Παραλογισμός με ΣΚΠ/ALS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    25

    Παραλογισμός με ΣΚΠ/ALS

    Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το forum.

    Πριν 1 εβδομάδα έπαθα μια μικρή κρίση πανικού, κι έτσι πήγα αμέσως σε παθολόγο αρκετά ανήσυχος (εχω κάποια φοβία με το θέμα :p ) ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν τρέχει τίποτα, και για σιγουριά με παρέπεμψε σε νευρολόγο (αφού με έβλεπε ανήσυχο) ο οποίος μου έκανε ερωτήσεις και μου έκανε βασική εξέταση (αντανακλαστικά, ισορροπία κλπ) και ήταν όλα οκ! Ωστόσο, από εκείνο το συμβάν, νιώθω το δεξί χέρι και ελάχιστα και το δεξί πόδι λίγο πιο αδύναμα. Δεν είναι η αδυναμία ότι δεν μπορώ να κάνω πράγματα, ίσα ίσα και τρέξιμο, και σήκωμα βαρών κλπ., όλα γίνονται σωστά. Πιο πολύ τα νιώθω σαν κουρασμένα. Έτσι έκανα googlάρισμα (ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!) και μου κόλλησε αρχικά η ΣΚΠ. Επειδή έχω άτομα στον περίγυρο με ΣΚΠ μου παν να το ξεχάσω, κι ότι η ΣΚΠ έχει τελείως διαφορετικά συμπτώματα... Η συνέχιση του googlαρίσματος (ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΛΑΘΟΣ!!!) με έβαλε στο τρυπάκι του ALS. Από τότε με απασχολούν τα συμπτώματα αρκετά, και όσο το σκέφτομαι, τόσο τα νιώθω. Ξέρω ότι η πιθανότητα στην ηλικία μου (21) είναι 1 στις 10.000.000 (πιο πιθανό είναι να με χτυπήσει κεραυνός!) κι ότι θα πρέπει να έχω δυσλειτουργία των μυών για να υπάρχει η πιθανότητα για ALS (δηλαδή να σκοντάφτω, να μου πέφτουν πράγματα κλπ) αλλά ξέρετε, έτσι και σου καρφωθεί στο μυαλό, δε σου φεύγει... Η ελαφριά αδυναμία είναι αισθητή κυρίως όταν είμαι σε ησυχία (κατά τις δραστηριότητες δεν την νιώθω ιδιαίτερα)

    Το ξέρω ότι θα με πείτε παράλογο (είμαι :P ) αλλά τρέμω έστω και στην ιδέα... Έχω περάσει και μια περίοδο άγχους για καρκίνο των όρχεων πριν 1 χρόνο τέτοια εποχή, αλλά φυσικά ήταν άλλος ένας παραλογισμός.

    Τελικά για όλα φταίει το άγχος, το γκουγκλάρισμα, τι φταίει? Ξέρω ότι δεν παίζει να έχω ALS, αλλά και πάλι το σκέφτομαι. Ευχαριστώ :)

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν λες οτι ενιωθες τα χερια σου λιγο αδυναμα το πιο πιθανο που θα μπορουσα να υποθεσω ειναι οτι θα ειχες κανει ωρες να φας.
    μηπως δε πρεπει να μενεις νυστικος για ωρες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    25
    Μόνο το δεξί χέρι νιώθω ωρες ωρες λίγο πιο αδύναμο. Και ακόμη λιγότερες φορές το δεξί πόδι. Και όχι, Δεν έχει να κάνει Μ αυτό, αλλά κυρίως με όταν το σκέφτομαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΑΡΑ κοιτας το δεντρο κ οχι το δασος με λιγα λογια....αυτο που εχεις δεν ειναι τιποτα απο ολα αυτα..αλλα ολα αυτα που εχεις ειναι συμπτωμα μιας δαιταραχης που λεγεται "υποχονδριαση"//
    αντι να ψαχνεις λοιπον για αρρωστιες..ψαξε στο google να βρεις ψυχοθεραπευτη να σε βοηθησει..
    καθως εχεις τρομερο στρες με ο.τι αφορα το σωμα σου..δλδ μια σωματομορφη διαταραχη..
    καλο θα ηταν να δεις πισω απο αυτο τι σε στρεσαρει πραγματικα κ μασκαρευεται με τετοιο φοβο κ βγαινει ως υποχονδριαση..σιγουρα υπαρχει background..κ θα κανει καλο πιστευω να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια..εννοειται οτι κοβεις το google με ο.τι αφορα σωματικες αρρωστιες..
    ψαξε μονο να κανεις δουλεια με τον εαυτο σου.

  5. #5
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΑΡΑ κοιτας το δεντρο κ οχι το δασος με λιγα λογια....αυτο που εχεις δεν ειναι τιποτα απο ολα αυτα..αλλα ολα αυτα που εχεις ειναι συμπτωμα μιας δαιταραχης που λεγεται "υποχονδριαση"//
    αντι να ψαχνεις λοιπον για αρρωστιες..ψαξε στο google να βρεις ψυχοθεραπευτη να σε βοηθησει..
    καθως εχεις τρομερο στρες με ο.τι αφορα το σωμα σου..δλδ μια σωματομορφη διαταραχη..
    καλο θα ηταν να δεις πισω απο αυτο τι σε στρεσαρει πραγματικα κ μασκαρευεται με τετοιο φοβο κ βγαινει ως υποχονδριαση..σιγουρα υπαρχει background..κ θα κανει καλο πιστευω να ξεκινησεις ψυχοθεραπεια..εννοειται οτι κοβεις το google με ο.τι αφορα σωματικες αρρωστιες..
    ψαξε μονο να κανεις δουλεια με τον εαυτο σου.
    Νομιζω πολυ σωστη και σαφης τοποθετηση !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    25
    Κακό πράγμα το άγχος, πάντα ήμουν λίγο αγχώδης αλλά το έλεγχα απολυτα. Προσπαθω τωρα να το ελεγξω και να το αποβαλω... Και φυσικα δεν ειναι τυχαια η στιγμή που ξεκίνησαν τα "συμπτώματα", τη στιγμή δηλαδή που άρχισα να το ψάχνω!

    Σας ευχαριστώ πάντως, και οποιαδήποτε άλλη γνώμη καλοδεχούμενη!

  7. #7
    Quote Originally Posted by ckar95 View Post
    Κακό πράγμα το άγχος, πάντα ήμουν λίγο αγχώδης αλλά το έλεγχα απολυτα. Προσπαθω τωρα να το ελεγξω και να το αποβαλω... Και φυσικα δεν ειναι τυχαια η στιγμή που ξεκίνησαν τα "συμπτώματα", τη στιγμή δηλαδή που άρχισα να το ψάχνω!

    Σας ευχαριστώ πάντως, και οποιαδήποτε άλλη γνώμη καλοδεχούμενη!
    Εχεις κανει καμια κουβεντα με ειδικο ψυχολογο / ψυχοθεραπευτη για το αγχος σου ? ο φοβος που περασες περσι τετοιο καιρο βασιζοταν σε γκουγκλαρισμα, μιλας γενικως με ανθρωπους κοντινους σου για ανησυχιες σου, συναισθηματα σου ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    25
    Έχω μιλήσει σε κοντινούς μου, βέβαια μου λένε ότι είναι όλα στο μυαλό μου, με βοηθάει φυσικά αυτό. Πέρυσι είχε κρατήσει 2 βδομάδες ο παραλογισμός.
    Σε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή δεν έχω πάει, η αλήθεια είναι!

  9. #9
    Κοιτα η αληθεια ειναι, πως ειναι κριμα να τρεχεις σε ολων των ειδων τους γιατρους φυσικα να σε βρισκουν υγιη αλλά εσυ να βασανιζεσαι οτι υπαρχει κατι αλλο. Οποτε αν βλεπεις πως κρατανε λιγο οκ... το ελεγχεις αλλά και παλι ειναι ενας δεικτης που σηκωνει κουβεντα. Με τοσο στρες, πονο, φοβο γυρω μας γενικως και ειδικως ο οργανισμος ψαχνει τροπους να το εκτονωσει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    25
    Ναι, έχεις δίκιο, φίλε/φίλη... Το ξερω οτι γίνομαι παράλογος, αλλά ανησυχω ωρες ωρες, χωρίς λόγο δυστυχως (ευτυχώς βέβαια που δεν έχω κάτι :P )
    Last edited by ckar95; 18-04-2016 at 22:18.

  11. #11
    Quote Originally Posted by ckar95 View Post
    Ναι, έχεις δίκιο, φίλε/φίλη... Το ξερω οτι γίνομαι παράλογος, αλλά ανησυχω ωρες ωρες, χωρίς λόγο δυστυχως (ευτυχώς βέβαια που δεν έχω κάτι :P )
    Εγω θα σου προτεινα σιγα σιγα... να σκεφτεις λιγο πιο σοβαρα την συμβουλευτικη υποστηριξη. Συνηθως οι αγχωδεις τυποι απο αλλου ξεκιναμε και αλλου φτανουμε. Αν θες το κρατας. Αν οχι κανενα θεμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εγω θα σου προτεινα σιγα σιγα... να σκεφτεις λιγο πιο σοβαρα την συμβουλευτικη υποστηριξη. Συνηθως οι αγχωδεις τυποι απο αλλου ξεκιναμε και αλλου φτανουμε. Αν θες το κρατας. Αν οχι κανενα θεμα.
    συμφωνω απολυτα με constanly..
    εμεις οι ανθρωποι συνηθως εχουμε την κακια συνηθεια οταν σκαει κατι να το βαζουμε κατω απο το χαλακι κ να λεμε "ελα μωρε τωρα...που να τρεχω...δε γαμιεται"..κ μετα απο κατι χρονια σκανε οι καταθλιψεις..το συνεχομενο στρες κ τελικα δεν μπορουμε να το μαζεψουμε..κ κει παιρνει φωτια ο κωλος μας..κ τρεχουμε..κ δε φτανουμε..
    η επεξεργασια κ η εκλογικευση της σκεψης που αγχωνει νομιζω ειναι η καλυτερη θεραπεια..αλλα δυστυχως οι αγχωδεις ανθρωποι δεν μπορουν μονοι τους να την εφαρμοσουν..κ κει ειναι που ερχεται ο ειδικος κ βοηθαει..θα σε συμβουλευα ειλικρινα να μη το αφησεις να περασει κ αυτο ετσι απλα, αλλα να τρεξεις απο τωρα να το προλαβεις..εχω φιλο ο οποιος ο.τι δει, νιωθει οτι εχει καρκινο ακομα κ δεκατα να κανει..κ υποφερει καθημερινα εδω κ 3 χρονια, δεν το σουλευει αρκετα κ ζει ενα μαρτυριο..ο.τι κ να του πω δεν μπορω να τον βοηθησω..δεν ακουει, δεν μπορει να εκλογικευσει την σκεψη του..προσεχε.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    25
    Προσπαθώ συνεχώς να το εκλογικεύσω , ειδικά σκεπτόμενος πως τα "συμπτώματα" εμφανίζονται όταν σκέφτομαι έτσι παράλογα, και να δεχτώ ότι όλα είναι τελικά στο μυαλό. .. Αν δεν τα καταφέρω μάλλον προς ειδικό θα κατευθυνθω!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νομιζω οτι θα πρεπε ηδη να ειχες παει...μη φοβασαι..ισα ισα θα σε βοηθησει σε ολους τους τομεις της ζωης σου..τοσος κοσμος παει πια....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης μπορεις να μοιραστεις αυτα που νιωθεις στο φορουμ εδω στο thread που μιλανε για ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ,σιγουρα εκει θα βοηθηθεις περισσοτερο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •