με ζηλεύει η αδερφή μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151

    με ζηλεύει η αδερφή μου;

    Καλησπερα παιδια!
    Τις τελευταιες 2-3 εβδομαδες η αδερφη μου εχει αναπτυξει παραξενη συμπεριφορα..ειναι 33 χρονων , εχει ενα παιδι 4 χρονων και ειναι παντρεμενη..ο ανδρας της δουλευει σε διαφορετικη πολη..και που λετε λοιπον το τελευταιο διαστημα μου κανει διαφορες σκηνες..ξερει οτι η σχολη μου ειναι ζορικη, με πολυ διαβασμα και καθε φορα που της λεω οτι την ταδε ωρα θα κατσω να διαβασω με παιρνει τηλεφωνο και δεν λεει να το κλεισει..αν δεν το σηκωνω με παιρνει 4-5 φορες συνεχομενα..εγω σπουδαζω σε αλλη πολη..μενει σε αποσταση 4 ωρων με μενα..ερχεται συχνα με το αμαξι κτλ..με ρωταει ολη την ωρα για το αγορι μου αν θα μεινουμε μαζι κτλ (με το αγορι μου τα εχω απο τοτε που ημουν 17, εδω και 2 χρονια περιπου).. Και μου λεει ολη την ωρα "κι εσυ τωρα εισαι φοιτητρια " και μπλα μπλα .ολη την ωρα για την φοιτητικη μου ζωη μου λεει..εντωμεταξυ παω στο σπιτι μιας κοπελιας φιλης μου για να διαβασουμε κτλ και μου κανει σπασιμο με τα τηλεφωνα, προσπαθει να επεμβει στην προσωπικη ζωη μου, με ρωταει αν εχω προχωρησει με το αγορι μου, αν εχουμε σκοπο να μεινουμε μαζι, καθε ποτε μιλαμε, αν μιλαμε στο viber ή και κανονικα στο τηλεφωνο, καθε ποτε τον βλεπω κτλ...εντωμεταξυ και η ιδια εχει σπουδασει αλλα δεν εχει δουλεια, με τους γονεις μου ειναι τσακωμενη και δεν μιλανε εδω και μηνες..πφφφ καποιες φορες κιολας ειχε βαλει πανω την μανα μου να μου κανει φασαριες, αλλα η μανα μου ποτε δεν μου εκανε..εγω με τους γονεις μου εχω πολυ καλες σχεσεις...εσεις τι πιστευετε;; ζηλευει ή οχι; οι γονεις μου μου λενε να μην της λεω τιποτα για το τι κανω ουτε στην προσωπικη μου ζωή ουτε ως φοιτητρια.ποια ειναι η γνωμη σας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    πιστεύω ότι ενδιαφέρεται για σένα και επειδή δεν έχει επαφές όπως έγραψες με τους γονείς σας, πιθανόν να θέλει να έχει μαζί σου..
    είναι καλό που νοιάζεται και σε ρωτάει, εμένα η δική μου ώρες ώρες δεν με ρωτάει καθόλου και με ενοχλεί αυτό..
    μπορεί απλά επειδή είσαι φοιτήτρια και αυτή είναι σε άλλη φάση από εσένα, να θεωρεί ότι έχεις πιο χαλαρή ζωή και ότι δεν έχεις και τόσο τρομερό διάβασμα για να σκεφτεί ότι σε ενοχλεί.. δεν λέω ότι είναι έτσι, αλλα το πώς σκέφτεται. Δηλαδή, το διάβασμά που έχεις ίσως να μην το θεωρει κάτι σοβαρό κι ότι δεν τρέχει κάτι αν χάσεις ώρα από αυτό. Εγωκεντρική μου φαίνεται κ ίσως να θέλει να σε ελέγχει αλλά όπως κάνουν τα μεγαλύτερα αδέρφια ..απλά ο τρόπος της δεν είναι ο καλύτερος.
    Το αν ζηλεύει θα το κρίνεις από το αν τα πηγαίνει καλά στον γάμο της ή αν έχει μπουχτίσει.. τότε ίσως να ζηλεύει που δεν είναι κ αυτή φοιτήτρια όπως εσύ..Αλλα από αυτές τις πληροφορίες που μας δίνεις, δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Troxia εχει μπουχτισει απο την πολλη κλεισουρα μεσα στο σπιτι..για τον αντρα της ποτέ δεν αναφερει τιποτα...πως το δικαιολογεις ομως οτι με παιρνει τηλεφωνα μονο οταν διαβαζω κτλ; με παιρνει και μου κανει φασαριες και με συγχυζει με αποτελεσμα να μην συγκεντρωνομαι στο διαβασμα..troxia αν ειναι ενδιαφερον αυτο τότε με πνιγει πολυ...πριν καμια βδομαδα ειχα παει στους γονεις μου και πηγα και μια βολτα κι απο την αδερφη μου.κι ακουγα που ελεγε στο τηλεφωνο οτι τωρα ειμαι φοιτητρια κτλ σε μια φιλη της..δεν ξερω αν ζηλευει παντως οταν θελω να της πω καποιο μυστικο ή οτιδηποτε αλλο παιρνει τηλεφωνο τον ανδρα της και συζητανε τα παντα...προχθες ειχε παει στον θειο μου και του ελεγε για την σχεση μου..μα για ποιο λογο να με συζηταει απο εδω κι απο εκει; πιστευω οτι θα πεφτει και θαψιμο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    αυτά που αναφέρεις τώρα δεν τα χες πει πριν.. αν σε θάβει στους συγγενείς σας είναι μεγάλο λάθος.. δεν έχει το δικαίωμα. Επίσης αν έχει μπουχτίσει, μπορεί όντως να ζηλεύει που είσαι σε αυτή την φάση κα ζεις ξέγνοιαστα.. Νομίζω ότι νοιάζεται, αλλά όχι με τον σωστό τρόπο.. και ψιλοζηλευει που εσύ είσαι έτσι ενώ αυτή έχει υποχρεώσεις ως παντρεμένη..
    της έχεις μιλήσει για αυτά που σε ενοχλούν ; μην της λες λεπτομέρειες και τι κάνεις αν πηγαίνει και τα λέει, αλλαπιστεύω ότι πρέπει να της πεις πρώτα τι σε ενοχλεί, ότι δεν πρέπει να λέει τα προσωπικά σου από δω και από κει, ότι σε πιέζει με τις ερωτήσεις της κτλ.. δεν είναι λύση να απομακρυνθείς από αυτήν, αδερφή σου είναι στην τελική !
    συζήτησε το κ αν δεν αλλάξει, απλά πρόσεχε τι θα της λές και σήκωνε τα τηλέφωνα όποτε θές εσύ και κλείνε το όποτε θες εσύ ! Πρέπει να καταλάβει ότι έχεις και την δική σου ζωή, δεν μπορείς να είσαι συνέχεια πάνω από ένα τηλ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Troxia δεν τα ανεφερα ολα τα υπολοιπα γιατι μου βγαινουν πανω στην συζητηση...δεν ειμαι σε θεση να της πω τι με ενοχλει γιατι ειναι πολυ αντιδραστικη και θα μου κανει κι αλλες φασαριες..το καλοκαιρι λεει θελει να μου στειλει το παιδι της για διακοπες σε μενα..που;; στο 19χρονο...κι αμα παθει κατι θα φταιω εγω και δεν θα βρω ποτε ησυχια..εντωμεταξυ θα ερθει και το αγορι μου το καλοκαιρι για να μεινουμε μαζι... Πφφ οπου σταθει κι οπου βρεθει με συζηταει..στον αντρα της τα λεει ολα.." Η αννα κανει αυτο, η αννα κανει εκεινο , η αννα θα παει βολτα , η αννα ειναι σε μια φιλη της " κτλ

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Παίζει να είναι αφελής? Να σε κουτσομπολεύει δηλαδή από ''βλακεία'' ή την θεωρείς πονηρή κλπ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Ειναι πονηρη και λεει και πολλα ψεματα συνηθως για να καλυψει τον εαυτο της

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Το έχεις συζητήσει καθόλου με τους γονείς σου? Τι λένε αυτοί? Εσύ πιστεύεις ότι αυτή έφταιγε όταν τσακώθηκαν?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Να σας πω και το αλλο..μια φορα πηγαμε σε ενα τραπεζι που εκανε το νηπιαγωγειο του παιδιου της σε ενα εστιατοριο..κι ειχα βαλει μια φουστα κοντη μαυρη και μια μπλουζα κανονικη..και μου ειπε να παω να βγαλω τη φουστα γιατι ειναι για πιο βραδυ και πολυ κοντη...ενω εκεινη ειχε φορεσει πιο κοντη απο την δικη μου..καμια φορα αν φορεσω καποια μπλουζα στην οποια φενεται το στερνο (σε καμια περιπτωση το στηθος) ερχεται και μου την τραβαει προς τα πανω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Cube ναι το εχω συζητησει μαζι τους και μου εχουν πει να μην της λεω και πολλα πολλα γιατι ισως ζηλευει...οταν τσακωθηκαν εφταιγαν εν μερει οι γονεις μου αλλα κι εκεινη γιατι το πηρε πολυ προσωπικα το θεμα και την τριχα την εκανε τριχιά

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εντάξει το ότι θα σε ζηλεύει λίγο εξωτερικά ίσως είναι και λίγο αποδεκτό εφόσον έχετε και τόσο μεγάλη διαφορά ηλικίας....τώρα από τα υπόλοιπα δεν φαίνεται η αλήθεια είναι να έχει μια σωστή συμπεριφορά.. μήπως ζηλεύει που είσαι εσύ οκ με τους γονείς σου και αυτή όχι? Από πάντα ήταν έτσι οι σχέσεις σας? Ή όταν τσακώθηκε με τους γονείς σου? Ή όταν έγινες εσύ φοιτήτρια?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Cube σαν μικρη ημουν η αδυναμια του σπιτιου..οι σχεσεις με τους γονεις μου ηταν παντα καλη..μου ειχαν περισσοτερη ελευθερια απο την αδερφη μου...υπαρχει και το αλλο ομως..η αδερφη μου οταν πηγε φοιτητρια εκανε ζωαρα..εγω περα απο το σχολη-σπιτι δεν κανω τιποτα αλλο..αντε και σε καμια καφετερια 1-2 φορες την εβδομαδα ..οχι παραπανω.εκεινη σαν φοιτητρια καθε βραδυ ηταν και σε διαφορετικο κλαμπ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    151
    Ισως επειδη εκεινη ειχε λιγοτερη ελευθερια ως εφηβη κι ως παιδι να ξεσπασε ετσι...εγω δεν βλεπω κατι το ουσιωδες στο να χτυπιεμαι καθε βραδυ κι σε αλλο μπαρ-κλαμπ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    κι γω πιστεύω ότι λόγω τόσης μεγάλης διαφοράς ηλικίας εμφανισιακά λίγο να ζηλευει... πιστευω ότι ενδιαφέρεται για την ζωή σου αλλά με τον λάθος τρόπο ! Επίσης πιστεύω ότι επειδή αυτή μπορεί να είναι το μαύρο πρόβατο της οικογένειας, να προσπαθεί να γίνει αποδεκτή με το να σε θάβει ώστε να βγαίνει από πάνω και να φαίνεται αυτή καλύτερη.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Α αυτό δεν έχει σχέση ποιος κάνει ζωάρα πιστεύω.....Τι να την νοιάζει που πριν 10 χρόνια έκανε ζωάρα? Το τώρα θα την νοιάζει....Γενικά οι πρωτότοκοι την πληρώνουν συνήθως και οι μικροί απολαμβάνουν τις ελευθερίες και το έχουν καμάρι ....όταν εσύ ήσουν 15 σε ζήλευε τότε? Τι πιστεύεις? Η τώρα που άρχισαν τα ζόρια της σε ζηλεύει?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 20-11-2014, 00:51
  2. ΣΟΣ!! Ο σύντροφος μου με ζηλεύει παρανοικά!!
    By Paraxeni Kopela in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 168
    Last Post: 07-08-2013, 17:23
  3. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16
  4. Η αδελφη μου με ζηλευει??!
    By Τζουλια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 29-07-2012, 10:57
  5. Το αγορι μου ζηλευει...δεν αντεχω πνιγομαι
    By carriebradshaw.com in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 25-08-2010, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •