ρεμερον και κιλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    ρεμερον και κιλα

    μετα απο 3 βδομαδες χρησης ρεμερον.θα ελεγα οτι δεν εχω παρει καλυτερο αντικαταθλιπτικο..εχω αγγιξει το ζεν...ειμαι ηρεμη..ισορροπημενη κ με νορμαλ διαθεση..τα προβληματα μου τα λυνω ευκολα κ με ψυχραιμια..παρατηρησα ομως οπως κ το περιμενα καπως λογω του οτι πολλοι γραφουν σε διαφορα φορουμς, οτι αυξηθηκε το βαρος μου κατα 4 κιλα..ομως ειχα χασει αυτα τα 4 κιλα οταν ημουν χαλια...με στρες, πηρα τον γιατρο κ μου ειπε οτι πρεπει να δωσω στο φαρμακο χρονο, οπως αλλες 2-3 βδομαδες κ αν δουμε οτι παιρνω κ αλλα θα μου το κοψει καθως εχω απειρες επιλογες κ καλες εξισου επιλογες..ομως μου επισημανε οτι σε οσους το εχει δωσει παιρνουν κ μονο στην αρχη γυρω στα 4 κιλα κ οχι παραπανω..αν δω ομως οτι παχαινω παραπανω τοτε το αλλαζουμε.
    εγω τρεφομαι υγιεινα κ κανω διατροφη χωρις λιπαρα..καθως κ ασκηση..θα ηθελα να ρωτησω τελικα οντως ισχυει οτι παιρνεις μεχρι 4 κιλα?εννοειται χωρις να τρως junk food κ βλακειες..μιλαω για μια ισορροπημενη διατροφη..αν καποιος εχει παρατηρησει οτι πηρε πανω απο 4 κιλα ενω ετρωγε ισορροπημενα.ευχαριστω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μετα απο 3 βδομαδες χρησης ρεμερον.θα ελεγα οτι δεν εχω παρει καλυτερο αντικαταθλιπτικο..εχω αγγιξει το ζεν...ειμαι ηρεμη..ισορροπημενη κ με νορμαλ διαθεση..τα προβληματα μου τα λυνω ευκολα κ με ψυχραιμια..παρατηρησα ομως οπως κ το περιμενα καπως λογω του οτι πολλοι γραφουν σε διαφορα φορουμς, οτι αυξηθηκε το βαρος μου κατα 4 κιλα..ομως ειχα χασει αυτα τα 4 κιλα οταν ημουν χαλια...με στρες, πηρα τον γιατρο κ μου ειπε οτι πρεπει να δωσω στο φαρμακο χρονο, οπως αλλες 2-3 βδομαδες κ αν δουμε οτι παιρνω κ αλλα θα μου το κοψει καθως εχω απειρες επιλογες κ καλες εξισου επιλογες..ομως μου επισημανε οτι σε οσους το εχει δωσει παιρνουν κ μονο στην αρχη γυρω στα 4 κιλα κ οχι παραπανω..αν δω ομως οτι παχαινω παραπανω τοτε το αλλαζουμε.
    εγω τρεφομαι υγιεινα κ κανω διατροφη χωρις λιπαρα..καθως κ ασκηση..θα ηθελα να ρωτησω τελικα οντως ισχυει οτι παιρνεις μεχρι 4 κιλα?εννοειται χωρις να τρως junk food κ βλακειες..μιλαω για μια ισορροπημενη διατροφη..αν καποιος εχει παρατηρησει οτι πηρε πανω απο 4 κιλα ενω ετρωγε ισορροπημενα.ευχαριστω.
    Εγώ ήμουν μια ζωή 66 κιλά(κοκκαλιάρης)!Από το 2009 που ξεκίνησα Remeron μέχρι και το 2012,πήρα 18 κιλά!84 δηλαδή.Περίπου στα ίδια είμαι και σήμερα (82).
    Σιγά σιγά θα το μειώσω φυσικά γιατί παίρνω 45mg.Με το που το μειώσω,σχεδόν άμεσα θα μου μειωθεί η επιθυμία για φαγητό ιδίως τις νυχτερινές ώρες.
    Δηλαδή θα πάω στα αγαπημένα μου 78 κιλά.
    Είναι γνωστή έως πασίγνωστη η παρενέργεια της Μιρταζαπίνης και η επίδραση που ασκεί στο σωματικό βάρος.Υπομονή και αν δεις πως δεν μαζεύεται η κατάσταση με τα κιλά,ξανασυζήτα το με τον γιατρό σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εφτασες τοσα κιλα επειδη τρως?? γιατι εγω δεν τρωω ..κανω διατροφη κ ασκηση φουλ. οπως επιπλεον δεν μου εχει ανοιξει την ορεξη καν.
    πηρα τα 4 κιλα που εχασα απο την καταθλιψη.θελω να μου διεκυρινησεις οτι πηρες κιλα επειδη σου ανοιξε την ορεξη κ τρως? η ετσι στα καλα καθουμενα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επιπλεον δεν παιρνω 45 mg..παιρνω 30 mg τα οποια με εχουν ανακουφισει απολυτα κ δεν θα γινει απραπανω αυξηση δοσολογιας μου ειπε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω ειμαι της γυμναστικης/διατροφης , αλλα με το παλιοφαρμακο , σε 4-5 μηνες , πηρα 14 κιλα , και φυσικα τοκοψα , δεν σταματαει ποτε να σου ανοιγει την ορεξη το ρεμερον , για ορεκτικο επρεπε να τοδιναν.........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Η διαδικασία μέσω της οποίας επιτυγχάνεται η μεταβολή του σωματικού βάρους λόγω Μιρταζαπίνης είναι κυρίως μέσω της αύξησης της όρεξης.Εγώ μάλιστα πεινάω τρελά για Junk Food & Ζάχαρη.Αν δεν φάω γλυκό κάθε μέρα,δεν την παλεύω!

    Ίσως να τρως μεγαλύτερες ποσότητες.
    Αν πάλι είσαι σίγουρος 100% πως τρως ακριβώς τα ίδια(και ποιότητα και ποσότητα)όπως πριν ξεκινήσεις την Μιρταζαπίνη αλλά παρόλα αυτά παχαίνεις,τότε ίσως να συντρέχουν και μεταβολικοί λόγοι.Ενδεχομένως να επιβραδύνει τον μεταβολισμό η Μιρταζαπίνη.

    Metabolism decrease: It is fairly well-established that those taking antidepressants experience a decrease in metabolism. The decrease in metabolism means that even if you are eating the same number of calories that you were prior to taking the drug, you’re going to pack on weight while taking it
    http://mentalhealthdaily.com/2015/01...hat-causes-it/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι οχι..ξεκινησα διαιτα εχτες με πρωτεινη κ βιαταμινες..μικρες ποσοτητες κ θα δω πως θα αντιδρασει..παλαιοτερα επαιρνα το ladose κ παντα ειχα αυξηση βαρους μεχρι 4 κιλα..πιθανον παιζει ρολο κ η δοσολογια ε?λογικα αλλιως ειναι οταν παιρνεις 30mg κ αλλο 45 υποθετω..
    δεν μου εχει ανοιξει την ορεξη το ρεμερον..κ τα βραδια δεν πειναω πιο πολυ..
    ο γιατρος ηταν σαφης οτι θα παρω μεχρι 4 κιλα..εφοσον ειναι στο χερι μου δεν προκειται να παρω αλλα κιλα..
    γλυκα δεν τρωω παρα μονο μια μπαρα δημητριακων..κ αν δω οτι δεν την παλευω θα φαω μια κουταλια μελι.
    παντως κ με το λαντοζ πηρα κιλακια, μεχρι 4...εφοσον ανοιγει την ορεξη τοτε ειναι μονο στο χερι μου..πιθανον τα 30 mg δεν την ανοιγουν την ορεξη...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Αν κάνεις προσεκτική διατροφή όπως λες,εκτιμώ πως δεν θα πάρεις παραπάνω κιλά.
    Εγώ δεν μπορώ να αντισταθώ και του αλλάζω τα φώτα.Από την στιγμή που δεν παρατηρείς αύξηση της όρεξης είναι θετικό σημάδι!
    Εγώ έτρωγα αλμυρό,γλυκό και μετά από μία ώρα πάλι αλμυρό!Σε τέτοια φάση μιλάμε!

    Άρα συμπεραίνουμε πως τα 4 κιλά που έχεις πάρει μέχρι τώρα δεν προέρχονται από θερμιδική αύξηση αλλά από αλλαγή του μεταβολισμού σου εξαιτίας του φαρμάκου.
    Στους 3 μήνες θα έχεις μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα πιστεύω.Θεωρητικά τα 45mg προκαλούν μεγαλύτερη αύξηση του σωματικού βάρους αλλά έρευνες έχουν δείξει πως σε μερικούς ανθρώπους συμβαίνει το αντιστρόφως ανάλογο.Δηλαδή τα 15mg να προκαλούν μεγαλύτερη αύξηση του σωματικού βάρους από τα 45mg.
    Kρατάμε πως η όρεξή σου παραμένει σταθερή και αισιοδοξούμε πως δεν θα πάρεις άλλα κιλά!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    βασικα εχασα 4 κιλα μολις επαθα την καταθλιψαρα κ το υπερβολικο στρες κ τα πηρα..επειδη ενιωσα παλι καλα..παντα αυτο παθαινω κ παντα αυτο παθαινα κ με το λαντοζ..
    απλα φοβηθηκα μη παρει φορα απο μονο του..οχι εγω προσεχω απειρα κ ειλικρινα δεν εχω αυξηση ορεξης....ειμαι κανονικα..οπως παντα πειναγα ετσι πειναω κ τωρα..
    μικρα κ χωρις λιπαρα γευματα παντα.
    ευχομαι να παει καλα..γιατι πραγματικα το ρεμερον το λατρεψα..παντως κ με το λαντοζ επαιρνα τα κιλακια ..οκ μεχρι 4 οπως προειπα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ξεχασα να πω οτι πασχω απο υπερθυρεπειδισμο ρυθμισμενο μεν με φαρμακο..αλλα ο θυρεοειδης μου μου ειπαν θα ειναι παντα δραστηριος..+ οτι κανω χορο κ ιδρωνω απιστευτα σχεδον καθε μρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οσον αφορα τα γλυκα..καμια φορα οταν θελω πολυ τρωω μιση σοκολατιτσα μικρη με στεβια ..κανε κ συ το ιδιο βοηθαει πολυ κ ικανοποιειται η αναγκη για γλυκο..+ το χαπι ειναι φοβςερο για την λιμπιντο....την ανεβαζει στα υψη!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Το μέλλον θα μας δείξει Anxious4Ever σχετικά με τα κιλά.
    Στους 3 μήνες θα δούμε.Εικασίες από τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί κάθε άνθρωπος αντιδρά διαφορετικά.

    Στην Libido,η Μιρταζαπίνη είναι από τα λίγα φάρμακα που δεν την ρίχνουν!Και το Wellbutrin.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι ναι το καταλαβα αυτο σχετικα με την λιμπιντο..αξαιρετικο θα ελεγα!

    ποιους 3 μηνες...ο γιατρος μου ειπε αν παρω ενα κιλακι μ 2 ακομα σε 2 εβδομαδες μου το κοβει..δεν θελουμε να γινει αυτο γιατι ειμαι κ χορευτρια..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω με το remeron 45mg πηρα σε 3 μηνες 6 κιλα.βεβαια δε παιρνω μονο αυτο παιρνω κοκτειλ.ισως φταιει και κανα αλλο φαρμακο δεν ειμαι βεβαιη.μου ανοιξε την ορεξη
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Similar Threads

  1. εχει παρει καποιος το ρεμερον?
    By anxious4ever in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 44
    Last Post: 15-06-2019, 20:21
  2. πηρα κιλα
    By hlias1988 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 02-12-2014, 22:59
  3. Κορτιζονη και κιλα
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 09-10-2014, 10:29
  4. Στρατος και κιλα
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 34
    Last Post: 08-05-2013, 02:12
  5. Παραπανησια κιλα !!!
    By multikara in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 03-06-2011, 22:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •