Αλλάζει ο άνθρωπος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1

    Αλλάζει ο άνθρωπος;

    Καλησπέρα. Πρόσφατα γνώρισα ένα παιδί και από την πρώτη στιγμή ένιωσα πολύ μεγάλο δέσιμο μαζί του. Ήθελα να του μιλάω όλη μέρα, τον σκεφτόμουν όλη μέρα, ήθελα να αλλάξω προς το καλύτερο και με εκανε να νιωθω πολυ ομορφα σαν να γνωριζομασταν χρόνια. Ζητησουσαμε για θέματα που αφορούν το παρελθόν του και το δικό μου και μου αποκάλυψε κάτι το οποίο με έκανε να χάσω την γη κάτω από τα πόδια μου. Έχει κάνει πάρα πολύ άσχημα πράγματα στο παρελθόν, ζητηματα ζωής και θανάτου κυριολεκτικά. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω τώρα.. να κόψω επαφές γιατί είναι επικυνδινος η να μην βιαστω να τον κρίνω από το παρελθόν του και να τον εμπιστευτώ;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Καταρχάς τι ηλικία έχετε πόσο καιρό γνωρίζετε και πως ήταν η συμπεριφορά του ως τώρα απέναντί σου και στην παρέα αλλιώς σκέφτεται κάποιος στα 18-20 αλλιώς στα 30

  3. #3
    Ειμασστε 19. Δείχνει να νοιάζεται αλλά και πάλι δεν μπορώ να τον ψυχολογισω. Ζηλεύει αρκετά για χαζά πράγματα..(δεν έχουμε πει ότι είμαστε μαζί, γνωριζόμαστε ακομη). Δεν είναι πολύ ξεκάθαρος κάποιος φορές.

  4. #4
    Το οτι αναφερθηκε σε πραξεις, οι οποιες κατ΄ εσε, δεν ειναι σωστες, για εκεινον τι ειναι ?
    Ξεσπασματα θυμου λογω εφηβειας ? Πως τις σταματησε, σου εξηγησε ?

    Αν σε γουσταρει πολυ και νιωθει οτι σε πληγωνει λογικα καπως θα ψαχτει να βρει την ακρη, αν ειναι συννεφιασμενος συναισθηματικα λογικα την μπορα θα την ζησεις.

    Αλλά το ζητημα ειναι - θες να το ρισκαρεις να φας καψουρα και να βραχεις ή θες να το αποφυγεις ?
    Last edited by Constantly curious; 29-04-2016 at 19:55.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Στα 19 τι άσχημο μπορεί .... Είναι η ηλικία της αντίδρασης ... Είναι πολύ μικρός για να διαμόρφωση χαρακτήρα σίγουρα όμως θέλει προσοχή .... Είστε καιρό μαζί....
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,694
    Λοιπόν εγώ θα σου πω μια ιστορία κι άμα θες πιστεύεις έχω πάει σε κέντρο φιλοξενίας ανηλίκων παραβατών σαν εθελοντής σε πληροφορώ μου φάνηκαν πολύ καλά παιδιά είχε και κορίτσια μάλιστα κάναμε κάποιες δουλειές μαζί λίγο τον κήπο κι έφυγα θα έκανα μαθήματα και σε έναν από αυτούς αλλά ήταν μακριά και δε βόλευε αυτό που έχω να πω εγώ ήταν ότι θα μπορούσα να κάνω παρέα μαζί τους άμα δεν είχαμε διαφορά ηλικίας ένιωθα ότι έχουν μυαλό στο κεφάλι τους και θα τα πηγαίναμε καλά τώρα από εκεί και πέρα το παλικαράκι είναι μικρό και σίγουρα χωρίς μυαλό αλλά άμα τους φερθείς καλά εκτιμάνε δεν είναι αχάριστοι τα περισσότερα είναι δυσκόλα παιδιά κι εγώ προσωπικά τους συμπάθησα άσχετα που μου κάναν κάτι ψιλόμαλακές είναι καλά παιδιά άμα τους φερθείς καλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    ena, γίνε λίγο περισσότερο συγκεκριμένη για τι είδους αδικήματα έχει τελέσει στο παρελθόν και σε ποια ακριβώς ηλικία ; Επίσης γνωρίζεις την κατάσταση της οικογένειας του; Δηλαδή ζουν οι γονείς του, μένουν κάτω από την ίδια στέγη ή είναι χωρισμένοι ; Ο ίδιος έχει τιμωρηθεί για αυτά τα αδικήματα ; Έχει σωφρονιστεί ; Έχει δείξει μετανιωμένος; Σπουδάζει, εργάζεται ;
    Last edited by Försvarsadvokat; 29-04-2016 at 23:28.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    όχι ο άνθρωπος δεν αλλάζει έτσι εύκολα και ειδικα αν πρόκειται για θεματα ζωής και θανάτου.. να μετανοήσει και να κάνει στροφή 180 μοιρών είναι σπάνιο και στην τελική ακόμη και τότε δεν μπορεις να ξερεις αν το εννοεί όντως ή αν κάποια στιγμη θα επιστρεψει ο κακος του εαυτός.. αν έχει κάνει στο παρελθον κατι κακο όπως φόνο , (γτ δεν μας το διευκρινίζεις και δεν ξερω αν θες να μας πεις κιολας) να τον απομακρύνεις !!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by ena View Post
    Καλησπέρα. Πρόσφατα γνώρισα ένα παιδί και από την πρώτη στιγμή ένιωσα πολύ μεγάλο δέσιμο μαζί του. Ήθελα να του μιλάω όλη μέρα, τον σκεφτόμουν όλη μέρα, ήθελα να αλλάξω προς το καλύτερο και με εκανε να νιωθω πολυ ομορφα σαν να γνωριζομασταν χρόνια. Ζητησουσαμε για θέματα που αφορούν το παρελθόν του και το δικό μου και μου αποκάλυψε κάτι το οποίο με έκανε να χάσω την γη κάτω από τα πόδια μου. Έχει κάνει πάρα πολύ άσχημα πράγματα στο παρελθόν, ζητηματα ζωής και θανάτου κυριολεκτικά. Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω τώρα.. να κόψω επαφές γιατί είναι επικυνδινος η να μην βιαστω να τον κρίνω από το παρελθόν του και να τον εμπιστευτώ;
    Οταν ενοεις ασχημα χρηση ναρκωτικων κ.λ.π?
    Και εγω οταν ημουν μικροτερος εκανα διαφορες μαλακιες και γουσταρα τοτε ,τωρα τα κοιτάω και λέω είμαι ανωριμος.
    Εφοσον σ καλυπτει στην σχέση και εχει αλλάξει ,γτ αλλάζει ο ανθρωπος δεν βλέπω λογο να μην εισαστε μαζι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αμα δεν αναφερεις τι ειδους ' συμπεριφορες '΄ειχε , δεν βγαινει κανενα συμπερασμα , οπως και την ηλικια στην οποια εκανε οτι εκανε ..........κι εγω ειχα εμπλακει με το αλκοολ, αλλα σε μεγαλη ηλικια , και τοκοψα ..........τωρα αν αναφερεσαι σε κατι βαρυτερο , οπως να προκαλεσει κακο σε τριτους , αυτο δεν αλλαζει , θα το κανει αυριο -μεθαυριο σε σενα .........

  11. #11
    Είχε κάνει κακό σε άλλα άτομα εξαιτίας ενός καυγά. Το έκανε σε ηλικία 15 η 16 κάπου εκεί. Έχει τιμωρηθεί γι'αυτά τα αδικήματα από τον νόμο και Όχι δεν σπουδάζει.. Θέλω να μαι μαζί του εγώ προσωπικά αλλά φοβάμαι το πώς θα εξελιχθεί όλο αυτό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    σε μια ηλικία 15-16 να μπλεξεις σε καυγά και να ξεφυγης απ τον έλεγχο οκ δεν είναι ότι καλύτερο αλλά πολλά παιδιά σ αυτήν την ηλικία έχουν τέτοια μπερδέματα
    από τότε έχει ξανά μπλέξει σε καυγάδες νευριάζει εύκολα ξεσπάει με άσχημο τρόπο.....
    σ εσένα πως σου φέρεται νιώθεις να σε πιέζει σ έχει κάνει να φοβηθείς μη σε χτυπήσει...
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  13. #13
    Σε εμένα φέρεται καλά όσο αναφορά αυτό τονθεμα απλά είναι ζηλιάρης. Και τώρα έχει καυγάδες ξανά.. Προσπαθώ να τον ηρεμήσω να του πω να μην ασχολείται αλλά μου λέει ότι έχει κολλήσει εκεί το μυαλό του καί όλη μέρα σκέφτεται αυτό

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    351
    Ειναι βίαιος γενικότερα? Θυμώνει εύκολα έχει νεύρα?
    Γιατί μπλεκει σε καβγάδες όμως ? Άρα οι παρέες του δεν είναι και τόσο καλές

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eκ πειρας , αμα ειναι βιαιος σε αλλους , αυριο - μεθαυριο , θαναι και σε σενα .........εχω φιλο , που απο τα 20 που τον γνωριζω , ηταν βιαιος , και τωρα στα 58 παραμενει βιαιος ..................μεχρι απο Γερμανια τον απελασαν.....μια φορα , ηθελε να δειρει κι εμενα , επειδη νομιζε οτι τον κοροιδευα ........γαμπρος του κολλητου μου ηταν ......εχει δειρει κοσμο και κοσμακη .......δυτης το επαγγελμα ......συμπαθης παρολαυτα .......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αλλάζει αυτό που είμαστε;
    By PostMortem in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 18-09-2014, 08:47
  2. αλλάζει μια ζωή;
    By καμμενος 1993 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 16-06-2014, 01:37
  3. Αλλάζει ο άνθρωπος ή δεν αλλάζει?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 06-01-2014, 13:23
  4. Γιατι δεν αλλαζει τιποτα?! Εστω κατι...
    By AlphaAlpha in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-12-2012, 23:21
  5. αλλαζει ο ανθρωπος?
    By debbie73 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2011, 17:56

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •