Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (Μέρος 'Α) - Page 49
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 49 of 51 FirstFirst ... 394748495051 LastLast
Results 721 to 735 of 760
  1. #721
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by M87 View Post
    Όσοι πάσχουν από παραφιλία αποτελούν το 100% των θεραπευομένων mindcrime;
    Όχι αλλά δεν είμαι ψυχολόγος και ψυχίατρος για να γνωρίζω το τι μπορεί να θεραπεύσει, τι ίσως να μπορεί να θεραπεύσει και τι δεν μπορεί να θεραπεύσει... Και δεν γνωρίζω τι μπορούν να θεραπεύσουν και τι δεν μπορούν, ούτε μπορούν να πούνε με τον τρόμο της απόπειρας αυτοκτονίας ότι κοίταξε να δεις αυτό που έχεις δεν μπορώ να το θεραπεύσω.... αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα προσπαθήσει όσο μπορεί να τον βοηθήσει να έχει καλύτερη ζωή....

  2. #722
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ποια είναι εσκεμμένη ρε φίλε; Εντάξει είμαι τρελός αλλά ας μην αποτρελαθώ εντελώς... Πάει ένας φετιχιστής σε έναν ψυχοθεραπευτή και λέει πως είναι φετιχιστής και ότι θέλει να το ξεφορτωθεί αυτό από πάνω του... Και βλέπει ο ψυχοθεραπευτής πως με την θεραπεία αποστροφής μπορεί να τον θεραπεύσει μπορεί και όχι.... Τι θα κάνει; Θα του πει πως κοίταξε να δεις υπάρχει η θεραπεία της αποστροφής και πως ίσως να καταφέρεις να θεραπεύθεις ίσως και όχι; Και αν του πει δεν γίνεται τίποτα και ο άλλος τα βάψει μαύρα και κάνει απόπειρα αυτοκτονίας τι γίνεται μετά; Ποιος θα το πάρει αυτό το ρίσκο; Νομίζεις πως είναι εύκολο;
    Και που χαλάει η σούπα όταν όλα ατά τα οποία λέει "ότι μπορεί, μπορεί και όχι" είναι καταγεγραμμένα; Γιατί μια ΔΙΚΑΙΗ συναλλαγή δεν είναι επιθυμητή; Αν ο θεραπευτής ξεκαθαρίζει το "¨μπορεί 'ναι', μπορεί 'όχι'" τι έχει να φοβηθεί; Για τα πάντα έχετε τη διατήρηση μιας εύθραυστης ισορροπίας - αυτή του ανθρώπου με αυτοκτονικές τάσεις. Νομίζεις ότι εγώ έχω κάποιο βίτσιο να δω κάποιον να αυτοκτονεί και τα γράφω αυτά εδώ;;; Εγώ ξέρω πως ένιωσα εγώ όταν ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ (γιατί όπως συστήνει και η Remedy μίλησα δύο φορές και παρόλα αυτά αποφάσισαν να το ρισκάρουν και τρίτη) ένιωσα ότι με πρόδοσαν. Αυτό το συναίσθημα σε μένα βγήκε ως οργή. Γιατί ΑΥΤΟ το συναίσθημα να μη βγεί σε κάποιον άλλο ως απογοήτευση και να τολμήσει το μοιράιο; Δηλαδή, για να το καταλάβω: Είτε όσοι έχουμε προβλήματα και θέλουμε να τα λύσουμε, πρέπει να είμαστε αυτοκτονικοί και να απειλούμε ότι "έιτε με βοηθάς να επιλύσω τα προβλήματα μου, ή αυτοκτονώ" είτε πρέπει να αποδεχθούμε μη-αποθεραπεία (κι ας είναι δυνατόν για μια μεγάλη μερίδα να μπορούμε να ζήσουμε μια φυσιολογική ζωή) ή πρέπει να κάτσουμε σπίτι μας και να κλαιμε τη μοίρα μας;;; Και όλα αυτά γιατί; Για να μη στερηθεί τις άπειρες επιπλέον συνεδρίες ο θεραπευτής;;; Σκλαβιά ρε π***** μου;

  3. #723
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ποια είναι εσκεμμένη ρε φίλε; Εντάξει είμαι τρελός αλλά ας μην αποτρελαθώ εντελώς... Πάει ένας φετιχιστής σε έναν ψυχοθεραπευτή και λέει πως είναι φετιχιστής και ότι θέλει να το ξεφορτωθεί αυτό από πάνω του... Και βλέπει ο ψυχοθεραπευτής πως με την θεραπεία αποστροφής μπορεί να τον θεραπεύσει μπορεί και όχι.... Τι θα κάνει; Θα του πει πως κοίταξε να δεις υπάρχει η θεραπεία της αποστροφής και πως ίσως να καταφέρεις να θεραπεύθεις ίσως και όχι; Και αν του πει δεν γίνεται τίποτα και ο άλλος τα βάψει μαύρα και κάνει απόπειρα αυτοκτονίας τι γίνεται μετά; Ποιος θα το πάρει αυτό το ρίσκο; Νομίζεις πως είναι εύκολο;
    Ποιά είναι εσκεμμένη; Τα όσα αναφέρω στις ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ νομίζεις τα έβγαλα από το μυαλό μου;

  4. #724
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Ρε φίλε ο θεραπευτής είναι θέμα τύχης... Έχω φίλη που γνωρίζει τα 3/4 των ψυχιάτρων στην Αθήνα και δεν βρήκε ρε φίλε σωτηρία, την κατέστρεψαν οργανικά. Τώρα βρήκε τον ψυχίατρο που ήθελε στη ζωή της. Μετά από 15 χρόνια... Και εσύ μου λες για 3; Εδώ μιλάμε ότι η κοπέλα κατέστρεψε την υγεία της με φάρμακα που δεν χρειαζόταν να τα πάρει στη ζωή της. Χρειάστηκε 15 χρόνια να βρει τον ψυχίατρο που ήθελε. Νομίζεις πως είναι εύκολο να βρείς τον θεραπευτή που θες; Εγώ προσπαθώ να αποφύγω το zyprexa όπως ο διάολος το λιβάνι και σε όσους έχω πάει όλοι το zyprexa μου δίνουν.... Και ο γιατρός που γουστάρω μου λέει δεν γίνεται να σου δώσω άλλο φάρμακο, μακάρι να μπορούσα έχεις πρόβλημα με τον ύπνο. Και τον πιστεύω δεν λέει ψέματα.... Γράφει όλων των ειδών τα αντιψυχωτικά, δεν έχει κόλλημα, ούτε τα παίρνει, στη φίλη μου γράφει abilify μα το abilify δεν φέρνει ύπνο, το seroquel πάλι παχαίνει... είμαι δέσμιος και εγώ, ούτε εμένα μου αρέσει, τι να κάνω όμως; Δεν έχω άλλη λύση καλύτερη... ή αυτή ή να μου σκάει το ένα επεισόδιο πίσω από το άλλο... ε στο τέλος να μου σκάσει κανά μικτό να πηδήξω από κανά μπαλκόνι να πάει να γ*********

  5. #725
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Διέγραψα τα περισσότερα από τα μηνύματα της τελευταίας ημέρας που παραβίαζαν όρους χρήσης.
    Δεν θα κλειδώσω το θέμα ωστόσο ενημερώνω ότι σε κάθε επόμενη παραβίαση στο παρόν θέμα θα προχωρήσω σε αποστολής προειδοποιήσεων και σε αποκλεισμούς μελών.

    ΥΓ. M87, θα σε παρακαλέσω να μην σπαμάρεις το ίδιο μήνυμα συνεχώς, είτε στο παρόν θέμα για να το ανεβάζεις, είτε σε άλλα θέματα.

  6. #726
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Στο λεγα και εγω οτι σπαμαρεις αλλα δεν μ ακουγες

  7. #727
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Ρε φίλε ο θεραπευτής είναι θέμα τύχης... Έχω φίλη που γνωρίζει τα 3/4 των ψυχιάτρων στην Αθήνα και δεν βρήκε ρε φίλε σωτηρία, την κατέστρεψαν οργανικά. Τώρα βρήκε τον ψυχίατρο που ήθελε στη ζωή της. Μετά από 15 χρόνια... Και εσύ μου λες για 3; Εδώ μιλάμε ότι η κοπέλα κατέστρεψε την υγεία της με φάρμακα που δεν χρειαζόταν να τα πάρει στη ζωή της. Χρειάστηκε 15 χρόνια να βρει τον ψυχίατρο που ήθελε. Νομίζεις πως είναι εύκολο να βρείς τον θεραπευτή που θες; Εγώ προσπαθώ να αποφύγω το zyprexa όπως ο διάολος το λιβάνι και σε όσους έχω πάει όλοι το zyprexa μου δίνουν.... Και ο γιατρός που γουστάρω μου λέει δεν γίνεται να σου δώσω άλλο φάρμακο, μακάρι να μπορούσα έχεις πρόβλημα με τον ύπνο. Και τον πιστεύω δεν λέει ψέματα.... Γράφει όλων των ειδών τα αντιψυχωτικά, δεν έχει κόλλημα, ούτε τα παίρνει, στη φίλη μου γράφει abilify μα το abilify δεν φέρνει ύπνο, το seroquel πάλι παχαίνει... είμαι δέσμιος και εγώ, ούτε εμένα μου αρέσει, τι να κάνω όμως; Δεν έχω άλλη λύση καλύτερη... ή αυτή ή να μου σκάει το ένα επεισόδιο πίσω από το άλλο... ε στο τέλος να μου σκάσει κανά μικτό να πηδήξω από κανά μπαλκόνι να πάει να γ*********
    Τα όσα έχω θίξει σχετικά με τον τρόπο συναλλαγής του θεραπευομένου και του θεραπευτή ΔΕΝ αφορούν τους ανθρώπους των οποίων η πάθηση τους δεν αποθεραπευεται (για οποιονδήποτε λόγο) και οφείλουν να δεχθούν μια οποιαδήποτε - ή και καθόλου - βελτίωση της ποιότητας ζωής τους, είτε με φάρμακα, είτε με συνεδρίες, είτε και με τα δύο. Δεν θεωρώ ότι υφίσταται εκμετάλλευση απέναντι σε αυτούς τους ανθρώπους, οι οποίοι δεν μπορούν να αποθεραπευτούν, καθώς δεν μπορώ να μιλήσω για μη-αποθεραπεία ή/και εκμετάλλευση τη στιγμή που ο θεραπευόμενος δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Τα παραπάνω αντικατοπτρίζονται στις θέσεις μου τόσο μέσα στην αναρτηση την ίδια, όσο και κατά τη διάρκεια της συζήτησης. Τέλος ΔΕΝ συνιστώ κανένας ο οποίος έχει ανάγκη φαρμάκων ή/και συνεδριών να εγκαταλείψει τον θεραπευτή του για οποιονδήποτε λόγο, κυρίως επειδή αυτό το θεωρώ εξαιρετικά αντιπαραγωγικό αλλά και επικίνδυνο σε κάποιες περιπτώσεις.

    Τα όσα έχω θίξει αφορούν όμως, όλους τους υπόλοιπους οι οποίοι εχουν τη δυνατότητα αποθεραπείας αλλά αυτή τη στιγμή, βρίσκονται σε ισόβια συντήρηση - παρά τη θέληση τους - επειδή ο θεραπευτής τους το επέλεξε για αυτούς.

    Τα μέτρα τα οποία έχω επανειλλημένως προτείνει σχετικά με τον τρόπο συναλλαγής μας με τον θεραπευτή (έγγραφη συναίνεση του θεραπευτή στην καταγραφή των συνεδριών καθώς και έγγραφη/ενυπόγραφη διάγνωση και πλάνο εργασίας), εφαρμόζονται ήδη στην αμερική - από την οποία αντιγράφουμε το μεγαλύτερο μέρος της ιατρικής πρακτικής λόγω υψηλής επένδυσης σε έρευνα - με την οποία χώρα η κυρίως διαφορά την οποία έχουμε στον τομέα της υγείας, είναι ότι δεν έχουμε 100% ιδιωτικές παροχές υγείας και ότι ο Έλληνας θεραπευόμενος δεν δύναται να αναζητήσει το δίκιο του με ένδικα μέσα όταν διαπιστώνει τα αίσχη τα οποία καταγγέλω. Κάτι τετοιο αφ' ενός δεν είναι διαχειρίσιμο σαν κατάσταση στην Ελλάδα και αφ' ετέρου θίγει τα συμφέροντα όλων εκείνων οι οποίοι επιβιώνουν πάνω στην ψυχική ασθένεια του Έλληνα (καπνοβιομηχανίες, "ψυχοθεραπεία" σε κάποιο ποσοστό, φαρμακοβιομηχανίες, βιομηχανία οινοπνευματωδών, υπηρεσίες υγείας σχετικές με διαβήτη, παχυσαρκία, κήρωση ήπατος κλπ).

    Η όλη ιδέα - από την δική μου οπτική γωνία - είναι να μπούμε ως ασθενείς (και όχι ως αποθεραπευμένοι), σε μια εποχή όπου, ναι μεν θα μπορούμε να διεκδικήσουμε το δίκιο μας και να αναζητήσουμε ευθύνες σχετικά με τις ιατρικές υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνουμε, έχοντας όμως φροντίσει προηγουμένως να μην έχουμε πρόσβαση σε δημόσια περίθαλψη και ιατρικές υπηρεσίες. Εξασφαλίζοντας δηλαδή, την υποτέλεια μας λόγω ψυχικών διαταραχών/παθήσεων/ασθενειών.


    Ο αναγνώστης ο οποίος ένδιαφέρεται να παρακολουθήσει την συζήτηση η οποία διεξήχθηκε στη συνέχεια αυτής της ανάρτησης, μπορεί να ξεκινήσει από τη σελίδα 10 των σχολίων μέχρι και τη σελίδα 36 με μια μικρη διακοπή απο τα μέσα της 13ης εώς το τέλος της 14ης σελίδας. Από 13~14 καθώς και μετά την σελίδα 36 θεωρώ ότι η συζήτηση έγινε στόχος ανθρώπων οι οποίοι υπερασπίζονται άκριτα τα συμφέροντα των ψυχολογων / ψυχοθεραπευτών στην Ελλάδα. Στο τέλος αυτής της ανάρτησης θα ακολουθήσει κατάσταση με προτεινόμενες σελίδες.

    Από το 1963 (έτος ίδρυσης ΣΕΨ στην Ελλάδα) εώς και σήμερα, ενώ όλοι οι αρμόδιοι και εμπλεκόμενοι φορείς (νομοθέτες, υπουργείο υγείας, σύλλογοι ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτων δηλ ΣΕΨ και ΠΨΣ, οι θεραπευτές οι ίδιοι όπως και οι σχολές αυτών) είχαν χρέος να προάγουν την υπεράσπιση των συμφερόντων του θεραπευομένου και να τον διασφαλίσουν από πιθανή εκμετάλλευση, εντούτοις, στα 53 χρόνια που μεσολάβησαν, δεν έχουν πράξει οτιδήποτε σχετικά με την προστασία του. Πέραν τούτου, θα μπορούσαν να έχουν αντιγράψει τον τρόπο συναλλαγής από μια άλλη χώρα στην οποία αυτό ήδη εφαρμόζεται και από την οποία έχουμε αντιγράψει πλήθος άλλων πρακτικών. Ούτε αυτό έχει γίνει όμως.

    Είναι χρέος του καθενός να προστατέψει τον εαυτό του και να εξασφαλίσει το υψηλό επίπεδο υπηρεσιών σε ότι αφορά τις υπηρεσίες ψυχικής υγείας προκειμένου να μην τύχει εκμετάλλευσης.

    Εάν, για οποιονδήποτε λόγο, συνεχίσει η ανηλεής επίθεση απέναντι στα γραφόμενα, θα είμαι υποχρεωμένος να υπερασπιστώ - όπως εγώ κρίνω καλύτερα - τις παραπάνω θέσεις μου. Δυστυχώς οι πρακτικές και το περιεχόμενο άλλων (συγκεκριμένων) μελών σχετικά με την διεξαγωγή μιας συζήτησης, δεν επιπλήτονται από την διαχείριση η οποία θεωρώ ότι μεροληπτεί στο συγκεκριμένο θέμα επιπλήτοντας - συγκεκριμένα - μόνο εμένα, δημόσια και ανοιχτά, ενώ επιτρέπει το σπαμάρισμα από άλλα μέλη οπως την Remedy που με ακολουθεί παντού με το "μανιφέστο" της στις σελίδες 13, 14, 34, 35, 39, 44 και 47 (το οποίο για τη διαχείριση προφανώς και δεν αποτελεί σπαμάρισμα). Δύο μέτρα, δυό σταθμά.

    Η τελική απάντηση μου στο συγκεκριμένο ζήτημα δίνεται στη σύντομη μέν, αλλά ουσιαστική δε, ανάρτηση ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ FORUM (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9F%CE%A5-FORUM) στο οποίο εκτίθεται η τρέχουσα κατάσταση γενικότερα.

    Σελίδες που αξίζουν την προσοχή του αναγνώστη:
    12~13, 16~17, 21~34.
    Last edited by M87; 12-05-2016 at 21:19.

  8. #728
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    οι επαναληψεις θεσεων που εχουν ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΑ παρουσιαστει και ΑΝΑΛΥΘΕΙ απο τον μ83, οι επαναληψεις τμηματων αυτουσιων , σελιδων , συνεχιζονται χωρις την παρουσιαση κανενος νεου στοιχειου. δηλαδη ΣΠΑΜΑΡΙΣΜΑ..

    οι συκοφαντιες προς τα μελη που εχουν διαφορετικη αποψη και την εκφραζουν με επιχειρηματα και οχι με τσουβαλιασματα, οτι εξυπηρετουν συμφεροντα ψυχολογων (και οχι την κοινη λογικη που ειναι η αληθεια), επισης.

    οι συκοφαντιες προς την διαχειριση οτι μεροληπτει ενω δεν εχει διορθωσει ουτε το 1/100 των παραβιασεων του μ45, επισης.

    υγιαινετε!!!

  9. #729
    Super Moderator
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    382
    Quote Originally Posted by M87 View Post

    Εάν, για οποιονδήποτε λόγο, συνεχίσει η ανηλεής επίθεση απέναντι στα γραφόμενα, θα είμαι υποχρεωμένος να υπερασπιστώ - όπως εγώ κρίνω καλύτερα - τις παραπάνω θέσεις μου. Δυστυχώς οι πρακτικές και το περιεχόμενο άλλων (συγκεκριμένων) μελών σχετικά με την διεξαγωγή μιας συζήτησης, δεν επιπλήτονται από την διαχείριση η οποία θεωρώ ότι μεροληπτεί στο συγκεκριμένο θέμα επιπλήτοντας - συγκεκριμένα - μόνο εμένα, δημόσια και ανοιχτά.
    M87,

    τυπικά, εάν η διαχείριση δεν μεροληπτούσε ΥΠΕΡ ΣΟΥ, θα έπρεπε να είχες αποκλειστεί από το φόρουμ, από την 1η ημέρα της εγγραφής σου εδώ, όταν και πραγματοποίησες ένα ανελέητο σπαμάρισμα σε δεκάδες θέματα.

    Θέλεις να βάλεις άλλους κανόνες στην διαδικασία της ψυχοθεραπείας, κάνεις τον αγώνα σου προς αυτή την κατεύθυνση και είναι σεβαστός ο αγώνας σου.
    Όμως, σε αυτό το φόρουμ, αν θέλεις να συμμετέχεις, θα συμμετέχεις με τους κανόνες του φόρουμ τους οποίους αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου και όχι με όποιους κανόνες επιθυμείς εσύ.

    Εν κατακλείδι: το σπαμάρισμα απαγορεύεται.
    Απαγορεύεται ακόμη το να ποστάρεις, ξανά και ξανά, το ίδιο μήνυμα, εντός του δικού σου θέματος, με σκοπό να το προβάλεις διαρκώς στα πρώτα αποτελέσματα του φόρουμ. Εάν ένα θέμα δεν έχει ενδιαφέρον για τους αναγνώστες, καλώς να κατηφορήσει στη λίστα ενεργών θεμάτων του φόρουμ. Με το στανιό, δε γίνεται τίποτα. Εάν οι αναγνώστες το προτιμήσουν και απαντήσουν, καλώς να ανέβει. Οτιδήποτε άλλο, δεν είναι αποδεκτό.

    Αυτά τα ολίγα.

  10. #730
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by vasia05; 20-05-2016 at 16:55.

  11. #731
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Aeon View Post
    M87,

    τυπικά, εάν η διαχείριση δεν μεροληπτούσε ΥΠΕΡ ΣΟΥ, θα έπρεπε να είχες αποκλειστεί από το φόρουμ, από την 1η ημέρα της εγγραφής σου εδώ, όταν και πραγματοποίησες ένα ανελέητο σπαμάρισμα σε δεκάδες θέματα.

    Θέλεις να βάλεις άλλους κανόνες στην διαδικασία της ψυχοθεραπείας, κάνεις τον αγώνα σου προς αυτή την κατεύθυνση και είναι σεβαστός ο αγώνας σου.
    Όμως, σε αυτό το φόρουμ, αν θέλεις να συμμετέχεις, θα συμμετέχεις με τους κανόνες του φόρουμ τους οποίους αποδέχτηκες κατά την εγγραφή σου και όχι με όποιους κανόνες επιθυμείς εσύ.

    Εν κατακλείδι: το σπαμάρισμα απαγορεύεται.
    Απαγορεύεται ακόμη το να ποστάρεις, ξανά και ξανά, το ίδιο μήνυμα, εντός του δικού σου θέματος, με σκοπό να το προβάλεις διαρκώς στα πρώτα αποτελέσματα του φόρουμ. Εάν ένα θέμα δεν έχει ενδιαφέρον για τους αναγνώστες, καλώς να κατηφορήσει στη λίστα ενεργών θεμάτων του φόρουμ. Με το στανιό, δε γίνεται τίποτα. Εάν οι αναγνώστες το προτιμήσουν και απαντήσουν, καλώς να ανέβει. Οτιδήποτε άλλο, δεν είναι αποδεκτό.

    Αυτά τα ολίγα.
    αυτα τα ολιγα....

  12. #732
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Καθότι η ηθική - σε ένα μεγάλο μέρος αν όχι ολόκληρη - διδάσκεται από τους γονείς μας, μια πρώτη "γενιά" αποθεραπευμένων [εάν επιτρέπονταν να υπάρξουν φυσικά] θα έδινε τη δυνατότητα ύπαρξης φυσιολογικών παιδιών (με ηθικές αξίες), τα οποία με τη σειρά τους θα έκαναν και εκείνα φυσιολογικά παιδιά (επίσης με ηθικές αξίες) κ.ο.κ. Δηλαδή, σε βάθος χρόνου η κοινή λογική και οι ηθικές αξίες θα επικρατούσαν, πράγμα το οποίο σήμερα απουσιάζει πλήρως.

    Το ότι ο αποθεραπευμένος λειτουργεί ως "θεραπευτής πρώτης γραμμής" επειδή έχει μάθει να διαχειρίζεται τις διάφορες συναισθηματικές καταστάσεις με τρόπο δίκαιο και ορθό, δίνει τη δυνατότητα σε ένα κοινωνικό σύνολο να "επουλώνει" πολύ πιο γρήγορα και πολύ πιο αποτελεσματικά επειδή εισάγεις ανθρώπους με τη δυνατότητα να νοιάζονται για παραπάνω από τον εαυτό τους. Τα παιδιά δεν θα έτρεχαν σε ψυχολόγους . ψυχοθεραπευτές αλλά στους γονείς τους για το 99% των όσων αντιμετώπιζαν.

    Αυτό βέβαια, σε βάθος χρόνου, καθιστά την λειτουργία του ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή "εξεζητημένη" γιατί θα είναι χρήσιμη μόνο για βαριά περιστατικά τα οποία ο μέσος άνθρωπος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει με τη βοήθεια της οικογένειας ή και των φίλων του. Με άλλα λόγια, αναιρεί το "διαίρει και βασίλευε" το οποίο με τόση σχολαστικότητα κάποιες ηγεσίες ακόμα και σήμερα εφαρμόζουν, όταν π.χ τα ΜΜΕ μιλάνε για "διάλυση κοινωνικού ιστού", "κυττάρου κοινωνίας" κλπ.

    Αυτοί είναι επιπλέον λόγοι, των όσων αναφέρω πιο πάνω στα σχόλια μου, για τους οποίους αποθεραπευμένοι δεν επιτρέπεται να υπάρχουν. Είναι αδιάφορο αν πρωτίστως γίνεται για λόγους προσωπικού όφελους του θεραπευτή ή για αυτούς τους προαναφερθέντες λόγους επειδή ως τελικό αποτέλεσμα σε ότι αφορά την κοινωνία δεν υπάρχει διαφορά. Στη συγκριση όμως των μεγεθών των συμφερόντων (π.χ. προσωπικό συμφέρον ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή και συμφέροντα βιομηχανίας οινοπνεύματος ή φαρμάκων ή καπνών κλπ) διακρίνει κανείς την πραγματική ιεραρχία αυτών.
    Last edited by M87; 25-05-2016 at 12:46.

  13. #733
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Μάλιστα......

  14. #734
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Έμ τώρα μάλιστα συμφωνώ απόλυτα δε θέλουνε τα αφεντικά του πλανήτη να υπάρχουν θεραπείες όχι ότι φταίει ο γιατρός ή ο ψυχολόγος που και που βγαίνει κανένας αλλά δεν ακολουθεί οδηγίες η έχει πολλά λεφτά γιατί μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν θεραπείες για τους πλούσιους πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν αυτές οι διαφορές το σύστημα είναι τέτοιο που δεν θέλει θεραπείες δε θέλει αληθινές ειδήσεις δε θέλει εκπαίδευση κλπ οπότε τι ψάχνεις να βρεις ούτε ο πρωθυπουργός δεν μπορεί να τα αλλάξει αυτά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #735
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    για να μην γινω προκλητικος και πω οτι η ψυχιατρικη ειναι απατη θα αρκεστω να πω οτι οι γιατροι στην ελλαδα επι το πλειστων ειναι λαμογια εμενα μου εχουν βγαλει 4-5 διαφορετικες διαταραχες λοιπον περνω ρισπερνταλ και μου λενε να παρω κατι για την διαθεση εγω δεν θα παρω γιατι με βοηθαει περισσοτερο οι ομαδες αυτοβοηθειας και το τρεξιμο στο παρκο δεν θα γινω χαπακιας ενω ξερω εναλλακτικες

Page 49 of 51 FirstFirst ... 394748495051 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 450
    Last Post: 10-03-2022, 00:59
  2. το αγαπημενο μερος του φορουμ
    By arntaben in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2015, 18:24
  3. Από Φίλοι σε Σχέση! (Μέρος 2ο...)
    By Ntinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 15:12
  4. ΚΑΡΚΙΝΟΦΟΒΙΑ ΜΕΡΟΣ 2
    By krevasilis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 30-08-2010, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •