Κυνηγωντας τροφες που ανεβαζουν την ντοπαμινη - ευχαριστηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Κυνηγωντας τροφες που ανεβαζουν την ντοπαμινη - ευχαριστηση

    Ως τωρα λενε οι ψυχιατροι οτι οσοι πασχουμε απο ψυχωση εχουμε υψηλα επιπεδα ντοπαμινης στον εγκεφαλο.Τα αντιψυχωσικα μειωνουν την ντοπαμινη.Ως γνωστον η ντοπαμινη ειναι η ορμονη της ευτυχιας-ευχαριστησης επομενως μειωνοντας την βιωνουμε ανηδονια.
    Υπαρχουν τροφες που ανεβαζουν τα επιπεδα ντοπαμινης και αρα ευχαριστησης.Πχ οι μπανανες,ο καφες,η σοκολατα κα.
    Προσωπικα οχι μονο λογω των αντιψυχωσικων που αυξανουν την ορεξη αλλα και λογω του οτι βιωνω ανηδονια ελλειψη ευχαριστησης καταφευγω σε τετοιες τροφες για να νιωσω χαρα.Αποτελεσμα να εχω παρει αρκετα κιλα και να μην μπορω να κοψω πχ την σοκολατα.
    Ηθελα να ρωτησω αν οσοι πασχετε απο σχιζοφρενεια καταφευγεται σε τροφες που ανεβαζουν την ντοπαμινη επειδη νιωθετε ενα κενο ανηδονια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Ανηδονια βιωνω και γω Μιχαλη, και ναι τρωω σοκολατα σχεδον καθημερινα οπως επισης πινω και αρκετο καφε, το βρησκω λογικο γιατι το να νιωσεις το ευχαριστο συναισθημα ειναι μεσα στις ζωτικες αναγκες του ανθρωπου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολοι ψαχνουμε εναν τροπο να ευχαριστηθουμε , και οι καταθλιπτικοι , κι εγω νιωθω ανηδονια , αυτο δεν δικαιολογει ομως να το ριξεις στο φαι , υπαρχουν κι αλλοι τροποι να αντλησεις καποια ευχαριστηση , υποτυπωδη , εστω .........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Προσωπικά όχι δεν καταφεύγω στο φαϊ.Θα έβαζα πολλά κιλά και θα ήταν άσχημο για την αυτοεκτίμηση μου που είναι πολύ χαμηλά μετά το επεισόδιο.Ευτυχώς είμαι κανονικά σε κιλά.Θέλω πολύ να μπω σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής και συνέχεια το αμελώ για νιώσω καλύτερα.

    Για να νιώσω καλύτερα προς το παρόν ακούω μουσική,βλέπω ταινίες,διαβάζω λογοτεχνία,αγαπώ τον καφέ αλλά πίνω σε λογικές ποσότητες (ελληνικό 3 καφέδες το πολύ ή 2 espresso) κανένα αφέψιμο που κ που.Θα ήθελα να κάνω περιπάτους αλλά εδώ που μένω δεν έχει ενδιαφέρον περιοχές και τοπίο και δεν με εμπνέει.

    Νομίζω είναι λάθος να ψάχνεις την ευχαρίστηση στο φαϊ γιατί αντί να το φας στο τέλος θα σε φάει.Και αν υπάρχει ανηδονία δεν νομίζω να αντλήσεις κ μεγάλη ευχαρίστηση με αυτήν την μέθοδο.Θα ανοίγεις την όρεξη σου και θα χάσεις το μέτρο με αποτέλεσμα να θες όλο κ μεγαλύτερες ποσότητες.Κάτι σαν το κάπνισμα και ότι άλλο εθιστικό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    H ψύχωση δημιουργεί ένα τεράστιο κενό και η ανηδονία που είναι μέρος της πάθησης χτυπάει κόκκινο.
    Όπως πολλοί άνθρωποι που έχουν αυτό το κενό έτσι και μεις προσπαθούμε να το καλύψουμε με τρόπους που πολλές φορές είναι ανθυγιεινοί και αναποτελεσματικοί δημιουργώντας έναν φαύλο κύκλο αφού δεν αντιμετωπίζεται η αιτία.Έτσι άλλοι καταφεύγουν στα αλόγιστα ψώνια άλλοι στο φαί,στο κάπνισμα,στο αλκοόλ για να καλύψουν αυτό το κενό.

    Νομίζω πως αυτό που πρέπει να βελτιώσουμε όσοι έχουμε κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα είναι η ποιότητα ζωής μας.Να κάνουμε ότι κάνει ο κάθε άνθρωπος.Υγιείς κοινωνικές σχέσεις αν και είναι δύσκολο,μια δουλειά ή σπουδές,δραστηριότητες και χομπυ που σου μαθαίνουν κάτι και περνάς καλά.Έτσι θα αυξηθεί η αυτοπεποίθηση μας και αυτοεκτίμηση και δεν θα έχουμε να θρέψουμε το κενό που βιώνουμε.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Προσωπικά όχι δεν καταφεύγω στο φαϊ.Θα έβαζα πολλά κιλά και θα ήταν άσχημο για την αυτοεκτίμηση μου που είναι πολύ χαμηλά μετά το επεισόδιο.Ευτυχώς είμαι κανονικά σε κιλά.Θέλω πολύ να μπω σε ένα πρόγραμμα γυμναστικής και συνέχεια το αμελώ για νιώσω καλύτερα.

    Για να νιώσω καλύτερα προς το παρόν ακούω μουσική,βλέπω ταινίες,διαβάζω λογοτεχνία,αγαπώ τον καφέ αλλά πίνω σε λογικές ποσότητες (ελληνικό 3 καφέδες το πολύ ή 2 espresso) κανένα αφέψιμο που κ που.Θα ήθελα να κάνω περιπάτους αλλά εδώ που μένω δεν έχει ενδιαφέρον περιοχές και τοπίο και δεν με εμπνέει.

    Νομίζω είναι λάθος να ψάχνεις την ευχαρίστηση στο φαϊ γιατί αντί να το φας στο τέλος θα σε φάει.Και αν υπάρχει ανηδονία δεν νομίζω να αντλήσεις κ μεγάλη ευχαρίστηση με αυτήν την μέθοδο.Θα ανοίγεις την όρεξη σου και θα χάσεις το μέτρο με αποτέλεσμα να θες όλο κ μεγαλύτερες ποσότητες.Κάτι σαν το κάπνισμα και ότι άλλο εθιστικό.
    δεν μιλαω για ποσοτητες ρε συ σιριος, απλα τρωω σοκολατα καθε μερα,και πινω πολυ καφε, ουτε εδωσα σε κανεναν συμβουλη να τρωει για να σπασει τη ανηδονια,απλα λιγο καφεδακι και μια σοκοφρετιτσα τη μερα καλο κανουν, κακο δεν κανουν νομιζω

  7. #7
    favvel
    Guest
    εγώ τρώω κάθε μέρα μια μπανάνα,πίνω 2 ελληνικούς(έναν πρωί έναν απόγευμα) και σοκολάτα δεν πολυτρώω γιατί για ένα περίεργο λόγο δε με συγκινεί πια η σοκολάτα..
    αλλά δεν έχω δει καμία αλλαγή..το κενό και η ανηδονία παραμένουν..
    χθες μόνο,άγνωστο γιατί,αισθάνθηκα το μυαλό μου λίγο καθαρό σαν να καθάρισε λίγο η σκέψη, κι αυτό με γέμισε κάπως ευφορία..
    αλλά σήμερα πάλι τα ίδια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Εγώ πάλι πίνω ένα κιλό καφέ τη μέρα μια κούπα ελληνικό και δυο τρεις εσπρέσο και γενικά έχω μάθει και τις ποιότητες του καφέ από την πολλή κατανάλωση παλιότερα είχα και πρόβλημα με το στομάχι ελπίζω να μη ξαναβγάλω αλλιώς δεν παλεύεται παίρνω πολλά φάρμακα έπρεπε κανονικά να κοιμάμαι όλη μέρα αλλά ευτυχώς νύστα δεν έχω μπορεί να είμαι δυσκινητος αλλά τουλάχιστον δε νυστάζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    davidh
    Guest
    Μια απο τα ιδια. Απο οσο εχω παρατηρησει ομως παιδια η γυμναστικη κανει πολυ καλο νιωθεις υπεροχα. Πηγα 2 μηνες γυμναστηριο και το παρατησα επειδη εφτιαξα μια ιστοσελιδα. Το http://www.mimoupeis.gr/

    Απο τοτε επιδιδομαι σε αλκοολ τσιγαρο καφε..
    Μονο ετσι ανεβαζω κεφι ντοπαμινη και σεροτονινη... σπανια και χορτο..
    Αλλα δεν μας σωζει τιποτα..

    Επειδη ασχολουμε με τον προγραμματισμο, τη βρισκω ρε παιδακι μου.. εχω γινει ενα ιντερνετ junky και επειδη καθομαι πολλες ωρες στο πισι οταν βγαινω να πιω του δινω και καταλαβαινει.. τα κανω αχταρμα στο μυαλο σκοτωνω τις σκεψεις μου.. αλλα το κανω και επειδη το μυαλο μου σκεφτεται συνεχεια δεν σταματαει ποτε λεμε..

    Αλλα το πιο αξιοσημειωτο ειναι η γυμναστικη. Πηγαινα 2 ωρες τζιμ επινα 3 κανατες νερο εχασα μπαμ μπαμ 18 κιλα αλλα το παρατησα.. ιντερνετ junky..

Similar Threads

  1. Replies: 26
    Last Post: 24-04-2015, 21:19
  2. Υπέρ-τροφές Goji, Chia VS Κατάθλιψη
    By VasilisA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 36
    Last Post: 28-01-2014, 11:11
  3. Βασικές τροφές - τα απαραιτητα για τον οργανισμο
    By toosensible in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 19-05-2013, 20:40
  4. ΤΙ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ?
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 37
    Last Post: 14-10-2012, 17:28
  5. Κυνηγώντας Ανεμόμυλους (aka Κοινωνική Φοβία)
    By sDimitris in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 13-09-2012, 16:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •