Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (Μέρος 'Α) - Page 50
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 50 of 51 FirstFirst ... 4048495051 LastLast
Results 736 to 750 of 760
  1. #736
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Έμ τώρα μάλιστα συμφωνώ απόλυτα δε θέλουνε τα αφεντικά του πλανήτη να υπάρχουν θεραπείες όχι ότι φταίει ο γιατρός ή ο ψυχολόγος που και που βγαίνει κανένας αλλά δεν ακολουθεί οδηγίες η έχει πολλά λεφτά γιατί μη μου πεις ότι δεν υπάρχουν θεραπείες για τους πλούσιους πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν αυτές οι διαφορές το σύστημα είναι τέτοιο που δεν θέλει θεραπείες δε θέλει αληθινές ειδήσεις δε θέλει εκπαίδευση κλπ οπότε τι ψάχνεις να βρεις ούτε ο πρωθυπουργός δεν μπορεί να τα αλλάξει αυτά
    Τα συμφέροντα ΓΕΝΙΚΩΣ (και αυτό συμπεριλαμβάνει όλες τις εκφράσεις κατανάλωσης καθώς επίσης και την "ψυχοθεραπεία" έτσι όπως την βιώνουμε), δεν επιθυμούν μείωση των κερδών τους.

    Όπως το εξέφρασα και πιο πάνω με μικρή βελτίωση:

    "Η όλη ιδέα - από την δική μου οπτική γωνία - είναι να μπούμε ως ασθενείς (και όχι ως αποθεραπευμένοι), σε μια εποχή όπου, ναι μεν θα μπορούμε να διεκδικήσουμε το δίκιο μας και να αναζητήσουμε ευθύνες σχετικά με τις ιατρικές υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνουμε, έχοντας όμως φροντίσει προηγουμένως να μην έχουμε πρόσβαση σε δημόσια περίθαλψη και ιατρικές υπηρεσίες και - το κυριότερο - σε αποθεραπεία. Εξασφαλίζοντας δηλαδή, την υποτέλεια μας σε όλα τα συμφέροντα τα οποία αναφέρω στην 12η σελίδα των σχολίων, λόγω των ψυχικών διαταραχών/παθήσεων/ασθενειών μας".

    Θα βόλευε κάποιον ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή να αφήσει να εννοηθεί ότι "τα αφεντικά φταίνε για όλα" βγάζοντας την ουρά τους απέξω. Στην ουσία όμως και εκείνοι [ψυχολόγοι / ψυχοθεραπευτές] αφεντικά είναι. Απλά οι "εργάτες" τους είναι οι θεραπευόμενοι.

    Ομοίως βολεύει να κατηγορεί κανείς "το σύστημα". Λες και είναι κάτι απρόσωπο και άυλο που δεν μπορούμε να προσεγγίσουμε. Η αλήθεια είναι ότι "το σύστημα" δεν είναι τίποτα παραπάνω από το συμφέρον των ολίγων το οποίο βασιλεύει πάνω στους πολλούς, είτε αυτοί οι λίγοι είναι επιχειρηματίες, βιομήχανοι ή και γιατροί που πουλάνε "υγεία". Το μάρμαρο το πληρώνει ΠΑΝΤΑ ο λαός και πάντα λόγω ανήθικων πρακτικών γιατι ως γνωστό "αν τα λεφτά βγαίνανε δουλεύοντας, όλοι οι εργάτες θα ήταν πλούσιοι".

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση η οποία θίγεται από αυτή την ανάρτηση, παρόλο που ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής πληρώνεται από τον θεραπευόμενο προκειμένου να βοηθηθεί, εκείνος [ο ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής] αποφασίζει ερήμειν του - ακόμα και όταν εκείνος δύναται να αποθεραπευθεί - την ισόβια συντήρηση του διαιωνίζοντας μια ζωή-κόλαση για το γενικότερο συμφέρον της κλίκας του καθώς επίσης το προσωπικό όφελος του ίδιου.

    Το σύνολο των ελεγκτικών μηχανισμών βεβαίως-βεβαίως βρίσκεται σε καταστολή (νομοθεσία, υπουργείο υγείας, σχολές ψυχολογίας, σύλλογοι ΣΕΨ, ΠΨΣ) και έτσι παίζεται άλλη μια κομπίνα στην πλάτη του θεραπευομένου. Δεν έχει σημασία που στην αμερική έχει ανακαλυφθεί δίκαιος τρόπος συναλλαγής ο οποίος εξασφαλίζει τον θεραπευόμενο (δυνατότητα καταγραφής συνεδριών, έγγραφη διάγνωση και πλάνο εργασίας). Στα 53 χρόνια ύπαρξης του ΣΕΨ ούτε αυτό τον τρόπο συναλλαγής δεν κατάφεραν να αντιγράψουν... Επειδή δεν συμφέρει φυσικά.

    Ποιός θέλει να "χαλάσει την πιάτσα" της πλήρους ιδιωτικής ιατρικής πρακτικής στην Ελλάδα, αποθεραπεύοντας τους 'Ελληνες θεραπευομένους; Κανείς. Όσο έχουμε δημόσια υγεία δεν μπορούμε να έχουν αποθεραπευμένους. Και όταν θα έχουμε ΜΟΝΟ ιδιωτική υγεία δεν θα έχει σημασία γιατί αφ' ενός θα είσαι ηδη υποτελής των ψυχολογικών προβλημάτων σου [όπότε και όλων των κηφήνων που αναφέρω παρακάτω και στη σελίδα 12 των σχολίων] και αφ' ετέρου η συνταγογράφηση προς ηλιθιοποίηση θα πηγαίνει σύννεφο (ότι γίνεται και στην αμερική σήμερα). Ψάξτε να δείτε πόσες εκθέσεις και έρευνες έχουν γραφτεί και πήγαν άπατες, στις οποίες κατηγορείται ευθέως η υπερσυνταγογράφηση στην αμερική - και γενικά στον δυτικό κόσμο - ως βασικός λόγος μη-προόδου σε ψυχικές νόσους.

    Η μπίζνα της ψυχοθεραπείας, της φαρμακοβιομηχανίας, της ζάχαρης, των καπνών, του οινοπνεύματος, της παχυσαρκίας, του διαβήτη, της κύρωσης του ήπατος, του καρκίνου και δεν συμμαζεύεται, διαφέρουν μόνο ως προς τον τρόπο με τον οποίο αρμέγουν τους ανθρώπους. Κατά τα άλλα υποτίθεται ότι είναι "για το καλό του"... ακόμα και αυτή η ρημάδα η υγεία την οποία την θεωρούμε "ανθρωποκεντρική" αλλά παράλληλα αντιστοιχεί σε πολλά δις εσόδων ετησίως, είναι ανθρωποκεντρική μόνο ως προς την αφαίμαξη.

    Μάλλον πρέπει να έχει επικρατήσει από τότε που χρησιμοποιούσαν βδέλλες για αφαίμαξη ως θεραπευτική μέθοδο.

    Για όποιον ενδιαφέρεται να παρακολουθήσει την συζήτηση η οποία ακολούθησε της ανάρτησης εκείνη αρχίζει στην σελίδα 10. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχουν οι σελίδες:

    Σελίδες που αξίζουν την προσοχή του αναγνώστη:
    12~13, 16~17, 21~34, 49~50
    Last edited by M87; 02-06-2016 at 11:49.

  2. #737
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    ναι και κατα τα αλλα τα ψυχοφαρμακα ειναι καλα και πρεπει να τα περνουμε θα σας πω εγψ το εξης και απαντηστε ειλικρινα ..παρασκευαζουν τα φαρμακα οπως θελουν με φανερες και αφανεις παρενεργειες για να μας εχουν οπως θελουν και μην τολμησετε να με πειτε συνωμοσιολογο ολες αυτες οι μαλακιες προκαλουν απαθεια ανηδονια αβουλησια και σου τιναζουν τον μεταβολισμο με λιγα λογια σκοπος ειναι να φτιαξουν ζομπυ μοσχαρια διχως πρωτοβουλια και πηγμη ε και καπου εκει σκαει και ο διαβητης και νατο αλλος ενας "διαταραγμενος" πεθανε στα 50 του...μιληστε καλυτερα για τις παρενεργειες των φαρμακων οχι για τα συμπτωματα των διαταραχων οσο για τους θεραπευτες εγω προσωπικα δεν τους βλεπω καν

  3. #738
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Δεν ξέρω τίποτα για τα ψυχοφάρμακα kavkaz ξέρω όμως ότι εάν αύριο αποσύρονταν ΟΛΑ επειδή π.χ. ανακαλύπταμε ότι κάνουν ΚΑΙ κακό ή περισσότερο κακό από ότι μας λένε, δεν θα μου έκάνε εντύπωση, επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που έχει συμβεί. Το ίδιο έγινε με την λοβοτομή η οποία υπήρξε εγκεκριμένη θεραπευτική μέθοδος για 40! χρόνια. Δώσανε και νόμπελ στον "εφευρέτη" της Egas Moniz. Ομοίως έχει συμβεί και το ανάποδο, δηλαδή το θάψιμο ΚΑΛΗΣ ιατρικής πρακτικής, όπως και έγινε με τον Royal Rife ο οποίος θεράπευσε το 100% από 16 ασθενείς που υπέφεραν από καρκίνο τελικού σταδίου στο USC (Πανεπιστήμιο της Νότιας Καλιφόρνιας) με μια δική του μέθοδο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο λαός μαθαίνει την αλήθεια ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ!
    Last edited by M87; 11-06-2016 at 16:10.

  4. #739
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    6
    M87 δεν ξέρω αν σε έσπρωξε η προσωπική εμπειρία στα σχόλια σου, αλλα δε μου βγάζεις από το μυαλό πως έχεις διαβάσει ή ακούσει έστω περί αντιψυχιατρικής...

    δεν τα διάβασα όλα γιατί κοντεύουν το μέγεθος πτυχιακής εργασίας, αλλά θα επανέλθω σίγουρα. είμαι καινούριος (σημερα μόλις) στο φόρουμ και χαίρομαι που έπεσα τόσο γρήγορα σε αμφισβήτηση των ψυχιατρικών μεθόδων.

  5. #740
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Δεν είμαι ούτε εναντίον της ψυχιατρικής, ούτε εναντίον της ψυχολογίας anxious android. Είμαι όμως, εναντίον του άθλιου τρόπου με τον οποίο αυτά εφαρμόζονται στη χώρα μου. Πολύ περισσότερο δε, τη στιγμή που αφ' ενός προδίδεται η εμπιστοσύνη του θεραπευομένου απέναντι στον ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή του με τους τρόπους που εξηγώ τόσο στη συγκεκριμένη ανάρτηση, όσο και στην ανάρτηση ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A4%CE%A9%CE%9D) - έχω κάνει και δύο προσθήκες στο τέλος της ανάρτησης οι οποίες αριθμούν ως 10 και 11 - και αφ' ετέρου γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης λόγω ΜΕΓΑΛΩΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ τα οποία αναφέρω στις σελίδες 12 και 50 του παρόντος.

  6. #741
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by M87 View Post

    Όσο έχουμε δημόσια υγεία δεν μπορούμε να έχουν αποθεραπευμένους. Και όταν θα έχουμε ΜΟΝΟ ιδιωτική υγεία δεν θα έχει σημασία γιατί αφ' ενός θα είσαι ηδη υποτελής των ψυχολογικών προβλημάτων σου [όπότε και όλων των κηφήνων που αναφέρω παρακάτω και στη σελίδα 12 των σχολίων] και αφ' ετέρου η συνταγογράφηση προς ηλιθιοποίηση θα πηγαίνει σύννεφο (ότι γίνεται και στην αμερική σήμερα).
    Ε δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα ........?

  7. #742
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Είναι "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμμα" μόνο αν δεχθείς παθητικά αυτό το οποίο έχουν επιβάλει στον Έλληνα για 63 χρόνια και - παρότι πλέον το αντιλαμβάνεσαι! - εξακολουθήσεις να δέχεσαι αυτό το οποίο θέλουν να σου επιβάλλουν και μελλοντικά.

    Πιστεύω ότι υπάρχουν δύο πιθανά ορόσημα για τα οποία η "Ελληνική κυβέρνηση" (...λέμε τώρα...) θα χρονοτριβήσει πρωτού να θεσμοθετήσει οποιαδήποτε αλλαγή προς μια ΔΙΚΑΙΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ με τους τρόπους τους οποίους έχω προτείνει (έγγραφη συναίνεση του θεραπευτή στην ηχογράφηση/εικονοληψία των συνεδριών, έγγραφη διάγνωση και πλάνο εργασίας). Οι τρόποι αυτοί, "όλως τυχαίως", εφαρμόζονται ήδη στην Αμερική... και "συμπτωματικά" όσοι αναφέρω προς το τέλος αυτού του μηνύματος υποτίθεται ότι δεν γνωρίζουν.

    Τα δύο αυτά ορόσημα είναι:

    α. Η πλήρης ιδιωτικοποίηση της δημόσιας υγείας την οποία προανέφερα.

    β. Η επιβολή κάρτας πολίτη ή κάποια παραπλήσια / ανάλογη τεχνολογία η οποία θα επιτρέπει την σύγχρονη παρακολούθηση του συνόλου των συναλλαγών και θα επιβάλει στον καθένα μας ισοσκελισμένους ισολογισμούς, ΠΡΩΤΟΥ να προσφέρουν την οποιαδήποτε "κατοχύρωση" στον Έλληνα θεραπευόμενο.

    Στη μεν μια περίπτωση (α.) όπου θα αναζητήσεις να αποθεραπευθείς χωρίς δημόσιες παροχές υγείας, το κόστος θα είναι ασύμφορο και δυσβάσταχτο με αποτέλεσμα η αποθεραπεία να αποτελεί προνόμιο μόνο των πλουσίων.

    Στη δε άλλη περίπτωση (β.) όπου οι πάντες είναι υποχρεωμένοι σε ισοσκελισμένους ισολογισμούς, η ελεγχόμενη και ραγδαία αύξηση του κόστους ζωής μέσω της ανόδου των τιμών καταναλωτικών προιόντων και υπηρεσιών θα σημάνει ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ για οποιοδήποτε νοικοκυριό και οι αγορές θα περιορισθούν στα απολύτως απαραίτητα. Με άλλα λόγια, θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα με την πρώτη περίπτωση σε πολύ χειρότερο γενικό καθεστώς. Δεν φαντάζομαι να υπάρχει κάποιος ο οποίος δεν πιστεύει ότι, με την τρέχουσα φορολογία, πλήθος πολιτών συμπληρώνουν ή και ζουν με "μαύρα". Εάν αυτά κοπούν επιβεβλημένα θα δεις ανθρώπινες ζωές να χάνονται.

    Το βασικό πρόβλημα των ανθρώπων οι οποίοι επέβαλαν την μη-αποθεραπεία του Έλληνα για 63 χρόνια, είναι άνθρωποι ικανοί κριτικής σκέψης ΠΡΙΝ λάβει χώρα είτε το ορόσημο α. είτε το ορόσημο β. Αν μισούν κάτι περισσότερο από τους ανθρώπους (επειδή μιλάμε για μισάνθρωπους) αυτό είναι η αλήθεια. Και αυτή, καλώς ή κακώς, βγαίνει και εκφράζεται μόνο από σκεπτόμενους ανθρώπους (θα προσέθετα και ζώα για λόγους γνωστούς σε όλους μας, αλλά δεν μου φταίνε σε τίποτα τα γαιδούρια, σκύλοι, γάτες κλπ).

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να περιμένεις από τον νομοθέτη, το υπουργείο υγείας, τους ελεγκτές του υπουργείου υγείας, το υπουργείο δικαιοσύνης, τους συλλόγους των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών (ΨΕΣ και ΠΨΣ), τις σχολές ψυχολογίας / ψυχοθεραπείας και τους πιο πολλούς αν όχι όλους τους θεραπευτές, να προστατέψουν τον Έλληνα θεραπευόμενο.

    Υπόθεση εργασίας:

    Εάν - θεωρητικά - σήμερα μαζεύονταν, το σύνολο (3100 μέλη περίπου) των εγγεγραμμένων ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών και αποφασίζανε ομόφωνα ότι, είτε προωθούν την ΔΙΚΑΙΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ [όπως την προτείνω], είτε τα κλείνουν τα γραφεία τους, τότε θα συναντούσαν τόση αντίσταση από τους συλλόγους αυτών όπως και από τους νομοθέτες, που θα έβλεπες να διώκονται για "παράβαση κανονισμών / τρόπου λειτουργίας" κλπ και θα άρχιζαν οι διαδικασίες αφαίρεσης ή αναστολής αδειών. Ο λόγος που θα γινόταν αυτό, είναι επειδή - όπως έχω αναφέρει και στην 12η σελίδα των σχολίων του παρόντος - υπάρχουν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ που εμπλέκονται στην όλη κατάσταση από τα συμφέροντα 3100 Ελλήνων ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών. Η κυβέρνηση, οι σύλλογοι τους και οι σχολές τους θα έβρισκαν πλήθος δικαιολογιών (καμία ουσία, να είστε σίγουροι) προκειμένου να αναχαιτίσουν μια τέτοια πρωτοβουλία των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών και θα "καθυστερούσαν" μέχρι να συμβούν τα (α.) ή (β.) τα οποία περιγράφω πιο πάνω. Ακόμα και αν παρακαλάγανε και οι 3100 γονατισμένοι έξω από το κοινοβούλιο, προκειμένου να κατατεθεί νομοσχέδιο το οποίο να προωθεί τις ΔΙΚΑΙΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ μεταξύ θεραπευόμενου και ψυχολόγου / ψυχοθεραπευτή, το αίτημα τους θα έπεφτε στο κενό. Από τους προέδρους των συλλόγων τους περιμένω ακόμα λιγότερα επειδή η κατάσταση εκεί μοιάζει με τον συνδικαλισμό (θυμάστε τι έγινε με τον Παναγόπουλο της ΓΣΕΕ ελπίζω).

    Εάν, παρόλα αυτά, κάποιος ψυχολόγος / ψυχοθεραπευτής δεν πιστεύει τα όσα λέω εδώ, είναι ελεύθερος να αρχίσει είτε να αποθεραπεύει τους θεραπευομένους του, ή να προωθήσει και εκείνος την ΔΙΚΑΙΗ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ελπίζοντας να διατηρήσει το πελατολόγιο του. Δεν δίνω καμία εγγύηση για το επαγγελματικό / επιστημονικό του μέλλον όμως.

    Για τους παραπάνω λόγους συνιστώ στον αναγνώστη τα εξής απλά:


    1ον Να μην περιμένει από ΚΑΝΕΝΑΝ εκτός από τον εαυτό του και σίγουρα όχι από τους νομοθέτες, το υπουργείο υγείας, τους ελεγκτές του υπουργείου υγείας, το υπουργείο δικαιοσύνης, τους συλλόγους των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών (ΨΕΣ και ΠΨΣ).

    2ον Να αντιγράψουν ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ του παρόντος νήματος στον Η/Υ τους. Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται...

    3ον Να μοιραστούν το κείμενο το οποίο μόλις αντέγραψαν στον Η/Υ τους, είτε με email, είτε με ηλεκτρονικό αρχείο, είτε με εκτύπωση, με όσους πιο πολλούς ανθρώπους γίνεται προκειμένου να καταστεί ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΣΗ το τι γίνεται στον χώρο της ψυχοθεραπείας στην Ελλάδα.

    4ον Να παροτρύνουν όσους περισσότερους γίνεται να εγγραφούν στο forum του e-psychology.gr και να συμμετάσχουν στην συζήτηση.

    5ον Να αρχίσουν να σκέφτονται ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ. Χωρίς αφελείς προσδοκίες, λαμβάνοντας υπόψιν τους τα γεγονότα γύρω τους και έχοντας πάντα κατά νου ότι στον κόσμο υπάρχουν και άνθρωποι... αλλά είναι λίγοι και σπάνιοι σε σχέση με τα δίποδα ζώα.

    6ον Να παραμείνουν ΜΑΚΡΙΑ από κινήματα προ-καπελωμένα ή μετα-καπελωμένα (π.χ. αγανακτισμένες, κόμματα, κίνηματα "παραιτηθείτε" κλπ) αποφεύγοντας με κάθε τρόπο να εκχωρήσουν την δυνατότητα σκέψης τους σε άλλους ασχέτως πόσο "δελεαστικές" ή "προκλητικές" είναι οι θέσεις αυτών και ΕΙΔΙΚΑ αν αυτές περιγράφονται καλά με την φράση "...δίνει του διψασμένου νερό να πιεί!"*.

    (*) Μαντέψτε ΠΟΙΟΣ είναι ο διψασμένος και ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ/ΠΟΣΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΔΙΨΑΕΙ!

    Όλοι έχουμε από έναν εγκέφαλο. Μη δανείζεστε αλλουνού επειδή βαριέστε να βάλετε το δικό σας να δουλέψει γιατί θα καταλήξετε σε μοίρα χειρότερη από αυτή στην οποία είσαστε.
    Last edited by M87; 12-06-2016 at 17:23.

  8. #743
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Σε κάλυψα cube;

  9. #744
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    ναι αλίμονο...........

  10. #745
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Καλό μεσημέρι. Θα ακολουθήσει καινούργια ανάρτηση με αναλυτικότερες επεξηγήσεις σχετικά με τα όσα λέω.

  11. #746
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Δώσε πόνο δεν κάνω πλάκα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #747
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Δώσε πόνο δεν κάνω πλάκα
    Ότι πει ο elis!

  13. #748
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μ87 επετρεψε μου να σε ρωτησω...εσυ με τι ειδους προβλημα απευθυνθηκες σε ψυχοθεραπευτη και δεν σε βοηθησε;
    Απλα ρωταω επειδη μπηκα στη διαδικασια να το ψαξω κι εγω λιγο και βρηκα αγγλοφωνα αρθρα απο ψυχολογους που για παραδειγμα αρνηθηκαν να κανουν θεραπεια με καποιον μετα απο καμποσες συνεδριες επειδη εκριναν οτι η "επιλυση" των προβληματων τους και το να τους κανουν να δουν τα πραγματα καθαρα θα τους κατεστρεφε ακομα περισσοτερο τη ψυχολογια και δεν θα το αντεχαν...εκριναν πως η "λυση" θα κοστιζε σε συγκεκριμενους ασθενεις ψυχικα πολυ πιο ακριβα απο οτι τους κοστιζει να αγκομαχουν με το προβλημα τους χωρις πληρη επιγνωση.
    Τωρα το κατα ποσο ειναι σωστο οταν κρινει ο καθε ψυχοθεραπευτης οτι προκειται για τετοια περιπτωση να αρνειται θεραπεια η να το παλευουν με τον ασθενη "γυρω γυρω" για να μη καταρρευσει το συμπαν του η με την ελπιδα οτι καααποια στιγμη θα ειναι ετοιμος δε ξερω. Η μπορει καποιος οκ να αποφασισει να εκμεταλλευτει μια τετοια περιπτωση.
    Απλα μιας και ανελαβες ολο αυτο το εγχειρημα εφορμωντας απο μια οδυνηρη εμπειρια δεν ειναι σωστο και δικαιο οποιος σε διαβαζει να ξερει για τι προβλημα μιλαμε και πως σου κοστισε;
    Μιλα αν θες συγκεκριμενα για την εμπειρια σου και ασε τον καθενα να κρινει τι πρεπει να λαβει υποψη στην συναναστροφη του με εναν ψυχοθεραπευτη, ποιες παραμετρους θα λαβει υποψη αναλογα και με τη περιπτωση του και να κρινει μονος του τι θα αποσπασει πιο ΑΠΤΑ απο τη δικη σου εμπειρια αντι για ολοκληρα μανιφεστα που κουραζουν.
    Εγω πχ αν την ειχα πατησει θα ελεγα παιδια ειχα αυτο και αυτο το προβλημα, εγινε αυτο και αυτο, μου ελεγε αυτο και το αλλο ο ψυχοθεραπευτης και τελικα κατεληξε η ιστορια εκει. Προσεξτε στη ταδε περιπτωση το ταδε πραγμα. Να δουμε ρε παιδακι μου μηπως καπου κατι ειναι και θεμα του θεραπευομενου...πιο πρακτικα και εμπειρικα.
    Αυτα που γραφεις στο λεω για να μην κοπιαζεις αδικα δεν προκειται να τα διαβασει κανεις...εδω ρε συ ο κοσμος παει και ψηφιζει κυβερνησεις χωρις να δινει δεκαρα τσακιστη για τα προεκλογικα προγραμματα του καθε κομματος και δεν τα ψυριζει τοσο κομματι κομματι, τι θέλει και τι οχι, σε σημειο να εχουν καταληξει με το καιρο να ειναι ενα ματσο αερολογιες επειδη ξερουν αυτο ακριβως, οτι δεν θα τα διαβασει κανεις!!!
    Και περιμενεις να ασχοληθει καποιος μεσα στη θολουρα του και τα βασανα του με ολο αυτο το (αξιοθαυμαστο κατα τα αλλα απο αποψη προσπαθειας επιμελειας και κοπου που βαζεις σε αυτο) μανιφεστο;

  14. #749
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σαν μεγαλυτερος , και πολλα χρονια στην ' πιατσα ' , και με καταθλιψη απο το 2004 , εχω να πω , οτι τα ποστ του Μ87 ειναι τοσο μεγαλα , που ελαχιστοι θα μπουν στον κοπο να τα διαβασουν , αμα ταγραφε με λιγα λογια , θαταν καλυτερα για ολους ............. οσον αφορα τους ψυχιατρους και τα φαρμακα , αυτο που εχω διαπιστωσει , ειναι οτι τα φαρμακα δεν θεραπευουν την κτθλψη , δεν ξερω για αλλες διαταραχες , τα αντικαταθλιπτικα δεν δουλευουν , δεν εχει εφευρεθει ακομη το φαρμακο κατα της κτθλψης , απλα αυτα τα φαρμακα , σε ριχνουν στην απαθεια , οποτε δεν νοιαζεσαι και πολυ να συνελθεις .........................απο πισω υπαρχουν τεραστια συμφεροντα , φαρμακευτικων εταιριων που γνωριζουν πολυ καλα οτι τα φαρμακα τους δεν ειναι αποτελεσματικα , το γνωριζουν κι οι γιατροι, αλλα τα χορηγουν ειτε γιατι ' τα παιρνουν ' απο τις φαρμακευτικες , ειτε γιατι ζουν απο αυτο το επαγγελμα ............ το λεω αυτο , γιατι εχω παρει οποιο αντικαταθλιπτικο εχει κυκλοφορησει , ποτε δεν ειδα αποτελεσμα ,, μονο παρενεργειες , τις βραχυπροθεσμες , τις μακροπροθεσμες ουδεις τις γνωριζει , και σιγουρα δεν ειναι καλες ..................... παιζει πολυ στα νεα παιδια το φαινομενο πλασεμπο , αλλα οχι σεμενα , που εχω μια μεγαλη εμπειρια απο φαρμακα και απο συμφεροντα οικονομικα ............ το μονο που καταφερε ο ' γιατρος ' που με παρακολουθουσε επι 8 χρονια , ειναι να με εθισει σε τεραστιες ποσοτητες ζαναξ ...................... ο προηγουμενος , καταφερε να με παχυνει κατα 14 κιλα χωρις κανενα αποτελεσμα αλλο , ενας εντελως ψυχρος ανθρωπος , που αναθεμα κι αν ενδιαφεροταν για τον ασθενη του περισσοτερο απο την τσεπη του , τοτε ημουν ασχετος απο ψυχιατρους , και επαιρνα οτι μουδιναν , τωρα ομως ,,κοιταζοντας πισω , καταλαβαινω το παιχνιδι , το εγκληματικο , που παιζεται πισω απο την πλατη των δυσμοιρων ασθενων ....................... ψυχοθεραπεια δεν εκανα ποτε , θακανα προς το τελος των φαρμακοθεραπειων , αλλα ειχα χασειτοσο πολυ την εμπιστοσυνη μου στος ψυχογιατρους , που προτιμω να το παλευω ιδιαις δυναμεις , ειναι η καλυτερη μεθοδος , αλλα βρισκομα τωρα εθισμενος σε μεγαλες ποσοτητες ζαναξ, και εχω υποστει τις παρενεργειες των αντικαταθλιπτικων που εχω παρει , μακαρι να μην ειχα απευθυνθει ποτε στην ζωη μου σε κανεναν ψυχογιατρο , μονο ζημιές μου εκαναν , εδω και μερικα χρονια τοχω καταλαβει , λιγουλακι αργα , αλλα πλεον , ο ιδιος οριζω τι ειδους θεραπεια θακολουθησω , εχω γραμμενους στα ..αυτα μου ......... μου τους γιατρους , για τον μονο λογο που πηγαινω καθε 1.5 μηνα , στον 4 κατα σειρα γιατρο , απο το 2010 , ειναι γα να συντηρω τον εθισμο μου στα ζαναξ ......................καποιος πρεπει να μου τα γραφει ................εχω γραψει κατα καιρους εδω μεσα , την πλανη των φαρμακων αυτων , αλλα εγω τα τα γραφω , εγω τα διαβαζω , εμενα θακουσουν , η τον γιατρο τους ? οι περισσοτεροι-ες ειναι νεα παιδια , που δεν ξερουν τι ζουγκλα επικρατει στην κοινωνια μας , ειτε αυτοι λεγονται γιατροι , που θελουν το καλο μας ............... εγω τα ξερω , εχοντας καποια πειρα ζωης , στα 54 μου χρονια ..................παντα υπαρχουν εξαιρεσεις ασθενων, πιο πονηρεμενοι , αλλα αυτοι ειναι λιγοι ........................

    To μεγαλυτερο ποστ μου , απο τα 8.500 ποστς .........
    Last edited by Macgyver; 25-06-2016 at 23:44.

  15. #750
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΥΝΟΛΟΥ ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ

    1. Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29)

    Στην ανάρτηση αυτή παρουσιάζεται ο τρόπος με τον οποίο οι Έλληνες θεραπευόμενοι, χωρίς να ερωτηθούν ποτέ, καταδικάζονται σε ισόβια συντήρηση από τη συντριπτική πλειοψηφία αν όχι το σύνολο των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών αποτρέποντας την ενασχόληση με τα κύρια προβλήματα αυτών και εστιάζοντας μόνο στα δευτερεύοντα. Η συζήτηση έδωσε ιδιαίτερα χρήσιμα συμπεράσματα σχετικά με το μέλλον της ψυχοθεραπείας στην Ελλάδα στη σελίδα 50 των σχολίων (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...E%91%29/page50).

    2. ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29)

    Η ανάρτηση δείχνει με ποιόν τρόπο η ψυχολογία καπηλεύεται την εξομολόγηση και πνευματική καθοδήγηση από τον Χριστιανισμό και με ποιόν τρόπο αυτή "προσαρμόστηκε" ώστε αφ' ενός να γίνει ελεγχόμενη από τον αμφιβόλου ηθικής ανθρώπινο παράγοντα ενώ παράλληλα δεσμεύει τον άνθρωπο σε ανάγκη, μέσα από το σύστημα των αμοιβών, χωρίς όμως να εγγυάται οποιοδήποτε αποτέλεσμα ως αντίκρυσμα. Η συζήτηση οδήγησε σε σημαντικά - αναπάντητα μέχρι σήμερα - ερωτήματα τα οποία μπορεί κανείς να διαβάσει στη σελίδα 23 (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...E%91%29/page23) στο σχόλιο #332.

    3. ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A4%CE%A9%CE%9D)

    Η ανάρτηση παρουσιάζει διάφορες ανήθικες πρακτικές (11 μέχρι στιγμής) σε χρήση από τους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές προκειμένου να κάνουν τη μια συνεδρία, δέκα, προκειμένου να καθυστερήσουν την πρόοδο του θεραπευομένου. Οι τελευταίες δύο πρακτικές (10 και 11) βρίσκονται στις σελίδες 13 (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9%CE%9D/page13) και 14 (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9%CE%9D/page14) αντίστοιχα.

    4. ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΣΕΨ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29)

    Μια σύντομη ανάρτηση η οποία βασίζεται στο πλήρες κείμενο του Κώδικα Δεοντολογίας του ΣΕΨ και που καλό θα ήταν να διαβάσουν αναγνώστες οι οποίοι είτε σκοπεύουν να ξεκινήσουν, είτε κάνουν ήδη ψυχοθεραπεία.

    5. ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΟΥ FORUM (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9F%CE%A5-FORUM)

    Η σύντομη μεν, ουσιαστική δε, ανάρτηση θέτει μια ακανθώδη ερώτηση η οποία εκθέτει την ψυχοθεραπεία και τους ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές στην Ελλάδα για αυτό το οποίο είναι.

    6. ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A5%CE%A4%CE%97)

    Με τα τρέχοντα δεδομένα σε ότι αφορά το θεσμικό πλαίσιο στην Ελλάδα σχετικά με την ψυχοθεραπεία και τον ανύπαρκτο έλεγχο επί των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών, η ανάρτηση παραθέτει τις ενέργειες τις οποίες θα έπρεπε να κάνει κάποιος προκειμένου να έχει μια δίκαιη μεταχείριση από τον ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή του.

    7. ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΝΑ ΜΙΣΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΥΓΕΙΑΣ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...99%CE%91%CE%A3)

    Μια ανάρτηση η οποία επεξηγεί το "κράτος μπ*****λο" το οποίο συναντάμε καθημερινά στις συναλλαγές μας με τους διάφορους δημόσιους φορείς και συγκεκριμένα με την δημόσια υγεία / περίθαλψη.

    8. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ 2 (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9%CE%9D/page14)

    Η ανάρτηση έχει αντικατασταθεί από το Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29) το οποίο επεξηγεί με ποιόν τρόπο οι Έλληνες θεραπευόμενοι, χωρίς να ερωτηθούν ποτέ, καταδικάζονται σε ισόβια συντήρηση από τη συντριπτική πλειοψηφία αν όχι το σύνολο των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών, αποτρέποντας την ενασχόληση με τα κύρια προβλήματα αυτών και εστιάζοντας μόνο στα δευτερεύοντα. Η συζήτηση έδωσε ιδιαίτερα χρήσιμα συμπεράσματα σχετικά με το μέλλον της ψυχοθεραπείας στην Ελλάδα, στη σελίδα 50 των σχολίων (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...E%91%29/page50).

    9. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9D%CE%A9%CE%9D)

    Η ανάρτηση έχει αντικατασταθεί από το Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...F%82-%CE%91%29) το οποίο επεξηγεί με ποιόν τρόπο οι Έλληνες θεραπευόμενοι, χωρίς να ερωτηθούν ποτέ, καταδικάζονται σε ισόβια συντήρηση από τη συντριπτική πλειοψηφία αν όχι το σύνολο των ψυχολόγων / ψυχοθεραπευτών, αποτρέποντας την ενασχόληση με τα κύρια προβλήματα αυτών και εστιάζοντας μόνο στα δευτερεύοντα. Η συζήτηση έδωσε ιδιαίτερα χρήσιμα συμπεράσματα σχετικά με το μέλλον της ψυχοθεραπείας στην Ελλάδα, στη σελίδα 50 των σχολίων (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...E%91%29/page50).

Page 50 of 51 FirstFirst ... 4048495051 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ
    By M87 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 450
    Last Post: 10-03-2022, 00:59
  2. το αγαπημενο μερος του φορουμ
    By arntaben in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2015, 18:24
  3. Από Φίλοι σε Σχέση! (Μέρος 2ο...)
    By Ntinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 01-04-2013, 15:12
  4. ΚΑΡΚΙΝΟΦΟΒΙΑ ΜΕΡΟΣ 2
    By krevasilis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 30-08-2010, 21:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •