Κοινωνική φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 89
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864

    Κοινωνική φοβία

    Γεια σας.Γράφω αυτό το θέμα γιατί έχω κοινωνική φοβία.Την έχω πολλά χρόνια.Και δεν μ έχει φύγει ακόμα ,μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και ν μ δώσει συμβουλές πως θα καταφέρω να την ξεπεράσω?
    Και αν κάποιος είχε και δεν έχει πλέον?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Μονο με εκθεση βημα-βημα ξεπερνιεται και γνωσιακη ψυχοθεραπεια και αν οχι ολοκληρωτικα τουλαχιστον παλευεται.. Εσυ σε τι βαθμο εχεις κοινωνικη φοβια? Δεν μπορεις να μιλησεις σε κοινο , να κανεις μια παρουσιαση , να πιεις εναν καφε σε μια καφετερια ? Ξερεις ολα αυτα απεχουν.. Εγω καποτε ειχα να κανω μια βαπτιση και δεν την παλευα καστανο :P αλλα την εκανα !
    ( με μισο δαχτυλο ουισκυ αλλα εγω ειμαι παραδειγμα προς αποφυγη δεν ειναι προτροπη αυτο)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ΝΑ μιλήσω σ κοινό δεν νομίζω ότι μπορώ,όπως και παρουσίαση.Τώρα ναι μπορω να πάω για καφέ και ποτό άνετα,αλλά συνήθως άμα είναι άτομα που δεν ξέρω κοκκινίζω και ιδρώνω καμιά φορά.εντάξει δεν νομίζω ότι έχω μεγάλο πρόβλημα ,αλλά αυτό που έχω είναι ενοχλητικό..και εγώ πολλές φορές ,έπινα ασταμάτητα.
    ΔΕν θέλω να παλευεται θέλω ν μου φύγει .]
    και εσύ πάσχεισ από κοινωνική φοβία?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ΝΑ μιλήσω σ κοινό δεν νομίζω ότι μπορώ,όπως και παρουσίαση.Τώρα ναι μπορω να πάω για καφέ και ποτό άνετα,αλλά συνήθως άμα είναι άτομα που δεν ξέρω κοκκινίζω και ιδρώνω καμιά φορά.εντάξει δεν νομίζω ότι έχω μεγάλο πρόβλημα ,αλλά αυτό που έχω είναι ενοχλητικό..και εγώ πολλές φορές ,έπινα ασταμάτητα.
    ΔΕν θέλω να παλευεται θέλω ν μου φύγει .]
    και εσύ πάσχεισ από κοινωνική φοβία?
    Εμενα μου δημιουργηθηκε κοινωνικη φοβια καποτε , επειδη μου ειχε σκασει κριση πανικου μες στον κοσμο.. δεν ειχα δλδ αμιγως κοινωνικη φοβια αλλα φοβο επικειμενου πανικου που θα ειναι μπροστα σε αλλους . Ευτυχως η δουλεια που εκανα η οποια ειχε εκθεση σε κοσμο με βοηθησε και πηγα παρακατω συν την ψυχοθεραπεια που εκανα.
    Ενταξει δεν ειμαι και τερας ανεσης , θα ελεγα οτι ειναι αναλογα σε τι φαση γενικοτερη βρισκομαι . Τωρα πχ ειμαι σε αρκετα ευαλωτη θεση εεε δεν θα ηταν το καλυτερο μου να κανω μια παρουσιαση πχ .. Αν και πολλες φορες με εχω διαψευσει , θελει και λιγο πεισμα.. Μια φυσικη συστολη παντως δεν ειναι κατι κακο αρκει αυτη η συστολη να μην σε κανει δυσλειτουργικο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Το χω προσέξει και εγώ αυτό μ την φάση ,άλλεσ φορές νιώθω τελειώς καλά και άλλες ξυπνάω μ έντονη κοινωνική φ.

    Εγώ απλώς όταν βγαίνω φοβάμαι μην κοκκινίσω και ιδρώσω μπροστά σ άλλους γι αυτο μ πιάνει πιστεύω.
    προσωπικά δυσλειτουργικός νομίζω ότι ,ανα φάσεις στην σχολή μ γινόμουν και σ δουλεία ίσως γίνω γτ μέχρι τώρα δεν έχω δουλέψει κυρίως λόγο του ότι φοβάμαι μην ιδρώνω σ άλλους μπροστά.

    Εσένα σ βοήθησε η ψυχοθεραπεία??

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Με βοηθησε οσον αφορα τις κρισεις πανικου . Δεν θεωρω οτι ειχα αμιγως κοινωνικη φοβια , απλα βιωνα τα παρακλαδια των πανικων και ενα απο αυτα ειναι και η κοινωνικη φοβια σχετιζομενη παντα με τους πανικους ομως.
    Ξερω τι λες και εγω πχ πηγαινα για καφε και ελεγα ωχ μωρε θα τρεμουν τα χερια μου πως θα πιασω το γαμωφλυτζανι :P
    Θελει εκθεση , δλδ και θα ιδρωσεις και θα αναψοκοκκινισεις στα πρωτα βηματα , μετα ομως θα ερθεις σε ενα αλλο επιπεδο θαρρους..οσο δεν θα τολμας ή θα κλεινεσαι σπιτι ξερω'γω τοσο θα μεγαλωνει και η φοβια .
    Ελα μην τρελενεσαι το να κοκκινισει κανεις ή να χασει λιγο τα λογια του χαριτωμενο ειναι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    χααχ χαριτωμένο για σένα ;p

    Ευτυχώς δεν έχω τόσο σοβαρή μορφή για να κλείνομαι σπίτι,αλλά και αυτό που έχω με κρατάει πίσω θεωρώ και θέλω μ κάποιο τρόπο να μου φύγει
    θα προσπαθήσω να εκθέσω τον ευατό μου ακόμα περισσότερο να δω αν θα έχει αποτελέσματα

    επίσης κάτι άλλο που ήθελα να σ ρωτήσω τι είναι η γνωσιακή θεραπεία?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Γνωσιακη-συμπεριφοριστικη θεραπεια ειναι μια μεθοδος που στοχευει απευθειας στο συμπτωμα , την σωματοποιηση του αγχους , της λαθος σκεψης που επιφερει το αγχος , τα ερεθισματα και την αντιληψη σου σε αυτα και μετα στην συμπεριφορα σου πανω σε αυτα τα ερεθισματα. Εντελως μπακαλιστικα στα λεω για να καταλαβεις οτι δεν ειναι μια προσσεγιση που σε βαζει στον καναπε για να μιλησεις για ολη την παιδικη σου ηλικια. Στοχευεις στον φοβο απευθειας με διαφορες τεχνικες..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Πραγματι στα εγραψα τοσο γρηγορα και μπακαλιστικα που ουτε και εγω δεν καταλαβα τι σου εγραψα :P

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    χααχ δεν πειράζει, κατάλαβα 'οτι συγκεντρώνεται στην συμπεριφόρα μ και στην αντίληψη και στα ερεθίσματα π έχω σ συγκεκριμένα θέματα και προσπαθεί ν μ τα αλλάξει κάτι τέτοιο να φανταστώ.

    έχω σκοπό να πάω σε έναν Psycho αλλά δεν ξέρω αν θα μ βοηθήσει το ελπ'ίζω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    χααχ δεν πειράζει, κατάλαβα 'οτι συγκεντρώνεται στην συμπεριφόρα μ και στην αντίληψη και στα ερεθίσματα π έχω σ συγκεκριμένα θέματα και προσπαθεί ν μ τα αλλάξει κάτι τέτοιο να φανταστώ.

    έχω σκοπό να πάω σε έναν Psycho αλλά δεν ξέρω αν θα μ βοηθήσει το ελπ'ίζω
    Ακριβως.. πανω στον συγκεκριμενο φοβο σου . Προσωπικα δεν βλεπω να εχεις και τεραστιο προβλημα (βεβαια αυτο ειναι σχετικο ) με την εννοια να εισαι κλεισμενος σπιτι και αποκομμενος απο τα παντα. Σιγουρα για να γραψεις εδω ειναι κατι που σε ενοχλει και ειναι λογικο ομως πιστεψε με παλευεται . Απλα ο psycho με συγκεκριμενες τεχνικες και εξειδικευμενο μπλα μπλα θα σε κανει να το δεις αλλιως και αν θες μια τελευταια φιλικη συμβουλη πηγαινε τωρα που ειναι τοσο δα μικρουλι , μην το αφησεις αν νιωθεις οτι αυτο σε σφιγγει ολο και πιο πολυ.. αυτο στο λεω γιατι συνηθως περιμενουμε κατι να γινει βουνο και να μας πλακωσει και μετα να παμε στον ειδικο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Ευτυχώς δεν έχω τεράστιο πρόβλημα ,αλλά θα ξερεισ ότι μέρες μέρες τραβάς και άγχος πολύ, π.χ αν σ έχουν καλέσει κάπου και αυτό είναι δυσάρεστο και το έχω χρόνια άλλες φορές ήταν σ έξαρση και άλλες όχι
    Ελπίζω να παλευεται και να φεύγει κιόλας τελείως γι αυτό θα πάω σε έναν Psycho ελπίζω να φεύγει γτ δεν τ αντέχω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Ευτυχώς δεν έχω τεράστιο πρόβλημα ,αλλά θα ξερεισ ότι μέρες μέρες τραβάς και άγχος πολύ, π.χ αν σ έχουν καλέσει κάπου και αυτό είναι δυσάρεστο και το έχω χρόνια άλλες φορές ήταν σ έξαρση και άλλες όχι
    Ελπίζω να παλευεται και να φεύγει κιόλας τελείως γι αυτό θα πάω σε έναν Psycho ελπίζω να φεύγει γτ δεν τ αντέχω
    Φιλε μου τα δυσαρεστα να τα αποφευγεις οσο μπορεις.. Οπου δεν γουσταρεις να μην πηγαινεις , αυτο το "δεν μπορω να πω οχι " εχει καταστρεψει πολυ κοσμο!
    Η περιπτωση της κοινωνικης φοβιας απαιτει πολυ μπλα μπλα , γενικοτερα για το πως βλεπεις τον εαυτο σου . Καλυτερα να την κανεις με εναν ειδικο μωρε.. γιατι το φιδακι να γινει βοας? Αν τυχον εχεις ταμπου με τους ψυχολογους σε διαταζω να το φτυσεις ΤΩΡΑ!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    δυσάρεστα εννοώ με το ότι αγχωνομαι μερικές φορές πρι πάω κάπου...
    Το έχω ψάξει και εγώ μόνοσ μ να δω απο τι προήλθε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω έχω κάνει μέχρι και ανασκόπησει σ γεγονότα αλλά δεν βρίσκω κάτι...ίσως να το είχα σ μικρή κλίμακα και να το άφησα και να διογκώθηκε δεν ξέρω
    Θα πάω και σ έναν ειδικό σίγουρα το είχα αποφασίσει
    Δεν έχω κανένα ταμπού με τους psycho
    να πάω σ ψυχολόγο όμως η σ ψυχίατρο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Ψυχολογο χρειαζεσαι και οχι ψυχιατρο.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 21-12-2014, 00:11
  2. κοινωνική φοβία
    By manos95 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 20-03-2013, 14:13
  3. Κοινωνική Φοβία
    By monaxikos88 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 25
    Last Post: 30-08-2011, 22:58
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 11:50
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 03:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •