υποτροπιασα???(ή κατι πιο σοβαρο???)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    4

    υποτροπιασα???(ή κατι πιο σοβαρο???)

    Καταρχην καλησπερα σε ολους τους χρηστες τoυ forum!
    Πριν ενα περιπου χρονο περασα μια καταθλιψη την οποια αντιμετωπισα επιτυχως με την βοηθεια γιατρου και αντικαταθλιπτικων!Τα συμπτωματα μου ηταν κυριως το υπερμετρο αγχος και ολα τα παρελκομενα του(αποπροσωποιηση-αποπραγματοποιηση και η εμμονη οτι τρελλαινομαι)
    Εκει λοιπον που ειχα σταματησει τα φαρμακα για 2 περιπου μηνες και ολα πηγαιναν καλα το υπερμετρο αγχος εκανε ξανα την εμφανιση του!Στην αρχη ειπα "οκ,με την βοηθεια του γιατρου ή ξανα των φαρμακων θα το ξεπερασω" αλλα το θεμα που με προβληματιζει πιο πολυ απ ολα ειναι το εξης!Εχω αρχισει να εχω μια υπερευαισθησια στους θορυβους!Εννοω οτι αν ας πουμε ειναι μια τηλεοραση ανοιχτη μεσα στο σπιτι αρχιζω και αγχωνομαι γιατι νομιζω πως ακουω φωνες..!Το κακο ειναι οτι και καμμια φορα που βρισκομαι σε απολυτη ησυχια παλι νομιζω πως ακουω καποιες φωνες απο καποια τηλεοραση!η ενταση που τις ακουω ειναι αν φανταστειτε οτι υπαρχει μια τηλεοραση στο αλλο δωματιο σε πολυ χαμηλη ενταση....Θεωρειτε οτι αυτο ειναι μια απορρεια του αγχους ή μηπως ειναι κατι πιο σοβαρο????????
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by giannis22
    Καταρχην καλησπερα σε ολους τους χρηστες τoυ forum!
    Πριν ενα περιπου χρονο περασα μια καταθλιψη την οποια αντιμετωπισα επιτυχως με την βοηθεια γιατρου και αντικαταθλιπτικων!Τα συμπτωματα μου ηταν κυριως το υπερμετρο αγχος και ολα τα παρελκομενα του(αποπροσωποιηση-αποπραγματοποιηση και η εμμονη οτι τρελλαινομαι)
    Εκει λοιπον που ειχα σταματησει τα φαρμακα για 2 περιπου μηνες και ολα πηγαιναν καλα το υπερμετρο αγχος εκανε ξανα την εμφανιση του!Στην αρχη ειπα \"οκ,με την βοηθεια του γιατρου ή ξανα των φαρμακων θα το ξεπερασω\" αλλα το θεμα που με προβληματιζει πιο πολυ απ ολα ειναι το εξης!Εχω αρχισει να εχω μια υπερευαισθησια στους θορυβους!Εννοω οτι αν ας πουμε ειναι μια τηλεοραση ανοιχτη μεσα στο σπιτι αρχιζω και αγχωνομαι γιατι νομιζω πως ακουω φωνες..!Το κακο ειναι οτι και καμμια φορα που βρισκομαι σε απολυτη ησυχια παλι νομιζω πως ακουω καποιες φωνες απο καποια τηλεοραση!η ενταση που τις ακουω ειναι αν φανταστειτε οτι υπαρχει μια τηλεοραση στο αλλο δωματιο σε πολυ χαμηλη ενταση....Θεωρειτε οτι αυτο ειναι μια απορρεια του αγχους ή μηπως ειναι κατι πιο σοβαρο????????
    Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!


    Γιάννη,


    Καταρχάς είχες κατάθλιψη η κάποια αγχωτική διαταραχή? Γιατί το «υπέρμετρο άγχος» από μόνο του δεν σημαίνει κατάθλιψη. Αν έκανες την υπόθεση ότι είχες κατάθλιψη επειδή έπαιρνες αντικαταθλιπτικά, πρέπει να σου πω τα συγκεκριμένα φάρμακα τα δίνουν και σε αγxωτικές διαταραχές και μάλιστα προτιμουνται σε σχέση με τα αγχωλητικα γιατί εθίζουν λιγότερο και θεωρούνται ότι έχουν ποιο μακροπρόθεσμα και σταθερά αποτελέσματα.


    Όσο γι’άυτο που περιγράφεις νομίζω ότι είναι (χωρίς να είμαι σίγουρος) απορεια του άγχους σου, όπως και το ότι έχεις υπερευαισθησία σε περιβαλλοντικά ερεθίσματα. Από εξελικτικής άποψης, όταν ο εγκέφαλος νιώσει να απειλείται, τότε «μεγεθύνει την προσοχή» του ατόμου ώστε να αναλύσει τον πιθανό κίνδυνο. Είναι όπως όταν μια στρατιωτική μονάδα πάει σε μυστική αποστολή την νύχτα και πρέπει όλοι να έχουν «ανοιχτά τα αυτιά τους» για οτιδήποτε συμβεί. Με αυτό το τρόπο η ακουστική αντίληψη ευαισθητοποιείται και μεγεθύνει τα ακουστικά σήματα που σε άλλες περιπτώσεις (π.χ. σε ήσυχη ονειροπόληση) ίσως και να μην περνούσαν ποτέ μέσα στην συνείδηση.

    Ο «αγχωμένος/αγχωτικος εγκέφαλος» παράγει το σήμα (λανθασμένα ίσως) ότι το άτομο είναι μόνιμα σε κίνδυνο/κινδυνεύει/πρέπει να διορθώσει κάτι και έτσι δραστηριοποιεί σωματικά το άτομο έτσι ώστε το συγκεκριμένο άτομο να είναι μόνιμα «στην τσίτα». Στην περίπτωση του δικού σου άγχους που πιστεύεις ότι θα τρελαθείς, ο εγκέφαλος σου όλο εστιάζει την προσοχή στην σκέψη σου και συνεχώς αξιολογεί αν όλα «πάνε καλά» (είναι αυτή η σκέψη κανονική? Είναι αυτό που άκουσα της φαντασίας μου?) Αυτή η συνεχή αξιολόγηση όμως παράγει και άλλο άγχος δραστηριοποιώντας και άλλο το σώμα σου και οδηγώντας έτσι στην εμπειρία περισσοτέρου άγχους, προβάλλοντας περισσότερες «ενοχλητικές» αισθήσεις κάτι που από μονό του δίνει την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά (τρελαίνομαι). Στην συνεχεία αυτό εστιάζει και άλλο την προσοχή, αξιολογώντας όλο και ποιο «αυστήρα» κάθε ερέθισμα (σωματικό, περιβαλλοντικό) οδηγώντας σε ένα φαύλο κύκλο περισσοτέρου άγχους και στην όλο και ποιο δυνατή εντύπωση ότι «τρελαίνεσαι» ενώ στην πραγματικότητα, αυτό που βιώνεις είναι μια κρίση πανικού η ένα συνεχές υψηλό stress.


    Δεν διευκρινίζεις πόση ώρα ακούς αυτές τις φωνές. Φαντάζομαι ότι είναι μόνο ελάχιστων δευτερολέπτων, μια καλπαζουσα εντύπωση («ωχ τι ήταν αυτό που άκουσα τώρα!») και όχι κάτι σταθερό, επίμονο και συνεχές. Παρ’όλα αυτά φυσικά πήγαινε στον ψυχίατρο σου.


    Το κλειδί στην όλη κατάσταση είναι να εκπαιδεύσεις την προσοχή σου. Τα φάρμακα βοηθάνε αλλά πρέπει και μόνος σου να απασχολείσαι με πράγματα δημιουργικά που σε γεμίζουν έτσι ώστε και όλο το σύστημα να πάρει μια ποιο θετική (και όχι αγχωτικη) στάση ως προς το περιβάλλον. Ακόμα και από τώρα αν για λίγο σκεφτείς ότι «οκ δε έχω τίποτα» (ξέρω είναι δύσκολο) και εστιάσεις όλη σου την προσοχή σε κάτι που σου αρέσει πολύ θα δεις ότι ο φόβος και όλα τα απειλητικά ερεθίσματα θα μειωθούν…και για να μειωθούν η και να εξαφανιστούν, σημαίνει ότι δεν είσαι τόσο τρελός όσο νομίζεις ότι είσαι.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34
    giannis22 καταρχάς ηρέμισε οτι και να ναι αυτο που σου συμβαίνει διορθώνετε.προσωπικα δεν έχω αισθανθει ποτε κατι τέτοιο.Πηγαινε στον γιατρο και συζήτησέ το μαζί του.να σε σίγουρος πως ολα θα πανε κάλα.(μια φίλη μου το χε πάθει και το ξεπέρασε πολύ εύκολα )

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    4
    Καταρχην ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας!
    PETRAN εδωσες μια απο τις αναλυτικοτερες απαντησεις που εχω διαβασει στο forum και σε ευχαριστω παρα πολυ γι αυτο!
    Οσων αφορα το τι ειχα,ο γιατρος μου ελεγε οτι εχω καταθλιψη και κριση αγχους.
    Η διαρκεια των \"φωνων\" ειναι στιγμιαια!Δηλαδη αν ακουσω κατι θα πεταχτω και θα πω \"Τι ηταν αυτο??\" και αμεσως μετα αυτο που τοσο με ταραξε θα εχει εξαφανιστει!Εχω παρατηρησει οτι αυτο το κατι μπορει να ειναι και το γαβγισμα ενος σκυλου που λογικα ο αγχωμενος μου εγκεφαλος το εκλαμβανει σαν \"φωνη\".Οπως και να εχει σημερα εχω ραντεβου με τον γιατρο και αυτος θα μου πει ακριβως τι εχω!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •