μια ιστορια παραξενη για πολλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125

    μια ιστορια παραξενη για πολλους

    καταρχην συγνωμη εκ των προτερων για το ''σεντονι'' κ ευχαριστω οσους απαντησουν.
    προσφατα ακουσαμε ολοι στη παρεα την ιστορια ενος κολλητου φιλου που αφορουσε τον χωρισμο του μετα απο μακροχρονη σχεση.υπηρξαν καποια προβληματα πιεσης απο τη καθημερινοτητα,εγιναν κ καποιοι τσακωμοι κ τελος παντων ηρθε το μοιραιο σε μια καλη (οπως μας ελεγε κ οπως οντως τη βλεπαμε απ'εξω) σχεση.ο φιλος μας πιεσε τη κοπελα για αλλη μια προσπαθεια η οποια τελικα δεν ηταν μονο μια αλλα αυτη παντοτε ηταν σε μια φαση ''παω,δε παω''.ενα βημα εκανε προς αυτον κ δυο πισω.τις πρωτες εβδομαδες το θεωρησαμε ολοι λογικο μιας κ ειχε πληγωθει κ ηθελε το χρονο της.μετα απο ενα σεβαστο διαστημα ομως καπου κουρασε τον φιλο μας κ αυτος εγκατελειψε.η πρωην του οταν ενιωσε την αδιαφορια εκανε κινηση προσεγγισης πολυ πιο εντονη.τα ξαναβρηκαν,πηγαν καλα ενα διαστημα κ στη πρωτη αμελητεα ενταση αυτη τον εγκατελειψε ξανα αυτη τη φορα δηλωνοντας πως θελει να μεινει μονη κ αλλη στιγμη στο μελλον να το ξαναδουν αν ειναι.η γνωμη μου νομιζω πως ειναι κ η πιο μετριοπαθης αναμεσα στη παρεα.πως ειναι καλη κοπελα κ αξιζε αλλα πλεον εχει ραγισει τοσο πολυ μεσα της που αν κ θελει δε μπορει κ η ιδια να το κολλησει.αλλες γνωμες ομως ειναι 1.πως οσο ψαχνει αλλου τον κραταει στην αναμονη για καβαντζα μιας κ ο φιλος μας ακομη κ με τα ελαττωματα του ειναι αξιολογος γαμπρος.2.οτι τον ταλαιπωρει για να τον κανει γατακι τελειως.3.πως οτι λεει το εννοει κ θελει απλα να μεινει μονη να γλεντησει...εσεις τι πιστευετε?κ το επομενο ερωτημα ειναι εμεις σε ποιον δρομο να τον ''σπρωξουμε''?αυτον της αναμονης της καταλληλης χρονικης στιγμης για ακομη μια προσπαθεια η του να τη ξεχασει ακομη κ με πονο ψυχης κ να συνεχισει?ο φιλος μας σιγουρα την αγαπαει κ δε ξερουμε ποσο μπορει να διαχειριστει την απουσια της.(ηταν κ πολλα βλεπετε τα 7 χρονια ομορφης σχεσης).ομως νομιζουμε πως αυτη η κατασταση τον φθειρει κ φυσικα τον κραταει πισω στο να φτιαξει τη ζωη του...η δε κοπελα απο οσο μαθαινουμε απο οσες κοινες φιλες εχουμε, δε ξερει τι θελει.δε κανει τιποτα ερωτικα.ζει μια σχετικα μιζερη ζωη κ απλα επαναλαμβανει πως θελει να μεινει μονη αυτο το διαστημα.καμια αποψη καποιος στο τι νομιζετε πως συμβαινει στο μυαλο της κ τι ειναι σωστο να γινει απο δω κ περα για το καλο κ των δυο

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    σε αυτες τις περιπτωσεις ο ρολος των φιλων ειναι η παρουσια. δεν μπορεις να βοηθησεις αλλιως.. δεν εχει σημασια τι συμβουλη θα δωσεις...απλα να εισαι εκει οταν σε χρειαζεται ..να τον ακους οταν θελει να μιλησει και που και που να καταφερνεις να τον κανεις να ξεχνιεται οταν το εχει αναγκη.
    πάντως μπραβο σου που γενικα ανυσηχεις για τους αλλους και δεν κοιτας μονο την πάρτη σου! εισαι καλο φιλαρακι... ;)

  3. #3
    Κοιτα, αν σκεφτουμε καλο προαιρετα κανει αυτο που λεει - δε ξερει τι θελει -. Θελει να ναι μονη, να δει τον εαυτο της απο την αρχη αλλά εχει και συναισθηματα για τον ανθρωπο που περασαν μαζι τοσα χρονια.

    Ο φιλος τωρα ξερει οτι την θελει, προφανως νιωθει κατι παραπανω απο "την θελει" και κανει υπομονη, παει με τα νερα της που λεμε.

    Σε αυτες τις περιπτωσεις, συμφωνω με την Ρεα δεν ειναι τοσο τα λογια μα η παρουσια. Αν εκεινος δεν θελει να παει παρακατω την μια μερα θα μιλαει ασχημα για εκεινην την αλλη θα την συνανταει, εσεις μπορει να φορτιζεστε να λετε "τον δουλευει" να τον ξυπνησουμε μα μου μα... και τελικα εκεινοι ή να δεσουν μια και καλη ή να χωρισουν μια καλη.

    Σε οσες ιστοριες εχω ακουσει να μπλεκονται φιλοι απο καλη καρδια στο τελος το ζευγαρι τα κανει ολα ρημαδιο και τσακωνεται με τους φιλους, για οσα ειπωθηκαν.
    Συμπαρασταση στον ανθρωπο που ποναει απο τη δοκιμασια αυτη, οσο μπορεις να κανεις κατι παρεα μαζι του που καπως τον ξεκολλαει απο το τι θα γινει με εμενα και εκεινην και πανω απο ολα...
    Εκεινος πρεπει να καταλαβει εαν θελει αυτο τον το ρολο στη ζωη της. Δηλαδη εκεινου που θα περιμενει λογω αγαπης.
    Αυτα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    καλήμερα σοκ

    τι ηλικία έχουν τα παιδιά και πόσα χρόνια ήταν μαζί.....πόσο καιρό κρατάει αυτή η κατάσταση είμαστε δεν είμαστε και πόσο που έχουν χωρίσει
    σε πρώτη φάση είναι να κάνεις τον φίλο σου να περνάει καλά και να την σκέφτεται όσο το δυνατόν λιγότερο
    είναι μια δύσκολη περίοδος και για τους δυο και η κοπελιά δεν νομίζω ότι περνάει καλύτερα πάνω σε τραμπάλα είναι και οι δυο μια πάνω μια κάτω.....
    όλοι εσείς που είστε γύρο τους πως ήταν σαν ζευγάρι πέρναγαν καλά....
    δουλεύουν και οι δυο μένουν με τους γονιούς τους....
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σε μια τοσο μακροχρονια ιστορια, μονο οι δυο ξερουν τι συμβαινει πραγματικα, οποτε η θεση των φιλων ειναι μονο να στηριζουν, οπως ειπωθηκε και παραπανω. οχι να παρουν θεση.
    δεν ειναι μια προσφατη γνωριμια, χωρις επιπτωσεις για να καθεστε ολοι μαζι να σκεφτεστε τι λογο εχει η καθε συμπεριφορα.
    παντως, μεταξυ μας μιλωντας κι οχι για να του το μεταφερεις,
    η περιπτωση 2. για μενα, αποκλειεται. ποιος ενδιαφερεται να κανει τον αλλο "γατακι" μετα απο τοσα χρονια και τοσα που εχουν συμβει???
    η κοπελα εφυγε γιατι ηθελε να φυγει.
    το αν εχει αλλους, αν ειναι μονη, αν θελει να προσπαθησει αλλα δεν της βγαινει, η αν εχει μεσα της αποφασισει τελεσιδικα οτι δεν θελει να προσπαθησει τπτ παραπανω, μονο η ιδια το ξερει. δεν εχουν νοημα οι μαντεψιες. μονο κατα τυχη θα πεσουμε μεσα.

    το μονο που ξερω με βεβαιοτητα, ειναι οτι ανθρωπος που μιλαει ασαφως για πιθανη επανενωση σε ενα ασαφες μελλον, δεν καιγεται και δεν ενδιαφερεται ιδιαιτερα. ουτε ξερει αν ο αλλος θα περιμενει, ουτε τον νοιαζει σε αυτην την φαση. αν ηθελε να τον κανει να περιμενει, θα ζητουσε "λιγο χρονο". δεν θα μιλουσε με τοση ασαφεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.θα απαντησω σε οσα ερωτηματα μπορω.τα παιδια καταρχην ειναι στα 32 κ ειναι μαζι μια πενταετια.εμεναν μαζι.πλεον αυτη γυρισε στο πατρικο της.εχουν δουλειες κ οι δυο πιεστικες (αυτο μαζι με το αγχος του επικειμενου γαμου εφεραν συνεχεις τσακωμους κ τελικα το χωρισμο).εχουν πλεον περιπου 5 μηνες χωριστα...εμεις εννοειται δεν παρεμβαινουμε.απλα συμβουλευουμε κ παντα καλοπροαιρετα μιας κ ολοι συμπαθουμε τη κοπελα κ καποιοι ειμαστε κ σε σχεση με φιλες της.δε τη διαχωριζουμε απο τον φιλο μας απλα σαν αντρες ειμαστε πιο κοντα κ λογω φυλου αλλα κ ετων γνωριμιας στον κολλητο μας.αντιστοιχα οι γυναικες της παρεας στηριζουν τη γυναικα.ημασταν δεμενοι σαν παρεα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by soking View Post
    καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.θα απαντησω σε οσα ερωτηματα μπορω.τα παιδια καταρχην ειναι στα 32 κ ειναι μαζι μια πενταετια.εμεναν μαζι.πλεον αυτη γυρισε στο πατρικο της.εχουν δουλειες κ οι δυο πιεστικες (αυτο μαζι με το αγχος του επικειμενου γαμου εφεραν συνεχεις τσακωμους κ τελικα το χωρισμο).εχουν πλεον περιπου 5 μηνες χωριστα...εμεις εννοειται δεν παρεμβαινουμε.απλα συμβουλευουμε κ παντα καλοπροαιρετα μιας κ ολοι συμπαθουμε τη κοπελα κ καποιοι ειμαστε κ σε σχεση με φιλες της.δε τη διαχωριζουμε απο τον φιλο μας απλα σαν αντρες ειμαστε πιο κοντα κ λογω φυλου αλλα κ ετων γνωριμιας στον κολλητο μας.αντιστοιχα οι γυναικες της παρεας στηριζουν τη γυναικα.ημασταν δεμενοι σαν παρεα.
    μάλλον τον φίλο σ τον έχει για καβάντζα και ψάχνει άλλον αν δεν έχει βρει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by soking View Post
    καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.θα απαντησω σε οσα ερωτηματα μπορω.τα παιδια καταρχην ειναι στα 32 κ ειναι μαζι μια πενταετια.εμεναν μαζι.πλεον αυτη γυρισε στο πατρικο της.εχουν δουλειες κ οι δυο πιεστικες (αυτο μαζι με το αγχος του επικειμενου γαμου εφεραν συνεχεις τσακωμους κ τελικα το χωρισμο).εχουν πλεον περιπου 5 μηνες χωριστα...εμεις εννοειται δεν παρεμβαινουμε.απλα συμβουλευουμε κ παντα καλοπροαιρετα μιας κ ολοι συμπαθουμε τη κοπελα κ καποιοι ειμαστε κ σε σχεση με φιλες της.δε τη διαχωριζουμε απο τον φιλο μας απλα σαν αντρες ειμαστε πιο κοντα κ λογω φυλου αλλα κ ετων γνωριμιας στον κολλητο μας.αντιστοιχα οι γυναικες της παρεας στηριζουν τη γυναικα.ημασταν δεμενοι σαν παρεα.
    αυτα με τα προγαμιαία άγχη έχουν διαλύσει πολλές σχέσης
    είναι αρκετά μεγάλη κι ώριμοι για να μπορέσουν να βρουν λύση
    μιλάει πολύ ο εγωισμός ακόμα
    το πασχα θα ειναι βαρόμετρο
    αν σας δοθεί η ευκαιρία να βρεθούν στον ίδιο χώρο με διαφορετικές παρέες για να δείτε συμπεριφορές και να κόψετε κίνηση
    είναι 5 χρονιά κάποιος θα κάνει κάτι
    ο φίλος σου πως τον κόβεις την θέλει
    η φίλη σας τι μαθαίνετε τον σκέφτεται...
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    φιλε νικο δε παιζει αυτο με τη καβαντζα.αυτο ελεγα κ εγω αλλα διαψευστηκα απο πολλα που εγιναν.δεν αξιζει αν τα γραψω.παντως δεν ισχυει.
    κ στον φιλο γκιανγκ εχω να πω πως κ οι δυο λιωνουν μακρυα αλλα αυτη δεν...τωρα κολληματα εχει?της τη βαρεσε το μυαλο?δε ξερω.παντως της λειπει κ τον σκεφτεται συνεχεια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by soking View Post
    φιλε νικο δε παιζει αυτο με τη καβαντζα.αυτο ελεγα κ εγω αλλα διαψευστηκα απο πολλα που εγιναν.δεν αξιζει αν τα γραψω.παντως δεν ισχυει.
    κ στον φιλο γκιανγκ εχω να πω πως κ οι δυο λιωνουν μακρυα αλλα αυτη δεν...τωρα κολληματα εχει?της τη βαρεσε το μυαλο?δε ξερω.παντως της λειπει κ τον σκεφτεται συνεχεια
    Εγώ πάντως συνεχίζω και επιμένω ,θα το δεισ και εσύ στο τέλος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Εγώ πάντως συνεχίζω και επιμένω ,θα το δεισ και εσύ στο τέλος
    δε θα μαλωσω μαζι σου...απλα αν θες δεξου πως 7 χρονια φιλοι κ πλεον κολλητες με τη δικια μου κατι θα ειχαμε καταλαβει.εξω δε βγαινει με αλλες παρεες.στο φβ της ακομη εχει προσβαση ο φιλος μου.κινητο δε χτυπαει ποτε οταν εισαι εξω με τα κοριτσια.οπως ξερουμε κ στο μπουκαλι να τη κλεισεις παλι μπορει αλλα ολα δειχνουν οτι δεν υπαρχιε κατι προς το παρον.η μονη αληθεια ειναι πως γυναικα που ζηταει χρονο κ να μεινει μονη συνηθως το κανει κ οριστικα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by soking View Post
    δε θα μαλωσω μαζι σου...απλα αν θες δεξου πως 7 χρονια φιλοι κ πλεον κολλητες με τη δικια μου κατι θα ειχαμε καταλαβει.εξω δε βγαινει με αλλες παρεες.στο φβ της ακομη εχει προσβαση ο φιλος μου.κινητο δε χτυπαει ποτε οταν εισαι εξω με τα κοριτσια.οπως ξερουμε κ στο μπουκαλι να τη κλεισεις παλι μπορει αλλα ολα δειχνουν οτι δεν υπαρχιε κατι προς το παρον.η μονη αληθεια ειναι πως γυναικα που ζηταει χρονο κ να μεινει μονη συνηθως το κανει κ οριστικα
    Αυτό θέλω να σ πω ,όταν ζητάει χρόνο τελειώνει εκεί ,δεν θέλει πλέον τον φίλο σ.....τελεία και παύλα
    ΓΤ να μαλώσεις μαζ΄μ????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Αυτό θέλω να σ πω ,όταν ζητάει χρόνο τελειώνει εκεί ,δεν θέλει πλέον τον φίλο σ.....τελεία και παύλα
    ΓΤ να μαλώσεις μαζ΄μ????
    δε θα ερθω σε αντιπαραθεση για το αν βλεπει πλεον τον φιλο μου σαν καβαντζα η οχι...κ εγω ειχα την ιδια αποψη με σενα κ με οσα ειδα κ μετα απο συζητησεις αλλαξα γνωμη...κ φυσικα τελειωνει οπως ολα δειχνουν.το θεμα ειναι πως εγινε αυτο?διακοπτης ειναι η καρδια?εγω ρε γαμωτο καθε σχεση πυο ειχα εκανα καιρο να ξεπερασω κ ακομη νιωθω για ολες πραγματα.αλλο αν δε μπορω να ειμαι μαζι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by soking View Post
    δε θα ερθω σε αντιπαραθεση για το αν βλεπει πλεον τον φιλο μου σαν καβαντζα η οχι...κ εγω ειχα την ιδια αποψη με σενα κ με οσα ειδα κ μετα απο συζητησεις αλλαξα γνωμη...κ φυσικα τελειωνει οπως ολα δειχνουν.το θεμα ειναι πως εγινε αυτο?διακοπτης ειναι η καρδια?εγω ρε γαμωτο καθε σχεση πυο ειχα εκανα καιρο να ξεπερασω κ ακομη νιωθω για ολες πραγματα.αλλο αν δε μπορω να ειμαι μαζι
    Εσύ μάγκα είσαι πιο ευαίσθητος γι αυτό .δεν λειτουργούν όλοι έτσι
    Η καρδιά δεν είναι διακόπτης απλά έτυχε η κοπέλα να μην νιώθει για τον φίλο σ πράγματα και όχι τώρα καιρό θα γινόταν απλά δεν τ το είχε πει
    Πες τον φίλο σ να αρχίσει να ψάχνει γι άλλη εκτός αν θέλει να γίνει σκυλάκι της ,πάω πάσο τότε

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    125
    πολυ νωρις να το κανει αυτο...οσο να ναι μηνες περασαν κ εοτιμαζοταν για γαμο σεπτεμβριο...παντως μυο αρεσεις.μιλας ωραια.λιγα κ ξεκαθαρα.καμια συμβουλη να το βοηθησει να τα ξαναβρουν εχεις?εγω ειλικρινα σηκωσα τα χερια ψηλα πια.καλα αυτος εχει σαστισει αστον

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μια παράξενη κατάσταση...
    By beealone in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 48
    Last Post: 21-03-2014, 16:19
  2. φοβια η τελικα κατι φυσιολογικο για πολλους.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-2013, 19:43
  3. μια παραξενη θλιψη..
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 10-08-2012, 00:02
  4. Παραξενη ιστορια με κοπελα.
    By napoleonh7 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •