χρειάζομαι επειγόντως τη συμβουλή σας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488

    χρειάζομαι επειγόντως τη συμβουλή σας!

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη..Χριστός Ανέστη.. Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να ξανά γράψω για κάτι που με απασχολεί και αυτή τη φορά δεν πρόκειται για θέμα υγείας..ευτυχως..
    Λοιπόν.. Είμαι 25 χρονών και είμαι παντρεμένη εδώ και 1 μισή χρόνο με έναν καταπληκτικό άνθρωπο.. Πρόσφατα αποκτήσαμε και το πρώτο μας παιδάκι και πετάω στα σύννεφα.. Το θέμα μου όμως είναι το εξής.. Έσω και 2 χρόνια κάνω παρέα με μια συμφοιτήτρια από το μεταπτυχιακό που έκανα.. Ταιριάξαμε πολύ με τη συγκεκριμένη κοπέλα και γίναμε κολλητές.. αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι.. Την εμπιστεύομαι σε μεγάλο βαθμό και της άνοιξα το σπίτι μου από την πρώτη στιγμή.. Ωστόσο εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει ότι ο άντρας μου θέλει συνέχεια να την καλεί σπίτι μας για καφέ.. Οι και εμένα με βολεύει γιατί κάνουμε όντως πολύ καλή παρέα.. Αλλά δείχνει να την συμπαθεί ιδιαίτερα.. Αυτή είχε μια μακροχρόνια σχέση και μόλις προχθές χώρισε για δικούς της λόγους.. Και ο άντρας μου την επικροτουσε λέγοντας της ότι δεν ταίριαζε με τον φίλο της κλπ κλπ.. Έχω πάρει και κάποια κιλά από την εγκυμοσύνη και θεωρω ότι δεν του είμαι και ιδιαίτερα επιθυμητή.. Προσπαθώ όμως να τα χάσω.. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αρχίζω να πιστεύω ότι χάνει το ενδιαφέρον του για μένα και αρχιζει να κοιτάζει τη φίλη μου.. Νιώθω απαίσια και μόνο στην ιδέα αλλά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.. Έχω γίνει ιδιαίτερα ψυχρή μαζί του πλέον και με ρωτάει συνέχεια τι έχω και αν με πειράζει κατι.. Του απαντάω αρνητικά φυσικά γιατί δε θέλω σε καμιά περίπτωση να νομίζει ότι ζηλεύω και να το πάρει πάνω του.. Πάνε 2 μήνες από τότε που γέννησα και η ψυχολογία μου είναι χάλια.. Νομίζω ότι δε με θέλει όπως κάποτε. .σας παρακαλώ να με συμβουλευσετε.. Να το παίξω χαλαρή και ήρεμη και να μη δίνω σημασία? Να τον σκοτώσω?! :) σημειωτέον.. Η φίλη μου δεν έχει δώσει το παραμικρό δικαίωμα.. Δεν της κρατάω κακία..
    Pionier vsegda gotov!!!

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Καλησπέρα και Αληθώς Ανέστη!
    Να χαίρεσαι το παιδί σου και ότι καλύτερο!
    Θα έλεγα να μείνεις ήρεμη και να δεις πως θα πράξει ο άντρας σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Καλησπέρα και Αληθώς Ανέστη!
    Να χαίρεσαι το παιδί σου και ότι καλύτερο!
    Θα έλεγα να μείνεις ήρεμη και να δεις πως θα πράξει ο άντρας σου!
    Σ΄ευχαριστώ πολύ Why.. να 'σαι καλά..το θέμα είναι ότι έχει μπει μέσα μου το μικροβιο της αμφιβολίας..και ίσως να μην χειρίζομαι σωστά την όλη κατάσταση..
    Pionier vsegda gotov!!!

  4. #4
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Σ΄ευχαριστώ πολύ Why.. να 'σαι καλά..το θέμα είναι ότι έχει μπει μέσα μου το μικροβιο της αμφιβολίας..και ίσως να μην χειρίζομαι σωστά την όλη κατάσταση..
    Σε καταλαβαίνω.
    Απλά μείνε ήρεμη,γιατί δεν ξέρεις πως μπορεί να αντιδράσει ο άντρας σου.
    Ιδίως τώρα που έχετε και παιδί.

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Γιατί θα ήταν κρίμα τώρα να υπάρξει κρίση ανάμεσα σας,ενώ η ευτυχία σας έχει μεγαλώσει με το παιδί.
    Αγόρι ή κορίτσι είναι?
    Όπως και να έχει όμως,εύχομαι να είστε ευτυχισμένοι και να το μεγαλώσετε με τον καλύτερο τρόπο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Γιατί θα ήταν κρίμα τώρα να υπάρξει κρίση ανάμεσα σας,ενώ η ευτυχία σας έχει μεγαλώσει με το παιδί.
    Αγόρι ή κορίτσι είναι?
    Αγόρι ειναι..προφανώς δε θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις ούτε κατινιές..απλά θέλω να τον κάνω να αισθανθεί οτι δεν είμαι δεδομένη επειδή κάναμε το παιδι και είμαι σπίτι..
    Pionier vsegda gotov!!!

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Αγόρι ειναι..προφανώς δε θέλω να κάνω βιαστικές κινήσεις ούτε κατινιές..απλά θέλω να τον κάνω να αισθανθεί οτι δεν είμαι δεδομένη επειδή κάναμε το παιδι και είμαι σπίτι..
    Δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος,να μιλήσω για κάτι τέτοια γιατί είμαι άπειρος από σχέσεις,αλλά πιστεύω μια ειλικρινής κουβέντα ανάμεσα σας,με ξεκάθαρα λόγια θα άξιζε.Θα καταλάβεις γιατί φέρεται έτσι.
    Δεν θέλω να έχω τύψεις όμως αν πάει κάτι στραβά με τις συμβουλές μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος,να μιλήσω για κάτι τέτοια γιατί είμαι άπειρος από σχέσεις,αλλά πιστεύω μια κουβέντα ανάμεσα σας,με ξεκάθαρα λόγια θα άξιζε.
    Δεν θέλω να έχω τύψεις όμως αν πάει κάτι στραβά με τις συμβουλές μου,
    δεν θα ήθελα να του μιλήσω ακόμη..αν και με τρώει μέσα μου..αλλα ειμαι ανθρωπος με αξιοπρέπεια και δε θα του δώσω τη χαρά να νομίζει οτι νιώθω ανασφάλεια και οτι μπορεί να τον ζηλεύω..
    Pionier vsegda gotov!!!

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    δεν θα ήθελα να του μιλήσω ακόμη..αν και με τρώει μέσα μου..αλλα ειμαι ανθρωπος με αξιοπρέπεια και δε θα του δώσω τη χαρά να νομίζει οτι νιώθω ανασφάλεια και οτι μπορεί να τον ζηλεύω..
    Νομίζω καλά κάνεις!Άσε να περάσει λίγος καιρός.
    Καλό βράδυ και όλα μακάρι να πάνε όλα καλά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κατ εμε η καλυτερη τακτικη ειναι κανε οτι δεν καταλαβαινεις , δειξε οτι εισαι ευχαριστημενη , οτι εισαι καλα ............... μην ανοιξεις καμμια κουβεντα επι του θεματος , οχι για να μην παρει τα πανω του ο αντρας σου , αλλα το να δειξεις οτι ενοχλεισαι , δειχνει αδυναμια , και η αδυναμια ειναι αντιαφροδισιακη ............... οποτε κουλαρε , ο αντρας σου , προφανως την συμπαθει , ισως και κατι παραπανω , αλλα οσο δειχνεις εσυ κουλ , τοσο θα κολλαει μαζι σου ο συζυγος ..................οποιαδηποτε κουβεντα , πιθανον να πυροδοτησει κι αλλο ενδιαφερον του αντρα σου για την φιλη σου ..........αστον να δεις με ποιον εχεις να κανεις , μην βγαλεις τσικ ......... δεν κραταμε τους συντροφους μας ουτε με μουτρα , ουτε με σκηνες ..........μεινε παρατηρητρια ............ξερω τι λεω ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Κατ εμε η καλυτερη τακτικη ειναι κανε οτι δεν καταλαβαινεις , δειξε οτι εισαι ευχαριστημενη , οτι εισαι καλα ............... μην ανοιξεις καμμια κουβεντα επι του θεματος , οχι για να μην παρει τα πανω του ο αντρας σου , αλλα το να δειξεις οτι ενοχλεισαι , δειχνει αδυναμια , και η αδυναμια ειναι αντιαφροδισιακη ............... οποτε κουλαρε , ο αντρας σου , προφανως την συμπαθει , ισως και κατι παραπανω , αλλα οσο δειχνεις εσυ κουλ , τοσο θα κολλαει μαζι σου ο συζυγος ..................οποιαδηποτε κουβεντα , πιθανον να πυροδοτησει κι αλλο ενδιαφερον του αντρα σου για την φιλη σου ..........αστον να δεις με ποιον εχεις να κανεις , μην βγαλεις τσικ ......... δεν κραταμε τους συντροφους μας ουτε με μουτρα , ουτε με σκηνες ..........μεινε παρατηρητρια ............ξερω τι λεω ....
    Μακ και εμένα η λογική μου αυτό μου λέει να κάνω.. Έχω αυτοπεποίθηση γιατί ξέρω ότι μετράω σαν γυναίκα, απλά η όλη φάση με την κούραση και με το μωρό με έχουν καταβάλει σε ένα βαθμό.. Θέλω να πάρω τα πάνω μου με κάποιο τρόπο..πιστευω ότι δεν είναι λύση να κρατάω μούτρα απλά μου τη δίνει που τη θέλει συνέχεια μες στα πόδια μας.. Και ιδίως τώρα με το παιδί δεν έχω χρόνο ούτε για να κοιμηθώ..οταν μου προτείνει συνέχεια να την παίρνω τηλ για να έρθει για καφέ πως να αντιδρώ? Είναι σαν να μην του φτάνει η παρέα μου..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη..Χριστός Ανέστη.. Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να ξανά γράψω για κάτι που με απασχολεί και αυτή τη φορά δεν πρόκειται για θέμα υγείας..ευτυχως..
    Λοιπόν.. Είμαι 25 χρονών και είμαι παντρεμένη εδώ και 1 μισή χρόνο με έναν καταπληκτικό άνθρωπο.. Πρόσφατα αποκτήσαμε και το πρώτο μας παιδάκι και πετάω στα σύννεφα.. Το θέμα μου όμως είναι το εξής.. Έσω και 2 χρόνια κάνω παρέα με μια συμφοιτήτρια από το μεταπτυχιακό που έκανα.. Ταιριάξαμε πολύ με τη συγκεκριμένη κοπέλα και γίναμε κολλητές.. αν μπορώ να το χαρακτηρίσω έτσι.. Την εμπιστεύομαι σε μεγάλο βαθμό και της άνοιξα το σπίτι μου από την πρώτη στιγμή.. Ωστόσο εδώ και αρκετό καιρό έχω παρατηρήσει ότι ο άντρας μου θέλει συνέχεια να την καλεί σπίτι μας για καφέ.. Οι και εμένα με βολεύει γιατί κάνουμε όντως πολύ καλή παρέα.. Αλλά δείχνει να την συμπαθεί ιδιαίτερα.. Αυτή είχε μια μακροχρόνια σχέση και μόλις προχθές χώρισε για δικούς της λόγους.. Και ο άντρας μου την επικροτουσε λέγοντας της ότι δεν ταίριαζε με τον φίλο της κλπ κλπ.. Έχω πάρει και κάποια κιλά από την εγκυμοσύνη και θεωρω ότι δεν του είμαι και ιδιαίτερα επιθυμητή.. Προσπαθώ όμως να τα χάσω.. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αρχίζω να πιστεύω ότι χάνει το ενδιαφέρον του για μένα και αρχιζει να κοιτάζει τη φίλη μου.. Νιώθω απαίσια και μόνο στην ιδέα αλλά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω.. Έχω γίνει ιδιαίτερα ψυχρή μαζί του πλέον και με ρωτάει συνέχεια τι έχω και αν με πειράζει κατι.. Του απαντάω αρνητικά φυσικά γιατί δε θέλω σε καμιά περίπτωση να νομίζει ότι ζηλεύω και να το πάρει πάνω του.. Πάνε 2 μήνες από τότε που γέννησα και η ψυχολογία μου είναι χάλια.. Νομίζω ότι δε με θέλει όπως κάποτε. .σας παρακαλώ να με συμβουλευσετε.. Να το παίξω χαλαρή και ήρεμη και να μη δίνω σημασία? Να τον σκοτώσω?! :) σημειωτέον.. Η φίλη μου δεν έχει δώσει το παραμικρό δικαίωμα.. Δεν της κρατάω κακία..
    Δεν ξερω ο αντρα σ γενικα ειναι κοινωνικος ανθρωπος?συνηθηζατε να εχεται συνεχεια παρεα και άλλα ατομα?η μονο με αυτη την φιλη σ συμβαινει?Ειναι φανερο αν σου λεει να φερνεις συνεχεια πως την συμπαθει ιδιαιτερα
    Ο αντρας σ εχει δωσει ποτε θεμα για να τον ζηλεψεις?
    Μην αλλάζεις την σταση σ απεναντι τ ,να ειναι καλη ουτε ψυχρη ουτε τιποτα γιατί θα τον απομακρυνεις και δεν χρειαζεται γτ μπορει να την εχει συμπαθησει.
    Εισται πολλα χρονια μαζί?
    Και κατι τελευταιο νομιζεις πως σ εχει βαρεθει σαν παρεα?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Location
    Chios
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Δεν ξερω ο αντρα σ γενικα ειναι κοινωνικος ανθρωπος?συνηθηζατε να εχεται συνεχεια παρεα και άλλα ατομα?η μονο με αυτη την φιλη σ συμβαινει?Ειναι φανερο αν σου λεει να φερνεις συνεχεια πως την συμπαθει ιδιαιτερα
    Ο αντρας σ εχει δωσει ποτε θεμα για να τον ζηλεψεις?
    Μην αλλάζεις την σταση σ απεναντι τ ,να ειναι καλη ουτε ψυχρη ουτε τιποτα γιατί θα τον απομακρυνεις και δεν χρειαζεται γτ μπορει να την εχει συμπαθησει.
    Εισται πολλα χρονια μαζί?
    Και κατι τελευταιο νομιζεις πως σ εχει βαρεθει σαν παρεα?
    Είναι πολύ κοινωνικός σαν άνθρωπος..και είναι άνθρωπος που θα κάνει και την πλάκα του και τον χαβαλέ του αλλά κι εγώ δεν είμαι γυναίκα που θα του κάνει σκηνές και ζήλιες..ειμαστε μαζί 8 χρόνια.. Εκ των οποίων τον τελευταίο 1μιση χρόνο είμαστε παντρεμενοι..στο παρελθόν μου έδωσε αφορμές με κάτι τύπισσες από το fb.. Ζούμε σε νησί λίγο της δουλειάς του και δυστυχώς δεν έχω άλλες παρέες πλην αυτής της κοπέλας.. Ούτε αυτός έχει παρέες εδώ στο νησί. . Έχει γνωριμίες πολλές αλλά παρέες όχι.. Κατά καιρούς κάναμε παρέες με κάποια ζευγάρια αλλά όλο κάτι έβρισκε και απομακρυνομασταν στο τέλος γιατί λέει δε θέλει πολλά πολλά.. Τα οποία πολλά πολλά τα ζητάει τώρα με τη φίλη μου.. Όπως πχ να έρχεται σπίτι μας συνέχεια.. Το κακό είναι ότι το ξεκίνησα εγώ αυτό.. Επειδή δεν είχα άλλες παρέες και ένιωθα μόνη μου. .ιδιαίτερα όταν είχε υπηρεσίες.. (είναι στρατιωτικος)...μου φέρεται άψογα.. Δεν έχω παράπονο.. Απλά μου μπαίνουν ιδέες και αν επιβεβαιωθουν τότε θα το μετανιώσει πολύ άσχημα.. Και δεν το λέω με εκδικητική διάθεση.. Αλλά ήμουν άνθρωπος καριέρας.. Ενώ αυτός άνθρωπος της οικογένειας.. Για χάρη του άφησα πολλά πραγματα για να κάνουμε οικογένεια γιατί φοβόταν μην τον πάρουν τα χρόνια.. Αυτός είναι 33, ενώ εγώ 25.. Δεν μετανιώνω για το παραμικρό.. Απλά νιώθω αδικημένη..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by madiwasp View Post
    Είναι πολύ κοινωνικός σαν άνθρωπος..και είναι άνθρωπος που θα κάνει και την πλάκα του και τον χαβαλέ του αλλά κι εγώ δεν είμαι γυναίκα που θα του κάνει σκηνές και ζήλιες..ειμαστε μαζί 8 χρόνια.. Εκ των οποίων τον τελευταίο 1μιση χρόνο είμαστε παντρεμενοι..στο παρελθόν μου έδωσε αφορμές με κάτι τύπισσες από το fb.. Ζούμε σε νησί λίγο της δουλειάς του και δυστυχώς δεν έχω άλλες παρέες πλην αυτής της κοπέλας.. Ούτε αυτός έχει παρέες εδώ στο νησί. . Έχει γνωριμίες πολλές αλλά παρέες όχι.. Κατά καιρούς κάναμε παρέες με κάποια ζευγάρια αλλά δεν όλο κάτι έβρισκε και απομακρυνομασταν στο τέλος γιατί λέει δε θέλει πολλά πολλά.. Τα οποία πολλά πολλά τα ζητάει τώρα με τη φίλη μου.. Όπως πχ να έρχεται σπίτι μας συνέχεια.. Το κακό είναι ότι το ξεκίνησα εγώ αυτό.. Επειδή δεν είχα άλλες παρέες και ένιωθα μόνη μου. .ιδιαίτερα όταν είχε υπηρεσίες.. (είναι στρατιωτικος)...μου φέρεται άψογα.. Δεν έχω παράπονο.. Απλά μου μπαίνουν ιδέες και αν επιβεβαιώσουν τότε θα το μετανιώσει πολύ άσχημα.. Και δεν το λέω με εκδικητική διάθεση.. Αλλά ήμουν άνθρωπος καριέρας.. Ενώ αυτός άνθρωπος της οικογένειας.. Για χάρη του άφησα πολλά πραγματα για να κάνουμε οικογένεια γιατί φοβόταν μην τον πάρουν τα χρόνια.. Αυτός είναι 33, ενώ εγώ 25.. Δεν μετανιώνω για το παραμικρό.. Απλά νιώθω αδικημένη..
    Οταν λες σ εδωσε αφορμες με κατι τύπισες απο το φβ τι ενοεις τις φλερταρε?μιλαγε?υπάρχει διαφορα
    κοίτα αφου δεν εχεται αλλες παρεες ,γι αυτό μάλλον ,τα ζευγαρια μετα απο κάποιο καιρό χρειάζονται ανθρώπους διπλα τους.
    Ειναι οντως περιεργο που την θελει συνεχεια ,αλλά μπορει να ειναι επειδη δεν εχεται και αλλους και μπορει να την συμπαθει πολύ ,μην σ φενεται περιεργο.
    Εντάξει εσύ δεν έκανες κάτι κακό ,απλά την καλούσες ,και δεν νομίζω οτι η κοπέλα θα τ εχει δώσει τιποτα δικαιώματα,εσυ συνεχισε να κάνεις παρέα με την φίλη σ,Αυτος αμα θέλει να κάνει κάτι θ βρει κοπέλα,το θέμα ειναι να μην θέλει.
    Γιατί νιώθεις αδικημενη ?νιώθεις οτι δεν τ φτάνεις για παρέα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Απο εμφανιση τι λεει η φιλη σου? Ειναι ωραια κοπελα?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χρειάζομαι Επειγόντως Κάποιον Να Μιλήσω
    By EpheChan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 07-12-2013, 17:25
  2. Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!!
    By Dark_Princess in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-01-2012, 09:32
  3. χρειαζομαι τη βοηθεια σας επειγοντως!!!
    By ritsonis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 12-09-2010, 23:43
  4. Ζητώντας επειγοντως μια συμβουλη...
    By vass0_it in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 06-08-2010, 13:37
  5. Χρειάζομαι την συμβουλή σας
    By Fotis75 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 27-07-2008, 17:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •