τι γνωμη εχετε για τους μαθητες που κοροιδευουν αλλους στα σχολεια; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 66 of 66
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Αα ξεχασα να σας αναφερω κιολας ενα συγκεκριμενο περιστατικο..καποτε πηγαινα σε μια δουλεια με τον πατερα μου στον δρομο , και ειδα την αδερφη της (22 με 23 χρονων τοτε) να μιλαει πολυ ασχημα σε μια κυρια γυρω στα 60 στον δρομο, εξω απο ενα μαγαζι...δεν ξερω τι φταιει..ισως το περιβαλλον της κοπελας στο σπιτι να μην ηταν και οτι καλυτερο.....να σας πω κο αλλο ενα παραδειγμα...εχω μια φιλη με την οποια ειμαστε κολλητες απο το δημοτικο, επειτα αφου εκεινη μετακομισε σε αλλη περιοχη , πηγε σε διαφορετικο γυμνασιο απο το δικο μου..η κολλητη μου ηταν αριστη μαθητρια , ηρεμη , με πολυ καλη υποστηριξη απο την οικογενεια της κτλ...οταν λοιπον πηγε σε εκεινο το γυμνασιο ειχε μια συμμαθητρια , την οποια την ειχα κι εγω συμμαθητρια στο φροντιστηριο των αγγλικων...τελος παντων εκεινη η κοπελα μιλουσε στην κολλητη μου πολυ ασχημα, την εβριζε , την ελεγε φλωρακι κι η κολλητη μου ηταν πολυ ευαισθητη και παντα γυρνουσε στο σπιτι με κλαματα...εντωμεταξυ η κοπελα που της το επαιζε τραμπουκος ηταν πολυ ωραια κοπελα, απο εμφανιση , απο παρεες και απο βολτες δεν της ελειπε τιποτα..πηγαινε στα bershka κι αγοραζε σχεδον ολο το μαγαζι..τελος παντων για να μην τα πολυλογω μια μερα αυτη που το επαιζε τραμπουκος ηρθε στο φροντιστηριο μεσα στα κλαματα κι οταν τη ρωτησε η καθηγητρια τι εχει απαντησε οτι ο πατερας της βαραει τη μητερα της κι οτι χωριζουν κανονικα με διαζυγιο κι οτι το σπιτι ειναι του πατερα της και τους πεταει εξω απο το σπιτι...και σκεφτηκα οτι αυτη ηταν η αιτια για εκεινη της την συμπεριφορα...μαλλον ολα απο το σπιτι ξεκινανε τελικα

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μα φυσικά απο το σπίτι ξεκινάνε όλα και από το παράδειγμα που δίνουν έμπρακτα οι γονείς. Και φυσικά όσοι αισθάνονται την ανάγκη να τραμπουκιζουν άλλους έχουν δικά τους προβλήματα και συμπλέγματα κατωτερότητας. Το είχα αντιληφθεί απο πολύ μικρή, στο δημοτικό ακομα...μαλιστα μια κοπέλα που ξυνοταν να με τραμπουκιζει από το δημοτικό μέχρι και το γυμνάσιο την λυπομουν κι όλας και δεν ψαρωνα. Παντα ειχα κατι να απαντησω. Πηρε πρεφα οτι δεν εχει σημασια τι μου λεει και οτι δεν θα τα πιστεψω ούτε στιγμή για εμενα και ησυχασε τελικα. Τωρα αν ελεγε πισω απο τη πλατη μου χεστηκα. Κραζεις; Θαυμαζεις. Δεν χρειαζεται τωρα να αισθανεσαι ασχημα που δεν αντιδρουσες παλια. Αρκει να μαθεις απο αυτο και να προχωρησεις δυνατοτερη. Απλά κάτι που μου πήρε χρόνια να καταλάβω και να εφαρμοσω μέσα μου είναι το εξής: δεν μετραει η γνώμη όλων και πρέπει να κρίνουμε ανάλογα για να έχουμε τις σωστές άμυνες. Πχ μου είπε κάποιος άσχετος με δικα του κομπλεξ -και φαινεται ποτε ειναι απο κομπλεξ- ότι είμαι σα πατσαβουρα; Χεστηκα να κοιτάει τη παρτη του. Μου το είπε κάποιος που με αγαπά; Μου ειπε πχ ο αδερφος μου "χαχα πως εισαι ετσι μωρη χλαμουτσα;" Θα εξετασω το ενδεχομενο να έχει δικιο και θα πάω να αλλάξω λολ. Για να το σκέφτεσαι εσυ ακόμα άφησες όσα σου έλεγε και σου εκανε να εισχωρησουν βαθιά στη ψυχή σου. Αλλα δεν εχουν σχεση με το ποια εισαι και την αξια σου. Πετα τα. Μπήκε και η άνοιξη κάνε μία γενική καθαριοτητα :)
    Το άλλο που αξίζει να αναφέρω είναι πως καμια φορα δεν ειναι κομπλεξ, είναι και θέμα ανθρωπινης φυσης και παιδείας. Ειδικα στις ηλικίες των μαθητικών χρόνων που ακόμα διαμορφώνεται η προσωπικότητα του ατομου είναι εύκολο να καταφύγει κανείς στο να εγκαθιδρύσει το εγώ του μέσα στην ομάδα σε αντίθεση με κάποιον αλλον που αποκλείουν και μειώνουν. Έχω πχ δυο μαθητές δημοτικου διδυμακια πολύ καλά και έξυπνα χαρουμενα παιδια με αρκετά σφαιρική καλλιέργεια. Αφού σκεφτόμουν πόσο θαύμαζα τους γονείς τους έλεγα από ποιον πλανήτη έπεσαν αυτοί οι γονείς. Έλα μου που μία μέρα μου λένε όμως χαμογελώντας μεχρι τα αυτια με τα ματάκια τους να γελανε και αυτά "κυρία έχουμε ενα καινούριο παιδί στο σχολείο και το έχουμε απομωνωσει όλοι, δεν το παιζει κανεις είναι πολύ περίεργο χάλια είναι"...σοκαρίστηκα. Είπα " μήπως είναι περίεργο και χάλια επειδή δεν το παιζει κανείς; Εσείς πως θα νιωθατε αν σας το έκαναν; Δοκιμάσετε να το κάνετε φίλο σας; Μπορεί να μην ήταν τόσο περίεργο πια και να είχατε έναν καλό φίλο ακομα"...ε συνέχισαν να χαμογέλανε με ένα απλανες αυτή τη φορά βλέμμα, μουρμουρησαν ξανά ότι "όχι είναι πολύ χάλια" και το ξέχασαν αμέσως. Εμ...τι να τους κανει μία φραση; Προφανώς κάπου οι γονεις αστόχησαν...έμπρακτα κι ολας. Ενώ είναι καλοί σε όλα στο νιαξιμο για τον συνάνθρωπο δεν... Και γενικά είναι καλά παιδια να πάρει. Για αυτό είναι πάρα πάρα πάρα πολύ σημαντική η οικογένεια.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    [QUOTE=Anna Mar;606650]
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Πολυ σπανια κανουν σοβαρες κινησεις ακομα και με την παρακινηση των γονεων
    Ναι συμφωνω ομως στην ενημερωση και ενοητε οτι καπια πληγη εχει μεινει ανοιχτη στην κοπελα

    Οντως οι καθηγητες δεν δινουν μεγαλη σημασια σε τετοια φαινομενα με την δικαιολογια οτι "παιδια ειναι και θα τους περασει" ..δεν κινητοποιειται σχεδον κανεις και ναι ισως η απαξιωση με εχει κανει να τα θυμαμαι τωρα σε καταστασεις που ειμαι πολυ πιεσμενη..η απαξιωση ερχοταν απο το σπιτι...οι γονεις μου με μεγαλωσαν με αυτην την νοοτροπια ..επισης η μανα μου εχει μαγαζι (τυροπιταδικο) κι αν καποιος πελατης της ελεγε κατι κακο εκεινη απαξιουσε για να κραταει την πελατεια της κι αυτο παντα επιανε...ποτέ δεν αντιμιλουσε...και αυτη την νοοτροπια την εχει μεταφερει και σε μενα ..απο μικρη μου ελεγε " η σιωπη ειναι χρυσος, με το να μην αντιμιλας ο αλλος περιφρονειται απο μονος του "
    Ενα καλητερο ρητο ειναι η πιο μεγαλη τεχνη ειναι να ξερεις να αποχβρεις την καταλληλη στιγμη ισως το ρητα της μητερα σου ταιριαζει στην δουλεια της οχι ομως σενα .....εαν το θες τοσο πολυ κανε pay back αλλιως απλα κανε πραγματα να το ξεχασεις κι εδω δεχομουν μπουλιγκ σε ολο το δημοτηκο ξερεις ομως τι εκανα? εμαθα να ειμαι μονη ( οχι τελειως μονη ενοω οχι δυνατες φιλιες απλη παρεα ) και ανακαλυψα πολλοι περισσοτερα αποσα θα ειχα ανακαλυψει εαν ημουν με την μαζα
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  4. #64
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Καλησπερα..γραφω αυτο το thread για να ανταλλαξουμε αποψεις πανω σε ενα συγκεκριμενο θεμα..Από παιδι λοιπον, ημουν ησυχος χαρακτηρας , χωρις ποτέ να ενοχλω συμμαθητες μου στα σχολεια..παντα ελεγα την αληθεια και ποτέ δεν με ενδιεφερε η γνωμη των αλλων..ημουν ομως και λιγο ξεροκεφαλη αφου παντα εκανα αυτο που ηθελα εγω χωρις να ακουω κανεναν και ας ετρωγα τα μουτρα μου..εφτασε λοιπον η ωρα που αλλαξα γυμνασιο...στο προηγουμενο γυμνασιο δεν με ειχε ενοχλησει ποτέ κανενας και μιλουσα με ολα τα παιδια του τμηματος..οταν πηγα στο καινουριο γυμνασιο ειχα μια συμμαθητρια η οποια ηταν υπερβαρη (μιλαμε για κοπελα 13 χρονων), ξεπερνουσε πιστευω τα 70-75 κιλά..αυτη λοιπον αρχισε να με κοροιδευει απο την πρωτη μερα που πηγα..με ελεγε πατσαβουρα κι εκανε διαφορες σκηνες μπροστα σε καθηγητες επιτηδες για να την πληρωνω εγω..γενικοτερα μου ειχε κανει τη ζωη κολαση απο το γυμνασιο μεχρι την δευτερα λυκειου..γενικως ημουν μετρια προς καλη μαθητρια με βαθμους γυρω στο 16 με 17...απο τους καθηγητες παντα χαρακτηριζομουν ως εξυπνο και υπομονετικο παιδι και καθε φορα που πηγαινε η μητερα μου στο σχολειο να ρωτησει για μενα ολοι οι καθηγητες της λεγανε συγχαρητηρια για το παιδι σας..και που λετε λοιπον η συμπεριφορα της υπερβαρης συμμαθητριας μου στην αρχη δεν με ενοιαζε..στο λυκειο ομως αρχισε και με ενοχλουσε..καθε φορα που εβλεπε καποιον να μου μιλαει του εβαζε λογια και καταφερε να στρεψει κι αλλους εναντιον μου..θυμαμαι στην 3η γυμνασιου που ειχα κανει σχεση με ενα παιδι αυτη ελεγε απο εδω κι απο εκει οτι ηταν χαλια , οτι και να αγοραζα το εβγαζε σκαρτο και μετα πηγαινε κι αγοραζε κι αυτη το ιδιο, ασχολιοταν διαρκως μαζι μου χωρις λογο και πηγαινε κι με κατηγορουσε οπου και να στεκοταν και σε οποιεσδηποτε περιστασεις κτλ..γενικως δεν εχανε ποτέ ευκαιρια για να με ξεφτιλισει..αφου να φανταστειτε ως τωρα τη θυμαμαι καποιες φορες και τα βαζω με τον εαυτο μου που δεν της αντιμιλουσα..πιστευετε οτι ειχε κομπλεξ μεσα της και τα εβγαζε σε μενα ή μηπως εγω ειχα προβλημα με τον εαυτο μου; καθε αποψη δεχτη.ευχαριστώ
    Έβγαζε τα απωθημένα της (μάλλον για το πρόβλημα της το οποίο μας περιέγραψες και δεν ξέρω για πόσα άλλα έκρυβε) στον εύκολο στόχο, δλδ στην ήσυχη, ήρεμη συμμαθήτρια που απλά κατάπινε. Βέβαια για να το κανει σημαίνει πως ήταν και ζηλόφθονος, κακοπροαίρετος άνθρωπος, επειδή δεν σημαινει πως όποιος έχει περιττά κιλά ή προβλήματα είναι κακός! Το ζήτημα είναι, εσύ πόσων χρονών είσαι σήμερα?

    Ότι κακο μας κάνουν σ εκεινες τις ηλικίες δυστυχώς μας συνοδεύει για πάντα στη μνημη μας, όποτε το επανακαλέσουμε στη μνημη μας είναι ως εάν να το βιωνουμε ξανα τωρα αυτη τη στιγμη. Το χειροτερο όμως ειναι το ότι τετοια περιστατικά έχουν στιγματίσει το χαρακτηρα μας, έχουν διαστρεβλώσει τον τροπο σκέψης μας με αποτέλεσμα να παίρνουμε λανθασμένες αποφάσεις ή να κρινουμε λάθος τους άλλους.
    Αυτό που επίσης καταλαβαίνω ειναι πως σε συνοδευει έντονα το απωθημενο που δεν αντεδρασες. Τουλάχιστον κανε το τωρα όταν βρίσκεσαι σε αναλογες συνθηκες. Αυτο μετριαζει τον πόνο.
    γιάννης

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Γιαννη τωρα ειμαι 19..αλλη τετοια περιπτωση στα μαθητικα μου χρονια δεν μου εχει ξανατυχει..το μονο σιγουρο ειναι οτι αργοτερα αν μου ξανατυχει κατι παρομοιο σε καποια δουλεια ή αργοτερα στη σχολη δεν θα το δεχομαι και θα αντιδραω

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Απιστευτα/αδιανοητα πραματα για την εποχη που πηγαινα σχολειο , τελειωσα το 1979 .......τρομερη ησυχια ειχε τοτε ......κανεις δεν ενοχλουσε κανεναν ....

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Διάθεση- επιρροή απο τους αλλους
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 10-06-2015, 15:31
  2. Δύσκολη η επικοινωνία με τους άλλους για μας τους ομοιοπαθείς..
    By vasilianna85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2014, 00:08
  3. Επικοινωνια με τους άλλους
    By xρυσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2010, 15:34
  4. Εξάρτηση από τους άλλους...
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2009, 21:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •