Ενας γνωστός μ έχει ψύχωση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Μονο τρωει, γιατι ισως εχει χασει καθε καθε ενδιαφερον για την ζωη και το ενδεχομενο - τι θα μπορουσα να κανω ισως στο μελλον - πακετο περναει... αλλά δεν μπορει ισως να το εκφρασει με πολλους τροπους εκφραστικα.
    Υποθετω και προσπαθω να σου εξηγησω οτι εγινε ενα -κρακ- μεσα του... ισως να μην εχει ιδεα πως να γυρισει πισω στον παλιο του εαυτο - διχως βεβαια τις ουσιες-

    Λυπαμαι αλλά αν τον κατατασουν σε περιπτωση με αναστρεψιμη οι ειδικοι τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα. Λενε πως ναι μεν η αγωγη παιζει τεραστιο ρολο στην αρχη - να μην παιρνεις ουσιες, να εισαι καθαρος- μετα αν γινεται να εχεις και εναν ειδικο ψυχοθεραπευτη, να εχεις και ενα περιβαλλον υποστηρικτικο και κατοπιν το ιδιο το ατομο που ασθενει να ανακαμψει επειδη το θελει.


    Εισαι πολυ δεμενος με τον φιλο αλλά και εσυ μεχρι ενα σημειο μπορεις να βοηθησεις οπως καταλαβαινεις. Συνεχιζω να αναρωτιεμαι ομως τι κανουν οι γονεις του. Δεν του αλλαζουν γιατρο, δεν σε ξερουν οτι του μιλας ? δεν σου απευθυνουν τον λογο ? Ισως να μην ξερουν και οι ανθρωποι να τον βοηθησουν ισως απλα να ακουνε τον γιατρο να λεει - τιποτα μονο χαπια θα του δινω και ως εκει -

    Εφοσον νοιαζεσαι δλδ αν μπορουσες να μιλησεις και με την οικογενεια του με ευγενια παντα, διακριτικοτητα και ηθος για την πορεια του ή για τυχον εναλλακτικη παιρνεις το ρισκο ή να λαβει καλυτερη αντιμετωπιση ή να μπλεχτεις.

    Διαλεγεις και παιρνεις. Επισης οταν επικρατει ο φοβος ή το χασιμο δεν ακουνε. Δεν σημαινει οτι σε γραφει. Κολλαει το μυαλο και δεν πιστευει λεξη ουτε απο λογια, ουτε απο επιχειρηματα, ουτε ουτε ουτε... αδυνατει.

    Ο εγκεφαλος ειναι απιστευτο εργαλειο αλλά αμα σκαλωσει θελει να εχεις και φραγκα πχ να τρεχεις εξωτερικο για λυσεις και ψαξιματα. Δυτσυχως τα φραγκα παιζουν παντου ρολο.

    Εαν φυγεις, θα φυγεις γιατι εχεις και εσυ την ζωη σου, δεν ειναι λογος να νιωθεις τυψεις οτι αφησες / παρατησες καποιον.
    Θα συνεχισεις εστω με ενα τηλεφωνο να του μιλας κανονικα, εισαι καλα ? οκ, και εγω το παλευω... αν με χρειαστεις... κτλ.

    Για εμενα ειναι αξιο αποριας τι κανουν οι γονεις του. Ισως να εχουν απελπιστει και παραιτηθει. Αλλά οπως καταλαβαινεις ενας εσυ δεν μπορεις να αναλαβεις την ψυχικη του υγεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εγώ τον προτρεπω να αρχίσει μια σχολή μολισ νιώσει καλύτερα.να κάνει κατι στην ζωη τ ,πως θα ζησει στο μελλον ,τι θα κανει?

    Δεν τον εχουν καταταξει σ περίπτωση μη αναστρεψιμη.Δεν παιρνει ουσιες ,μονο κανα καφε ντεκαφεινε πινει που και που.

    το ξέρω πως η βοηθεια μ φτάνει μεχρι ενος σημειου.Τον πηγαν σ εναν αλλό γιατρο και τους ειπε ειναι η καλυτερη αγωγη π θα υπαρχει αυτη π παιρνει τωρα.Αλλα επίσης του ειπε να μπει σε κλινικη μεσα να τ φυγουν τελειως αυτα ,αλλά οι γοπνεις τ δεν θελουν,εγω του ειπα να παει στην κλινικη τωρα π ειναι ακομα μικρος να τ φυγουν ,αφου ετσι ειπε ο αλλος ο γιατρος.Αλλα δεν θελουν οι γονεις τ φοβουνται μην μείνει φυτο αμα μπει..

    το ξέρω οτι δεν μ γραφει ,εχω μάθει απε ξω την αρρωστια τ ,ξέρω ότι δεν έχει λογικη να αποδεχτει καποια πραγματα,γτ εχει παραισθησεις.

    Το ξερω οτι δεν μπορω να αναλαβω την ψυχικη τ υγεια,αλλα περιμενω να δω πως θα δρασει αυτη η αγωγη π παιρνει τωρα

  3. #33
    Υπομονη μονον σε τετοιες περιπτωσεις και ευχομαι να ανακαμψει πραγματι με την νεα αγωγη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Υπομονη μονον σε τετοιες περιπτωσεις και ευχομαι να ανακαμψει πραγματι με την νεα αγωγη.
    νασαι καλα

  5. #35
    davidh
    Guest
    Κοιτα να δεις ε;... παρομοια περιπτωση μονο που εγω το παθα απο ναρκωτικα και σεξουαλικης αλλαγης προτιμησεων πχ. δεν ηθελα να παω με γκευ.

    Απο την μιζερια μου αρχησα να μιλαω νοηματικα με την τιβι τη μουσικη τους δορυφορους τον big brother γενικα.

    Τελικα μηπως η ψυχωση εχει να κανει κατι με μαντεια μελλοντολογικα;
    Γιατι αυτα με την τιβι μηνυματα κτλ πλεον βγαινουν σιγα σιγα στην εποχη μας περι παρακολουθησης προσωπικης ζωης αλλα οχι live δηλαδη βλεμμα τετατετ με τον παρουσιαστη. Στο μελλον ποιος ξερει..

    Δειτε αυτα τα λινκς:
    http://www.makeuseof.com/tag/smart-tv-watching-not-one/
    http://money.cnn.com/video/technolog...-you.cnnmoney/
    https://www.youtube.com/watch?v=I7SBr7z2B1Q

    George Orwell "1984" Big Brother Is Watching You !
    https://www.youtube.com/watch?v=l8PLsHxJm9Y

    The Truman Show
    http://www.imdb.com/title/tt0120382/

    Ε;; Μηπως;

    Βασικα δεν ξερω πως παει η αρρωστια απο ανθρωπο σε ανθρωπο δεν ξερω αν το βλεμμα τα κυτταρα επηρεαζουν την φυση και τους γυρω μας το ιδιο και οι γυρω μας εμας αλλα πιστευω πως υπαρξη του καθενος ειναι τοσο σημαντικη οσο και η υπαρξη του Δια στο ηλιακο μας συστημα. Ενας να ελλειπε η ζωη θα ηταν τελειως διαφορετικη.

    Μη ξεχνατε οτι αποτελουμαστε απο μοριακες συνδεσεις και ατομα και ολα αυτα αλληλοεπηρεζονται μεταξυ τους. Σε ενα νανοκοσμο που ισως να μη ξερουμε ακομα.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Νομίζω ότι μετά από χρόνια μου έχει εμφανιστεί πάλι ένας ψυχαναγκασμός
    By Κύκνος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-08-2015, 19:19
  2. Η μητέρα μου έχει ψύχωση
    By Seas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-02-2014, 00:38
  3. Τί ψυχή έχει ένας καφές
    By carry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 28-01-2013, 10:35
  4. Replies: 26
    Last Post: 02-12-2012, 22:55
  5. εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-03-2012, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •