Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (Μέρος 'Α) - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 51 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 760
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Επίσης οι γιατροί είναι στα τοπ του κοινωνικού στάτους και οι ασθενείς στα χαμηλά εσύ ποιον θα υποστηρίζες άμα ήσουν κράτος όλο το κράτος είναι δομημένο σε κοινωνικές ομάδες και και κάθε κλάδος έχει διαφορά προνόμια οι γιατροί έχουν τα περισσότερα τι να κάνουμε τώρα αυτό δεν αλλάζει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #47
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Σώπα ρε elis. Απλά μου φάγανε ένα σκασμό λεφτά και αρκετά χρόνια από τη ζωή μου. Αν τα φάνε από σένα τα λεφτά και τα χρόνια μπορείς αν θες να τα χαρίσεις. Αλλά με ξένα κόλυβα μη ψάχνεις να κάνεις κηδεία και με ξένα χρήματα μη γυρεύεις να κάνεις φιλανθρωπίες.

    Η ουσία είναι εδώ:

    Είναι η ηθική και συγκεκριμένα "η επιθυμία να βοηθήσεις κάποιον πέρα από τον εαυτό σου" η οποία μετράει στο συγκεκριμένο, αλλά και σε πολλά άλλα, επαγγέλματα. Οι αμοιβές φθείρουν την ηθική αυτή υπόσταση και οι φόροι τους δεσμεύουν στη φθορά αυτή. Απο τη στιγμή που θα βάλει ο θεραπευτής τον εαυτό του πάνω από τον θεραπευόμενο παύει να είναι θεραπευτής και αρχίζει η σταδιοδρομία του ως παράσιτο (σαν το τσιμπούρι ένα πράμα).

    Και πού σε... δεν είμαι μόνο εγώ. Είναι ΟΛΟΙ οι θεραπευόμενοι. Και αυτό περιλαμβάνει παιδία, ανθρώπους με ειδικές ανάγκες και δε συμμαζευεται elis. Το 'πιασες το νόημα;
    Last edited by M87; 02-05-2016 at 22:28.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Έτσι ήμουνα κι εγώ τα πρώτα χρόνια γιατροί εξετάσεις φάρμακα ψυχοθεραπείες χαμός σε κάποια φάση όμως το κατάλαβα και σταμάτησα δεν στο παίζω ιστορία κι εμένα μου φάγανε λεφτά αλλά εγώ κάθισα διάβασα ψυχοφάρμακολογιες ότι γράφει το ίντερνετ για κάθε ασθένεια και έτσι κατάλαβα ότι μου λέγανε παραμύθια κι έτσι βρήκα τα τσάγια συμπληρώματα διατροφής που βοηθάνε γυμναστική πολύ δουλειά χωρίς πίεση και είμαι καλά τώρα και πάω μόνο για φάρμακα εγώ γι αυτό σε υποστηρίζω άμα θες να μάθεις αλλά αφού είμαι καλά τώρα δε με νοιάζει τι λεφτά μου έφαγαν άμα ήμουνα καλά θα τα τρώγαμε στα μπαρ ε μας τα φάγανε οι γιατροί εντάξει άμα θες να ξαναπώ τι βοηθάει μήπως θες να δοκιμάσεις τα χω πει σε όλους άμα θες να ανοίξω θέμα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Επίσης οι γιατροί είναι στα τοπ του κοινωνικού στάτους και οι ασθενείς στα χαμηλά εσύ ποιον θα υποστηρίζες άμα ήσουν κράτος όλο το κράτος είναι δομημένο σε κοινωνικές ομάδες και και κάθε κλάδος έχει διαφορά προνόμια οι γιατροί έχουν τα περισσότερα τι να κάνουμε τώρα αυτό δεν αλλάζει
    Να τσι χέσω και δάυτους! Αμα έχεις τον κάθε γιατρό να συνταγογραφεί προς αποβλάκωση (και αυτό περιλαμβάνει και συγγενείς αναγνωστών του forum όποτε πρόσεξε τι θα πεις) σε τι υπόληψη πρέπει να τον έχω το γιατρό και τη φαρμακοβιομηχανία που σπρώχνει σκευάσματα στην αγορά; ε;

    Μοιράζουν ψυχοφάρμακα λες και είναι παστίλιες για το λαιμό και οι παρενέργειες ΝΑ (με τα συγχωρήσεως). Πως θα περιμένει κάποιος ο οποίος δεν μπορεί να προφυλάχθεί ΚΑΛΕΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ αν το συμφέρον γ***** την επιστήμη τους; Και καλά... εσένα δε σε νοιάζει. Εμένα με ρωτάς; Γιατί εμένα να μη με νοιάζει επειδή εσύ βρήκες super φορμουλα ζωής, μου λες; Τι εξηγήσεις θα δώσεις σε πιο ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες; Τι θα τους πεις; "Μη σας νοιάζει γιατί οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές κοιτάνε να βγάλουν λεφτά στον πόνο σας";

    Ένας από τους δυό μας elis δεν τα λέει καλά και αυτός δεν είμαι εγώ.

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Επειδή είπαν να πλουτίσουν οι ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές πουλώντας ισόβια συντήρηση πρέπει να τους ανεχτούμε κιόλας; Έλεος. Το πτυχίο δεν νομιμοποιεί την ασυδωσία. Να κάτσουν να σπουδάζουν όσα χρόνια θέλουν... Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε τα στραβά μάτια σε ότι αφορά το ελεγχόμενο μη-αποτέλεσμα αυτών.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ναι αλλά εμένα δεν είναι η πρώτη φορά που με αδικούν είτε με συμπεριφορά είτε με λεφτά οπότε αναγκάστηκα να τα φέρω βόλτα μόνος μου γι αυτό μιλάω έτσι θα μπορούσα κι εγώ να συμφωνήσω μαζί σου να σου κάνω τον καλό και να τους κράζουμε και οι δυο θα είμαστε δυο μύγες που τα βάλανε με ελέφαντα αλλά εγώ σ λέω το άλλο είμαι μύγα και σκύβω το κεφάλι και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ έτσι για να γνωριζόμαστε λίγο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #52
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ναι αλλά εμένα δεν είναι η πρώτη φορά που με αδικούν είτε με συμπεριφορά είτε με λεφτά οπότε αναγκάστηκα να τα φέρω βόλτα μόνος μου γι αυτό μιλάω έτσι θα μπορούσα κι εγώ να συμφωνήσω μαζί σου να σου κάνω τον καλό και να τους κράζουμε και οι δυο θα είμαστε δυο μύγες που τα βάλανε με ελέφαντα αλλά εγώ σ λέω το άλλο είμαι μύγα και σκύβω το κεφάλι και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ έτσι για να γνωριζόμαστε λίγο
    Έχεις την εντύπωση ότι αφού διαβάσει ένας ενεργός θεραπευόμενος την συγκεκριμένη ανάρτηση - και έχοντας καταλάβει πόση χειραγώγιση πέφτει - ότι θα συνεχίσει για πολύ να πληρώνει για μη-αποτέλεσμα;

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Εγώ πάντως δεν θα ανεχόμουν να συνεχίσω να με εκμεταλλεύονται.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πήγαινε το αυτοκίνητο σου στο μάστορα και ξαναέλα εκεί να δεις τι είναι εκμετάλλευση εγώ στο είπα είμαι μύγα άμα εσύ είσαι ελέφαντας εγώ ξέρω να μην τα βάζω με ελέφαντες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #55
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Πήγαινε το αυτοκίνητο σου στο μάστορα και ξαναέλα εκεί να δεις τι είναι εκμετάλλευση εγώ στο είπα είμαι μύγα άμα εσύ είσαι ελέφαντας εγώ ξέρω να μην τα βάζω με ελέφαντες
    Στο θέμα μας elis. Εδώ μιλάμε για την εκμετάλλευση από τους μορφωμένους ανήθικους. Σε άλλο forum ίσως μπορείς να μας πεις για την εκμετάλλευση του μηχανικού αυτοκινήτου.

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εντάξει άμα δεις και οι ίδιοι οι γιατροί παίρνουν τα χάπια ως καραμέλες άρα δεν είναι θέμα μόνο φαρμακοβιομηχανίας αλλά και νοοτροπίας ή οι φαρμακοβιομηχανίες τους έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ή πήραν πτυχίο το 90 και τα έμαθαν αλλιώς.........και αυτό που λες με το να σε κρατάνε ασθενή δεν ξέρω αν στέκει γιατί και αυτοί την φήμη τους δεν θα κοιτάξουν, να είναι καλοί και να έχουν πελατεία? Δηλαδή από εσένα( όχι εσένα) πόσα να βγάλουν? Μιζέρια δεν είναι αυτό?και οι άνθρωποι είναι και εγωιστές , πιο πιθανό είναι να θέλουν να σε κάνουν καλά για να θεωρηθούν οι ίδιοι καλοί παρά να είναι μίζεροι και φραγκοφονιάδες....Εντάξει σίγουρα απ΄όλα έχει ο μπαξές.....

  12. #57
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Εντάξει άμα δεις και οι ίδιοι οι γιατροί παίρνουν τα χάπια ως καραμέλες άρα δεν είναι θέμα μόνο φαρμακοβιομηχανίας αλλά και νοοτροπίας ή οι φαρμακοβιομηχανίες τους έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου ή πήραν πτυχίο το 90 και τα έμαθαν αλλιώς.........και αυτό που λες με το να σε κρατάνε ασθενή δεν ξέρω αν στέκει γιατί και αυτοί την φήμη τους δεν θα κοιτάξουν, να είναι καλοί και να έχουν πελατεία? Δηλαδή από εσένα( όχι εσένα) πόσα να βγάλουν? Μιζέρια δεν είναι αυτό?και οι άνθρωποι είναι και εγωιστές , πιο πιθανό είναι να θέλουν να σε κάνουν καλά για να θεωρηθούν οι ίδιοι καλοί παρά να είναι μίζεροι και φραγκοφονιάδες....Εντάξει σίγουρα απ΄όλα έχει ο μπαξές.....
    Από τη στιγμή που η φαρμακοβιομηχανία λειτουργεί ανταποδοτικά εγώ δεν ξέρω ούτε αν μου δίνει το σωστό σκεύασμα (ή αν το έχω αναάγκη κιόλας!), ούτε αν το χρειάζομαι στη δοσολογία την οποία μου γράφει λόγω οικονομικών συμφερόντων (ανταποδοτικότητα όπως ανέφερα).

    Ξεφύγαμε από το θέμα μας όμως που είναι το ελεγχόμενο μη-αποτέλεσμα των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών. Το ότι ο θεραπευόμενος δεν είναι ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής για να μπορεί να τους ελέγξει τον αφήνει έρμαιο στα χέρια τους. Την προσωπική μου εμπειρία την αποσαφήνισα στην παρούσα ανάρτηση. Και εγώ έβλεπα ότι "κάτι δεν πάει καλά". Είχαμε μάλιστα διενέξεις σχετικά με διάφορες μ******* τις οποίες μου έκαναν πριν την οριστική ρήξη όπως αναφέρω και στην ανάρτηση ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ. Από τη στιγμή που στο γραφείο του κάθε θεραπευτή μπαίνει είτε ο "πρωτάρης" είτε ο ανακυκλιζόμενος από άλλον θεραπευτή (ήμουν και στις δύο αυτές θέσεις) δεν τους ενδιαφέρει η φήμη τους γιατί βασίζονται στο ότι δεν βλέπει κανείς πίσω από το ψέμα. Τώρα που ξέρουμε ότι βοηθάνε ΜΟΝΟ σε ότι αφορά δευτερεύοντα θέματα αποτρέποντας από την ενασχόληση με τα κυρίως προβλήματα (core issues) - δηλαδή ελεγχόμενο μη-αποτέλεσμα - και ότι η πίεση προκειμένου για την ενασχόληση με κυρίως θέματα προκαλεί ρήξη, ξέρουμε για τι να ψάξουμε κιόλας. Τα περί εγωισμού vs φράγκα, λυπάμαι αλλά ούτε τα πιστεύω ούτε και θα τα αναλογιστώ. Στο κάτω, κάτω και άλλοι που τους υπερασπίζονταν "επαγγελματίες" τους ανεβοκατέβαζαν (προτεραιότητα στα φράγκα δηλαδή). Ο δε μπαξές δεν έχει απ' όλα επειδή το σύστημα τους φθείρει συστηματικά ΟΛΟΥΣ. Λέει ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ "κυνήγα τα φράγκα! γιατί θα σε φορολογήσω, θα πληρώσεις εισφορές, τέλη, νοίκια, λογαριασμούς". Δεν έχει απ' όλα ο μπαξές λοιπόν.
    Last edited by M87; 03-05-2016 at 11:03.

  13. #58
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Ακόμα και αν κάποιος αμφιβάλλει για τα όσα λέω μπορεί να ανατρέξει στις ήδη υπάρχουσες δικές του εμπειρίες (αν είναι πρώην θεραπευόμενος) ή να δοκιμάσει να ασχοληθεί με τα κυρίως θέματα του προκειμένου να διαπιστώσει τα όσα αναφέρω στις ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ.

  14. #59
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Δεν βλέπω να διαφωνείς με όσα είπα cube.

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Όπως εξήγησα και στον elis:

    Είναι η ηθική και συγκεκριμένα "η επιθυμία να βοηθήσεις κάποιον πέρα από τον εαυτό σου" η οποία μετράει στο συγκεκριμένο, αλλά και σε πολλά άλλα, επαγγέλματα. Οι αμοιβές φθείρουν την ηθική αυτή υπόσταση και οι φόροι τους δεσμεύουν στη φθορά αυτή. Απο τη στιγμή που θα βάλει ο θεραπευτής τον εαυτό του πάνω από τον θεραπευόμενο παύει να είναι θεραπευτής και αρχίζει η σταδιοδρομία του ως παράσιτο (σαν το τσιμπούρι ένα πράμα).

Page 4 of 51 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 450
    Last Post: 10-03-2022, 01:59
  2. το αγαπημενο μερος του φορουμ
    By arntaben in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2015, 19:24
  3. Από Φίλοι σε Σχέση! (Μέρος 2ο...)
    By Ntinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 16:12
  4. ΚΑΡΚΙΝΟΦΟΒΙΑ ΜΕΡΟΣ 2
    By krevasilis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 30-08-2010, 22:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •