Ενας γνωστός μ έχει ψύχωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    συμπτώματα δεν εχω κατ'επιλογην παιρνω τα χαπια και ασβεστωνω υποφυση... αποφασισα προς το παρον ότι η αγνοια είναι η καλυτερη λυση

    τι ακριβως είναι φυσιολογικη ζωη για σενα? το να πληρωνεις φορους να δουλευεις κάθε μερα και στο τελος 2χ1 στο 1 μετρο βαθος? ή μηπως φυσιολογικη ζωη είναι αυτή των τζιχαντιστων? η μηπως αυτή των μοναχων?
    το τι είναι φυσιολογικο οριζει και τα ορια της ''ασθενειας''

    εμεις λοιπον οι μη φυσιολογικοι.. (για μενα) ανοιξαμε ένα παραθυρακι σε κατι άλλο... κατι σαν το σπηλαιο του πλατωνα! αυτό το κατι που οι φυσιολογικοι το ονομαζουν ''αρρωστια''
    Οταν εννοώ φυσιολογική ζώη εννοώ να βγαίνει για κάνα καφε, κάνα σινεμά ,να κόψει αυτά π λεέι ,να βρει και μια κοπελίτσα,αυτά δεν λέω καθεαυτο το"φυσιολογικο" της κοινωνιας.Δουλεια,φορους,σ� �ιτι γεραματα κ.λ.π
    Να μπορεί και να θέλει να βγαίνει έξω χωρίς να ταλαιπωρείται ο ιδιος και να μου λέει οτι του κάνουν νοηματα περαστικοι ,και ότι τον ξέρουν επειδη είναι πείραμα και τν βλέπουν μέσα απο δορυφόρους π βλέπουν από τους τοίχουσ

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    πρεπει να το παρει αποφαση (ακομα και να τα πιστευει) ότι πρεπει να τα παραμερισει και να συνεχισει την ζωη του...

    εγω πχ που πιστευω οσα εζησα.. δεν κανω κουβεντα παρα σε ελαχιστα ατομα για αυτά... που πιστευουν παρομοια πραματα...

    ακομα και να του φυγουν καπου βαθεια μεσα του θα τα πιστευει.. και αν πιει λιγο παραπανω, ήκανει κανα τσιγαριλικι παντα θα βγαινουν στην επιφανεια..

    οποτε όπως και διασημος john Nash εζησε με αυτό και χωρις χαπια βεβαίως βεβαίως πρεπει και ο φιλος σου να μαθει να ζει με αυτό με τα χαπια να τον βοηθανε

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    πρεπει να το παρει αποφαση (ακομα και να τα πιστευει) ότι πρεπει να τα παραμερισει και να συνεχισει την ζωη του...

    εγω πχ που πιστευω οσα εζησα.. δεν κανω κουβεντα παρα σε ελαχιστα ατομα για αυτά... που πιστευουν παρομοια πραματα...

    ακομα και να του φυγουν καπου βαθεια μεσα του θα τα πιστευει.. και αν πιει λιγο παραπανω, ήκανει κανα τσιγαριλικι παντα θα βγαινουν στην επιφανεια..

    οποτε όπως και διασημος john Nash εζησε με αυτό και χωρις χαπια βεβαίως βεβαίως πρεπει και ο φιλος σου να μαθει να ζει με αυτό με τα χαπια να τον βοηθανε
    To θέμα είναι ότι δεν τα παραμερεί ,το είχε κάνει για κάποιους μήνες τα άφηνε πίσω τ ,αλλά μετά πάλι τα ιδια και έχει ως αποτέλεσμα να μην βγαίνει από το σπίτι τ

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    και να μην κάνει τπτ σαν παραιτείτε από τα πάντα ,τώρα τον έχει ποιάσει και ιδψ και είναι ακόμα χειρότερα.όλη την μέρα κάθεται και σκέφτεται και παιδευεται πολύ γενικώς

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    @noumac πόσο λειτουργικός ήσουν όταν '''ανοιξε το τρίτο μάτι'' περισσότερο ή λιγότερο από ότι είσαι τώρα που ασβεστώνεις την υπόφυση;;Μπορούσες να διαβάσεις;;Να δεις τηλεόραση;;Να επικοινωνήσεις με τους γύρω σου και να σε καταλαβαίνουν;;Ή πιστεύεις πως ξαφνικά σου ήρθε η φώτιση χωρίς καμία προσπάθεια;;
    Και εγώ πίστευα πως είναι αλήθεια ότι πίστευα αλλά πολύ απλά ήταν κάτι που δημιουργήθηκε από την έλλειψη κριτικής σκέψης.Ήταν σαν ένα παζλ ή έτσι νόμιζα μέχρι να βρω την αλήθεια που ήταν τελείως αυθαίρετη κ εκτός λογικής.Δεν θεωρώ την σχιζοφρένεια σαν ευλογία σε καμιά περίπτωση γιατί βασανίζεσαι πραγματικά.Μπορεί να γίνει ευλογία αν δεις την ανάρρωση σου σαν σκοπό να ανακαλύψεις τον εαυτό σου,τις ανάγκες του και τον σκοπό στην ζωή.Να δημιουργήσεις μια πορεία μαχόμενος.

    Να πεις στον φίλο σου να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες του γιατρού αν θέλει να είναι καλά και να ελαττώσει τους καφέδες και το αλκοόλ.Όλα τα άλλα μετά είναι θέμα χαρακτήρα κ προσπαθειών.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by serios View Post
    @noumac πόσο λειτουργικός ήσουν όταν '''ανοιξε το τρίτο μάτι'' περισσότερο ή λιγότερο από ότι είσαι τώρα που ασβεστώνεις την υπόφυση;;Μπορούσες να διαβάσεις;;Να δεις τηλεόραση;;Να επικοινωνήσεις με τους γύρω σου και να σε καταλαβαίνουν;;Ή πιστεύεις πως ξαφνικά σου ήρθε η φώτιση χωρίς καμία προσπάθεια;;
    Και εγώ πίστευα πως είναι αλήθεια ότι πίστευα αλλά πολύ απλά ήταν κάτι που δημιουργήθηκε από την έλλειψη κριτικής σκέψης.Ήταν σαν ένα παζλ ή έτσι νόμιζα μέχρι να βρω την αλήθεια που ήταν τελείως αυθαίρετη κ εκτός λογικής.Δεν θεωρώ την σχιζοφρένεια σαν ευλογία σε καμιά περίπτωση γιατί βασανίζεσαι πραγματικά.Μπορεί να γίνει ευλογία αν δεις την ανάρρωση σου σαν σκοπό να ανακαλύψεις τον εαυτό σου,τις ανάγκες του και τον σκοπό στην ζωή.Να δημιουργήσεις μια πορεία μαχόμενος.

    Να πεις στον φίλο σου να ακολουθεί πιστά τις οδηγίες του γιατρού αν θέλει να είναι καλά και να ελαττώσει τους καφέδες και το αλκοόλ.Όλα τα άλλα μετά είναι θέμα χαρακτήρα κ προσπαθειών.
    του το εχω πει τώρα καφέδες πίνει ντεκαφεινε δλδ μ λιγη καφεινη ,και κ'άνει την αγωγη σωστα.Ο ψυχιατροσ του είπε ομως οτι για να αρχισει να γινεται καλυτερα να βγαίνει έξω με τα ποδια ,αλλα αυτόσ δεν το κάνει

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by serios View Post
    @noumac πόσο λειτουργικός ήσουν όταν '''ανοιξε το τρίτο μάτι'' περισσότερο ή λιγότερο από ότι είσαι τώρα που ασβεστώνεις την υπόφυση;;Μπορούσες να διαβάσεις;;Να δεις τηλεόραση;;Να επικοινωνήσεις με τους γύρω σου και να σε καταλαβαίνουν;;Ή πιστεύεις πως ξαφνικά σου ήρθε η φώτιση χωρίς καμία προσπάθεια;;.
    προσωπικα ημουν απολυτα λειτουργικος... και σε μια περιεργη εγρηγορση των αισθήσεων... το πρόβλημα ηταν ότι μιλησα για αυτά που ακουγα σε ''φυσιολογικους''.

  8. #23
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Οταν εννοώ φυσιολογική ζώη εννοώ να βγαίνει για κάνα καφε, κάνα σινεμά ,να κόψει αυτά π λεέι ,να βρει και μια κοπελίτσα,αυτά δεν λέω καθεαυτο το"φυσιολογικο" της κοινωνιας.Δουλεια,φορους,σ� �ιτι γεραματα κ.λ.π
    Να μπορεί και να θέλει να βγαίνει έξω χωρίς να ταλαιπωρείται ο ιδιος και να μου λέει οτι του κάνουν νοηματα περαστικοι ,και ότι τον ξέρουν επειδη είναι πείραμα και τν βλέπουν μέσα απο δορυφόρους π βλέπουν από τους τοίχουσ
    Σου εχει εκφρασει ποτέ οτι εχει αυτες τις επιθυμιες ο ιδιος αλλα οτι τον κρατα ο φοβος πισω ?
    Last edited by Constantly curious; 23-04-2016 at 01:15.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Σου εχει εκφρασει ποτέ οτι εχει αυτες τις επιθυμιες ο ιδιος αλλα οτι τον κρατα ο φοβος πισω ?
    Ναι και βέβαια ,απλά δεν βγαίνει γτ όποτε βγαίνει νομίζει ότι όλος ο κόσμος του κάνει νοήματα και τον κοροιδευει.
    Και γι αυτό πλέον δεν πάει πουθενά μονο βόλτα με το αμαξι
    Παλια πριν το πάθει ούτε μισή ωρα δεν εμενε σπίτι τ,Τώρα μετα απο αυτό τον παρατήσανε και οι περισσοτεροι φίλοι τ

  10. #25
    Η ιαση ειναι σχετικη ιδεα, δεν νομιζω οτι υπαρχει σαφης απαντηση εκτος απο τον δικο του ιατρο εαν ρωτησεις.
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι νιωθει υπερτατο φοβο και δεν το θελει, αρα ναι βασανιζεται. Ειναι σημαντικο οτι νοιαζεσαι.
    Δεν νομιζω οτι πλην αγωγης υπομονης χρονου σωστου ηρεμου περιβαλλοντος και υποστηριξης μπορει κανείς να βοηθησει τον αλλον.
    Γινεται ενα κλικ στον εγκεφαλο και πολλες φορες ουτε οι ψυχιατροι δεν γνωριζουν αν δεν περασει ενα εξαμηνο - χρονος πως θα κινηθει ο ασθενης.
    Εστω και αυτη η μια βολτα που κανει εαν του δινει λιγο δυναμη ειναι αρκετη.

    Η οικογενεια του ασχολειται μαζι του ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Η ιαση ειναι σχετικη ιδεα, δεν νομιζω οτι υπαρχει σαφης απαντηση εκτος απο τον δικο του ιατρο εαν ρωτησεις.
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι νιωθει υπερτατο φοβο και δεν το θελει, αρα ναι βασανιζεται. Ειναι σημαντικο οτι νοιαζεσαι.
    Δεν νομιζω οτι πλην αγωγης υπομονης χρονου σωστου ηρεμου περιβαλλοντος και υποστηριξης μπορει κανείς να βοηθησει τον αλλον.
    Γινεται ενα κλικ στον εγκεφαλο και πολλες φορες ουτε οι ψυχιατροι δεν γνωριζουν αν δεν περασει ενα εξαμηνο - χρονος πως θα κινηθει ο ασθενης.
    Εστω και αυτη η μια βολτα που κανει εαν του δινει λιγο δυναμη ειναι αρκετη.

    Η οικογενεια του ασχολειται μαζι του ?
    Ετσι πιστευω ,αλλιώς μένει όλη την ημέρα μόνος τ και δεν έχει και ασχολίες, και είναι δύσκολο γτ τα σκέφτεται συνέχεια αυτα, και εκτός από μένα δεν έχει κάνα άλλο,όλοι οι αλλοι δεν τ μιλάνε πια τα @@

  12. #27
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Ετσι πιστευω ,αλλιώς μένει όλη την ημέρα μόνος τ και δεν έχει και ασχολίες, και είναι δύσκολο γτ τα σκέφτεται συνέχεια αυτα, και εκτός από μένα δεν έχει κάνα άλλο,όλοι οι αλλοι δεν τ μιλάνε πια τα @@
    Κοιτα δεν ειναι τυχαιο οτι υπαρχουν απεικονισεις του εγκεφαλου που δειχνουν ποσα μερη μενουν μη λειτουργικα σε μια ψυχικη παθηση. Οκ, δεν εχει ασχολιες, ισως ειναι ακομα θεμα χρονου μεχρι να φυγει το μεγαλο κυμμα φοβου, ισως παει καλυτερα ισως μεινει και στασιμος για μια ακομα χρονικη περιοδο και ισως μετα να επανακαμψει.
    Ισως αν θελεις να τον στηριξεις περισσοτερο να τον ρωτουσες αν θελει να πηγαινετε μαζι στον γιατρο του, να ειχες μια καλυτερη εικονα τι πυροδοτησε το επεισοδιο του και κατα ποσο μπορει να το νικησει ή τι αλλο ισως να τον βοηθουσε. Εγραψες οτι ηταν υπερτατα κοινωνικος, ισως να μεσολαβησε καποιο γεγονος και να εφαγε την απολυτη ξενερα για να το θεσω πιο απλοικα... να μην ειναι σιγουρος για το αν θελει τον παλιο τροπο ζωης ή κατι νεο αλλά δεν ξερει τι νεο.

    Δεν ξερω αν εχει πεσει και σε καλο γιατρο.

    Ειπαμε, ολοι αποχωρουμε οταν ειμαστε πολυ καλα, δεν ξερουμε τι εστι πονος, κτλ και ολοι δεν αντιδρουμε με τον ιδιο τροπο. Εσυ τουλαχιστον θελεις να τον δεις καλα αρα χωρις να το ξερει και ο ιδιος εχει εναν συμμαχο.
    Πολυτιμο. Οπως λεει και ο σειριος ειναι μεγαλο το φασμα κατω απο τη λεξη - ορο ψυχωση.

    Και με ενοχλει υπερτατα ο μυθος οτι οποιος εχει ψυχωτικα στοιχεια θεωρειται νοητικα λιγοτερος σε σχεση με αλλους. Εχω γνωρισει ανθρωπο με συμπτωματολογια οπου το μυαλο του επαιρνε 1000 στροφες υπερ του.

    Νομιζω πρεπει να επικεντρωθεις στον φιλο, στο εαν σε θελει κοντα του, ποσο σε θελει σε αυτο που βιωνει και μετεπειτα να εισαι ενεργος στην θεραπεια του. Να ξερεις οτι παιρνει την αγωγη και εστω ενα "εισαι καλα " ? Ισως μετα απο καιρο να τον κανει να νιωσει πολλα.

    Σε εναν κοσμο που σε κανει να τρεμεις αλλωστε νομιζω οτι θες να νιωσεις ασφαλης αρα ενω διωχνεις ανθρωπους ευελπιστεις να μεινει ενας. Δεν ειμαι ειδικος αλλά εσυ ως Ανθρωπος φιλος τουλαχιστον θα ξερεις οτι προσπαθησες να μεινεις στην ζωη του στις μαυρες σελιδες του, οχι μονο στις λευκες. Απλα παιζει μεγαλο ρολο να ξερεις το πως θα εισαι στην ζωη του. Εαν δεν μπορει να ελεγξει την καχυποψια του ας πουμε θα πρεπει να εχεις γερο στομαχι να μην πληγωθεις αν κατηγορησει και εσενα.

    Αυτα, ειχα να πω, προσωπικα. Ακομα και οι ειδικοι και μαλιστα οι σοβαροι επαγγελματιες δεν επαναπαυονται στις δαφνες τους αλλα μελετουν τι ειναι η ψυχωση και αν υπαρχουν καλυτερες λυσεις εκτος της κλασσικης αγωγης.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Κοιτα δεν ειναι τυχαιο οτι υπαρχουν απεικονισεις του εγκεφαλου που δειχνουν ποσα μερη μενουν μη λειτουργικα σε μια ψυχικη παθηση. Οκ, δεν εχει ασχολιες, ισως ειναι ακομα θεμα χρονου μεχρι να φυγει το μεγαλο κυμμα φοβου, ισως παει καλυτερα ισως μεινει και στασιμος για μια ακομα χρονικη περιοδο και ισως μετα να επανακαμψει.
    Ισως αν θελεις να τον στηριξεις περισσοτερο να τον ρωτουσες αν θελει να πηγαινετε μαζι στον γιατρο του, να ειχες μια καλυτερη εικονα τι πυροδοτησε το επεισοδιο του και κατα ποσο μπορει να το νικησει ή τι αλλο ισως να τον βοηθουσε. Εγραψες οτι ηταν υπερτατα κοινωνικος, ισως να μεσολαβησε καποιο γεγονος και να εφαγε την απολυτη ξενερα για να το θεσω πιο απλοικα... να μην ειναι σιγουρος για το αν θελει τον παλιο τροπο ζωης ή κατι νεο αλλά δεν ξερει τι νεο.

    Δεν ξερω αν εχει πεσει και σε καλο γιατρο.

    Ειπαμε, ολοι αποχωρουμε οταν ειμαστε πολυ καλα, δεν ξερουμε τι εστι πονος, κτλ και ολοι δεν αντιδρουμε με τον ιδιο τροπο. Εσυ τουλαχιστον θελεις να τον δεις καλα αρα χωρις να το ξερει και ο ιδιος εχει εναν συμμαχο.
    Πολυτιμο. Οπως λεει και ο σειριος ειναι μεγαλο το φασμα κατω απο τη λεξη - ορο ψυχωση.

    Και με ενοχλει υπερτατα ο μυθος οτι οποιος εχει ψυχωτικα στοιχεια θεωρειται νοητικα λιγοτερος σε σχεση με αλλους. Εχω γνωρισει ανθρωπο με συμπτωματολογια οπου το μυαλο του επαιρνε 1000 στροφες υπερ του.

    Νομιζω πρεπει να επικεντρωθεις στον φιλο, στο εαν σε θελει κοντα του, ποσο σε θελει σε αυτο που βιωνει και μετεπειτα να εισαι ενεργος στην θεραπεια του. Να ξερεις οτι παιρνει την αγωγη και εστω ενα "εισαι καλα " ? Ισως μετα απο καιρο να τον κανει να νιωσει πολλα.

    Σε εναν κοσμο που σε κανει να τρεμεις αλλωστε νομιζω οτι θες να νιωσεις ασφαλης αρα ενω διωχνεις ανθρωπους ευελπιστεις να μεινει ενας. Δεν ειμαι ειδικος αλλά εσυ ως Ανθρωπος φιλος τουλαχιστον θα ξερεις οτι προσπαθησες να μεινεις στην ζωη του στις μαυρες σελιδες του, οχι μονο στις λευκες. Απλα παιζει μεγαλο ρολο να ξερεις το πως θα εισαι στην ζωη του. Εαν δεν μπορει να ελεγξει την καχυποψια του ας πουμε θα πρεπει να εχεις γερο στομαχι να μην πληγωθεις αν κατηγορησει και εσενα.

    Αυτα, ειχα να πω, προσωπικα. Ακομα και οι ειδικοι και μαλιστα οι σοβαροι επαγγελματιες δεν επαναπαυονται στις δαφνες τους αλλα μελετουν τι ειναι η ψυχωση και αν υπαρχουν καλυτερες λυσεις εκτος της κλασσικης αγωγης.
    Επινε πολούσ μπάφους και το έπαθε αυτό ,είχε χωρίσει και από μια γκομενα και τέλος.Και βέβαια θα ηθελε να τα ξανακάνει αυτά ,αλλά πλεόν τον χαλάνε

    Και εγώ αυτό λέω ότι ο γιατρος παρόλο π έχει βγει στην τηλεόραση είναι καραγκιόζης να αλλάξει ,αφού πάει 5 χρονια σ αυτόν και ακόμα δεν τον έχει βοηθήσει

    Δεν υστερεί καθόλου νοητικά ,οπως ήταν παλιά είναι και τώρα.Απλά δεν λειτουργεί μ την λογική πλέον ,γτ η ψύχωση είναι ο τέλειος παραλογισμός και αυτά που έχει τα πιστευει
    Εχω κάτσει απειρες φορες και έχουμε μιλήσει προσπαθω να τ πω ότι δεν υπαρχουν ολα αυτά και ειναι ψευδεσθησεις/παραισθησεις αλλά δεν προκειται να μ ακούσει εαν δεν τον πιάσουν τα χάπια.
    Το ξέρω οτι παίζει μεγάλο ρόλο π είμαι στη ζωή σ αυτη την κρίσιμη καμπή ,γτ άμα δεν είχε κ εμένα θα ήταν ολομόναχος..Ολοι οι άλλοι δεν τ μιλάνε πια .τετοιοι μαλάκες ήταν και αυτοι.

    Με έχει κατηγόρησει στο παρελθον ,αλλά δεν τ δίνω σημασία γτ ξερω ότι τα πιστευει αυτά π λεέι.Απλα οποτε μ τα λέει αυτα τον ρωτάω τι έχω να κερδισω εγώ και δεν μ απαντάει μ λέει δεν ξέρει.

  14. #29
    Χμ, εχεις προσπαθησει πιστευω, παιζει ρολο να κινητοποιηθει και ο ιδιος.
    Δεν μου αρκει αυτος ο τροπος ζωης, οκ θα ρισκαρω να παω σε νεο γιατρο, να ξερεις δεν θελω να παω μονος.

    Αν δεν το επιθυμησει οσο και να θελεις να βοηθησεις θα βρισκεις τοιχο αρνησης.

    Βασικα αν δεν εχεις προδιαθεση δεν νομιζω οτι η κανναβη σε κανει ψυχωτικο, αλλά μεγαλη κουβεντα και καμια φορα κανεις δεν ξερει τελικα και τι ισχυει.

    Εχει παραιτηθει απο τον εαυτο του και την ζωη του κατα καποιο τροπο, αν δεν γινει κλικ μεσα του να ξανα νιωσει επιθυμια
    ειναι σχετικα ακατορθωτο υποθετω μονο με τα λογια να τον παρακινησεις.

    Δε πειραζει ομως, μακαρι να επανακαμψει συντομα ευχομαι και απλα ζησε τον οπως μπορει να εκφραστει μεχρι στιγμης.
    Σαμπως περιμενε αραγε οτι θα παθει επεισοδιο ?
    Αμα ειναι καραγκιοζης ο γιατρος οι γονεις του γιατι δεν ασχολουνται περισσοτερο ?

    *Καλο βραδυ και απλα η ψυχη μεχρι να απεγκλωβιστει θελει πολυυυ χρονο αναλογα και με το τι μπλοκαρισμα εχει γινει στον εγκεφαλο. Δεν θελω να ειμαι απαισιοδοξη ομως. Μπραβο σου που νοιαζεσαι ακομη και αν δεν κερδιζεις τιποτα αλλά απλα εισαι φιλος που ενδιαφερεται.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Χμ, εχεις προσπαθησει πιστευω, παιζει ρολο να κινητοποιηθει και ο ιδιος.
    Δεν μου αρκει αυτος ο τροπος ζωης, οκ θα ρισκαρω να παω σε νεο γιατρο, να ξερεις δεν θελω να παω μονος.

    Αν δεν το επιθυμησει οσο και να θελεις να βοηθησεις θα βρισκεις τοιχο αρνησης.

    Βασικα αν δεν εχεις προδιαθεση δεν νομιζω οτι η κανναβη σε κανει ψυχωτικο, αλλά μεγαλη κουβεντα και καμια φορα κανεις δεν ξερει τελικα και τι ισχυει.

    Εχει παραιτηθει απο τον εαυτο του και την ζωη του κατα καποια τροπο, αν δεν γινει κλικ μεσα του να ξανα νιωσει επιθυμια
    ειναι σχετικα ακατορθωτο μονο με τα λογια να τον παρακινησεις.

    Δε πειραζει ομως, μακαρι να επανακαμψει συντομα ευχομαι και απλα ζησε τον οπως μπορει να εκφραστει μεχρι στιγμης.
    Σαμπως περιμενε αραγε οτι θα παθει επεισοδιο ?
    Αμα ειναι καραγκιοζης ο γιατρος οι γονεις του γιατι δεν ασχολουνται περισσοτερο ?
    Ο ιδιος σιγά μην κινητοποιηθει ,όταν νομίζει πως όλοι τον κοροιδευουνε και του κάνουν νοήματα.
    Εχει μάθει σ αυτο΄ν τον τρόπο ζωης πλέον,αλλά αμα φύγω και εγώ τι θα κάνει θα μείνει μόνος τ για πάντα χωρίς να μπορεί να κάνει τίποτα, να κοινωκοποιηθει ,να δουλέψει -δεν τον νοιάζει καν τον μέλλον τ .......
    και εγώ έχω ακούσει για προδιάθεση ,αλλά αυτό το παθαίνεις από το χόρτο ,έπινε πάρα πολύ.
    Πρεπει να προσπαθησω να τ δώσει επειχηρηματα να προσπαθησει να αλλάξει την ζωή τ ,το μόνο π κάθεται κ κανει ειναι να τρωει

    που να τ ξέρε,έχει φάει 5 χρόνια από την ζωη τα καλυτερα τ χρόνια πήγαν τσάμπα

    Δεν ξέρω τι είναι ο γιατρό εγώ ξέρω ότι τον βλέπω 5 χρόνια ,απο οταν πηγε σ αυτον τον γιατρο και δεν εχει αλλάξει τπτ....ακριβως τα ιδια λέει
    Ειχε παει και σ έναν άλλο ψυχιατρο και του λεει την καλυτερη αγωγη σ δινει δεν υπάρχει κάτι καλυτερο
    Αλλα μ εχει πως αυτος ο γιατρος δεν τ μιλάει καθόλου πάει τ γράφει χάπια και φευγει ..τι να πω τώρα...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νομίζω ότι μετά από χρόνια μου έχει εμφανιστεί πάλι ένας ψυχαναγκασμός
    By Κύκνος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-08-2015, 19:19
  2. Η μητέρα μου έχει ψύχωση
    By Seas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-02-2014, 00:38
  3. Τί ψυχή έχει ένας καφές
    By carry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 28-01-2013, 10:35
  4. Replies: 26
    Last Post: 02-12-2012, 22:55
  5. εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-03-2012, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •