Ενας γνωστός μ έχει ψύχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864

    Ενας γνωστός μ έχει ψύχωση

    Γεια σας

    Θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα για την ψύχωση

    Θέλω να πουν μέλη, εάν ξέρουν ,αν περνάει οριστικά?,ΓΤ εχω έναν φίλο μ που εδώ και 5 χρόνια έχει ψύχωση και τον ρώτησα αν τ έχει περάσει ποτέ και μου είπε παρόλο τις αγωγές ποτέ δεν τ πέρασε ,όλη την ώρα νόμιζε οτι τον παρακολουθουν μέσω δορυφόρων και βλέπουν μέσα από τα ρουχα του ,κατα καιρούς μ έλεγε ότι διαβάζουν αυτά π σκέφτεται ,και ότι του στέλνουν μηνύματα από λαιβ εκπομπες είτε στην τηλεόραση είτε στο ράδιο.Παίρνει αγωγη 5 χρόνια ,στην άρχη την είχε σταματήσει.

    Καποιες φορές είναι καλά ανα καιρούς ,έβγαινε έξω πήγαινε και για ποτό δεν τον ενοχλούσε ο κόσμος
    Αλλες φορες όμως δεν βγαίνει για μήνες γτ λέει ότι όλοι τ κάνουν νοήματα

    Να συμπληρώσω ότι παιζει να έχει και ιδψ τώρα και είναι άσχημα τα πράγματα γτ λέει ότι ναναι και δεν βγαίνει έξω

    Εγώ τι μπορώ να κάνω για τον βοηθήσω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    ειναι μονιμα σε αγωγη, η την διακοπτει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι μονιμα σε αγωγη, η την διακοπτει?
    παλιά μετά απο εναμισι χρόνο πήγαινε στον γιατρό και τ έλεγε ψεματα σ κάθε συνεδρία τ έλεγε ότι ειναι καλύτερα και ο γιατρόσ τα μείωνε με΄χρι π σταμάτησε ,αλλά τότε ήταν μια χαρά εβγαινε για ποτο ,για καφέ ,γνώριζε κόσμο,αλλά τα είχε,όχι τόσο [πολύ όμως

    Τώρα εδώ και 7 μηνες ξαναπήγε του ξαναεδωσε αγωγή και τουλάχιστον τώρα βγαίνει μ το αμάξι ,όχι σ κοσμο πολύ όμως ,αλλά έκανε μια αρχή.]
    Ναι παίρνει αγωγη τώρα και πολλά χάπια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,629
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    παλιά μετά απο εναμισι χρόνο πήγαινε στον γιατρό και τ έλεγε ψεματα σ κάθε συνεδρία τ έλεγε ότι ειναι καλύτερα και ο γιατρόσ τα μείωνε με΄χρι π σταμάτησε ,αλλά τότε ήταν μια χαρά εβγαινε για ποτο ,για καφέ ,γνώριζε κόσμο,αλλά τα είχε,όχι τόσο [πολύ όμως

    Τώρα εδώ και 7 μηνες ξαναπήγε του ξαναεδωσε αγωγή και τουλάχιστον τώρα βγαίνει μ το αμάξι ,όχι σ κοσμο πολύ όμως ,αλλά έκανε μια αρχή.]
    Ναι παίρνει αγωγη τώρα και πολλά χάπια
    περισσοτερο ρωτουσα αν ολο αυτο το διαστημα ηταν παντα συνεπης με την αγωγη του.
    αυτο που απ οτι ξερω συμβαινει, ειναι οτι πολλα ατομα αμελουν η διακοπτουν και τοτε εμφανιζονται ξανα συμπτωματα της ασθενειας.
    αν βρει με τον γιατρο την αγωγη που του ταιριαζει και την ακολουθει παντα πιστα, μπορει να μην ξαναεμφανισει κανενα συμπτωμα, μπορει και οχι ομως, οπως και ειναι λιγο σπανιο να μην κανει ποτε πισωγυρισματα στην αγωγη του..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    περισσοτερο ρωτουσα αν ολο αυτο το διαστημα ηταν παντα συνεπης με την αγωγη του.
    αυτο που απ οτι ξερω συμβαινει, ειναι οτι πολλα ατομα αμελουν η διακοπτουν και τοτε εμφανιζονται ξανα συμπτωματα της ασθενειας.
    αν βρει με τον γιατρο την αγωγη που του ταιριαζει και την ακολουθει παντα πιστα, μπορει να μην ξαναεμφανισει κανενα συμπτωμα, μπορει και οχι ομως, οπως και ειναι λιγο σπανιο να μην κανει ποτε πισωγυρισματα στην αγωγη του..
    Οχι δεν ήταν πάντα συνεπής.Τωρα εδω και 7 μήνες είναι συνεπέστατος αλλά εκτοσ απο ελάχιστα δεν έχει καλυτερεψει άλλο....Πόσο χρόνο θέλει για να αρχίσει να καλυτερευει????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Η ψύχωση και ειδικά η σχιζοφρένεια είναι χρόνιο πρόβλημα χωρίς θεραπεία.
    Τα φάρμακα καταστέλλουν τα συμπτώματα και δημιουργούν τις προυποθέσεις να είναι κάποιος πιο λειτουργικός στη ζωή του και παραγωγικός.
    Υπάρχουν άτομα όμως που έχουν μόνο ένα επεισόδιο στην ζωή τους και αναρρώνουν πλήρως.
    Οι περισσότεροι έχουν εξάρσεις και υφέσεις και μπορούν όταν είναι καλά να είναι παραγωγικοί και λειτουργικοί.

    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και υπάρχει μια τεράστια γκάμα από συμπτώματα και προγνώσεις όπως επίσης και πορεία ζωής.
    Για να τον βοηθήσεις απλά να μείνεις φίλος του και να τον ακούς.Μη τον παραμερίσεις.Αν είναι σε θέση πηγαίνετε για κανέναν καφέ ή κάποια άλλη δραστηριότητα.Εγώ αυτά ζητάω από τους φίλους μου όπως όλοι οι άνθρωποι πιστεύω.Στο να δίνεις συμβουλές σε κάποιον με ένα τέτοιο πρόβλημα δεν είναι εύκολο γιατί δεν το γνωρίζουν οι περισσότεροι και δεν το καταλαβαίνουν.Βοηθάει να έχεις ένα άτομο όμως να λες τι σε βασανίζει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Η ψύχωση και ειδικά η σχιζοφρένεια είναι χρόνιο πρόβλημα χωρίς θεραπεία.
    Τα φάρμακα καταστέλλουν τα συμπτώματα και δημιουργούν τις προυποθέσεις να είναι κάποιος πιο λειτουργικός στη ζωή του και παραγωγικός.
    Υπάρχουν άτομα όμως που έχουν μόνο ένα επεισόδιο στην ζωή τους και αναρρώνουν πλήρως.
    Οι περισσότεροι έχουν εξάρσεις και υφέσεις και μπορούν όταν είναι καλά να είναι παραγωγικοί και λειτουργικοί.

    Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και υπάρχει μια τεράστια γκάμα από συμπτώματα και προγνώσεις όπως επίσης και πορεία ζωής.
    Για να τον βοηθήσεις απλά να μείνεις φίλος του και να τον ακούς.Μη τον παραμερίσεις.Αν είναι σε θέση πηγαίνετε για κανέναν καφέ ή κάποια άλλη δραστηριότητα.Εγώ αυτά ζητάω από τους φίλους μου όπως όλοι οι άνθρωποι πιστεύω.Στο να δίνεις συμβουλές σε κάποιον με ένα τέτοιο πρόβλημα δεν είναι εύκολο γιατί δεν το γνωρίζουν οι περισσότεροι και δεν το καταλαβαίνουν.Βοηθάει να έχεις ένα άτομο όμως να λες τι σε βασανίζει.
    Δλδ θα είναι ετσι πάντα?ολο υφέσεις και εξάρσεις?
    Εγώ στεναχωριέμαι π τον βλέπω έτσι παλιά ήταν ολη την μέρα έξω και τώρα δεν βγαίνει και για καφέ του λέω και ποτο ,αλλά δεν βγαίνει τώρα
    Ναι απλά σ αυτά τα 5 χρόνια ποτέ δεν τ πέρασε δλδ να πει ότι δεν τον παρακολουθουν.Και γι αυτο ανυσηχώ ,εχώ διαβάσει άλλα μέλη εδώ που έτσω μια τους έχει περάσει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Yπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό και να μη το ξεπερνά.
    1)Ίσως να μη βρήκε τα σωστά φάρμακα
    2)Ίσως όπως είπες να μη τα έπαιρνε σωστά
    3)Η τελευταία περίπτωση είναι να είναι ανθεκτική η πάθηση του στην αγωγή.Υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων με σχιζοφρένεια που δεν βελτιώνεται.Εγώ νομίζω πως ο φίλος σου είναι στις 2 πρώτες περιπτώσεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Yπάρχουν διάφοροι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό και να μη το ξεπερνά.
    1)Ίσως να μη βρήκε τα σωστά φάρμακα
    2)Ίσως όπως είπες να μη τα έπαιρνε σωστά
    3)Η τελευταία περίπτωση είναι να είναι ανθεκτική η πάθηση του στην αγωγή.Υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων με σχιζοφρένεια που δεν βελτιώνεται.Εγώ νομίζω πως ο φίλος σου είναι στις 2 πρώτες περιπτώσεις.
    ναι αλλά ο γιατρος ,άμα ήταν και δεν έπερνε την σωστη αγωγη που δεν τον βοηθούσε δεν θα του την άλλαζε??7 μηνες την παίρνει τώρα
    Πόσο καιρο περιπου από όταν παίρνεις τα φάρμακα σ περνάει?η μάλλον ποσο κάνεις για να συνηδειτοποιεισης κάποια πράγματα?
    Επιζω να μην είναι τ 3 γτ θα πάει τσαμπα η ζωη τ θα είναι κλεισμένος μέσα το ελπίζω.εφοσον είχε γινει καλύτερα στο παρελθον λογικά θα τ περάσει ετσι?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν είμαι και ειδικός αλλά από όσα λες πιστεύω δεν ήταν υπεύθυνος μέχρι στιγμής γι'αυτό δεν το ξεπερνούσε.
    Γενικά η πρόοδος συνήθως είναι πολύ αργή αλλά κάποια συμπτώματα φεύγουν μέσα σε μερικές μέρες από την λήψη των αντιψυχωσικών.
    Αν είναι σχιζοφρένεια παίρνει περισσότερο καιρό η ανάρρωση.Άλλες μορφές ψύχωσης μπορεί να γίνει καλά μέσα σε κάποιους μήνες.
    Εγώ είμαι 1,5 χρόνο ασυμπτωματικός και συνολικά έχω 3,5 χρόνια θεραπείας.Δηλαδή μου πήρε 2 χρόνια για να φύγουν.Αυτό δεν σημαίνει ότι γίνεσαι τελείως καλά.Βελτιώνεσαι κάθε χρόνο και από λίγο.Στην πενταετία είναι ένα καλό ορόσημο για να δεις πόσο καλά είσαι και στην δεκαετία για το αν το ξεπέρασες χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα παίρνεις φάρμακα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Δεν είμαι και ειδικός αλλά από όσα λες πιστεύω δεν ήταν υπεύθυνος μέχρι στιγμής γι'αυτό δεν το ξεπερνούσε.
    Γενικά η πρόοδος συνήθως είναι πολύ αργή αλλά κάποια συμπτώματα φεύγουν μέσα σε μερικές μέρες από την λήψη των αντιψυχωσικών.
    Αν είναι σχιζοφρένεια παίρνει περισσότερο καιρό η ανάρρωση.Άλλες μορφές ψύχωσης μπορεί να γίνει καλά μέσα σε κάποιους μήνες.
    Εγώ είμαι 1,5 χρόνο ασυμπτωματικός και συνολικά έχω 3,5 χρόνια θεραπείας.Δηλαδή μου πήρε 2 χρόνια για να φύγουν.Αυτό δεν σημαίνει ότι γίνεσαι τελείως καλά.Βελτιώνεσαι κάθε χρόνο και από λίγο.Στην πενταετία είναι ένα καλό ορόσημο για να δεις πόσο καλά είσαι και στην δεκαετία για το αν το ξεπέρασες χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα παίρνεις φάρμακα.
    Ναι δεν ήταν οντως μ τα χάπια και έπινε και αλκοολ και καφεδες μερικες φορες και εκεί τουλάχιστον π μέχρι το καλοκαίρι ήταν καλά,ξαφνικά σταμάτησε να βγαίνει τα είχε ψηλοκόψει τα χάπια και μάλλον ξαναέπαθε επεισοδιο.
    Δεν τ έφυγε πάντως κανένα συμπτωμα στην αρχή λήψης ,μόνο στην 1η εβδομάδα πριν 5 χρόνια π είχε πάει μ είπε ότι μόνο τότε ο γιατρός τ τον έκανε να πιστευει πως δεν υπάρχει τίποτα και ανα καιρους ήταν σχετικά λειτουργικός.
    Δηλαδη εσένα σ πήρε 2 χρόνια για να σ φυγουν αυτά??

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    βρε πως μας πεισαν ολους τελικα ότι η ''σχιζοφρενεια'' είναι αρρωστια.... γιατι να μην είναι ευλογια?

    εγω πλεον όλα αυτά που βιωσα κατά τα επεισοδια τα πιστευω 100%
    βεβαια κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη.. πχ ο άλλος νομιζε ότι είναι ο αντίχριστος... σε μενα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα...

    αν περναει? δεν ξερω από ότι λενε όχι αλλα γιατι να περασει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Nαι 2 χρόνια σταδιακά ξεφορτώνεσαι συμπτώματα.Παίρνει χρόνο και η ανάρρωση δεν είναι κάτι που σταματάει.Εξελίσσεται καθόλη την διάρκεια της ζωή σου.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    βρε πως μας πεισαν ολους τελικα ότι η ''σχιζοφρενεια'' είναι αρρωστια.... γιατι να μην είναι ευλογια?

    εγω πλεον όλα αυτά που βιωσα κατά τα επεισοδια τα πιστευω 100%
    βεβαια κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη.. πχ ο άλλος νομιζε ότι είναι ο αντίχριστος... σε μενα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα...

    αν περναει? δεν ξερω από ότι λενε όχι αλλα γιατι να περασει?
    γτ είναι ευλογία?
    Εσένα δεν σ πέρασε??έχεισ ακόμα τα συμπτωματα?
    Γιατί να περάσει?για να ζήσει ο άλλος μια φυσιολογική ζωή

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    συμπτώματα δεν εχω κατ'επιλογην παιρνω τα χαπια και ασβεστωνω υποφυση... αποφασισα προς το παρον ότι η αγνοια είναι η καλυτερη λυση

    τι ακριβως είναι φυσιολογικη ζωη για σενα? το να πληρωνεις φορους να δουλευεις κάθε μερα και στο τελος 2χ1 στο 1 μετρο βαθος? ή μηπως φυσιολογικη ζωη είναι αυτή των τζιχαντιστων? η μηπως αυτή των μοναχων?
    το τι είναι φυσιολογικο οριζει και τα ορια της ''ασθενειας''

    εμεις λοιπον οι μη φυσιολογικοι.. (για μενα) ανοιξαμε ένα παραθυρακι σε κατι άλλο... κατι σαν το σπηλαιο του πλατωνα! αυτό το κατι που οι φυσιολογικοι το ονομαζουν ''αρρωστια''

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Νομίζω ότι μετά από χρόνια μου έχει εμφανιστεί πάλι ένας ψυχαναγκασμός
    By Κύκνος in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 06-08-2015, 19:19
  2. Η μητέρα μου έχει ψύχωση
    By Seas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-02-2014, 00:38
  3. Τί ψυχή έχει ένας καφές
    By carry in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 28-01-2013, 10:35
  4. Replies: 26
    Last Post: 02-12-2012, 22:55
  5. εχει διαφορα η χρονια ψυχωση με την σχιζοφρενεια?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 27-03-2012, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •