Βρίσκομαι σε αδιέξοδο με την αδερφή μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    7

    Βρίσκομαι σε αδιέξοδο με την αδερφή μου

    Γεια σας ειμαι 22 και συνχορεστε με για τυχον ανορθογραφεια.. Εχω προβλημα με την αδερφη μου και δεν ξερω τι να κανω ας μπω στο θεμα :
    Η αδερφη μου ειναι 28-29 χρονον τα ειχε με ενα παιδι το οποιο ηταν 23-24 χρονον τον πιεζε πααρα πολυ τα ειχανε αρκετο καιρο μεχρι ποθ χωρισανε προσφατα απο την ωρα που χωρισανε ολο τον ενοχλη του στελνει γραμματα στην δουλεια του ενοχλη την οικογενια του τουσ φηλους του και γενικα ολον τον περιγυρο του . Εγω ειμουν με μια κοπελα πολυ καιρο μαζι την ενοχλουσε και αυτη της ελεγε να παρει το παιδι τηλ. και να του λεει διαφορα την πιεζε παρα πολη καθε 2 λεπτα τηλ. την επερνε δεν την αφηνε ουτε τουαλετα να παει μ ελεγε βεβαια η κοπελα μου κανε κατι αλλα δεν μπωρουσα να κανς τπτ γτ ειχα κατσει απειρες φορες και της ειχα μιλισει της αδερφης μου, θες καλος η κακος εγω χωρισα με την κοπελα και εκει αρχισανε τα ψευτικα facebook τα απειλιτικα μινηματα στην πρωιν κοπελα μου τυπου "θα σε σκοτοσω κ.α" η αδερφη μου εντομεταξη εχει φτιαξει πολλα ψευτικα facebook και απιλει και την οικογενια του παιδιου που τα ειχε επισεις εχει πολους αριθμους δηλομενους αποριτους και τους ενοχλη.. η πρωιν κοπελα μου εφτασε σε σημιο να παθει κρηση πανικου και αλλα τετοια και τωρα επισκεπτετε ιδικο γιατρο δεν ξερω τι αλλο να κανω να σταμιτασει η αδερφη μου ... εντομεταξη οταν τους ενοχλη βγαζει διαφωρα ονοματεπονυμα απο το κεφαλη της για να φανει οτι δεν ειναι αυτη. Εκατσα της μιλησα με ομορφο τροπο αλλα δεν καταλαβε τιποτα τα αρνιοτανε ολα της μηλησα με το αγριο και παλη τπτ δεν ξερω τι γινετε μας κοροηδευει ολους μεχρι και με στοιχια ειχα παει μπροστα τις και μ ελεγε οτι δεν ειναι αυτα και τοτε την ρωτισα και της λεω δηλαδη θεσ να μου πεις οτι αυτο που σου διχνω δεν ειναι τραπεζι αλλα καρεκλα και μ λεει καρεκλα ειναι ενω της εδιχνα το τραπεζι!! ολα τα αρνειτε δεν σκευτετε κανεναν το μονο που θελει ειναι να φερει τον πρωιν της πησω και της λεω αμα δεν νοιαζεσε για τους γυρο σου νοιασου για την μανα σου που εχει πεση κατω και κλαιει αλλα αυτη τιποτα καθοτανε και κατι εκανε στο κινητο μετα την πιεσα πολυ να δω αν θα μου πει οτι τουλαχιστον εγω φταιω να το παραδεχθει αλλα τιποτα πειρε ενα μαχερι και ειπε οτι θα αφτοκτονισει δεν ξερω τι αλλο να κανω πραγματικα στεναχωριεμε για την οικογενια μου στεναχωριεμε και για την πρωην μου που επαθε ολα αυτα και πιγενει πλεον σε γιατρο!! Σας παρακαλω τα φωτα σας σκευτικα να την παω σε καποιο γιατρο ψυχολογο-ψυχιατρο αλλα δεν θελει , με μια κουβεντα που εκανα με εναν φιλο γιατρο μου ειπε ο ψυχολογος δεν μπωρει να κανει κατι γιατι ειναι βιαιη επιδει εχει βαρεσει την μητερα μου σε εναν τσακομο και τον πατερα μου και τους εβριζε και τους βαραγε και σε μενα το εχει κανει αλλα δεν με πολυ απασχολη αν το εκανε σε εμενα γινετε να παει σε ψυχιατριο χωρις την θεληση της ?? αυτα και ευχαριστω εκ τον προτέρων

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    γεια..θα πρεπει πιστευω να μιλησεις με εναν ψυχιατρο κ να βρειτε καποιες λυσεις απο κοινου μαζι με τους γονεις σας..εχει θεματακι η αδερφη σου κ χρειαζεται απαραιτητως καποιον ειδικο..
    πιθανον να χρειαστει να παρει καποια φαρμακα..πρεπει οπωσδηποτε να απαευθυνθειτε σε καποιον ειδικο κ να ακολουθησετε τις συμβουλες του..

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    7
    εχετε δικιο θα παω το συντομοτερο δυνατο με τους δικους μου ευχαριστω για την απαντηση και καθε γνωμη ευπροσδεκτη

  4. #4
    Συνηθως οταν ενα μελος, ενας ανθρωπος ειναι σε πληρη αρνηση να επισκεφτει ειδικο, σκεφτομαστε εναν ανθρωπο που να νιωθει πιο κοντινο του, να νιωθει λιγο παραπανω εμπιστοσυνη, και παμε σε ψυχιατρο ολοι μαζι ...

    Το αλλο σεναριο ειναι οτι καποιοι ψυχιατροι νομιζω κανουν επισκεψεις σε σπιτι, νομιζω στο doctor anytime γκουγκλαρε το εχει και λιστες με καποιους που ερχονται στο σπιτι.

    Συγνωμη διαχειριστες που προτεινω site αλλά ετσι κρινω σωστο.

    Ανελαβε την πρωτοβουλια. Δεν κανει τιποτα επιτηδες. Δεν ξερει τι ειναι και τι συμβαινει. Καλη δυναμη !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    7
    ευχαριστω για της απαντησεις σας λεει οτι εχει καποιες φιλες αλλα εγω και οι δικοι μου δεν της εχουμαι δει ποτε . ουτε απο απειλες καταλαβενει ουτε απο τπτ το παιδι που τα ειχε πηγε στην αστυνομια και της εκανε συσταση την καλεσανε στο τμημα αλλα τιποτα δεν καταλαβε τιποτα συνεχισε με τα ψευτικα facebook και τηλ. να ενοχλει τον κοσμο!! Και απο οτι καταλαβενω δν πρεπει να εχει φιλες-φιλους γιατι τους βλεπει ολους σαν εχθρους της..

  6. #6
    Τσεκαρε να δεις αν υπαρχει ειδικος να ερθει απο το σπιτι. Μπορει να περναει μια σκληρη φαση που ολοι νιωθει ειναι εναντιον της και για αυτο γινεται βιαιη. Ο ειδικος να ξερεις θα κρινει. Ειστε 3 μελη, την αγαπατε και δεν μπορειτε σε αυτη τη φαση να το ελεγξετε ολο αυτο και ειναι λογικο και ανθρωπινο.
    Κουβεντιασε και με τους γονεις σου, εαν ερθει ψυχιατρος κανε μια συζητηση, κρατα σημειωσεις στην τελικη, εαν περναει διαταραχη σε βαρια μορφη χρειαζεσαι εναν συμμαχο.
    Κουραγιο.

    Οι ψυχικες νοσοι ειναι το σημα κατατεθεν της εποχης μας.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    7
    ευχαριστω πολυ για της συμβουλες σας θα ψαξω τωρα να βρω εναν ιδικο αλλα στην οικογενεια της πρωιν μου τι τους λεω που το παιδι τους επαθε ολα αυτα?

  8. #8
    Λες με ευγενεια πως ζητας συγνωμη εκ μερους της, πως απλα δεν μπορουσε να το χειριστει και θα κανεις - κανετε ο,τι καλυτερο μπορειτε για να μην εχουν ποτέ ξανα θεμα. Οκ ? Ενα θεμα, σιγα σιγα :)

    Κρατα και επαφη με εμας εδω μπας και σε βοηθησουν και αλλα μελη με περισσοτερες γνωσεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    7
    οκ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    και εγω συμφωνω πως πρεπει να τη δει ειδικος ψυχικης υγειας...
    Οι δικοι σου δεν εχουν καταλαβει τπτ? Δεν εχει δωσει καποια δειγματα και σε εκεινους με τη συμπεριφορα της ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Ftzour View Post
    ....Σας παρακαλω τα φωτα σας σκευτικα να την παω σε καποιο γιατρο ψυχολογο-ψυχιατρο αλλα δεν θελει , με μια κουβεντα που εκανα με εναν φιλο γιατρο μου ειπε ο ψυχολογος δεν μπωρει να κανει κατι γιατι ειναι βιαιη επιδει εχει βαρεσει την μητερα μου σε εναν τσακομο και τον πατερα μου και τους εβριζε και τους βαραγε και σε μενα το εχει κανει αλλα δεν με πολυ απασχολη αν το εκανε σε εμενα γινετε να παει σε ψυχιατριο χωρις την θεληση της ?? αυτα και ευχαριστω εκ τον προτέρων
    ειναι απαραιητο να την δει ψυχιατρος, αλλα αυτο δεν γινεται με το ζορι. πρεπει να πεισθει.
    και σηκωτη να την πατε και στο σπιτι να τον φερετε, αν δεν θελει να του μιλησει, δεν θα δεχτει Ο ΙΔΙΟΣ ο γιατρος να την δει, γιατι ειναι απαραιτητη η συνεργασια της.

    επειδη γινεται βιαιη και επομενως επικινδυνη και για την ζωη της και για την ζωη των αλλων, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ.

    καντε οτι μπορειτε να την μεταπεισετε, ειτε εσεις ειτε οποιοσδηποτε μπορει να εχει καλυτερη σχεση μαζι της και μπορει να την επηρεασει. αν ομως δεν τα καταφερετε, την επομενη φορα που θα γινει βιαιη, ζητηστε εισαγγελικη παραγγελια για να νοσηλευτει ακουσιως.
    κατι αλλο δεν βλεπω. δεν μπορει ουτε οι αλλοι να κινδυνευουν απο εναν ασθενη που αρνειται την νοσηλεια, ουτε να θετει σε κινδυνο της ζωη της. σας απειλησε με αυτοκτονια , αν θυμαμαι καλα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Εχω την εντύπωση ειναι πολύ δύσκολο να το δει η ίδια... Σίγουρα χρειάζεται άμεση Επαγγελματική βοήθεια αλλά οταν εκείνη δεν το παραδέχεται πως θα γίνει αυτο... Νομίζω ότι πρέπει να κάνετε κάτι άμεσα γιατί όσο το αφήνετε τόσο αυτο θα μεγαλώνει και υα εξελίσσεται και θα δημιουργεί πρόβλημα και στον εαυτό της και στους άλλους!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    7
    ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας οι δικοί μου το έχουν καταλάβει αλλα έχουν φτάσει σε αδιέξοδο και το ανέλαβα εγω αυτο το θέμα γιατι και οι δικοι μου τραβανε τα δικα τους ... με οσα μου είπατε πήγαμε και μηλησαμε με κάποιον ιδικό και τώρα είμαστε σε φάση να την "ψησουμαι" να μιλήσει με τον ιδικο γιατί φοβομαστε για την ζωή της και για την ζωη τον άλλων δεν ξερω πως εφτασε σε αυτο το σιμιο και δεν ξερω πως να την κανω να ξεπεράσει τον πρώην της και να μην ενοχλεί κόσμο

  14. #14
    Κλεισατε ραντεβου ?
    Οσο και να το ψαξεις, αναλυσεις, πονεσεις σε αυτη τη φαση δεν θα βοηθησει.

    Μολις μπει σε μια σειρα η ιδια πανω απο ολα θα κανετε πιο πολυ κουβεντα ισως και θα φτιαξει η κατασταση.
    Προς το παρον θελει αμεση επεμβαση, ειδικο, αγωγη, συμπαρασταση, οχι φωνες κλαμματα καυγαδες στο σπιτι και υπομονη.

    Και εισαι καλος αδερφος !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ... να μην αισθανεσαι ασχημα για την κοπέλα σου, δεν παθαινεις ευκολα κριση πανικου, θα πρεπει να υπάρχει μια καποια προδιαθεση... οκ ειχαι ασχημο αυτο που της εκανε η αδερφη σου αλλα οι κρισεις πανικου ειναι ξεσπασμα απο αλλα που δεν ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ σου.
    αυτος που τα επωμιζεται τα χειροτερα εισαι εσυ..που εισαι στην μεση και βλέπεις ολους τους ανθρωπους που αγαπας να υποφερουν και δεν μπορεις να τους βοηθησεις.

    ακου τι σου λένε τα αλλα μελη και ψαξτο με τους ψυχιατρους.. μιλα με καποιον ειδικο που εχει ξαναντιμετωπίσει αυτες τις καταστασεις και μπορει να σου δωσει χρησιμες συμβουλες. σου ευχομαι ολοψυχα να βρεις λυση και να ξεμπερδεψεις με αυτο το βασανιστηριο φιλε μου...και περιμενουμε νεα σου... καλη δυναμη!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βρίσκομαι σε αδιέξοδο
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 20-05-2020, 21:06
  2. Βρισκομαι σε αδιεξοδο..
    By Nocash in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 15-02-2013, 23:02
  3. 5 Χρόνια σχέσης .. βρίσκομαι σε απόγνωση ..
    By XartinOneiro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 27-11-2012, 01:30
  4. Βρισκομαι σε αδιεξοδο!
    By Like Mike in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 20-02-2012, 22:29
  5. ΒΡΊΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΈΞΟΔΟ
    By ArTeMios 16 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 13-03-2011, 00:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •