σχεση με ατομο με αντικοινωνικη διαταραρχη - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Συγγνώμη κιόλας ρε παιδιά αλλά μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι ένα forum υποστήριξης, καλό θα ήταν να λύπουν τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί. Όσοι μπαίνουμε σε ένα τέτοιο φορουμ λίγο πολύ τα έχουμε τα θέματα μας και θα έπρεπε να δείχνουμε αλληλοκατανόηση ο ένας στον άλλο. Πραγματικά στεναχωριέμαι όταν ακούω χαρακτηρισμούς τόσο άσχημους για πρώην χρήστες όσο και για ανθρώπους με ψυχικές διαταραχές. Τί να πω, κρίμα...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by marstay View Post
    Συγγνώμη κιόλας ρε παιδιά αλλά μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει καλά. Νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι ένα forum υποστήριξης, καλό θα ήταν να λύπουν τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί. Όσοι μπαίνουμε σε ένα τέτοιο φορουμ λίγο πολύ τα έχουμε τα θέματα μας και θα έπρεπε να δείχνουμε αλληλοκατανόηση ο ένας στον άλλο. Πραγματικά στεναχωριέμαι όταν ακούω χαρακτηρισμούς τόσο άσχημους για πρώην χρήστες όσο και για ανθρώπους με ψυχικές διαταραχές. Τί να πω, κρίμα...
    μερικοι δεν καταλαβαινουν οτι ειναι φορουμ υποστηριξης..το ξεχνανεε

  3. #33
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    δηλαδη αν καποιος ειναι πρωην χρηστης και νυν καθαρος πρεπει να μεινει στο περιθωριο; η συμπεριφορα του δεν εχει να κανει με το οτι ηταν πρωην χρηστης εσεις ολοι που ειστε αγχωδεις ψυχωσικοι ocd τι ειστε δηλαδη; λειτουργικοι; το στιγμα της κοινωνιας παει αλυσιδα και σεις θα στιγματιστητε απο "φυσιολογικους" και επειδη ειμαι πρωην χρηστης κατι τετοια νομιζω με καναν να αποκοπω απ τα συναισθηματα μου και να πω οτι δεν θελω παρτιδες με αλλους γιατι ειστε κοτες και ψευτοδιαταραγμενοι
    Σωστη παρατηρηση,αλλα μιλαμε για περιπτωσεις που ο αλλος,ειτε λογω του παρελθοντος του,ειτε οχι,φερεται ασχημα στους αλλους.

  4. #34
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    δηλαδη αν καποιος ειναι πρωην χρηστης και νυν καθαρος πρεπει να μεινει στο περιθωριο; η συμπεριφορα του δεν εχει να κανει με το οτι ηταν πρωην χρηστης εσεις ολοι που ειστε αγχωδεις ψυχωσικοι ocd τι ειστε δηλαδη; λειτουργικοι; το στιγμα της κοινωνιας παει αλυσιδα και σεις θα στιγματιστητε απο "φυσιολογικους" και επειδη ειμαι πρωην χρηστης κατι τετοια νομιζω με καναν να αποκοπω απ τα συναισθηματα μου και να πω οτι δεν θελω παρτιδες με αλλους γιατι ειστε κοτες και ψευτοδιαταραγμενοι
    Προσωπικα οταν ανεφερα οτι ο ανδρας της δεν ειναι σωστος δεν θεωρησα κακο οτι ειναι πρωην χρηστης ουσιων αλλα κυριως στο οτι εχει επιθετικη συμπεριφορα και εμπλοκη με το νομο οπως γραφει και αφου παραπονιεται οτι δεν της αρεσει η ζωη μαζι του σκοπιμο ειναι να μεινει μακρια του για να βρει την ησυχια της.Αν δεν θελει τοτε μην παραπονιεται.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    δηλαδη αν καποιος ειναι πρωην χρηστης και νυν καθαρος πρεπει να μεινει στο περιθωριο; η συμπεριφορα του δεν εχει να κανει με το οτι ηταν πρωην χρηστης εσεις ολοι που ειστε αγχωδεις ψυχωσικοι ocd τι ειστε δηλαδη; λειτουργικοι; το στιγμα της κοινωνιας παει αλυσιδα και σεις θα στιγματιστητε απο "φυσιολογικους" και επειδη ειμαι πρωην χρηστης κατι τετοια νομιζω με καναν να αποκοπω απ τα συναισθηματα μου και να πω οτι δεν θελω παρτιδες με αλλους γιατι ειστε κοτες και ψευτοδιαταραγμενοι
    έχεις απόλυτο δίκιο!!!...
    Quote Originally Posted by mgilleas
    αφου παραπονιεται οτι δεν της αρεσει η ζωη μαζι του σκοπιμο ειναι να μεινει μακρια του για να βρει την ησυχια της.Αν δεν θελει τοτε μην παραπονιεται.
    μα το πρόβλημα ειναι όπως γράφει και η κοπέλα ότι δεν εχει δουλεία,λεφτά,καμιά βοήθεια...
    δεν ξέρω αλλά από την όλη συζήτηση έχω την εντύπωση ότι το θέμα ξεπερνάει κατά πολύ ένα "φόρουμ αυτοβοήθειας". Στο δια ταύτα πρέπει να συμβουλευτεί κάποιο ειδικό σε θέματα ψυχικής υγείας και πάντα υπάρχουν και τα τηλέφωνα δομών και υπηρεσιών που πρότεινε άλλος χρήστης

  6. #36
    Δήμητρα, μη απελπίζεσαι, υπάρχουν λύσεις. Αν ήμουν στη θέση σου θα προσπαθούσα να βρω βοήθεια από συγγενείς για αρχή. Θα έμενα προσωρινά στο σπίτι των γονιών ή αν δεν υπάρχουν σε κάποι εξαδέλφια ή θείους ή σε κάποια φίλη, προσωρινά μέχρι να βρω άκρες. Θα μπορούσες π.χ. να μείνεις σε συγγενή και να προσφέρεις τις δουλειές του σπιτιού μέχρι να βρεις δουλειά. Και όταν βρεις μπορείς να πιάσεις μια μικρή γκαρσονιέρα με 150 ευρώ π.χ.

    Τώρα, όσον αφορά το πώς θα πεις στον άντρα σου να χωρίσετε, εφόσον είναι βίαιος καλό θα ήταν να μην του θίξεις τον εγωισμό. Μην του πεις δηλαδή "σε χωρίζω". Κάνε μια μικρή πονηριά: Δείξτου οτι στην πραγματικότητα δεν ταιριάζετε και οτι δεν περνάει κι εκείνος καλά μαζί σου αλλά και το παιδί δεν πρέπει να βιώνει φωνές και καυγάδες. Πες του οτι τον νοιάζεσαι αλλά βλέπεις οτι έχει δεν είναι πλέον ερωτευμένος μαζί σου και ότι θα ήσασταν και οι δύο πιο ευτυχισμένοι χώρια και προπάντων αυτός θα ήταν πιο ήρεμος.

  7. #37
    Hμουν λιγο αυστηρος ετσι οπως το εγραψα και δεν ηθελα να στεναχωρησω την κοπελα αλλα να την ταρακουνησω.Ολοι οι ανθρωποι αξιζουν ενα/μια καλο/η συντροφο διπλα τους.Πριν παντρευτει καποιος πρεπει να συζησει με τη συντροφο του για αρκετο καιρο να δουν αν ταιριαζουν, τα πανε καλα στις μεταξυ τους σχεσεις κ.τ.λ.Ο ανδρας απο την μερια του πρεπει να ειναι ιπποτης στην κοπελα να της φερεται καλα να ειναι εργατικος,τιμιος,πιστος και αντιστοιχα για την κοπελα.Δεν ειναι γνωρισα κάποιον και τον παντρευομαι σε χρονο τετε.Ο γαμος ειναι μεγαλη υποθεση γιατι συνειδητα επιλεγεις να ζησεις το υπολοιπο της ζωης σου με τον ανθρωπο αυτο.Περιστασιακοι καβγαδες γινονται σε ολα τα ζευγαρια αλλα δεν πρεπει να γινεται συχνο φαινομενο με υποτιμητικες εκφρασεις για τον αλλον γιατι ετσι η ζωη θα γινει πολυ χειροτερη απο καποιον που δεν παντρευτηκε ποτε.Πρεπει ολοι να ειναι προσεκτικοι στην επιλογη καπιοιου συντροφου.Επισης το να συζησει καποιος αρκετο καιρο με την κοπελα του και μελλουσα γυναικα ειναι λιγο σπανιο να μη δειξει εστω καποια σημαδια του ασχημου χαρακτηρα του.
    Last edited by deleted-by-request-1305; 07-06-2016 at 03:15.

  8. #38
    Εν κατακλειδι απομακρυνουμε τους τοξικους ανθρωπους απο τη ζωη μας εκτος αν ειναι αμεσοι συγγενεις(γονεις,παιδια,αδ� �λφια) που οπως λεει και η γνωστη φραση το αιμα νερο δεν γινεται.

  9. #39
    Quote Originally Posted by mgilleas View Post
    Εν κατακλειδι απομακρυνουμε τους τοξικους ανθρωπους απο τη ζωη μας εκτος αν ειναι αμεσοι συγγενεις(γονεις,παιδια,αδ� �λφια) που οπως λεει και η γνωστη φραση το αιμα νερο δεν γινεται.
    Ελπιζω να το παρει ολο τωρα

  10. #40
    εδω δεν εγραψα για να μου πειτε οτι φταιω .αυτο το ξερω πολυ καλα.εγραψα το θεμα μου και φανταζομαι οτι ολοι που γραφουν εδω εχουν τα δικα τους.τωρα για τον υποκοσμο που λες ενας ανθρωπος δεν εχει μονο μια πλευρα.και η δικη του καλη πλευρα ειναι πολυ καλη.ενω ειναι επιθετικος και βιαιος αν καποιος τον χρειαστει θα τρεξει πρωτος να βοηθησει.θα προσφερει ,ειναι εργατικος πολυ και σιγουρα αν καποιος μιλισει μαζι του μονο χαμηλου επιπεδου ατομο δε θα τον χαρακτηρισει

  11. #41
    σε ευχαριστω για τη απαντηση.του εχω ζητησει να παρει βοηθεια αλλα εχει αρνηθει.δεν υπαρχει περιπτοση να το δεχτει

  12. #42
    για αρχη δε ζητησα απο κανενα να μου βρει τη λυση.γραφω το προβλημα μου οπως κανετε ολοι εδω.το οτι ειναι πρωην χρηστης απο μονο του δε λεει κατι.
    οσο για το κουσουρι που λες δε εχω κανενα.
    απλα ερωτευτηκα ενα ανθρωπο ο οποιος ηταν πολυ εξυπνος για να κρυβει καποια απο τα θεματα του και εγω πολυ ερωτευμενη για να μπορεσω να δω καθαρα.επισης πριν τον γνωρισω δε θα με φανταζομουν ποτε σε αυτη τη θεση.στις αλλες μου σχεσεις δεν ανεχομουν τιποτα και γενικα ειχα το πανω χερι.οποτε μη κρινεις τοσο ευκολα γιατι δε ξερεις ποτε τι μπορει να συμβει

  13. #43
    Καλα Δημητρα,τοσα θεματα που χει ο αντρας σου δεν κρυβονται ευκολα και σιγουρα οχι για πολυ καιρο.Σιγουρα εθελοτυφλουσες και πιθανον προχωρησες μαζι του γρηγορα σε γαμο,ενω επρεπε να τον γνωρισεις και αλλο.

    Το θεμα ειναι να προστατευσεις το παιδι σου,γιατι αυτο ειναι ο μεγαλος χαμενος της υποθεσης.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Δήμητρα γεια σου. Λυπάμαι για τα όσα περνάς. Εχει τύχει να γνωρίσω κάποιο τέτοιο άτομο. Δυστυχώς, είναι λίγο δύσκολο να στρωσει ένα τέτοιο άτομο. Δηλαδή ο χαρακτήρας του είναι ναρκισιστικός, δεν παραδέχεται τα λάθη του ποτέ και πάντα του φταίνε οι άλλοι και φυσικά, όσο κι αν έχεις αποδείξει πως είσαι μαζί του, η παραμικρή παρατήρηση τον κάνει ταύρο.
    Επίσης δυσκολα θα πάει σε γιατρό, μην πούμε ποτέ δεν προκειτε να παραδεχτεί ανοιχτά ότι έχει πρόβλημα για να πάει να βρει λύση σε γιατρό.
    Εχει πετύχει πράγματα ο αντρας σου; εκτος απο οικογένεια, εχει δουλεια; είναι υπεύθυνος απέναντι στις υποχρεώσεις του σπιτιου σας ή μονο καταναλώνει; και αν έχει δουλεια, είναι νομιμη ή είναι τπτ παράνομο; ως συζυγος, είναι εντάξει απέναντί σου; εννοω, σε προσέχει;
    Αυτό που είχα διαβάσει κάποτε, αλλά αυτό που παρατειρώ κιόλας σε τέτοιους ανθρώπους, είναι να τους δείξεις πως (ναι μεν μπορεί να νοιώθουν θεοί και πιο καλοι σε όλα από τους υπόλοιπους, αλλά να τους) η υπεροχή είναι το μέσο, ενώ ο στόχος η ευτυχία και αφου πιστευουν πως όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος, να δουν τι αποτελέσματα υπάρχουν στη δική τους ζωή. Γενικότερα, αν καταλάβουν ότι έχουν να κάνουν με πιο ισχυρό ανθρωπο "λουφάζουν" χάνεται η όλη δυναμική τους.
    Βρες κάποια ομαδική στην περιοχή σου και πήγαινε και ζήτησε του να πάτε μαζί για παρέα. Ισως βγει κάποια ακρη, να αρχισει να σκέφτεται το παράλογο των ιδεών του.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. Σχέση με κυκλοθυμικό άτομο
    By pantzos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 16-03-2018, 18:21
  2. Θα κάνατε σχέση/εμπιστευόσασταν αμφισεξουαλικό άτομο;
    By Φώτης in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 16-05-2015, 18:38
  3. σχέση με άτομο εξαρτημένο!!
    By roulini in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 34
    Last Post: 23-04-2014, 13:55
  4. σχεση με οροθετικο ατομο
    By ΧΑΝΙΩΤΗΣ81 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-2012, 23:26
  5. σχεση με ατομο με ψυχολογικα
    By rouva in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-2011, 14:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •