αντικαταθλιπτικα και κινδυνος διπολικης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    11

    αντικαταθλιπτικα και κινδυνος διπολικης

    Αρχισα συνεδριες με καποιο ψυχιατρο προσφατα και μου προτεινει να παρω αντικαταθλιπτικα φαρμακα (συγκεκριμενα zoloft η cipralex) επειδη εχω ψυχαναγκασμους που με εμποδιζουν να παρω αποφασεις στη ζωη μου αλλα και καταθλιψη. Το προβλημα ειναι οτι στενο συγγενικο μου προσωπο παρουσιασε διπολικη απο αυτα τα φαρμακα με αποτελεσμα να φοβαμαι να τα ξεκινησω αν και ειχα παρει αντικαταθλιπτικα στο παρελθον για μια 2ετια και δεν ειχα παρουσιασει ιδιαιτερες παρενεργειες εκτος απο brain zaps (κατι σαν ρηγος οταν εχανα δοση, πραγματικα εκνευριστικο). Εν τω μεταξυ εχω μια διπολικοτητα στη διαθεση καθως υπαρχουν λιγες στιγμες και μερες που νιωθω καλα και συνηθως βεβαια νιωθω χαλια (αναλογα και με τον καιρο). Εχω και μια περιεργη ταση να συγκινουμαι για ασημαντους λογους με διαφορες σκεψεις που κανω ειναι συμπτωμα διπολικης αυτο; Πιστευετε οτι θα πρεπει να παρω τα φαρμακα και να αναλαβω το ρίσκο; Προτεινα να μου τα γραψει μαζι με σταθεροποιητες της διαθεσης για προληπτικους λογους αλλα αρνειται.

  2. #2
    Εφοσον, ειχες ξανα λαβει προ 2ετιας και δεν εμφανισες επεισοδιο, τι πιστευεις πως θα το κανει τωρα ?
    Θα προτεινα να την ξεκινησεις και οτιδηποτε σου φανει αλλοκοτο, περιεργο, κτλ τοτε να τον ενημερωσεις τον γιατρο.
    Ετσι και αλλιως 20 μερες τουλαχιστον θελουν για να κανον peak.

    Ισως επηρρεαστηκες απο το κοντινο προσωπο και σκεφτεσαι (χωρις να το ελεγχεις,δεν φταις ετσι το μυαλο στηνει παγιδες οτι θα εμφανισεις το ιδιο).


    Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο παραλληλης ψυχοθεραπειας για οσα σε βασανιζουν ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    11
    Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι βλεπω μια διπολικοτητα στη διαθεση μου την οποια δεν ξερω πως να την ερμηνευσω αν και οι στιγμες που ειμαι καλα μπορει να οφειλονται και στη ληψη καφεινης η να ειναι κατι παροδικο. Απλα απ αυτο που εχω δει αν παθει κανεις διπολικη ειναι σαν να μην υπαρχει γυρισμος, πρεπει να παιρνει κανεις φαρμακα για ολη του τη ζωη.. δεν ειναι μεγαλο το ρισκο;

  4. #4
    Κοιτα τί εχω καταλαβει εγω, το παθολογικο αγχος παιρνει πολλες μορφες και ονομασιες. Εαν καποιος εχει διπολικη διαταραχη πραγματι ενας σοβαρος επαγγελματιας το καταλαβαινει το πολυ σε 5 συνεδριες να πω βαρια δινει διαγνωση.

    Δευτερον υποθετω πως βιωνεις εντονες διακυμανσεις διαθεσης, μια πολυ χαρα, μια πολυ θλιψη και λες - βρες μπας κ εχω αυτο ?

    Εγω δειχνω βημα εμπιστοσυνης στον θεραπων ιατρο μου, τηρω κατα γραμμα την αγωγη εν μερει εχω αποδεχθει οτι σε περιοδους αλλαγων ή στρες παντα ολο και κατι θα εμφανιζω ή θα το βιωνω πιο εντονα σε σχεση με αλλους.

    Ελπιζω να βοηθηθεις απο την συγκεκριμενη αγωγη, μην εμμενεις οσο μπορεις στην θεωρια του - και εάν ...
    εκτος και αν δεν εισαι σιγουρος για τον επαγγελματισμο του ιατρου. Αποψη μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Quote Originally Posted by thundercuts87 View Post
    Αρχισα συνεδριες με καποιο ψυχιατρο προσφατα και μου προτεινει να παρω αντικαταθλιπτικα φαρμακα (συγκεκριμενα zoloft η cipralex) επειδη εχω ψυχαναγκασμους που με εμποδιζουν να παρω αποφασεις στη ζωη μου αλλα και καταθλιψη. Το προβλημα ειναι οτι στενο συγγενικο μου προσωπο παρουσιασε διπολικη απο αυτα τα φαρμακα με αποτελεσμα να φοβαμαι να τα ξεκινησω αν και ειχα παρει αντικαταθλιπτικα στο παρελθον για μια 2ετια και δεν ειχα παρουσιασει ιδιαιτερες παρενεργειες εκτος απο brain zaps (κατι σαν ρηγος οταν εχανα δοση, πραγματικα εκνευριστικο). Εν τω μεταξυ εχω μια διπολικοτητα στη διαθεση καθως υπαρχουν λιγες στιγμες και μερες που νιωθω καλα και συνηθως βεβαια νιωθω χαλια (αναλογα και με τον καιρο). Εχω και μια περιεργη ταση να συγκινουμαι για ασημαντους λογους με διαφορες σκεψεις που κανω ειναι συμπτωμα διπολικης αυτο; Πιστευετε οτι θα πρεπει να παρω τα φαρμακα και να αναλαβω το ρίσκο; Προτεινα να μου τα γραψει μαζι με σταθεροποιητες της διαθεσης για προληπτικους λογους αλλα αρνειται.


    Kαλησπέρα και από εμένα. Είμαι μια κοπέλα με διπολική διαταραχή και επειδή ασχολούμαι με αυτό που έχω από μικρή και με ειδικούς πρώτη φορά ακούω ότι η διπολική διαταραχή δημιουργήται από φάρμακα. Η διπολική διαταραχή απ'όσο ξέρω είναι βιολογικό θέμα, κοινώς αφορά μια δυσλειτουργία ουσιών στον εγκέφαλο των ανθρώπων και αναλλόγως με τα βιώματα του κάθε ανθρώπου που την έχει εμφανίζεται σε μικρότερη ή μεγαλύτερη ηλικία και μορφή. Κοινώς ή την έχεις ή δεν την έχεις και ίσως απλά δεν έχεις διαγνωστεί σωστά ή δεν έχει εμφανιστεί αλλά εμφανίζεται με αφορμή φαρμακευτική ή βιωματική(για τον συγγενή σου μιλώντας), πολλές φορές συνυπάρχει και με άλλα όπως αγχώδεις διαταραχές, κάποιας μορφής κατάθλιψη.
    Έχω περάσει και από χρόνια που με θεωρούσαν ακατάλληλοι ειδικοί καταθλιπτική ή απλά αγχώδες άτομο και έχω δοκιμάσει με προτροπή γιατρών και αντικαταθλιπτικά αλλά και αγχολυτικά. Προσωπικά τίποτα από αυτά δε μου προκάλεσαν κάτι άσχημο, απλά δε βοήθησαν( τα αντικαταθλιπτικά). Τα αγχολυτικά βοήθησαν και μάλιστα παρ'όλο που τα έπαιρνα για χρόνια και παρ'όλο που πολλοί λένε για εθισμούς κτλ ούτε εθίστηκα ούτε τίποτα αρνητικό παρά μόνο με βοήθησα να καλυτερέψω και να προχωρήσω παραπέρα με το θέμα του άγχους. Και αυτό γιατί ΠΟΤΕ δεν αφέθηκα στο να με διαγιγνώσκω μόνη μου, ποτέ δε πήρα έξτρα χάπια μόνη μου, ποτέ δεν έμεινα μόνο σε έναν ειδικό αλλά άκουσα γνώμες, έψαξα μέχρι να βρω τους κατάλληλους για μένα και επιτέλους βρήκα και τον κατάλληλο άνθρωπο τόσο σε γιατρό που μου διέγνωσε επιτέλους τι μου συνέβαινε(διπολική) και τόσο σε φαρμακευτική αγωγή που παίρνω πλέον( σταθεροποιητές). Εγώ πιστεύω ότι ότι αφορά την υγεία μας ψυχική ή σωματική πρέπει να το ψάχνουμε δυναμικά και σωστά και να μην ακούμε φήμες και εκφοβισμούς. Στην τελική ακόμα και να έχεις διπολική τελικά δεν είναι κάτι τόσο τραγικό αρκεί να θες να το παλέψεις και να αναζητήσεις την κατάλληλη βοήθεια. Τα φάρμακα δεν είναι πανάκεια δεν είναι όμως και εχθρός,αντιθέτως μπορούν να γίνουν πολύτιμος σύμμαχος μαζί πάντα με σωστή ψυχοθεραπεία.

    Eπίσης αυτό που είναι χειρότερο δεν είναι να έχεις διπολική διαταραχή και να παίρνεις για πάντα φάρμακα, είναι το να ΜΗΝ ξέρεις τι έχεις, να παίρνεις άχρηστα σκευάσματα ή να μην παίρνεις τίποτα και να έχεις έναν εαυτό πλήρως αβοήθητο σε ένα πλήρες χάος.
    Last edited by treasure_octopus; 03-05-2016 at 03:05.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    http://cchrgr.blogspot.gr/2011/02/m.html

    Ειχα ανοιξει θρεντ , σχετικο με την επικινδυνοτητα των αντικαταθλιπτικων....

  7. #7
    Quote Originally Posted by treasure_octopus View Post
    Eπίσης αυτό που είναι χειρότερο δεν είναι να έχεις διπολική διαταραχή και να παίρνεις για πάντα φάρμακα, είναι το να ΜΗΝ ξέρεις τι έχεις, να παίρνεις άχρηστα σκευάσματα ή να μην παίρνεις τίποτα και να έχεις έναν εαυτό πλήρως αβοήθητο σε ένα πλήρες χάος.

    Πόσο συμφωνώ με αυτό !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by treasure_octopus View Post
    Kαλησπέρα και από εμένα. Είμαι μια κοπέλα με διπολική διαταραχή και επειδή ασχολούμαι με αυτό που έχω από μικρή και με ειδικούς πρώτη φορά ακούω ότι η διπολική διαταραχή δημιουργήται από φάρμακα.
    Μπορεί να προκληθεί και από φάρμακα και από ουσίες.... Αν κάποιος για παράδειγμα παίρνει αντικαταθλιπτικά μπορεί να τον οδηγήσουν σε μανία... Δεν το έχεις ακούσει ποτέ αυτό; Εγώ για καλή μου τύχη όποτε παίρνω αντικαταθλιπτικά σκέτα μου βγαίνει υπομανία. Τώρα αν τα συνεχίσω ενώ είμαι σε κατάσταση υπομανίας κατά πάσα πιθανότητα θα ξεφύγω και θα μου βγει μανία.

    Και τώρα παίρνω αντικαταθλιπτικά, το cipraned αλλά δεν το παίρνω μόνο του, το παίρνω μαζί με zyprexa και σύμφωνα με τον γιατρό μου, λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο ως αγχολυτικό και με έχει σε μία ισορροπία. Αυτό συμβαίνει επειδή δεν παίρνω σταθεροποιητές, οι οποίοι προκαλούν σοβαρές παρενέργειες.

  9. #9
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μπορεί να προκληθεί και από φάρμακα και από ουσίες.... Αν κάποιος για παράδειγμα παίρνει αντικαταθλιπτικά μπορεί να τον οδηγήσουν σε μανία... Δεν το έχεις ακούσει ποτέ αυτό; Εγώ για καλή μου τύχη όποτε παίρνω αντικαταθλιπτικά σκέτα μου βγαίνει υπομανία. Τώρα αν τα συνεχίσω ενώ είμαι σε κατάσταση υπομανίας κατά πάσα πιθανότητα θα ξεφύγω και θα μου βγει μανία.

    Και τώρα παίρνω αντικαταθλιπτικά, το cipraned αλλά δεν το παίρνω μόνο του, το παίρνω μαζί με zyprexa και σύμφωνα με τον γιατρό μου, λειτουργεί κατά κάποιο τρόπο ως αγχολυτικό και με έχει σε μία ισορροπία. Αυτό συμβαίνει επειδή δεν παίρνω σταθεροποιητές, οι οποίοι προκαλούν σοβαρές παρενέργειες.
    Συμπτώματα διπολικής λογικό να εμφανιστούν με τα φάρμακα αυτού του τύπου εφόσον όλα αυτά αφορούν τον εγκέφαλο και τις ουσίες του. Η διπολική διαταραχή όμως σε άτομα που την έχουν υπήρχε εξ αρχής μέσα στον εγκέφαλό τους εκ φύσεως και όπως είπα συνδιάζεται και με άλλα πράγματα κάποιες φορές. Όπως και να χει δεν είμαι γιατρός, ούτε καν πλησιάζω, μιλάω εκ πείρας με ειδικούς και τον εαυτό μου. Από εκεί και πέρα απλώς έγραψα στο ποστ για να πω την δικιά μου πλευρά και ότι η διπολική δεν είναι κάτι τραγικό και με σωστή φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία είναι μια χαρά. Συν ότι τα φάρμακα όταν είναι τα κατάλληλα και γίνει η σωστή αξιολόγηση μόνο καλό επιφέρουν. Αυτά.

Similar Threads

  1. Συμπτωματα διπολικης
    By roy in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 14-01-2015, 22:22
  2. αντιμετώπιση διπολικής διαταραχής
    By athina_christin in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 15-10-2011, 11:03
  3. κινδυνος παχους?
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 04-08-2009, 15:28
  4. nes kafe Υπαρχει κινδυνος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 06-05-2009, 18:16
  5. ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΔΙΠΟΛΙΚΗΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ
    By tourleader in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 31-05-2006, 21:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •