Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (Μέρος 'Α) - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 51 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 760
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Δεν ξερω εμενα πάντως με βοηθησε και με κραταγε και πολλη ωρα οταν πηγαινα 45 λεπτα.Αμα θες δοκιμασε τον να δεις
    Είναι η ηθική και συγκεκριμένα "η επιθυμία να βοηθήσεις κάποιον πέρα από τον εαυτό σου" η οποία μετράει στο συγκεκριμένο, αλλά και σε πολλά άλλα, επάγγελματα. Οι αμοιβές φθείρουν την ηθική αυτή υπόσταση και οι φόροι τους δεσμεύουν στη φθορά αυτή. Απο τη στιγμή που θα βάλει ο θεραπευτής τον εαυτό του πάνω από τον θεραπευόμενο παύει να είναι θεραπευτής και αρχίζει η σταδιοδρομία του ως παράσιτο (σαν το τσιμπούρι ένα πράμα).

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Θα περίμενε βέβαια, ο οποιοσδήποτε θεραπευτής να έχει την τσίπα να πει - έστω και με πλάγιο τρόπο - στον θεραπευόμενο ο οποίος ζητάει να λύσει τα κύρια προβλήματα του (core issues) ότι δεν μπορεί να τον βοηθήσει ή εν πάσει περιπτώσει να μην το περιμένει ασχέτως λόγου και αιτίας. (Όχι ότι δεν γίνεται, απλά δεν θέλουνε). Αλλά δεν...

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Ποιός θα το φανταζόταν ότι "οι ανιδιοτελείς ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές που είναι εκεί για να βοηθάνε άλλους" απλά εξυπηρετούν τα ιδιοτελή συμφέροντα τους και μόνο;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Ποιός θα το φανταζόταν ότι "οι ανιδιοτελείς ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές που είναι εκεί για να βοηθάνε άλλους" απλά εξυπηρετούν τα ιδιοτελή συμφέροντα τους και μόνο;
    oxi Ολοι υπαρχουν και καλη ψυχ...
    Εσενα τι σου εκαναν και τα λες ολα αυτα?

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Τα παραπάνω ισχύουν βεβαίως και για άλλα επαγγέλματα (π.χ. γιατροί)...

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    oxi Ολοι υπαρχουν και καλη ψυχ...
    Εσενα τι σου εκαναν και τα λες ολα αυτα?
    Απλά με εκμεταλλεύτηκαν όσο περισσότερο μπορούσαν. Όσα αναφέρω στην ανάρτηση ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ είναι αλήθεια πάντως, αν ενδιαφέρεται κανείς να μάθει...

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Αν το διαβάσεις, πες μου τι γνώμη σου.

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Όπως και να 'χει το ότι το "επάγγελμα" βασίζεται στην αισχροκέρδια και το ψεύδος και επαρκεί προκειμένου να αποθαρρύνει κάποιον στο να επενδύσει άδικα χρόνο, κόπο, ψυχικό πόνο και χρήματα σε μια διαδικασία που δεν έχει "αμφίβολο αποτέλεσμα" αλλά ελεγχόμενο μη-αποτέλεσμα. Στρατιές θεραπευομένων επισκέπτονταν και επισκέπτονται καθημέρινα τους ανθρώπους αυτούς οι οποίοι έχουν ως συμφέρον το να μην αποθεραπευτούν ποτέ οι πελάτες τους.
    Last edited by M87; 02-05-2016 at 11:14.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Αν το διαβάσεις, πες μου τι γνώμη σου.
    Θα το διαβασω οταν εχω χρόνο γτ ειναι τεράστιο.Αυτο που λες ισχυει με την ιατρικη κυριως,ολοι σε αυτο τον κλάδο νοιάζονται για τα λεφτα ειναι δυσκολο να βρεις σωστο θεραπευτη.Εσυ τον κατηγκειλες αυτον που σε ειχε?

  10. #40
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Θα το διαβασω οταν εχω χρόνο γτ ειναι τεράστιο.Αυτο που λες ισχυει με την ιατρικη κυριως,ολοι σε αυτο τον κλάδο νοιάζονται για τα λεφτα ειναι δυσκολο να βρεις σωστο θεραπευτη.Εσυ τον κατηγκειλες αυτον που σε ειχε?
    Προσπάθησα αλλά η απάντηση την οποία πήρα από τα αρμόδια "όργανα" ήταν "αν νιώθετε ότι σας βοηθάει συνεχίζετε, αν όχι, σταματάτε". Με άλλα λόγια πετούσαν το μπαλάκι ξανά σε μένα. Ελλαδάρα ρε! Από όσο έψαξα και μέσα σε διάφορα forum όπως αυτό εδώ, κανένας δεν έχει πετύχει οτιδήποτε. Ακόμα και για περιπτώσεις όπου θα έπρεπε ίσως να έχει αφαιρεθεί η άδεια (τουλάχιστο για κάποιο διάστημα).

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Όλα στημένα και χειραγωγούμενα... Να νομίζεις ότι έχεις δικαιοσύνη... Να νομίζεις ότι έχεις πρόσβαση σε ψυχοθεραπεία... Να νομίζεις ότι ο γιατρός κοιτάει το συμφέρον σου (να σε κάνει καλά ΜΟΝΟ).

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Ντροπή...!

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Και αίσχος!

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Το να εξαιρεθούν οι "θεραπευτές" από την φορολόγηση είναι μόνο ένα μέρος της απαιτούμενης λύσης όπως διαπιστώνει κανείς. Η άλλη είναι ότι δεν πρέπει να ακουμπάνε λεφτά τα χέρια τους.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε συ έμ εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτά που λες αλλά μήπως άμα του πάρουν την άδεια εμείς θα αποθεραπευτουμε?στο λέω και σένα είναι βασική αρχή μου αλλά να κοιτάς εσύ πως ζεις και να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς δηλαδή τώρα εσύ άμα είχες μια σχέση όμορφη με αγάπη και μια δουλειά εύκολη με λεφτά και έκανες ότι ήθελες και περνούσες καλά και όμορφα θα σε νοιάζε ο γιατρούδακος που σου φάγε πέντε φράγκα δε θα σε ένοιαζε εγώ ας πούμε έχω ένα στέκι πάω και αράζω γνωριστήκαμε με τα παιδιά που δουλεύουν εκεί κάνουμε χαβαλέ πάω και κανένα μεροκάματο στη δουλειά και περνάει ο καιρός ευχάριστα θα κάτσω να ακούσω τι μαλακές θα μου λέει ο καθένας εγώ ξέρω ότι έχω ένα πρόβλημα παίρνω τα φάρμακα μου και περνάω σχετικά ευχάριστα τι μαλακές θα με πει ο καθένας δεν ξέρω εγώ ξέρω περνάω όμορφα απλά οικονομικά αλλά όμορφα και χωρίς πολλές παρέες μόνος μου ξύπνησα ένα πρωί το πήρα απόφαση ότι είμαι μόνος μου και έφτιαξα αυτή την καθημερινότητα που για μένα είναι όμορφη γιατί την έφτιαξα μόνος μου
    Και πες μου επιτέλους αν είσαι άντρας η γυναίκα γιατί μπερδεύτηκα πάλι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 3 of 51 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 450
    Last Post: 10-03-2022, 01:59
  2. το αγαπημενο μερος του φορουμ
    By arntaben in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2015, 19:24
  3. Από Φίλοι σε Σχέση! (Μέρος 2ο...)
    By Ntinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 16:12
  4. ΚΑΡΚΙΝΟΦΟΒΙΑ ΜΕΡΟΣ 2
    By krevasilis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 30-08-2010, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •