όλο και περισσότερο..Από εκεί προφανώς απορρέει η κοινωνική μου φοβία! Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ναι θα ένιωθα άβολα ακομα και σε αυτό το απλό! Για να καταλάβεις, νιώθω άβολα και σε 5 δικά μου άτομα να μιλήσω, θα κοκκινίσω στην αρχή και σιγά σιγά το ψιλοξεπερνάω!
    Εχεις κοινωνικη φοβια?Απο καπου απορεει παντα η κοινωνικη φοβια.
    Νιώθεις αβολα παντου δλδ?και με δικα σου?
    Στην αρχη που θα τους πρωτομιλησεις δλδ?Σε πιανει αγχος με τις συναναστροφες σ η μονο κοκκινιζεις?

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    γεια! συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση, αλλα δεν μπαίνω συχνά! Προσωπικά, έχω ένα πρόβλημα στην ομιλία, ακούγομαι σαν ψευδή! Παλιότερα δε με ενοχλούσε τόσο αλλά καθώς μεγαλώνω με ενοχλεί όλο και περισσότερο..Από εκεί προφανώς απορρέει η κοινωνική μου φοβία! Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ναι θα ένιωθα άβολα ακομα και σε αυτό το απλό! Για να καταλάβεις, νιώθω άβολα και σε 5 δικά μου άτομα να μιλήσω, θα κοκκινίσω στην αρχή και σιγά σιγά το ψιλοξεπερνάω!
    δηλαδη πως σε ενοχλει αυτο;; τι σκεφτεσαι;;

  8. #83
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    Η κοινωνική μου φοβία απορρέει από το κόμπλεξ μου για τον τρόπο ομιλίας μου!
    Δε νιώθω άβολα παντού, νιώθω άβομα όταν πρέπει να μιλήσω σε ένα ευρύ κοινό, για παράδειγμα 5-6 άτομα και πάνω..Με πιάνει άγχος αλλά το ελέγχω..Κοκκινίζω και ιδρώνω όταν βρεθώ σε τέτοια κατάσταση, δηλαδή αν μπω σε μία μεγάλη παρέα που ξέρω 2 από τα 8 άτομα, θα νιώσω πάρα πολύ άβολα, σε σημείο να θέλω να φύγω..Αν όμως γνωρίσω ένα άτομο τη φορά, δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα! Προσπαθώ να μην το δείχνω πάρα πολύ αλλά σε γενικές γραμμές όποιος με γνωρίσει θα με χαρακτηρίσει ντροπαλή και όχι τίποτα πιο ακραίο! Όλο αυτό με ενοχλεί όταν πρέπει να απευθυνθώ σε μεγάλο κοινό και θα ήθελα να το αποβάλλω..

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    Η κοινωνική μου φοβία απορρέει από το κόμπλεξ μου για τον τρόπο ομιλίας μου!
    Δε νιώθω άβολα παντού, νιώθω άβομα όταν πρέπει να μιλήσω σε ένα ευρύ κοινό, για παράδειγμα 5-6 άτομα και πάνω..Με πιάνει άγχος αλλά το ελέγχω..Κοκκινίζω και ιδρώνω όταν βρεθώ σε τέτοια κατάσταση, δηλαδή αν μπω σε μία μεγάλη παρέα που ξέρω 2 από τα 8 άτομα, θα νιώσω πάρα πολύ άβολα, σε σημείο να θέλω να φύγω..Αν όμως γνωρίσω ένα άτομο τη φορά, δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα! Προσπαθώ να μην το δείχνω πάρα πολύ αλλά σε γενικές γραμμές όποιος με γνωρίσει θα με χαρακτηρίσει ντροπαλή και όχι τίποτα πιο ακραίο! Όλο αυτό με ενοχλεί όταν πρέπει να απευθυνθώ σε μεγάλο κοινό και θα ήθελα να το αποβάλλω..
    Και εγω panv katv ta idia εχω,αλλα αλλες μερες ειμαι αλλες οχι.
    Μπορεις να το αντιμετωπισεις μεσω της συμπεριφοριστικης θεραπειας που ερχεσαι αντιμετωπος με τους φοβους σ.προσφατα το εμαθα και εγω.
    Ειναι πολυ δυσκολο να το αποβαλεις.Εγω παντως αρχισα την προσπαθεια μου να το αποβαλλω ,θα δειξει το μελλον

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,752
    αν δυσκολευεσαι σε ενα σ η κατι παρομοιο να πας λογοθεραπεια. ειναι σιγουρο οτι θα το μαθεις οτι ηλικια και αν εισαι
    οταν το μαθεις, θα δεις οτι το προβλημα σου δεν ειναι αυτο που νομιζεις

  11. #86
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    όσον αφορά τη συμπεριφοριστική θεραπεία κι εγώ κάνω τις προσπάθειές μου και όπως λες θα δείξει!

    Νίκο,αυτή την περίοδο κάνω λογοθεραπεία και έχω δει μια βελτίωση, η οποία θέλω να πιστεύω με τον καιρό θα υπάρξει ακόμα μεγαλύτερη πρόοδος! Μακάρι να είναι κι όπως τα λες!

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    όσον αφορά τη συμπεριφοριστική θεραπεία κι εγώ κάνω τις προσπάθειές μου και όπως λες θα δείξει!

    Νίκο,αυτή την περίοδο κάνω λογοθεραπεία και έχω δει μια βελτίωση, η οποία θέλω να πιστεύω με τον καιρό θα υπάρξει ακόμα μεγαλύτερη πρόοδος! Μακάρι να είναι κι όπως τα λες!
    Εσυ αμα το μονο προβλημα σ ειναι η ψευδη γλωσσα που λες,αυτο θα σ φυγει με την λογοθεραπεια και θα λυθει το θεμα σ μην ανυσηχεις.Και το ψευδισμα δεν ειναι κακο.Απλως νταξει εσενα σ εχουν πιασει η ντροπες σ
    ελπιζω να σ περασει ,μην αγχωνεσαι.

  13. #88
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    20
    χαχα κι εγώ το ελπίζω γιατί είναι η ρίζα του κακού που θέλω να ξεριζώσω

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by SocialWorker91 View Post
    χαχα κι εγώ το ελπίζω γιατί είναι η ρίζα του κακού που θέλω να ξεριζώσω
    σ ευχομαι να την ξεριζωσεις
    Εγω παντως σα να ειμαι καλυτερα απο την κοινωνικη φοβια ,νομιζω οτι εχουν υποχωρησει αρκετα απο τα συμπτωματα και μερικα σ μεγαλο βαθμο..ελπιζω να μου φυγει τελειως

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 20-12-2014, 23:11
  2. κοινωνική φοβία
    By manos95 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2013, 13:13
  3. Κοινωνική Φοβία
    By monaxikos88 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2011, 21:58
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •