τι γνωμη εχετε για τους μαθητες που κοροιδευουν αλλους στα σχολεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 66
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151

    τι γνωμη εχετε για τους μαθητες που κοροιδευουν αλλους στα σχολεια;

    Καλησπερα..γραφω αυτο το thread για να ανταλλαξουμε αποψεις πανω σε ενα συγκεκριμενο θεμα..Από παιδι λοιπον, ημουν ησυχος χαρακτηρας , χωρις ποτέ να ενοχλω συμμαθητες μου στα σχολεια..παντα ελεγα την αληθεια και ποτέ δεν με ενδιεφερε η γνωμη των αλλων..ημουν ομως και λιγο ξεροκεφαλη αφου παντα εκανα αυτο που ηθελα εγω χωρις να ακουω κανεναν και ας ετρωγα τα μουτρα μου..εφτασε λοιπον η ωρα που αλλαξα γυμνασιο...στο προηγουμενο γυμνασιο δεν με ειχε ενοχλησει ποτέ κανενας και μιλουσα με ολα τα παιδια του τμηματος..οταν πηγα στο καινουριο γυμνασιο ειχα μια συμμαθητρια η οποια ηταν υπερβαρη (μιλαμε για κοπελα 13 χρονων), ξεπερνουσε πιστευω τα 70-75 κιλά..αυτη λοιπον αρχισε να με κοροιδευει απο την πρωτη μερα που πηγα..με ελεγε πατσαβουρα κι εκανε διαφορες σκηνες μπροστα σε καθηγητες επιτηδες για να την πληρωνω εγω..γενικοτερα μου ειχε κανει τη ζωη κολαση απο το γυμνασιο μεχρι την δευτερα λυκειου..γενικως ημουν μετρια προς καλη μαθητρια με βαθμους γυρω στο 16 με 17...απο τους καθηγητες παντα χαρακτηριζομουν ως εξυπνο και υπομονετικο παιδι και καθε φορα που πηγαινε η μητερα μου στο σχολειο να ρωτησει για μενα ολοι οι καθηγητες της λεγανε συγχαρητηρια για το παιδι σας..και που λετε λοιπον η συμπεριφορα της υπερβαρης συμμαθητριας μου στην αρχη δεν με ενοιαζε..στο λυκειο ομως αρχισε και με ενοχλουσε..καθε φορα που εβλεπε καποιον να μου μιλαει του εβαζε λογια και καταφερε να στρεψει κι αλλους εναντιον μου..θυμαμαι στην 3η γυμνασιου που ειχα κανει σχεση με ενα παιδι αυτη ελεγε απο εδω κι απο εκει οτι ηταν χαλια , οτι και να αγοραζα το εβγαζε σκαρτο και μετα πηγαινε κι αγοραζε κι αυτη το ιδιο, ασχολιοταν διαρκως μαζι μου χωρις λογο και πηγαινε κι με κατηγορουσε οπου και να στεκοταν και σε οποιεσδηποτε περιστασεις κτλ..γενικως δεν εχανε ποτέ ευκαιρια για να με ξεφτιλισει..αφου να φανταστειτε ως τωρα τη θυμαμαι καποιες φορες και τα βαζω με τον εαυτο μου που δεν της αντιμιλουσα..πιστευετε οτι ειχε κομπλεξ μεσα της και τα εβγαζε σε μενα ή μηπως εγω ειχα προβλημα με τον εαυτο μου; καθε αποψη δεχτη.ευχαριστώ

  2. #2
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Καλησπερα..γραφω αυτο το thread για να ανταλλαξουμε αποψεις πανω σε ενα συγκεκριμενο θεμα..Από παιδι λοιπον, ημουν ησυχος χαρακτηρας , χωρις ποτέ να ενοχλω συμμαθητες μου στα σχολεια..παντα ελεγα την αληθεια και ποτέ δεν με ενδιεφερε η γνωμη των αλλων..ημουν ομως και λιγο ξεροκεφαλη αφου παντα εκανα αυτο που ηθελα εγω χωρις να ακουω κανεναν και ας ετρωγα τα μουτρα μου..εφτασε λοιπον η ωρα που αλλαξα γυμνασιο...στο προηγουμενο γυμνασιο δεν με ειχε ενοχλησει ποτέ κανενας και μιλουσα με ολα τα παιδια του τμηματος..οταν πηγα στο καινουριο γυμνασιο ειχα μια συμμαθητρια η οποια ηταν υπερβαρη (μιλαμε για κοπελα 13 χρονων), ξεπερνουσε πιστευω τα 70-75 κιλά..αυτη λοιπον αρχισε να με κοροιδευει απο την πρωτη μερα που πηγα..με ελεγε πατσαβουρα κι εκανε διαφορες σκηνες μπροστα σε καθηγητες επιτηδες για να την πληρωνω εγω..γενικοτερα μου ειχε κανει τη ζωη κολαση απο το γυμνασιο μεχρι την δευτερα λυκειου..γενικως ημουν μετρια προς καλη μαθητρια με βαθμους γυρω στο 16 με 17...απο τους καθηγητες παντα χαρακτηριζομουν ως εξυπνο και υπομονετικο παιδι και καθε φορα που πηγαινε η μητερα μου στο σχολειο να ρωτησει για μενα ολοι οι καθηγητες της λεγανε συγχαρητηρια για το παιδι σας..και που λετε λοιπον η συμπεριφορα της υπερβαρης συμμαθητριας μου στην αρχη δεν με ενοιαζε..στο λυκειο ομως αρχισε και με ενοχλουσε..καθε φορα που εβλεπε καποιον να μου μιλαει του εβαζε λογια και καταφερε να στρεψει κι αλλους εναντιον μου..θυμαμαι στην 3η γυμνασιου που ειχα κανει σχεση με ενα παιδι αυτη ελεγε απο εδω κι απο εκει οτι ηταν χαλια , οτι και να αγοραζα το εβγαζε σκαρτο και μετα πηγαινε κι αγοραζε κι αυτη το ιδιο, ασχολιοταν διαρκως μαζι μου χωρις λογο και πηγαινε κι με κατηγορουσε οπου και να στεκοταν και σε οποιεσδηποτε περιστασεις κτλ..γενικως δεν εχανε ποτέ ευκαιρια για να με ξεφτιλισει..αφου να φανταστειτε ως τωρα τη θυμαμαι καποιες φορες και τα βαζω με τον εαυτο μου που δεν της αντιμιλουσα..πιστευετε οτι ειχε κομπλεξ μεσα της και τα εβγαζε σε μενα ή μηπως εγω ειχα προβλημα με τον εαυτο μου; καθε αποψη δεχτη.ευχαριστώ
    Kαλησπέρα Άννα, δεν ξέρω σε τι ηλικία είσαι και πόσος καιρός έχει περάσει από τότε αλλά σε κάθε περίπτωση επειδή βλέπω ότι αποτελεί παρελθόν θα σου πρότινα εαν φυσικά θες να προσπαθήσεις σιγά σιγά να το αφήσεις πίσω όλο αυτό. Έχω υποστεί εκφοβισμό στα πρώτα μου σχολεία όχι απλά από ένα άτομο αλλά από πολλά. Ξέρω και άλλα άτομα που έχουν υποστεί και χειρότερα κι από εμένα, ξύλο, σωματική βία μαζί με ψυχολογική. Το θέμα είναι πως όσο πιο πολύ ασχολήσαι με τους ανθρώπους που εκφοβίζουν με κάθε τρόπο τόσο περισσότερη δύναμη ασκούν πάνω σου. Όσο πιο πολύ τους γράψεις και ασχοληθείς με τον εαυτό σου τόσο και εκνευρίζονται και σταδιακά σταματάνε. Προφανώς όχι σε όλες τις περιπτώσεις αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό. Δυστυχώς από παιδιά εως και ενήλικες θα βρεις τραμπουκισμό και εκφοβισμό,υποτίμηση και κοροϊδία, από το σχολείο μέχρι τη δουλειά, τη σχολή,το χόμπι σου, στο ίντερνετ και γενικά οπουδήποτε. Έτσι είναι ο άνθρωπος και το παιδί όπως το μάθεις έτσι θα αντιδρά σε πολλές περιπτώσεις. Το θέμα είναι πόσο θες εσύ να ασχοληθείς και κατά πόσο σε επηρεάζει στην παρούσα ζωή σου. Η κάθε μορφή κοροϊδίας και κάθε υποβιβασμός και μη σεβασμός στον δίπλα είναι κακοπροαίρετο πράγμα. Το θέμα είναι κατα πόσον εμείς το αφήνουμε να μπει στη ζωή μας, αναλλόγως με την ευαισθησία , την δύναμη, την στήριξη που έχουμε ή δεν έχουμε, τη φάση που μας βρίσκει. Πάντως δε σημαίνει σίγουρα ότι είχες κάτι κακό εσύ και έφταιγες γι'αυτό, αρκεί απλά να διέφερες από εκείνη. Από εκεί και πέρα θα σου έλεγα προχώρα.. άσε την στο παρελθόν και γίνε εσύ ότι επιθυμείς στο παρόν και στο μέλλον :)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    σιγουρα δεν ειχες εσυ θεματακια αλλα η συμμαθητρια σου...

    για μενα αυτό που επρεπε να κανεις είναι να της αστραψεις κανα δυο χαστουκια όταν επρεπε...

    θυμαμαι και εγω τον αλεξη... ο κακος χοντρος του σχολειου... πειραζε και χτυπουσε όλα τα παιδακια μεχρι που ειρθε σε μενα... αν και μισος από αυτόν τον εβαλα κατω και του ριξα αρκετες και μιλαμε για δημοτικο... από οσο θυμαμαι δεν ξαναπειραξε ουε εμενα ουτε καποιο άλλο παιδακι!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Treasure octopus 19 χρονων ειμαι τωρα, εχει ληξει η ιστορια μαζι της εδω και εναμισι χρονο περιπου, πριν κατι μηνες με συναντησε και μου μιλησε φυσιολογικα και της κανω " μου μιλας κιολας; " κτλ ..εφτασε στο σημειο να μου πει οτι την ζηλευω κιολας κι οτι παντα ηθελα να την φτασω, μου ελεγε οτι ειμαι σαν ξυλο, πολυ αδυνατη κτλ ενω ειμαι 60 κιλα, κανονικη δηλαδη..παντως αυτο που λενε οτι οι αδυνατοι χλευαζουν τους υπερβαρους δεν ισχυει σε καμια περιπτωση, μαλλον το αντιθετο γινεται

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Noumac στην δευτερα γυμνασιου της ειχα ορμηξει και της ειχα κανει ολομαυρο το αριστερο της ματι..αλλα εκεινη την συνεχισε ολη την ιστορια μεχρι και το λυκειο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Ενας συμμαθητης μου μια μερα βλεποντας την ολη κατασταση επισκεφτηκε μια μερα τον πατερα μου στην δουλεια του ..( ο πατερας μου ειχε μαγαζι με ειδη ανταλλακτικων ) κι του ειπε "την κορη σας την ζηλευει η συγκεκριμενη κοπελα , και για αυτο της τα κανει αυτα" ..

  7. #7
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Treasure octopus 19 χρονων ειμαι τωρα, εχει ληξει η ιστορια μαζι της εδω και εναμισι χρονο περιπου, πριν κατι μηνες με συναντησε και μου μιλησε φυσιολογικα και της κανω " μου μιλας κιολας; " κτλ ..εφτασε στο σημειο να μου πει οτι την ζηλευω κιολας κι οτι παντα ηθελα να την φτασω, μου ελεγε οτι ειμαι σαν ξυλο, πολυ αδυνατη κτλ ενω ειμαι 60 κιλα, κανονικη δηλαδη..παντως αυτο που λενε οτι οι αδυνατοι χλευαζουν τους υπερβαρους δεν ισχυει σε καμια περιπτωση, μαλλον το αντιθετο γινεται
    οκ, καταλαβαίνω τότε ότι είναι πρόσφατο αλλά όπως θα σου πουν και άλλοι το άτομο αυτό δεν αξίζει ούτε δευτερόλεπτο του πολύτιμου χρόνου σου. Δεν είναι θέμα αδύνατου ή παχουλού είναι απλά θέμα ανθρώπου! Την κολλητή μου στο λύκειο την πείραζαν γιατί ήταν παχουλή, όχι απλά την πείραζαν την είχαν ρημάξει και όμως είναι μια πολύ γλυκιά και καλή κοπέλα που ποτέ δεν είχε πει τίποτα κακό για κανέναν και τα έχει πλέον καταφέρει μια χαρά στη ζωούλα της μακριά από όλα αυτά. Ο καθένας θα σε πειράξει για κάτι που έχεις πάνω σου και μισεί είτε γιατί δεν το έχει, είτε γιατί του θυμίζει κάτι αρνητικό γι αυτόν είτε απλα επειδή δε μοιάζεις με όσους θα έπρεπε να μοιάζεις εξωτερικά και εσωτερικά. Κι έχω δει αδύνατες κοπέλες, πανέμορφες και πετυχημένες να ασχολούνται με τόσο μίσος με παχουλούς ανθρώπους και να τους απορρίπτουν τόσο άσχημα ενώ απλά μπορούν να μην ασχοληθούν. Οπότε όλα είναι σχετικά. Σε κάθε περίπτωση αξίζει να γυρνάς την πλάτη, να παίρνεις δύναμη και να προχωράς μακριά! ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κι εγω οπως και το παραπανω μελος, αναρωτιεμαι τι ηλικια εχεις τωρα και για ποιον λογο σε απασχολει ακομα τοσο παλιο περιστατικο.
    αν δεν της ειχες κανει τιποτε, οπως προκυπτει απ την διηγηση, και στα καλα καθουμενα δεχοσουν τετοιες επιθεσεις, προφανως το κοριτσι ηταν απ τους μπουληδες του σχολειου.
    στο τοτε, επρεπε να την καταγγελεις καθε φορα στους καθηγητες και στους γονεις σου, μεχρι να επιληφθουν.

    μηπως θα πρεπε να συζητησεις με καποιον ψυχολογο? θεωρεις οτι ολο εκεινο σου προκαλει προβληματα στο σημερα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Treasure octopus ναι οντως εχεις απόλυτο δικιο...ομως η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει...οποια παχουλη κι αν εχω συναντησει στη ζωη μου ενα θεματακι εστω και μικρο θα το εχει..μου εχει τυχει πολλες φορες να ερθει μια παχουλη σε μενα και να θαβει καποια αδυνατη...ναι μεν εχεις δικιο σε ο,τι γραφεις..απλα εμενα η δικια μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει :p

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Remedy προβληματα στο σημερα δεν μου προκαλει...απλα εχω μεσα ενα αισθημα οτι ποτέ δεν την ενοχλησα και μου τα εκανε ολα αυτα χωρις κανεναν λογο..απλα την συναντησα και προσφατα και απο τοτε που την συναντησα τυχαια ερχονται στο μυαλο μου τα περιστατικα του γυμνασιου-λυκειου μαζι της..γενικως ειμαι και τυπος που ασχολειται πολυ με κατι, κοιταζω τα πραγματα εις βαθος και ψαχνω να δω το τι εφταιξε

  11. #11
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Treasure octopus ναι οντως εχεις απόλυτο δικιο...ομως η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει...οποια παχουλη κι αν εχω συναντησει στη ζωη μου ενα θεματακι εστω και μικρο θα το εχει..μου εχει τυχει πολλες φορες να ερθει μια παχουλη σε μενα και να θαβει καποια αδυνατη...ναι μεν εχεις δικιο σε ο,τι γραφεις..απλα εμενα η δικια μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει :p
    λογικό εφόσον είναι η δικιά σου εμπειρία, εγώ έχω βιώσει άσχημη συμπεριφορά κι απ'τα δύο και αντιστοίχως και καλή και από τα δύο. Επίσης έχω βιώσει εκφοβισμό και κοροϊδία και για άλλα πράγματα εκτός σώματος ή εμφάνισης πχ διάβασμα, χόμπυ, μουσική, οικογένεια. Γι αυτό σου λέω ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο απλώς σε αυτά έτυχες και λογικό να αισθάνεσαι έτσι. Από εκεί και πέρα όπως όλοι γράφουμε καλό θα ήταν να μην ασχοληθείς άλλο με αυτό και να προσπαθήσεις να προχωρήσεις εσύ μπροστά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Treasure octopus ναι οντως εχεις απόλυτο δικιο...ομως η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει...οποια παχουλη κι αν εχω συναντησει στη ζωη μου ενα θεματακι εστω και μικρο θα το εχει..μου εχει τυχει πολλες φορες να ερθει μια παχουλη σε μενα και να θαβει καποια αδυνατη...ναι μεν εχεις δικιο σε ο,τι γραφεις..απλα εμενα η δικια μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει :p
    μηπως την κοροιδευες για τα κιλα της βρε και δεχοσουν επιθεσεις?
    πολυ περιεργο και ρατσιστικο αυτο που περιγραφεις. εγω εχω δει πολυ συχνα να γινεται το αντιθετο.
    μπουλιγκ και κοροιδιες για παχουλα παιδια που δεν αντιδρουν.
    αν την κοροιδεψες, καλα σου εκανε.
    αλλα αν μεχρι σημερα το σκεφτεσαι και σε μπλοκαρει, να πας σε εναν ψυχοθεραπευτη να σε βοηθησει.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Anna Mar View Post
    Treasure octopus ναι οντως εχεις απόλυτο δικιο...ομως η εμπειρια μου αυτο μου εχει δειξει...οποια παχουλη κι αν εχω συναντησει στη ζωη μου ενα θεματακι εστω και μικρο θα το εχει..μου εχει τυχει πολλες φορες να ερθει μια παχουλη σε μενα και να θαβει καποια αδυνατη...ναι μεν εχεις δικιο σε ο,τι γραφεις..απλα εμενα η δικια μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει :p
    απο το λεπτο ειδος δηλαδη ολα κομπλε και μονο με το ευσωμο εχεις εμπειριες αρνητικης συμπεριφορας?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by rea View Post
    απο το λεπτο ειδος δηλαδη ολα κομπλε και μονο με το ευσωμο εχεις εμπειριες αρνητικης συμπεριφορας?
    την πιστεψες τωρα εσυ, ε?
    στην καλυτερη περιπτωση, της εφαγε τον γκομενο που κυνηγουσε, καμια παχουλη πιο ομορφη απο αυτην, και το φυσαει και δεν κρυωνει που εφαγε ακυρο.... στην χειροτερη, αστο, ας μην το συζητησουμε.. θα θελει και ψυχιατρο η συζητηση... ;)

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    την πιστεψες τωρα εσυ, ε?
    στην καλυτερη περιπτωση, της εφαγε τον γκομενο που κυνηγουσε, καμια παχουλη πιο ομορφη απο αυτην, και το φυσαει και δεν κρυωνει που εφαγε ακυρο.... στην χειροτερη, αστο, ας μην το συζητησουμε.. θα θελει και ψυχιατρο η συζητηση... ;)
    χαχαχαχαχααχαχα... και ξερεις ποια της εφαγε τον γκομενο ε???

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Διάθεση- επιρροή απο τους αλλους
    By girl1988 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 10-06-2015, 15:31
  2. Δύσκολη η επικοινωνία με τους άλλους για μας τους ομοιοπαθείς..
    By vasilianna85 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2014, 00:08
  3. Επικοινωνια με τους άλλους
    By xρυσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2010, 15:34
  4. Εξάρτηση από τους άλλους...
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2009, 21:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •