Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (Μέρος 'Α) - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 51 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 760
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Ρε έμ παντού γίνεται αυτό σε όλα τα πόστα εσύ νομίζεις επειδή είναι ο άλλος μορφωμένος δε θα το κάνει? Οι χειρότεροι είναι αυτοί να σου θυμίσω μόνο ότι όλοι οι πολιτικοί είναι μορφωμένοι να σου θυμίσω μόνο ότι αν ήταν καλά τα οικονομικά της χώρας που οι μορφωμένοι πετάξανε στα βράχια τώρα δε θα είχαμε ανάγκη κανένα κι ας είχαμε πρόβλημα θα λύσουμε τώρα το πρόβλημα της χώρας επειδή εσύ πιστεύεις ότι οι μορφωμένοι είναι καλοί άνθρωποι? Επειδή εσύ σπούδασες αυτό σε κάνει καλό άνθρωπο και έντιμο επαγγελματία? Έχεις βγει στην αγορά να δεις τι γίνεται? Πανικός γίνεται απλά στα μάστορία δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι υλικό με τους γιατρούς είναι θέμα ηθικής γιατί παίζουν με ζωές ενώ εμείς παίζουμε με τα υλικά αυτός είναι ο κόσμος σκληρός και γι αυτούς που έχουν λεφτά τώρα ξύπνησες εσύ άμα τώρα ξύπνησες καλά ξυπνητούρια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ρε έμ παντού γίνεται αυτό σε όλα τα πόστα εσύ νομίζεις επειδή είναι ο άλλος μορφωμένος δε θα το κάνει? Οι χειρότεροι είναι αυτοί να σου θυμίσω μόνο ότι όλοι οι πολιτικοί είναι μορφωμένοι να σου θυμίσω μόνο ότι αν ήταν καλά τα οικονομικά της χώρας που οι μορφωμένοι πετάξανε στα βράχια τώρα δε θα είχαμε ανάγκη κανένα κι ας είχαμε πρόβλημα θα λύσουμε τώρα το πρόβλημα της χώρας επειδή εσύ πιστεύεις ότι οι μορφωμένοι είναι καλοί άνθρωποι? Επειδή εσύ σπούδασες αυτό σε κάνει καλό άνθρωπο και έντιμο επαγγελματία? Έχεις βγει στην αγορά να δεις τι γίνεται? Πανικός γίνεται απλά στα μάστορία δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί είναι υλικό με τους γιατρούς είναι θέμα ηθικής γιατί παίζουν με ζωές ενώ εμείς παίζουμε με τα υλικά αυτός είναι ο κόσμος σκληρός και γι αυτούς που έχουν λεφτά τώρα ξύπνησες εσύ άμα τώρα ξύπνησες καλά ξυπνητούρια
    1ον Δεν μιλάμε για τα άλλα επαγγέλματα αλλά συγκεκριμένα για τους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές. 2ον καιρός να ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι που είναι θύματα εκμετάλλευσης. Δεν φαντάζομαι ότι έχεις κάποια αντίρρηση ε; Και σε ότι αφορά την ανθρώπινη ηθική, αν είναι κάτι το οποίο η παρούσα ανάρτηση υπογραμμίζει είναι ότι οι μορφωμένοι ανήθικοι εκμεταλλεύονται τους ανθρώπους σε ανάγκη. Τζάμπα το αναφέρεις αυτό σε μένα γιατί και εγώ θεραπευόμενος ήμουν.
    Last edited by M87; 03-05-2016 at 11:48.

  3. #63
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Απλά στην παρούσα ανάρτηση καταφέραμε για πρώτη φορά να αντιληφθούμε γιατί η ψυχοθεραπεία είναι μια χρονοβόρα και με υψηλό κόστος διαδικασία η οποία οδηγεί στην αποχή από αυτή. Ασχρή εκμετάλλευση επί του θεραπευομένου ο οποίος ζητάει - και πληρώνει για αυτή - βοήθεια.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Έχω αντίρρηση γιατί εμάς θα κυνηγάνε οι γιατροί που το ξεκινήσαμε δεν πρόκειται να γίνει τίποτα επί της ουσίας το πολύ να μας βάλουν στο μάτι και να τρέχουμε μην είσαι ονειροπόλος πρώτη φορά αντιδράς ρε κάτι μου φαίνεται έχω αντιδράσει σε πολλά κι έχω φάει πολλές παπάρες αυτό που συζητάμε είναι διαφθορά με τη διαφθορά δε μπορεί να τα βάλει κανείς εγώ στα λέω από τώρα μη με πεις δε στα είπα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Έχω αντίρρηση γιατί εμάς θα κυνηγάνε οι γιατροί που το ξεκινήσαμε δεν πρόκειται να γίνει τίποτα επί της ουσίας το πολύ να μας βάλουν στο μάτι και να τρέχουμε μην είσαι ονειροπόλος πρώτη φορά αντιδράς ρε κάτι μου φαίνεται έχω αντιδράσει σε πολλά κι έχω φάει πολλές παπάρες αυτό που συζητάμε είναι διαφθορά με τη διαφθορά δε μπορεί να τα βάλει κανείς εγώ στα λέω από τώρα μη με πεις δε στα είπα
    Σώπα καημένε. Το πολύ πολύ να μη βγάζουν 3000 ευρώ το μήνα και να βγάζουν 1000. Δεν θα πεθάνουν κιόλας (για τους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές λέω). Εσύ έχεις μια εμμονή με τους γιατρούς.

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Άλλωστε πάντα θα υπάρχουν αυτοί που δεν θα πειστούν. Αυτοί που έχουν μεγάλη εξάρτηση από τους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές τους. Για τους υπόλοιπους, δεν ξέρω...

  7. #67
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Άλλωστε, μια και δεν είσαι θεραπευόμενος όπως λες elis δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! :)

  8. #68
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Έχω αντίρρηση γιατί εμάς θα κυνηγάνε οι γιατροί που το ξεκινήσαμε δεν πρόκειται να γίνει τίποτα επί της ουσίας το πολύ να μας βάλουν στο μάτι και να τρέχουμε μην είσαι ονειροπόλος πρώτη φορά αντιδράς ρε κάτι μου φαίνεται έχω αντιδράσει σε πολλά κι έχω φάει πολλές παπάρες αυτό που συζητάμε είναι διαφθορά με τη διαφθορά δε μπορεί να τα βάλει κανείς εγώ στα λέω από τώρα μη με πεις δε στα είπα
    Άλλωστε πιστεύω ότι η διαφθορά θα σταματήσει.

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Σώπα καημένε. Το πολύ πολύ να μη βγάζουν 3000 ευρώ το μήνα και να βγάζουν 1000. Δεν θα πεθάνουν κιόλας (για τους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές λέω). Εσύ έχεις μια εμμονή με τους γιατρούς.
    Nα πω την απορία μου? Άμα βγάλεις τους φόρους δεν θα είναι ακόμα ένα κριτήριο να τρέξουν όλοι να γίνουν ψυχολόγοι? Πως οι εκπαιδευτικοί στο δημόσιο διαλέγουν το επάγγελμα γιατί κάθονται τα καλοκαίρια κλπ...Εσύ λες να έπαιρναν ένα στάνταρ μισθό ασχέτως πελατείας?

    Για τα άλλα θα πω μόνο ότι μπορεί το κίνητρο να είναι τα φράγκα αλλά μπορείς να είσαι και καλός σε αυτό που κάνεις...και το 70 όλοι έτρεχαν να γίνουν γιατροί για το κύρος, τα λεφτά και είναι μεγαλογιατροί τώρα επειδή είναι καλοί στη δουλειά τους...Για αυτό είπα απ΄όλα έχει ο μπαξές. Όπως και οι νοσοκόμες του δημοσίου, οι μπάτσοι κλπ άλλοι παράγουν έργο άλλοι όχι....Δεν σε διαφθείρει πάντα το σύστημα δηλαδή, ίσως σε βοηθάει να αποκαλυφτείς, να το πω έτσι............

  10. #70
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Nα πω την απορία μου? Άμα βγάλεις τους φόρους δεν θα είναι ακόμα ένα κριτήριο να τρέξουν όλοι να γίνουν ψυχολόγοι? Πως οι εκπαιδευτικοί στο δημόσιο διαλέγουν το επάγγελμα γιατί κάθονται τα καλοκαίρια κλπ...Εσύ λες να έπαιρναν ένα στάνταρ μισθό ασχέτως πελατείας?

    Για τα άλλα θα πω μόνο ότι μπορεί το κίνητρο να είναι τα φράγκα αλλά μπορείς να είσαι και καλός σε αυτό που κάνεις...και το 70 όλοι έτρεχαν να γίνουν γιατροί για το κύρος, τα λεφτά και είναι μεγαλογιατροί τώρα επειδή είναι καλοί στη δουλειά τους...Για αυτό είπα απ΄όλα έχει ο μπαξές. Όπως και οι νοσοκόμες του δημοσίου, οι μπάτσοι κλπ άλλοι παράγουν έργο άλλοι όχι....Δεν σε διαφθείρει πάντα το σύστημα δηλαδή, ίσως σε βοηθάει να αποκαλυφτείς, να το πω έτσι............
    Η διαφορά μεταξύ των όσων αναφέρεις και των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών είναι ότι ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής δεν παράγει τίποτα πέρα από όλα αυτά τα οποία βασίζονται στο ήθος του. Αν συμβιβαστεί ηθικά, τότε ΟΛΑ όσα παράγει/πράττει/λέει στη συνέχεια πάνε κατά διαόλου. Δυστηχώς ή ευτυχώς είναι ένα ανθρωποκεντρικό επάγγελμα το οποίο βασίζεται στην διάθεση να βοηθήσεις κάποιον πέρα από τον εαυτό σου.

    Γι' αυτό το λόγο έβαλα στην ίδια μοίρα και τον γιατρό (παρότι εσύ τον βάζεις σε άλλη μοίρα - αυτή του μεγαλογιατρού που μεγαλουργεί). Κάπως έτσι καταλήξαμε με βηματοδότες που δεν χρειάζονταν, stent που δεν χρειάζονταν, ψυχοφάρμακα (σε πολλές περιπτώσεις) που δεν χρειάζονταν, εγχειρήσεις που δεν χρειάζονταν και ΟΠΑΔοχαρτα τα οποία ηταν γραμμένα ακόμα και στο περιθόριο της σελίδας με οτιδήποτε φάρμακο ή εξέταση μπορούσες να φανταστείς! Όλα αυτά τα παραδείγματα για σένα είναι "μεγαλογιατροί" επειδή κάνανε γερές μπάζες στην "πλάτη" (υγεία) του κοσμάκη, ενώ για μένα είναι συμβιβασμένοι ηθικά κακοί "επαγγελματίες".

    Ο μπαξές δεν έχει απ' όλα επειδή είναι συστημικό το σφάλμα. Ο άνθρωπος ο οποίος θα τολμήσει να ανταγωνιστεί τους "επαγγελματίες" με την συμβιβασμένη ηθική στον ίδιο του το κλάδο είναι χαμένος από χέρι. Εγώ δεν λέω ότι θα έπρεπε να παίρνουν καν' μισθό. Θα έπρεπε - μέσα σε λογικά πλαίσια - να τους παρέχονται όλα τα μέσα προκειμένου α. να κάνουν ΣΩΣΤΑ τη δουλειά τους και β. ώστε να ζουν με αξιοπρέπεια. Αν μπλέξεις λεφτά στην εξίσωση, εισάγεις την απληστία μαζί της. Το δοκιμάσαμε να υπάρχουν λεφτά στην εξίσωση και δες που καταλήξαμε:

    ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    Last edited by M87; 03-05-2016 at 14:38.

  11. #71
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Στο κάτω, κάτω ποιός σού είπε ότι το να βοηθάς άλλους ανθρώπους είναι για όλους;

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Άλλωστε, μια και δεν είσαι θεραπευόμενος όπως λες elis δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! :)
    Ρε μανία με σένα να μη συνεννοούμαστε εγώ σε ψυχολόγο δεν πάω τα θεωρώ βλακείες αυτά που λένε εγώ αν έχεις καταλάβει λίγο από μένα τα έμαθα αυτά που λένε στην εφηβεία από τους γιατρούς περίμενα αλλά μάταια κι έτσι κάθισα διάβασα και συντηρώ μόνος μου τον εαυτό μου δε λέω ότι δεν είμαι θεραπεύομενος ούτε ότι δεν έχω ανάγκη κανένα απλά λέω τώρα είμαι καλά χάρη στη δική μου προσπάθεια και ότι κάνω μόνος μου το καταφέρνω πάντα από μικρός εγώ αυτό λέω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #73
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Nα πω την απορία μου? Άμα βγάλεις τους φόρους δεν θα είναι ακόμα ένα κριτήριο να τρέξουν όλοι να γίνουν ψυχολόγοι? Πως οι εκπαιδευτικοί στο δημόσιο διαλέγουν το επάγγελμα γιατί κάθονται τα καλοκαίρια κλπ...Εσύ λες να έπαιρναν ένα στάνταρ μισθό ασχέτως πελατείας?

    Για τα άλλα θα πω μόνο ότι μπορεί το κίνητρο να είναι τα φράγκα αλλά μπορείς να είσαι και καλός σε αυτό που κάνεις...και το 70 όλοι έτρεχαν να γίνουν γιατροί για το κύρος, τα λεφτά και είναι μεγαλογιατροί τώρα επειδή είναι καλοί στη δουλειά τους...Για αυτό είπα απ΄όλα έχει ο μπαξές. Όπως και οι νοσοκόμες του δημοσίου, οι μπάτσοι κλπ άλλοι παράγουν έργο άλλοι όχι....Δεν σε διαφθείρει πάντα το σύστημα δηλαδή, ίσως σε βοηθάει να αποκαλυφτείς, να το πω έτσι............
    Αν θέλεις να έχεις τέτοιες παροχές (υγεία, ψυχοθεραπεία κλπ) και να στοχεύουν όχι στο να βγάλει λεφτά ο γιατρός ή η φαρμακοβιομηχανία, αναγκαστικά πρέπει να το πληρώσεις μέσω των φόρων και να ελέγχεις και πάλι την ασυδωσία. Προυποθέτει δηλαδή και κάποια επαγρύπνηση.

  14. #74
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Εκτός και αν δεν θέλεις να υπάρχει γιατρός όταν τον χρειαστείς ή - στη σημερινή κατάσταση - ενώ θα γινόσουν καλα π.χ. με γιατροσόφια και αλλαγές τρόπου ζωής να σε βάζει να ξηλώνεσαι κάθε μήνα για φάρμακα.

  15. #75
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Κάτσε λίγο μη μου βάζεις λόγια στο στόμα μου....Δεν εννοούσα γιατρούς που κάνουν τζάμπα χειρουργεία, αυτοί είναι μ@λ@κες, δεν το συζητάμε αυτό έτσι? Μίλησα για καλούς επαγγελματίες που δεν κάνουν λάθη στα χειρουργεία από αμέλεια κλπ και έχουν κίνητρο τα φράγκα αλλά ξέρουν να χειρουργούν , είναι προσεκτικοί κλπ αυτό είπα.....Γιατί τους νοιάζει η φήμη τους.....
    Για το τελευταίο συμφωνώ αλλά όπου βάλεις λεφτά, βοηθάς και την απληστία. Και ο γιατρός, ο νοσοκόμος, ο θεραπευτής, ο μπάτσος, ο εκπαιδευτικός, ο παπάς όλοι αυτοί ''λειτούργημα'' κάνουν υποτίθεται....ε ας μην πληρώνονται.....αλλά και ο μηχανικός δεν μπορεί να σε κλέψει, άπληστος κλπ? Ε να μην πληρώνεται ούτε αυτός τότε... Οπότε μιλάμε για αλλαγή όλου του συστήματος....Ξέφυγα από το θέμα αλλά τέσπα....Εσύ τι κάνεις εδώ? Δεν ενημερώνεις/ βοηθάς τα μέλη να είναι προσεκτικότεροι με τους θεραπευτές? Γιατί? Μήπως γιατί το μπαλάκι πέφτει σε εμάς, με το σημερινά δεδομένα? Άραγε μπορείς να αλλάξεις τα δεδομένα?

Page 5 of 51 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 450
    Last Post: 10-03-2022, 00:59
  2. το αγαπημενο μερος του φορουμ
    By arntaben in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2015, 18:24
  3. Από Φίλοι σε Σχέση! (Μέρος 2ο...)
    By Ntinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 15:12
  4. ΚΑΡΚΙΝΟΦΟΒΙΑ ΜΕΡΟΣ 2
    By krevasilis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 30-08-2010, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •