Επειδή η υγιεινή του στόματος και των δοντιών είναι πολύ σημαντική, ένα πράγμα θα σας πω: Μακριά από οδοντιάτρους που σπούδασαν στην Βουλγαρία!!!

Για να καλυφθώ νομικά (διότι ποτέ δεν ξέρεις), θα αναφέρω τις δικές μου άσχημες εμπειρίες, χωρίς όμως να αναφερθώ σε ονόματα, σε τοποθεσίες και χωρίς να προσδιορίσω αν στο οδοντιατρείο δούλευε άνδρας ή γυναίκα. Για αυτό χρησιμοποιώ και το αρσενικό και το θηλυκό όταν απευθύνομαι (στον/στην γιατρό).

Πήγαινα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα σε Οδοντίατρο Ελληνικής καταγωγής φυσικά, που σπούδασε στην Σόφια της Βουλγαρίας, εκεί πήρε και την εξειδίκευση. Οπότε με λίγα λόγια ήταν σαν να έφτιαξα (χάλασα μάλλον είναι το πιο σωστό) τα δόντια μου στην Βουλγαρία με την μόνη διαφορά ότι το οδοντιατρείο είναι στην Ελλάδα.

Μου έκανε άπειρα ιατρικά λάθη που όταν τα είδαν άλλοι οδοντίατροι τρελάθηκαν!

Τα υλικά που χρησιμοποιεί προφανώς είναι φτηνιάρικα, διότι μου φύγανε δύο φορές σφραγίσματα που μου έκανε, ξεκόλλησαν με λίγα λόγια και μου τα ξαναέκανε!

Όμως ας πάμε στα σοβαρά λάθη τώρα.

Ένα πίσω δόντι έσπασε και το τρόχισε για να του βάλουμε θήκη χωρίς να γίνει απονεύρωση, εντωμεταξύ ήταν ήδη σφραγισμένο και το σφράγισμα είχε χαλάσει, αυτό όμως δεν τον/την προβλημάτισε και τρόχισε το σφράγισμα γύρω-γύρω για να πατήσει πάνω η θήκη, πάλι καλά που είδα ότι ήταν χαλασμένο πριν μου το κλείσει με θήκη, και όταν πήγα σπίτι τράβηξα και έβγαλα το κομμάτι σφραγίσματος με το χέρι μου και αυτό βρομούσε απαίσια, ήταν σάπιο!! Θα μου το άφηνε μέσα με λίγα λόγια (βόλευε μου είπε, ώστε να πατήσει η θήκη καλά!!!). Στην συνέχεια πήγα στο ιατρείο, το είδε και πήρε νέα μέτρα για θήκη. Όταν περάστηκε η θήκη την κόλλησε και το υλικό αποδείχτηκε στο μέλλον από άλλον οδοντίατρο ότι μπήκε στον ριζικό σωλήνα και έτσι χρειάστηκε λόγο της πατάτας του/της γιατρού να πετάξω την θήκη (που την πλήρωσα και πόσα χρήματα), να κάνουμε απονεύρωση και να μου βάλει νέα θήκη. Είχε αρχίσει ήδη το δόντι εκείνο να κάνει απόστημα στο ούλο και να μολύνομαι (χωρίς όμως να πονάω), το οποίο δεν έδωσε σημασία, ούτε ακτινογραφία μου έβγαλε.

Σε άλλο δόντι, επόμενη αμέλεια του/της γιατρού ήταν να μου κάνει απονεύρωση (πριν μου βάλει θήκη) σε κάτω τραπεζίτη χωρίς να μου βγάλει καμία ακτινογραφία, ούτε πριν ούτε μετά! Και όταν τον/την ρώτησα εγώ αν χρειάζεται να μου βγάλει (έχει μηχάνημα ακτινογραφίας στο ιατρείο του/της), μου είπε ότι δεν χρειάζεται!!! Ευτυχώς παρόλο που έγινε στα τυφλά αυτή η απονεύρωση, πέτυχε τουλάχιστον. Όλοι οι σωστοί οδοντίατροι βγάζουν ακτινογραφία πριν και μετά και πολλοί έχουν ψηφιακό εντοπιστή ακρορριζίου για γρήγορη, εύκολη και αποτελεσματική απονεύρωση. Αυτός/αυτή δεν είχε τέτοια πράγματα, ήταν λες και έκανες απονεύρωση στον προηγούμενο αιώνα!

Να σημειώσω ότι και στα δύο δόντια που μου έβαλε θήκη, με άφηνε χωρίς προσωρινή θήκη για μέρες (μέχρι να την δημιουργήσει ο οδοντοτεχνίτης με τον οποίο συνεργάζεται) και αυτό μου δημιουργούσε πόνο που τον πάλευα με παυσίπονα! Ενώ μετά έμαθα ότι οι σωστοί οδοντίατροι δεν κάνουν τέτοια πράγματα, σου βάζουν ένα προσωρινό καπάκι για λίγες μέρες.

Η τελευταία πατάτα, ήταν η αφορμή να πάω σε άλλο οδοντίατρο ο οποίος τελικά μου βρήκε τα ιατρικά λάθη που έγιναν, και είναι η εξής: Είχε δημιουργηθεί και δεύτερο απόστημα που προχωρούσε στο στόμα μου, έγινε λόγο ενός άλλου δοντιού που έσπασε και προσπαθούσε να το κτίσει με ρητίνη. Αντί να μου προτείνει απονεύρωση του δοντιού, το αφήσαμε έτσι, μέχρι που όλο το δόντι είχε χαλάσει στο εσωτερικό του και μου το έκανε εξαγωγή! Αλλά ούτε μια σωστή εξαγωγή δεν μου έκανε!!! (Νύχτα το πήρε το πτυχίο από την Βουλγαρία) Κάνοντας εξαγωγή έσπασε το δόντι και προσπάθησε να βγάλει τις ρίζες. Ήταν σίγουρος/σίγουρη ότι όλες οι ρίζες βγήκαν και όλα είναι ΟΚ. Όμως ΔΕΝ μου έβγαλε ακτινογραφία για να δει! Και τελικά πέρασαν μήνες και δεν έκλεινε το σημείο στο ούλο και μάλιστα το απόστημα συνεχιζόταν και πήγα σε άλλον οδοντίατρο όπου μου έβγαλε πανοραμική και τα είδε όλα ο άνθρωπος, πρώτα μου έβγαλε το υπολειπόμενο δόντι από την μισή εξαγωγή και μετά συνεχίσαμε τις υπόλοιπες διορθώσεις των ιατρικών λαθών.

Δυστυχώς δεν μπήκα στον κόπο να κάνω αναφορά στον οδοντιατρικό σύλλογο γιατί δεν κράτησα τις αποδείξεις της κάθε θεραπείας, αλλά και πάλι το ποσό που θα λάμβανα αν δικαιωνόμουν θα ήταν ίσα-ίσα για την κάλυψη των εξόδων που χρειάστηκα για να θεραπεύσω τα ιατρικά λάθη. Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να κλείσει αυτό το οδοντιατρείο, άλλωστε μύγες βαρούσε από ότι έβλεπα διότι πάντα πήγαινα με ραντεβού και σπάνια έβλεπες άλλο κόσμο να περιμένει. Άδειο ήταν!!! Πιστεύω ότι όλοι κατάλαβαν τι παίζει και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.

Ο κόσμος πρέπει να προστατευθεί. Επειδή προφανώς δεν μπορώ και δεν επιτρέπεται να αναφέρω δημόσια το όνομα, το φύλο, αλλά ούτε και την διεύθυνση, θα δώσω μόνο ένα γενικό στοιχείο: Ο/η γιατρός βρίσκεται μέσα στο κέντρο της Συμπρωτεύουσας της Ελλάδας. Κοντά στο ιατρείο υπήρχε παλιά ένα πολύ γνωστό Αμερικάνικο Φαστφουντάδικο (το οποίο τώρα έκλεισε). Ούτε το όνομα της Αμερικάνικης Αλυσίδας Φαστφουντάδικων θα αναφέρω, διότι δεν έχει νόημα. Μόνο όσοι είναι πελάτες θα καταλάβουν τι λέω, ας αναρωτηθούν αν όλα στο στόμα τους είναι ΟΚ. Ας κάνουν μια πανοραμική σε άλλο ιατρείο καλού κακού και αν είναι ευχαριστημένοι ας μείνουν. Αλλιώς κάντε εσείς την καταγγελία που δεν μπόρεσα να κάνω εγώ.

Τέλος, για να μην θίξω κάθε οδοντίατρο που σπούδασε στην Βουλγαρία, θα μιλήσω αντικειμενικά και θα πω ότι υπάρχουν φυσικά και αξιόλογοι οδοντίατροι που εκπαιδεύτηκαν εκεί. Αυτοί όμως όταν ήρθαν στην Ελλάδα έκαναν μεταπτυχιακά, κάνανε συνεχόμενα σεμινάρια και έγιναν καλοί στην δουλειά τους διότι την αγάπησαν πολύ. Αλλά ας μην γελιόμαστε, είναι χαμηλό το επίπεδο των Ελλήνων σπουδαστών που πάνε εκεί για τίτλο σπουδών. Δεν καταφέρνουν να περάσουν σε καμία σχολή στην Ελλάδα (πάτωσαν στις πανελλαδικές) και πάνε στα ιδιωτικά της Σόφιας και μετά χαίρονται που έγιναν ιατροί. Υπάρχουν οι εξαιρέσεις και τα διαμάντια βέβαια, αλλά είναι λίγοι.

Πλέον επιλέγω οδοντίατρο καθαρά με το Βιογραφικό του (όποιος καεί με το χυλό φυσά και το γιαούρτι), κοιτάω να σπούδασε στην Ελλάδα και να έκανε κάποιο μεταπτυχιακό. Στην ουσία τον προσλαμβάνεις να σου φτιάξει τα δόντια, για σένα δουλεύει, οπότε πρέπει να τον περάσεις από έλεγχο, όπως θα έκανες αν ήθελες να προσλάβεις έναν υπάλληλο για την επιχείρησή σου. Αυτό ισχύει για κάθε γιατρό.

Εσείς έχετε άσχημα περιστατικά από οδοντίατρους;;; Θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας εμπειρίες. Όσοι οδοντίατροι διαβάζουν το μήνυμα, αν είναι καλοί ας κοιτάξουν να γίνουν καλύτεροι και θα ανταμειφτούν σίγουρα. Ότι δίνεις παίρνεις σε αυτή την ζωή!