Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (Μέρος 'Α) - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 51 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 760
  1. #181
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Πολύ βέβαιο το έχεις ότι δεν έχει άλλες επιλογές. Εκτός αυτού υποθέτεις ότι το σύνολο των θεραπευομένων πάσχει από παράνοια. Πέρα από αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι οι οποίοι χρειάζονται πραγματικά μια φαρμακευτική αγωγή προκειμένου είτε για να ζούν, είτε για να βελτιώνουν την ποιότητα ζωής τους, ότι δεν πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης από τους θεραπευτές τους. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ, ενώ ανέφερα την υπερσυνταγογράφηση - η οποία έγινε δημοσίως θέμα στα ΜΜΕ πριν μερικά χρόνια, είναι γενικώς παραδεκτή και για το οποίο φαινόμενο έχει ευθύνη τόσο το κράτος όσο και ο γιατρός - ως επιπλέον πρόβλημα του θεραπευομένου, δεν είπα "κόψτε την φαρμακευτική αγωγή σας".
    Last edited by M87; 05-05-2016 at 12:05.

  2. #182
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Αν βρείς το σημείο στο οποίο είπα κάτι τέτοιο δείξτο μου σε παρακαλώ.

  3. #183
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Cube είσαι μέσα; Στη σελίδα 12 των σχολίων έχουμε αφήσει μια συζήτηση στη μέση.

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Πολύ βέβαιο το έχεις ότι δεν έχει άλλες επιλογές. Εκτός αυτού υποθέτεις ότι το σύνολο των θεραπευομένων πάσχει από παράνοια. Πέρα από αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι οι άνθρωποι οι οποίοι χρειάζονται πραγματικά μια φαρμακευτική αγωγή προκειμένου είτε για να ζούν, είτε για να βελτιώνουν την ποιότητα ζωής τους, ότι δεν πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης από τους θεραπευτές τους. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ, ενώ ανέφερα την υπερσυνταγογράφηση - η οποία έγινε δημοσίως θέμα στα ΜΜΕ πριν μερικά χρόνια, είναι γενικώς παραδεκτή και για το οποίο φαινόμενο έχει ευθύνη τόσο το κράτος όσο και ο γιατρός - ως επιπλέον πρόβλημα του θεραπευομένου, δεν είπα "κόψτε την φαρμακευτική αγωγή σας".
    Για πες μου εσύ μία άλλη λύση που προφανώς υπάρχει και την γνωρίζεις.... Δεν υποθέτω τίποτα, απλώς πήρα μία ομάδα ανθρώπων η οποία πραγματικά χρειάζεται ψυχοθεραπεία και αυτό σε ενόχλησε γιατί ξέρεις πως για αυτή την ομάδα ανθρώπων είναι η μοναδική επιλογή που έχουν. Πας σε έναν γιατρό αν δεις ότι δεν σου αρέσει ή δεν σου κάνει ή δεν σε βοηθάει τότε μπορείς να πας σε άλλον μέχρι να βρείς αυτόν που σου αρέσει και σε καλύπτει... Η υπερσυνταγογράφηση είναι ένα γεγονός, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ο θεραπευόμενος είναι αναγκασμένος να παίρνει ότι του γράφουν. Για παράδειγμα όταν σε έναν διπολικό γράψουν δύο σταθεροποιητές τότε ο διπολικός θα ρωτήσει τον γιατρό του γιατί να παίρνει δύο σταθεροποιητές και όχι έναν ή γιατί να παίρνει δύο αντιψυχωτικά αντί για ένα.
    Εσύ δεν λές κόψτε την φαρμακευτική αγωγή σας, λές όμως από την άλλη ότι η ψυχοθεραπεία δεν λύνει τα κύρια ζητήματα ενός θεραπευόμενου, παρά μόνο τα δευτερεύοντα. Δηλαδή σαν να λές στον άλλον δεν πρόκειται να σου λύσει τα κύρια προβλήματα που αντιμετωπίζεις οπότε μην πηγαίνεις καν... Λες κάτι διαφορετικό από αυτό που λέω;

  5. #185
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Όπως είπα και πιο πάνω, δεν είναι η δουλειά μου να ξέρω αν Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ στον άνθρωπο ο οποίος πάσχει από παράνοια είναι η φαρμακευτική αγωγή. Αυτό το λες εσύ και μπορεί να έχεις δίκιο αλλά μπορεί και όχι. Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για κάτι το οποίο δεν γνωρίζω, όμως δεν θα μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση αν υπάρχουν άλλες λύσεις οι οποίες όμως δεν αποφέρουν υψηλά κέρδη σε κάποιους.

    Φάσκεις και αντιφάσκεις. Από τη μια μεριά υποστηρίζεις ότι οι θεραπευόμενοι ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουν τα φάρμακα τους - και σε αυτό δεν έχω αντιταχθεί επειδή δεν είναι η δουλειά μου να ξέρω σε τι βαθμό (0~100%), αυτά που συνταγογραφούν στον μέσο θεραπευόμενο του είναι ή όχι απαραίτητα (υποθέτω ότι σε μελλοντικό σκάνδαλο θα μάθουμε ότι πολλά δεν του ήταν απαραίτητα).

    Από την άλλη όμως, λες ότι ο θεραπευόμενος έχει το δικαίωμα να αμφισβητήσει την κρίση του γιατρού σχετικά με το αν πρέπει να παίρνει κανέναν, ένα, δύο ή παραπάνω σταθεροποιητές.

    Να σταθούμε λίγο σε αυτό που μόλις είπες: Θα πάει ο άνθρωπος, που έχει κάνει τη ζωή κόλαση στην οικογένεια του και που δεν ξέρει "που να σταθεί" επειδή τον βιάζει εναλλάξ ο κύκλος της μανίας και της κατάθλιψης, στο αριθμητικά n! γιατρό για λύση (υποθέτω ότι πήγε και σε άλλους βλέπεις), και θα σκεφτεί:

    "χμ... μάλλον μαλ***** μου λέει ο γιατρός. Λέω να τον γράψω στα πα***** μου και να μην πάρω τα μισά από αυτά που μου γράφει, γιατί μου φαίνονται πολλά. Μάλλον θα πάρω τα ροζ γιατί έχουν ωραίο χρώμα και δεν θα πάρω τα πράσινα γιατί μου θυμίζουν τον Παναθηναικό και δεν θέλω... ή ίσως το ρίξω κορώνα γράμματα... δεν ξέρω, θα αποφασίσω στο σπίτι".

    Λέω ότι οι πιο πολλοί εκ των θεραπευτών - αν όχι όλοι - πουλάνε ισόβια συντήρηση με το "κόλπο" της ενασχόλησης ΜΟΝΟ με τα δευτερεύοντα προβλήματα του θεραπευομένου. Το αν το πιστεύεις εσύ ή κάποιος θεραπευόμενος αυτό είναι στην κρίση σας. Όμως: Δίνω και τρόπο να διαπιστώσει οποιοσδήποτε αυτό το οποίο λέω, με την πίεση ενασχόλησης με τα κυρίως θέματα. Εάν όσα λέω δεν γίνονταν συστηματικά με τους πιο πολλούς - αν όχι όλους - τους θεραπευομένους, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να αρχίσουν να εφαρμόζονται όσα αναφέρω στο ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ όταν εγώ άρχισα να πιέζω προς αυτή την κατεύθυνση και σίγουρα δεν θα φτάναμε σε πλήρη ρήξη, αν ο θεραπευτής δεν είχε την σιγουριά αυτής της κοινής πρακτικής (ανακύκλωση θεραπευομένων μεταξύ των γραφείων των θεραπευτών).

    Όπως παραδέχεστε οι πιο πολλοί που αμφισβητείτε τα όσα γράφω στην ανάρτηση μου, δεν είναι δα και μ****** ο θεραπευτής να ΘΕΛΕΙ ή να μην τον νοιάζει να χάσει τα έσοδα από τα λεφτά που του αφήνω. Συνεπώς πρέπει να υπάρχει κάτι σημαντικότερο από το να χάσει τα λεφτά που αφήνω στο γραφείο του. Αυτό το "κάτι" είναι το να - όπως λέω και στην ανάρτηση - "σκοτώσει τη χήνα με τα χρυσά αυγά". Όσο έχω κυρίως θέματα θα συνεχίσω να πληρώνω με τον α. ή β. τρόπο... ψυχοθεραπεία; φάρμακα; ναρκωτικά; τζόγο; θα καταστρεψω την υγεία μου με καταχρήσεις; οτιδήποτε. Εξασφαλίζεται ότι θα τρέφω ΟΟΟΟΟΟΛΟΥΣ αυτούς τους κηφήνες στο διηνεκές της ζωής μου μέχρι να με βάλουν στο λουσταρισμένο έπιπλο για την τελευταία βόλτα μου.

    Με άλλα λόγια λέω ότι είναι ΚΟΙΝΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ στο χώρο τον ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών. Και δεν το λέω εγώ, αλλά τα γεγονότα. Κατά διαβολική σύμπτωση ερμηνεύει την απουσία αποθεραπευμένων από το κοινωνικό σύνολο, τις εξαιρετικά μακροχρόνιες "ψυχοθεραπείες", πολλές από τις αλλαγές θεραπευτή και όλως τυχαίως συνδέεται με τα συμφέροντα επί των εισπράξεων κάθε θεραπευτή.
    Last edited by M87; 05-05-2016 at 16:42.

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Φάσκεις και αντιφάσκεις. Από τη μια μεριά υποστηρίζεις ότι οι θεραπευόμενοι ΠΡΕΠΕΙ να παίρνουν τα φάρμακα τους - και σε αυτό δεν έχω αντιταχθεί επειδή δεν είναι η δουλειά μου να ξέρω σε τι βαθμό (0~100%), αυτά που συνταγογραφούν στον μέσο θεραπευόμενο του είναι ή όχι απαραίτητα (υποθέτω ότι σε μελλοντικό σκάνδαλο θα μάθουμε ότι πολλά δεν του ήταν απαραίτητα).

    Από την άλλη όμως, λες ότι ο θεραπευόμενος έχει το δικαίωμα να αμφισβητήσει την κρίση του γιατρού σχετικά με το αν πρέπει να παίρνει κανέναν, ένα, δύο ή παραπάνω σταθεροποιητές.

    Να σταθούμε λίγο σε αυτό που μόλις είπες: Θα πάει ο άνθρωπος, που έχει κάνει τη ζωή κόλαση στην οικογένεια του και που δεν ξέρει "που να σταθεί" επειδή τον βιάζει εναλλάξ ο κύκλος της μανίας και της κατάθλιψης, στο αριθμητικά n! γιατρό για λύση (υποθέτω ότι πήγε και σε άλλους βλέπεις), και θα σκεφτεί "χμ... μάλλον μαλ***** μου λέει ο γιατρός. Λέω να τον γράψω στα πα***** μου και να μην πάρω τα μισά από αυτά που μου γράφει, γιατί μου φαίνονται πολλά. Μάλλον θα πάρω τα ροζ γιατί έχουν ωραίο χρώμα και δεν θα πάρω τα πράσινα γιατί μου θυμίζουν τον Παναθηναικό και δεν θέλω... ή ίσως το ρίξω κορώνα γράμματα... δεν ξέρω, θα αποφασίσω στο σπίτι".

    Λέω ότι οι πιο πολλοί εκ των θεραπευτών - αν όχι όλοι - πουλάνε ισόβια συντήρηση με το "κόλπο" της ενασχόλησης ΜΟΝΟ με τα δευτερεύοντα προβλήματα του θεραπευομένου. Το αν το πιστεύεις εσύ ή κάποιος θεραπευόμενος αυτό είναι στην κρίση σας. Όμως: Δίνω και τρόπο να διαπιστώσει οποιοσδήποτε αυτό το οποίο λέω, με την πίεση ενασχόλησης με τα κυρίως θέματα. Εάν όσα λέω δεν γίνονταν συστηματικά και με τους πιο πολλούς - αν όχι όλους - τους θεραπευομένους, τότε δεν θα υπήρχε λόγος να αρχίσουν να εφαρμόζονται όσα αναφέρω στο ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ όταν εγώ άρχισα να πιέζω προς αυτή την κατεύθυνση και σίγουρα δεν θα φτάναμε σε πλήρη ρήξη, αν ο θεραπευτής δεν είχε την σιγουριά αυτής της κοινής πρακτικής (ανακύκλωση θεραπευομένων μεταξύ των γραφείων των θεραπευτών).

    Με άλλα λόγια λέω ότι είναι ΚΟΙΝΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ στο χώρο τον ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών. Και δεν το λέω εγώ, αλλά τα γεγονότα. Κατά διαβολική σύμπτωση ερμηνεύει την απουσία αποθεραπευμένων από το κοινωνικό σύνολο, τις εξαιρετικά μακροχρόνιες "ψυχοθεραπείες", πολλές από τις αλλαγές θεραπευτή και όλως τυχαίως συνδέεται με τα συμφέροντα επί των εισπράξεων κάθε θεραπευτή.
    Για να συνεννοηθούμε θα πάρουμε την περίπτωση μου... Στη δική μου περίπτωση λοιπόν όσο πήγαινα στα εξωτερικά ιατρεία δημόσιου ψυχιατρείου, ο γιατρός μου έγραφε έναν σταθεροποιητή σε μέγιστη δόση, ένα αντιψυχωτικό σε μέγιστη δόση και ένα αντικαταθλιπτικό σε μέγιστη δόση και δεν ένιωθα καλά. Ο ιδιωτικός μου γράφει ένα αντιψυχωτικό στο 1/4 της μέγιστης δόσης και ένα αντικαταθλιπτικό στο 1/2 της μέγιστης δόσης και είμαι σταθεροποιημένος και νιώθω μια χαρά. Λοιπόν τον δεύτερο γιατρό τον έμαθα μέσω άλλων διπολικών οι οποίοι λένε τα καλύτερα για αυτόν και προσωπικά πλέον λέω και εγώ τα καλύτερα για αυτόν. Τυχαίο; Ε όχι ρε φίλε δεν νομίζω... Πέρα από αυτό στον τομέα της ψυχοθεραπείας, κάτι που δεν έκανε ποτέ ο ψυχίατρος του δημοσίου, με έχει βάλει να σκέφτομαι βαθιά μέσα μου για τον εαυτό μου πράγμα που με έφερε σε δυσκολία και με έκανε να σκεφτώ αρκετά για τον εαυτό μου. Μια φίλη μου άλλη θεωρούσε βέβαιη την εισαγωγή της σε νοσηλεία αν πήγαινε σε οποιοδήποτε άλλον ψυχίατρο αλλά με αυτόν την γλύτωσε. Τυχαίο και αυτό; Δεν νομίζω...
    Συνοπτικά λοιπόν προσωπικά εγώ και κάποιοι φίλοι μου έχουμε βρει τον γιατρό που μας γεμίζει. Τώρα αν οι υπόλοιποι 99 είναι κακοί, δεν θέλουν να ασχοληθούν με τον ασθενή τους κτλ κτλ είναι κάτι που δεν με απασχολεί.

  7. #187
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Δεν μου κάνει εντύπωση το ότι ο γιατρός του δημοσίου σε έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι και αγνόησε ή αμέλησε να ρυθμίσει τα φάρμακα σου, γιατί όπως εξηγώ και στην ανάρτηση "Αναισθησία των γιατρών και νοσοκόμων" (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...BC%CF%89%CE%BD) πρέπει να πιστέψουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ ότι "ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΓΑΘΟ/ΥΠΗΡΕΣΙΑ = ΚΑΚΟ,... ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΑΓΑΘΟ/ΥΠΗΡΕΣΙΑ = ΚΑΛΟ". Ο τρόπος να γίνει αυτό είναι η κακοδιαχείριση του δημοσίου και η καλή διαχείριση του ιδιωτικού τομέα. ΜΟΝΟ ο ιδιωτικός τομέας βρίσκει διευθυντές να κάνουν χρηστή διαχείριση ενώ το δημόσιο βρίσκει μόνο άχρηστους διευθυντές να κάνουν σπάταλη διαχείριση. Τι κακό να μην μπορεί να βρει αυτός ο δημόσιος τομέας έναν διευθυντή που να κάνει χρηστή διαχείριση. Τραγικό.

    Σε ότι αφορά το ότι ο ψυχίατρος του δημοσίου δεν σε έβαζε να σκέφτεσαι ενώ του ιδιωτικού σε έβαζε, απλά συνηγορεί σε όσα σου είπα, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ αυτό να σημαίνει ότι ο ιδιώτης ψυχίατρος έχει καν την πρόθεση να σε βοηθήσει να αποθεραπευτείς.

    Το ότι η φίλη σου θεωρούσε - και επέτρεψε μου να αμφιβάλω για την κρίση της γιατί και κυβερνώντες που κυκλοφορούν ελεύθεροι πιστεύουν ότι "μαζί τα φάγαμε" ή "λεφτά υπάρχουν" ή ότι "διαπραγματεύεσαι καλύτερα πτωχευμένος" και άλλα τέτοια νόστιμα - ότι θα εισαχθεί για νοσηλεία, δεν σημαίνει ότι γλιτωσε οτιδήποτε. Απλά της προσφέρθηκε ίσως μια αποτόνωση και βοηθήθηκε σε κάποιο μικρό βαθμό. Με άλλα λόγια το ότι θεωρούσε ότι θα εισαχθεί για νοσηλεία δεν σημαίνει ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να εισχθεί για νοσηλεία. Δεν είναι δα και η πρώτη φορά που μια γυναίκα αντέδρασε υπερβολικά σε κάτι.
    Last edited by M87; 05-05-2016 at 16:44.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    εχεις γραψει ατελειωτα κατεβατα που επαναλαμβανεις συνεχως με ρυθμο τρολαρας, που δεν αποδεικνυουν απολυτως τιποτε απο οσα ισχυριζεσαι, με την ελπιδα οτι ο ογκος της φλυαριας θα πεισει οτι αποτελουν επιχειρηματα/ αποδειξεις.

    στην πραγματικοτητα:
    ξεκινησες με προσωπικη παρατηρηση καποιων εμπειριων σου (σωστο/ λογικο),
    τα οποια μετα θεωρησες οχι απλες αφορμες/ ενδειξεις , αλλα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για οσα ισχυριζεσαι (ΛΑΘΟΣ / αστηριχτο)
    και στην συνεχεια επισης χωρις αποδειξεις θεωρησες αυθαιρετα οτι εχουν πανελληνια και ΚΑΘΟΛΙΚΗ εφαρμογη (ΛΟΓΙΚΟ ΑΛΜΑ / ΠΑΡΑΛΟΓΟ)


    ολο αυτο το περιβαλεις με φωνες και επαναληψεις προσπαθωντας να ταλαιπωρησεις τους αναγνωστες και να πεισεις τον εαυτο σου οτι η ελλειψη ενδιαφεροντος και αντιδρασης, σημαινει και αποδοχη...

    ουτε οι επαναληψεις ουτε τα κατεβατα ουτε οι φωνες μπορουν να πεισουν κανεναν. ο βασιλιας ειναι γυμνος και δεν ειπε απολυτως τιποτε.
    η μαλλον οχι, ειπε.
    ειπε την προσωπικη του απογοπητευτικη εμπειρια με καποιον/ καποιους θεραπευτες και αυτο ειναι σεβαστο, αλλα το να μη υπολογιζεις στο παραμικρο και να ακυρωνεις τις εμπειριες τοσων που ασχοληθιηκαν με τις φωνες σου, σου ειπαν ομως οτι ειχαν διαφορετικες και πολυ θετικες εμπειριες, δεν θα το χαρακτηρισω. βρες το εσυ... εμεις τις διαβασαμε και τις παραδεχτηκαμε. μονο εσυ κανεις οτι δεν τις ειδες...

    δοκιμασε τον ψυχιατρο του νικ η του μαιντ αντι να τους ακυρωνεις και να φωναζεις οτι ολοι ειναι απατεωνες, αφενος γιατι προφανως και δ εν ειναι ΟΛΟΙ, αφετερου γιατι τους συκοφαντεις, αφετριτου γιατι αποκαρδιωνεις αλλους ασθενεις και αφετεταρτου μπας και βρεις κι εσυ την υγεια σου...

    οσο για την ΠΛΗΡΗ ΙΑΣΗ, μπορει η περιπτωση σου να μην επιδεχεται πληρους ιασης, να ειναι ομως βελτιωσιμη, αν βρεις τον σωστο ψυχιατρο.

  9. #189
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχεις γραψει ατελειωτα κατεβατα που επαναλαμβανεις συνεχως με ρυθμο τρολαρας, που δεν αποδεικνυουν απολυτως τιποτε απο οσα ισχυριζεσαι, με την ελπιδα οτι ο ογκος της φλυαριας θα πεισει οτι αποτελουν επιχειρηματα/ αποδειξεις.

    στην πραγματικοτητα:
    ξεκινησες με προσωπικη παρατηρηση καποιων εμπειριων σου (σωστο/ λογικο),
    τα οποια μετα θεωρησες οχι απλες αφορμες/ ενδειξεις , αλλα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για οσα ισχυριζεσαι (ΛΑΘΟΣ / αστηριχτο)
    και στην συνεχεια επισης χωρις αποδειξεις θεωρησες αυθαιρετα οτι εχουν πανελληνια και ΚΑΘΟΛΙΚΗ εφαρμογη (ΛΟΓΙΚΟ ΑΛΜΑ / ΠΑΡΑΛΟΓΟ)


    ολο αυτο το περιβαλεις με φωνες και επαναληψεις προσπαθωντας να ταλαιπωρησεις τους αναγνωστες και να πεισεις τον εαυτο σου οτι η ελλειψη ενδιαφεροντος και αντιδρασης, σημαινει και αποδοχη...

    ουτε οι επαναληψεις ουτε τα κατεβατα ουτε οι φωνες μπορουν να πεισουν κανεναν. ο βασιλιας ειναι γυμνος και δεν ειπε απολυτως τιποτε.
    η μαλλον οχι, ειπε.
    ειπε την προσωπικη του απογοπητευτικη εμπειρια με καποιον/ καποιους θεραπευτες και αυτο ειναι σεβαστο, αλλα το να μη υπολογιζεις στο παραμικρο και να ακυρωνεις τις εμπειριες τοσων που ασχοληθιηκαν με τις φωνες σου, σου ειπαν ομως οτι ειχαν διαφορετικες και πολυ θετικες εμπειριες, δεν θα το χαρακτηρισω. βρες το εσυ... εμεις τις διαβασαμε και τις παραδεχτηκαμε. μονο εσυ κανεις οτι δεν τις ειδες...

    δοκιμασε τον ψυχιατρο του νικ η του μαιντ αντι να τους ακυρωνεις και να φωναζεις οτι ολοι ειναι απατεωνες, αφενος γιατι προφανως και δ εν ειναι ΟΛΟΙ, αφετερου γιατι τους συκοφαντεις, αφετριτου γιατι αποκαρδιωνεις αλλους ασθενεις και αφετεταρτου μπας και βρεις κι εσυ την υγεια σου...

    οσο για την ΠΛΗΡΗ ΙΑΣΗ, μπορει η περιπτωση σου να μην επιδεχεται πληρους ιασης, να ειναι ομως βελτιωσιμη, αν βρεις τον σωστο ψυχιατρο.
    Κάνα επιχείρημα σου βρίσκεται ή - όπως και εγώ [σύμφωνα με σένα] - έχεις μόνο υποθέσεις;
    Last edited by M87; 05-05-2016 at 23:09.

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    είπα, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ αυτό να σημαίνει ότι ο ιδιώτης ψυχίατρος έχει καν την πρόθεση να σε βοηθήσει να αποθεραπευτείς.

    ... Δεν είναι δα και η πρώτη φορά που μια γυναίκα αντέδρασε υπερβολικά σε κάτι.
    τον εβγαλες παλι τον μισογυνισμο σου, δεν μπορεσες να τον κρυψεις για πολυ..

    οσο για τον ψυχιατρο, το οτι δεν υπαρχουν αποδειξεις οτι δεν ειναι δολοφονος , δεν ειναι αποδειξη ουτε καν ενδειξη για το οτι ειναι, οπως αυθαιρετα ισχυριζεσαι εσυ σε ολα τα ποστ σου.

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Κάνα επιχείρημα σου βρίσκεται ή - όπως και εγώ σύμφωνα με σένα - έχεις μόνο υποθέσεις;
    το αποδεικνυεις καθημερινα με τα γραπτα σου. ειναι οφθαλμοφανες. μονο εσυ κανεις οτι δεν το βλεπεις.

    εχεις γραψει ατελειωτα κατεβατα που επαναλαμβανεις συνεχως με ρυθμο τρολαρας, που δεν αποδεικνυουν απολυτως τιποτε απο οσα ισχυριζεσαι, με την ελπιδα οτι ο ογκος της φλυαριας θα πεισει οτι αποτελουν επιχειρηματα/ αποδειξεις.

    στην πραγματικοτητα:
    ξεκινησες με προσωπικη παρατηρηση καποιων εμπειριων σου (σωστο/ λογικο),
    τα οποια μετα θεωρησες οχι απλες αφορμες/ ενδειξεις , αλλα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για οσα ισχυριζεσαι (ΛΑΘΟΣ / αστηριχτο)
    και στην συνεχεια επισης χωρις αποδειξεις θεωρησες αυθαιρετα οτι εχουν πανελληνια και ΚΑΘΟΛΙΚΗ εφαρμογη (ΛΟΓΙΚΟ ΑΛΜΑ / ΠΑΡΑΛΟΓΟ)
    ολο αυτο το περιβαλεις με φωνες και επαναληψεις προσπαθωντας να ταλαιπωρησεις τους αναγνωστες και να πεισεις τον εαυτο σου οτι η ελλειψη ενδιαφεροντος και αντιδρασης, σημαινει και αποδοχη...

    ουτε οι επαναληψεις ουτε τα κατεβατα ουτε οι φωνες μπορουν να πεισουν κανεναν. ο βασιλιας ειναι γυμνος και δεν ειπε απολυτως τιποτε.
    η μαλλον οχι, ειπε.
    ειπε την προσωπικη του απογοπητευτικη εμπειρια με καποιον/ καποιους θεραπευτες και αυτο ειναι σεβαστο, αλλα το να μη υπολογιζεις στο παραμικρο και να ακυρωνεις τις εμπειριες τοσων που ασχοληθιηκαν με τις φωνες σου, σου ειπαν ομως οτι ειχαν διαφορετικες και πολυ θετικες εμπειριες, δεν θα το χαρακτηρισω. βρες το εσυ... εμεις τις διαβασαμε και τις παραδεχτηκαμε. μονο εσυ κανεις οτι δεν τις ειδες...

    δοκιμασε τον ψυχιατρο του νικ η του μαιντ αντι να τους ακυρωνεις και να φωναζεις οτι ολοι ειναι απατεωνες, αφενος γιατι προφανως και δ εν ειναι ΟΛΟΙ, αφετερου γιατι τους συκοφαντεις, αφετριτου γιατι αποκαρδιωνεις αλλους ασθενεις και αφετεταρτου μπας και βρεις κι εσυ την υγεια σου...

    οσο για την ΠΛΗΡΗ ΙΑΣΗ, μπορει η περιπτωση σου να μην επιδεχεται πληρους ιασης, να ειναι ομως βελτιωσιμη, αν βρεις τον σωστο ψυχιατρο.

  12. #192
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τον εβγαλες παλι τον μισογυνισμο σου, δεν μπορεσες να τον κρυψεις για πολυ..

    οσο για τον ψυχιατρο, το οτι δεν υπαρχουν αποδειξεις οτι δεν ειναι δολοφονος , δεν ειναι αποδειξη ουτε καν ενδειξη για το οτι ειναι, οπως αυθαιρετα ισχυριζεσαι εσυ σε ολα τα ποστ σου.
    Δεν εκδηλώνει μίσος το ότι πιστεύω ότι οι γυναίκες συχνά έχουν υπερβολικές αντιδράσεις. Και δεν είπα πουθενά ότι ο ψυχίατρος είναι δολοφόνος. Αν δεν μπορείς να επαναλάβεις ειπωθέντα τουλάχιστο μη βάζεις λόγια στο στόμα μου.

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Δεν εκδηλώνει μίσος το ότι πιστεύω ότι οι γυναίκες συχνά έχουν υπερβολικές αντιδράσεις. Και δεν είπα πουθενά ότι ο ψυχίατρος είναι δολοφόνος. Αν δεν μπορείς να επαναλάβεις ειπωθέντα τουλάχιστο μη βάζεις λόγια στο στόμα μου.
    ναι, στα ελληνικα αυτο λεγεται "μισογυνισμος", οπως ηδη σου ειπα..

    ειπες εμμεσως οτι ειναι απατεωνας οπως και ολοι οι θεραπευτες, χωρις να το αποδειξεις πουθενα.
    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΑ.
    εχεις γραψει ατελειωτα κατεβατα που επαναλαμβανεις συνεχως με ρυθμο τρολαρας, που δεν αποδεικνυουν απολυτως τιποτε απο οσα ισχυριζεσαι, με την ελπιδα οτι ο ογκος της φλυαριας θα πεισει οτι αποτελουν επιχειρηματα/ αποδειξεις.

    στην πραγματικοτητα:
    ξεκινησες με προσωπικη παρατηρηση καποιων εμπειριων σου (σωστο/ λογικο),
    τα οποια μετα θεωρησες οχι απλες αφορμες/ ενδειξεις , αλλα ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για οσα ισχυριζεσαι (ΛΑΘΟΣ / αστηριχτο)
    και στην συνεχεια επισης χωρις αποδειξεις θεωρησες αυθαιρετα οτι εχουν πανελληνια και ΚΑΘΟΛΙΚΗ εφαρμογη (ΛΟΓΙΚΟ ΑΛΜΑ / ΠΑΡΑΛΟΓΟ)


    ολο αυτο το περιβαλεις με φωνες και επαναληψεις προσπαθωντας να ταλαιπωρησεις τους αναγνωστες και να πεισεις τον εαυτο σου οτι η ελλειψη ενδιαφεροντος και αντιδρασης, σημαινει και αποδοχη...

    ουτε οι επαναληψεις ουτε τα κατεβατα ουτε οι φωνες μπορουν να πεισουν κανεναν. ο βασιλιας ειναι γυμνος και δεν ειπε απολυτως τιποτε.
    η μαλλον οχι, ειπε.
    ειπε την προσωπικη του απογοπητευτικη εμπειρια με καποιον/ καποιους θεραπευτες και αυτο ειναι σεβαστο, αλλα το να μη υπολογιζεις στο παραμικρο και να ακυρωνεις τις εμπειριες τοσων που ασχοληθιηκαν με τις φωνες σου, σου ειπαν ομως οτι ειχαν διαφορετικες και πολυ θετικες εμπειριες, δεν θα το χαρακτηρισω. βρες το εσυ... εμεις τις διαβασαμε και τις παραδεχτηκαμε. μονο εσυ κανεις οτι δεν τις ειδες...

    δοκιμασε τον ψυχιατρο του νικ η του μαιντ αντι να τους ακυρωνεις και να φωναζεις οτι ολοι ειναι απατεωνες, αφενος γιατι προφανως και δ εν ειναι ΟΛΟΙ, αφετερου γιατι τους συκοφαντεις, αφετριτου γιατι αποκαρδιωνεις αλλους ασθενεις και αφετεταρτου μπας και βρεις κι εσυ την υγεια σου...

    οσο για την ΠΛΗΡΗ ΙΑΣΗ, μπορει η περιπτωση σου να μην επιδεχεται πληρους ιασης, να ειναι ομως βελτιωσιμη, αν βρεις τον σωστο ψυχιατρο.

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τον εβγαλες παλι τον μισογυνισμο σου, δεν μπορεσες να τον κρυψεις για πολυ..

    οσο για τον ψυχιατρο, το οτι δεν υπαρχουν αποδειξεις οτι δεν ειναι δολοφονος , δεν ειναι αποδειξη ουτε καν ενδειξη για το οτι ειναι, οπως αυθαιρετα ισχυριζεσαι εσυ σε ολα τα ποστ σου.
    Κάτσε να μιλήσει και μιαν άλλη γυναίκα και να πει ότι αν δεν την παρακολουθούσε ψυχίατρος τώρα θα έβλεπε τα ραδίκια ανάποδα να δούμε τι θα μας πει...αν ζω ακόμα είναι εν μέρει χάρη στα φάρμακα...Ο Μ87 προφανώς προσπαθεί να σώσει τον κόσμο απ' τους κακούς ψυχίατρους κι εμείς οι υπερβολικές τον εμποδίζουμε...Μ87 αν σταματήσω να πηγαίνω στον ψυχίατρο θα μου βρεις εσύ κάποια λύση πέραν της αυτοκτονίας;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #195
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Που λέω ότι πρέπει να σταματήσεις να βλέπεις τον ψυχίατρο σου;

Page 13 of 51 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 450
    Last Post: 10-03-2022, 00:59
  2. το αγαπημενο μερος του φορουμ
    By arntaben in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2015, 18:24
  3. Από Φίλοι σε Σχέση! (Μέρος 2ο...)
    By Ntinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 15:12
  4. ΚΑΡΚΙΝΟΦΟΒΙΑ ΜΕΡΟΣ 2
    By krevasilis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 30-08-2010, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •