Κόντρα στον πανικό, ως πότε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103

    Κόντρα στον πανικό, ως πότε?

    Και εκεί που λέω ότι τα ψιλοκαταφέρνω, να σου το μεγαλύτερο το εμπόδιο, να και η αποφυγή, φτου κ πάλι από -ε όχι από την αρχή- αλλά λίγο πριν τη μέση.

    Τι γίνεται με το ρημάδι το κεφάλι μου δεν ξέρω. Έχω καταφέρει να κάνω πράγματα που ούτε κάποιοι χωρίς πανικούς δεν τα κάνουν. Και νομίζω ότι πολλές από τις φοβίες μου τις είχα ξεπεράσει, τις είχα κατοχυρώσει.

    Είναι δυνατόν να αποφεύγω για μια φορά κάτι, έτσι ρε γαμώτο σαν μια μικρή ανακωχή στον πόλεμο με το μυαλό μου και όλα να κάνουν στροφή προς τα πίσω?

    Κ τι διάολο μου έλεγε ο Mr Ψυχίατρος '' αααα μη φοβάσαι, ότι είναι πια κατοχυρωμένο από σένα, δε θα σου ξαναδημιουργήσει πρόβλημα''. Μπούρδες.....

    Μου λένε άνθρωποι που το έχουν ξεπεράσει. Μη φοβάσαι, θα σου τύχει κάτι πολύ πιο σοβαρό και τότε θα το ξεπεράσεις.

    Μ...ες, τι είδους σκεπτικό είναι αυτό? Και γιατί πρέπει να το δεχτώ? Κ αν δεν μου τύχει κάτι σοβαρό τι? Ετσι θα παλεύω μια ζωή με το φόβο?

    Τι έκανα λάθος δεν ξέρω ακόμα. Κ ψυχίατρο πήγα, και ψυχανάλυση έκανα, και χάπια ήπια, και βελονισμό έκανα. Μόνο μέχρι ένα ικανοποιητικό σημείο φτάνω. Δεν το ξεπερνάω. Κάθε φορά νέα ή παλιά πιο ισχυρά συμπτώματα και άντε πάλι αγώνας. Και η διάθεση μια έτσι μια γιουβέτσι.

    Σήμερα αρχίζω ομοιοπαθητική. Άντε να δω πάλι. Τι ζητάω? Την ωραία μου ζωούλα όπως ήταν. Χωρίς φόβο. Όχι χωρίς άγχος. Το άγχος ξέρω να το διαχειρίζομαι. Το φόβο όμως όχι.

    Κουράγιο σε όλους και σε μένα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Aχ Bικακυ μου ποσο σε καταλαβαινω. Mην εισαι ομως τοσο αυστηρη με αυτα που καταφερνεις.
    Tα εχεις παει πολυ καλυτερα απο πολλους (τι να πω και εγω που το κανω συνεχεια). Mην το ξεχνας οτι δεν ειναι ευκολο να πολεμας το μυαλο σου. Bλεπεις ξερει που να σε πονεσει. Προσπαθησε να μην κολλας σε μια αποτυχια και εγω βεβαια αυτο κανω αλλα προσπαθω.. Δεν ειναι ευκολο σκεψου ομως αν το παθαινα εγω τι θα μου ελεγες? Aφου ξερεις στο βαθος οτι και παλι θα εισαι καλυτερα και παλι θα λυγισεις ειναι ολα μερος αυτου του γαμ.. κυκλου. Kαποια στιγμη θα τον σπασουμε ομως να το θυμασαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Αμ ξέρω που να μην ήξερα. Κ τι θα έλεγα σε άλλους ξέρω και τι πρέπει και τι θα κάνω τελικά ξέρω. Κουράστηκααααααα όμως. Θέλω να ξυπνήσω μια φορά και να πω \'\'τι ωραία μέρα\'\' αντι να πω \'\' τώρα είμαι καλά? ζαλίζομαι? πονάω πουθενά? χτυπά η καρδιά μου σωστά?\'\' Όλη η μέρα καταντά να είναι μια ολόκληρη αμφισβήτηση της μέρας. Τελικά έχω μπερδέψει την πραγματικότητα με την αμφισβήτηση. Ευχαριστώ όμως Mαργκο μου. Τη χρειαζόμουνα τη βοήθειά σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Τις ίδιες σκέψεις κάνω Βίκυ μου.
    Οσο δύσκολο είναι να κάνουμε ένα βήμα μπροστά τόσο εύκολο το να κάνουμε βήματα πίσω.Το βλέπω συνέχεια στον εαυτό μου αυτό.Είναι άδικο.
    Επρεπε τουλάχιστον όπως λες κι εσύ ότι καταφέρνουμε να κατοχυρώνεται.
    Πολλές φορές όταν πάω λίγο καλύτερα λέω \"οκ,τώρα δεν θα αφήσω τίποτα να με ξαναρίξει\".Αλλά δεν κρατάνε πολύ αυτές οι σκέψεις.Την επόμενη κι όλας στιγμή μπορεί να μου έρθει ένα ενοχλητικό σύμπτωμα ή να μου μπει στο μυαλό μια έμμονη ιδέα και τότε οι αισιόδοξες σκέψεις πάνε περίπατο.Και άντε πάλι φόβος και ανασφάλεια.
    Σαν να μας κοροιδεύουν τα συμπτώματα.Αντιμετωπίζουμ� � το ένα,καταφέρνουμε να μην το φοβόμαστε και τότε βγαίνει ένα άλλο πιο έντονο.
    Γιατι να έχω μια-δυο μέρες κάπως καλές και μετά πάλι χάλια?Εχω κουραστεί πολύ με όλο αυτό.
    Οσο γι\'αυτό που σου λένε ότι αν συμβεί κάτι χειρότερο θα ξεπεράσεις τα ψυχολογικά,κι εμένα μου το έχουν πει αλλά αυτό με τρομάζει πιο πολύ.Δεν θέλω να μου συμβεί κάτι χειρότερο για να τα ξεπεράσω αυτά.Και πώς είναι δυνατόν να φτιάξει η ψυχολογία μας αν έχουμε να αντιμετωπίσουμε και χειρότερα προβλήματα?Δεν μπορω να το καταλάβω αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Βικυ μου μην απογοητευεσαι, ολα στο προγραμμα ειναι οπως λεει η κι η margo, αφου λες οτι εχεις ξεπερασει πολλους φοβους τωρα ειναι που δεν πρεπει να το βαλεις κατω, να μην αφησεις να σε νικησουν τα παιχνιδια του μυαλου σου. Αλλωστε σκεψου, τι ειναι το πισωγυρισμα που ειχες μπροστα σ αυτα που καταφερες? Το ξερω οτι ειναι δυσκολο οταν νομιζεις οτι νικησες τον εχθρο, να σου ερχεται ενας ακομη στρατιωτης να σε χτυπησει πισωπλατα, γιατι αυτο κανει ο πανικος, χτυπαει πισωπλατα. Εσυ ομως τον πολεμας στα ισα, γι αυτο και θα νικησεις ειμαι σιγουρος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by ΒΙΚΥ
    Κ τι θα έλεγα σε άλλους ξέρω και τι πρέπει και τι θα κάνω τελικά ξέρω.
    Είμαι σίγουρη ότι ξέρεις.Οπως ξέρω κι εγώ,όπως και όλοι όσοι αντιμετωπίζουμε για καιρό αυτά τα προβλήματα.Το θέμα είναι να μπορούμε να τα εφαρμόσουμε την ώρα που πρέπει.Γιατί στη θεωρία τα έχουμε μάθει καλύτερα και από τους ειδικούς αλλά στην πράξη δυστυχώς κολλάμε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Originally posted by οδυσσεας
    Βικυ επειδη κ εγω το ψαχνω για ομοιοπαθητικη εχεις καμμια πληροφορια?πχ γινεται καθε εβδομαδα?τα λεφτα ειναι τα ιδια οπως κ στην ψυχοθεραπεια?
    Πρώτη φορά θα πάω σήμερα. Βρήκα τη δικιά μου απότι σαιτ των ελλήνων ομοιοπαθητικών γιατρών κ βολεύει επειδή είμαι κοντά. Θα σου πω περισσότερα αύριο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Originally posted by susperia
    Βικυ μου μην απογοητευεσαι, ολα στο προγραμμα ειναι οπως λεει η κι η margo, αφου λες οτι εχεις ξεπερασει πολλους φοβους τωρα ειναι που δεν πρεπει να το βαλεις κατω, να μην αφησεις να σε νικησουν τα παιχνιδια του μυαλου σου. Αλλωστε σκεψου, τι ειναι το πισωγυρισμα που ειχες μπροστα σ αυτα που καταφερες? Το ξερω οτι ειναι δυσκολο οταν νομιζεις οτι νικησες τον εχθρο, να σου ερχεται ενας ακομη στρατιωτης να σε χτυπησει πισωπλατα, γιατι αυτο κανει ο πανικος, χτυπαει πισωπλατα. Εσυ ομως τον πολεμας στα ισα, γι αυτο και θα νικησεις ειμαι σιγουρος!
    Το κακό είναι ότι δεν είναι μόνο ένας ο κωλοστρατιώτης που βαράει. Είναι τάγμα ολόκληρο οι αρνητικές σκέψεις. Μετά από τόσο αγώνα νιώθω σαν να έπαιξα ξύλο με ομάδα νίντζα το ρημάδι. Πού θα πάει όμως, θα έρθει εκείνη η αποφράδα μέρα που θα γράψω και εγώ την εμπειρία μου ως παρελθόν κι όχι ως παρόν, όντας περήφανη κ ευτυχισμένη που τα ξεπέρασα όλα αυτά. Αμεεεεε

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    ATHENS
    Posts
    86
    ΠΑΙΔΙΑ ΑΣ ΜΠΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ, ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Γιωργάκο πως πήγε με τα σεμινάρια? Τα κατάφερες?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    ATHENS
    Posts
    86
    ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ !!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Bικυ τι εγινε με τον ομοιοπαθητικο που σου ειχα πει? τον βρηκες? Eγω μεριμενω να με παρει τηλ να κλεισουμε συναντηση. Bεβαια το κακο ειναι οτι η γραμματεας του μου ειπε οτι ο χρονος αναμονης για ραντεβου ειναι 1 με 2 μηνες!!! ελεος????

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    13
    Βίκυ πραγματικά στο σημείο που περιγράφεις το ξεκίνημα της μέρας σου ταυτίστηκα μαζί σου. Αντί να ξεκινάς την μέρα σου χαρούμενος και να σκέφτεσαι 100 θετικά πράγματα αμέσως το μυαλό αν είναι όλα καλά, μήπως πονάω κάπου, γιατί πονάω, πονάω πραγματικά ή έτσι νομίζω?

    Βαθιά μέσα μου ξέρω ότι είναι βλακείες αλλά φοβάμαι κιόλας μήπως δεν είναι. Και συνέχεια η ίδια ιστορία...

    Βίκυ έχεις δοκιμάσει με 1 ψυχίατρο ψυχανάλυση? Στο ρωτάω γιατί από δικές μου εμπειρίες και εμπειρίες γνωστών είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι δυστυχώς το να βρεις ΚΑΛΟ ψυχίατρο είναι ΠΟΛΥ δύσκολο. Αν δεν σε βοήθησε ο πρώτος γιατρός πιθανότατα είναι δικό του σφάλμα και όχι δικό σου. Ψάξε για κάποιον άλλο καλύτερο. Η κατεύθυνση του ψυχιάτρου είναι ότι καλύτερο. Μην παραδίδεις τα όπλα της λογικής. Βελονισμοί και ομοιοπαθητικές μου ακούγονται κάπως...

    Μην απελπίζεσαι, δοκίμασε άλλο γιατρό. Εγώ με τον προηγούμενο είδα βελτίωση αλλά δεν είχαμε ολοκληρώση την θεραπεία αλλά παραμυθιάστηκα και εγώ ότι είμαι καλά και μετά από 1 χρόνο ξαναγύρισα στα ίδια. Ο καινούριος γιατρός από σύσταση φίλης που έχει ακούσει τα καλύτερα φαίνεται ΠΟΛΥ καλύτερος. Ασχολείται πολύ περισσότερο και ο τρόπος προσέγγισης έχει πολύ ενδιαφέρον.

    Αν επιβεβαιωθεί η πρώτη μου γνώμη και στην συνέχεια θα ήταν ότι καλύτερο...

    Υπομονή σε όλους μας...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    122
    Βικυ εγς ταλαιπορηθηκα τρια χρονια μια λιγο καλυτερα μια λιγο χειροτερα μεχρι που εκοψα τα χαπια κ αρχισα να πινω λιγο κρασακι κανα ποτακι σε λογικα παντα πλαισια κ τωρα η λεξη πανικος αγχος κ αγοραφοβια μου φαινονται ανεκδοτο. Αμα θες κατι να με ρωτησεις πες μου ισως μπορεσω να σε βοηθησω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Originally posted by margo44
    Bικυ τι εγινε με τον ομοιοπαθητικο που σου ειχα πει? τον βρηκες? Eγω μεριμενω να με παρει τηλ να κλεισουμε συναντηση. Bεβαια το κακο ειναι οτι η γραμματεας του μου ειπε οτι ο χρονος αναμονης για ραντεβου ειναι 1 με 2 μηνες!!! ελεος????
    Τον πήρα κ εγώ τηλ. Τα ίδια μου είπε η γραμματέας του. Πήγα χτες σε μια άλλη που βρήκα εδώ στο Παγκράτι. Καλή φαίνεται. Μου είπε να κόψω τον καφέ και μου έδωσε κάτι κάψουλες για 1,5 μήνα. Για να δουμε πως θα πάει...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •