πανελλήνιες εξετασεις :( - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    btw, χειροτερη εμπειρια απο τις πανελληνιες, δεν θυμαμαι να ειχα στην ζωη μου.
    αν μου ελεγαν να μου χαριζαν τα χρονια που περασαν και να ξαναγινομουν 17 αλλα να ξαναπερνουσα πανελληνιες, θα καθομουν εδω που καθομαι...
    Εμένα ο χειρότερος εφιάλτης μου ακόμη και τώρα μετά από τόσα χρόνια είναι αυτός: Βλέπω στον ύπνο μου ότι έρχονται και μου λένε ότι πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες. Τους απαντάω μα πώς γίνεται αυτό αφού έχω δώσει και έχω περάσει. Και μου λένε ότι αυτές ήταν οι δοκιμαστικές πανελλήνιες που έδωσα στην Β' Λυκείου και ότι τώρα πρέπει να ξαναδώσω τις κανονικές. Παράνοια. Ακόμα και τώρα ξυπνάω τρομοκρατημένη!

    Γιάννη χαλάρωσε, κάνε την προσπάθειά σου και αν δεν τα καταφέρεις, αποφασίζεις αργότερα με καθαρό μυαλό αν θα ξαναδώσεις ή θα δοκιμάσεις άλλες μορφές εκπαίδευσης (ΙΕΚ, ιδιωτικά πανεπιστήμια κλπ). Ξέρω πάρα πολύ κόσμο που από το άγχος αν και ήταν προετοιμασμένος δεν τα πήγε καλά και άλλους τόσους που δεν είχαν διαβάσει και από τύχη (και λίγη αντιγραφή) περάσανε εκεί που δεν το περίμενε κανείς. Άρα μην προδικάζεις ότι θα αποτύχεις. Κι εγώ στις πανελλήνιες το βρωμο-ΑΟΘ μόνο τον τελευταίο μήνα το διάβασα και τα πήγα πολύ καλά. Είναι θέμα τύχης, ηρεμίας (μην έχεις άγχος) και σωστού τάιμινγκ (να πέσουν τα θέματα που πάνω κάτω ξέρεις).

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Μην αγχωνεσαι παλικαρι μου αν δεν τα καταφερεις θα ξαναδωσεις μην φορτωνεσαι με τοσο αγχος δεν ειναι το τελος της ζωης οι πανελληνιες!Συμφωνω και με την Ρεμεντι.. εξω γινεται της αβεβαιοτητας το καγκελο! Καλη επιτυχια χωρις αγχος..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Έχετε δικιο με όλα όσα λέτε, απλως και στα μαθηματικά και στην έκθεση υπηρχαν θεματα που τα ήξερα και δεν τα έγραψα όλα διότι είχα άγχος. Κομπλαρα εκείνη την στιγμη, έχω δυσλεξία εξεταζομαι και προφορικά και μπροστά στην επιτροπή ντραπηκα που δεν τα ήξερα και επαθα μπλακαουτ... Τώρα δινω αλλά 2 μαθήματα ειδικότητας με τον μεγαλυτερο συντελεστή βαρύτητας και δεν μπορω να συγκεντρωωθω.. Όλη την ωρα βλέπω ξένες σειρές και καθομαι στον υπολογιστή... Έχω αμελήσει πλήρως τον εαυτο μου.. Δεν τρώω καλά καινσυνεχεια καπνιζω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για αυτήν ζωή :( :(

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Κι εγω τα ιδια δυστηχως δεν εγραψα καλα αοθ ουτε μαθηματικα οποτε επιβαλλετε να γραψω 100 αεππ
    Γιαννη λαμβανεις τα πμ? σου ειχα στειλει πριν δυο βδοαμαδες και δεν ξερω εαν το πηρες ωστε να μου απαντησεις
    Τεσπα ομως κοιτα σκεψου ειναι λιγες μερες πρεπει να στρωσουμε το κωλο μας κατω να γραψουμε τπτ μετα ελευθερια
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Έχετε δικιο με όλα όσα λέτε, απλως και στα μαθηματικά και στην έκθεση υπηρχαν θεματα που τα ήξερα και δεν τα έγραψα όλα διότι είχα άγχος. Κομπλαρα εκείνη την στιγμη, έχω δυσλεξία εξεταζομαι και προφορικά και μπροστά στην επιτροπή ντραπηκα που δεν τα ήξερα και επαθα μπλακαουτ... Τώρα δινω αλλά 2 μαθήματα ειδικότητας με τον μεγαλυτερο συντελεστή βαρύτητας και δεν μπορω να συγκεντρωωθω.. Όλη την ωρα βλέπω ξένες σειρές και καθομαι στον υπολογιστή... Έχω αμελήσει πλήρως τον εαυτο μου.. Δεν τρώω καλά καινσυνεχεια καπνιζω. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για αυτήν ζωή :( :(

    Φιλε το αγχος είναι πολυ κακο στις πανελληνιες. Οταν ειχα δωσει ειχα και εγω αγχος πολυ. Εδινα μαθηματικα και ενω ειχα διαβασει πολυ καλα με το που πηρα τα θεματα επαθα μπλακ αουτ και δεν ηξερα τιποτα. Ευτυχως 1 ωρα μετα περιπου ηρεμισα καπως και μου ηρθαν ξανα και αρχισα να γραφω. ηρεμησε, συγκεντρώσου και μην αγχωνεσαι.
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by archangel View Post
    Φιλε το αγχος είναι πολυ κακο στις πανελληνιες. Οταν ειχα δωσει ειχα και εγω αγχος πολυ. Εδινα μαθηματικα και ενω ειχα διαβασει πολυ καλα με το που πηρα τα θεματα επαθα μπλακ αουτ και δεν ηξερα τιποτα. Ευτυχως 1 ωρα μετα περιπου ηρεμισα καπως και μου ηρθαν ξανα και αρχισα να γραφω. ηρεμησε, συγκεντρώσου και μην αγχωνεσαι.
    Στα μαθηματικα που εδωσα δεν μπορει να με ξεπαρασεινκανεις το προηγουμενο βραδυ delete ολα διαβαζω 4 πραγματα απο θεωρια παντα και επεσαν αυτα τα 4 αφου πηγα και επεξα ενα τζοκερ μετα ετσι για σιγουρια
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Οτι και να σας πω παιδια ισχυει το "εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε". Ωστοσο ενα απλο σκεπτικο που ακολουθουσα και ακολουθω παντα σε περιοδους εξετασεων/στρες ειναι το εξης: Μεχρι τη στιγμη που θα παρω τα θεματα στα χερια μου ας αγχωθω οσο θελω. Ωστοσο μολις παρω τα θεματα στα χερια μου δεν εχει πια σημασια...η λογικη λεει πως αν αγχωθω θα τα χασω, δεν θα αποδωσω αναλογα με τις δυνατοτητες μου. Ενω αν ειμαι ηρεμη και χαλαρη εχω περισσοτερες πιθανοτητες να οργανωσω τα πραγματα στο κεφαλι μου και να τα παω καλυτερα...στη χειροτερη των περιπτωσεων αν ειμαι χαλαρη και ηρεμη ισως δεν προλαβω κατι. Αλλα τι ειναι χειροτερο; Να εισαι χαλαρος και να μη προλαβεις κατι η να εισαι αγχωμενος και να προλαβεις κατι παραπανω αλλα με αρκετες απροσεξιες και λαθη αγχους/βιασυνης; Εγω λεω το πρωτο ειναι καλυτερο. Και συνηθως προλαβαινεις μια χαρα και τα πας μια χαρα, αποδιδεις καλυτερα. Το κολπο ισως ειναι την στιγμη της εξετασης να μην σκεφτεσαι πως ειναι εξεταση. Δυσκολο ισως αλλα το καλυτερο...απλα να απορροφηθεις στα θεματα. Ετσι, για το γαμωτο, για το μερακι, οτι ειναι το χομπι σου και καλα :P Για εσενα τον ιδιο! Να δεις εσυ τι ξερεις τελοσπαντων. Θελει να οργανωσεις λιγο το χρονο σου,οκ, αλλα μη σκας πολυ με τη ταμπελα της "εξετασης". Αυτο τουλαχιστον πιανει για εμενα τοσα χρονια...κατα τ'αλλα για εσενα γιαννη που εχεις και προφορικη εξεταση...δεν μου εχει τυχει (μονο στις εξετασεις προφορικων για το lower). Το μονο που μπορω να φανταστω οτι θα βοηθουσε σα σκεψη ειναι το οτι δεν χρειαζεται να ντρεπεσαι, σκεψου ποσους ιδρωμενους τρεμαμενους μαθητες εχουν δει μπροστα τους οι εξεταστες εκτος απο εσενα. Θρασος θελει μωρε...αν ξερεις κατι αλλα τα χανεις επειδη εχεις τον αλλον να σε κοιταει πες το στα ισια: ξερω την απαντηση αλλα θελω λιγο χρονο να την οργανωσω γιατι με αγχωνει ο τυπος εξετασης, η το οτι με κοιτατε, η οτι αλλο σε αποσυντονιζει τελοσπαντων. Υποθετω ειναι υποχρεωμενος/η να δειξει υπομονη. Ε και αν δεν ξερεις κατι παλι θρασος θελει (οχι να τους το δειξεις, για να νιωθεις εσυ μεσα σου καλυτερα), ε δεν θα πεθανεις κι ολας.
    Αλλα κολπακια μου οταν διαβαζα ηταν οτι ετρωγα μια ολοκληρη σοκολατα πριν η κατα τη διαρκεια και επινα πολυ νερο, ειχα παντα ενα μεγαλο μπουκαλι μπροστα μου. Και καντε τακτα ευχαριστα διαλειμματα με οτι σας αρεσει, μην πιεζεστε υπερβολικα. Αντε παιδια υπομονη και καλη επιτυχια!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Στα μαθηματικα που εδωσα δεν μπορει να με ξεπαρασεινκανεις το προηγουμενο βραδυ delete ολα διαβαζω 4 πραγματα απο θεωρια παντα και επεσαν αυτα τα 4 αφου πηγα και επεξα ενα τζοκερ μετα ετσι για σιγουρια



    χαχαχαχαχαχαχχα και κερδισες τιποτα τουλαχιστόν;;;; :Ρ
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Εμένα ο χειρότερος εφιάλτης μου ακόμη και τώρα μετά από τόσα χρόνια είναι αυτός: Βλέπω στον ύπνο μου ότι έρχονται και μου λένε ότι πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες. Τους απαντάω μα πώς γίνεται αυτό αφού έχω δώσει και έχω περάσει. Και μου λένε ότι αυτές ήταν οι δοκιμαστικές πανελλήνιες που έδωσα στην Β' Λυκείου και ότι τώρα πρέπει να ξαναδώσω τις κανονικές. Παράνοια. Ακόμα και τώρα ξυπνάω τρομοκρατημένη!
    Εγω ακομα εχω αγχος :p Ονειρευομαι πως παρακοιμιεμαι στις Πανελληνιες, δεν ξυπναω το πρωι και χανω τις εξετασεις. Εφιαλτης :p
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  10. #25
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ρε παιδιά,πανελλαδικές είναι,όχι το τέλος του κόσμου.
    Ηρεμία και θα πάνε όλα καλά.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Natalia_sups, μπράβο! πολύ καλό σχόλιο! συμφωνώ και επαυξάνω!

    Και εγώ μετά από άπειρα χρόνια σπουδών, τώρα διδακτορικό κλπ, θα έλεγα ότι ΤΟ καλύτερο είναι να το βλέπεις σαν παιχνίδι, σαν να παίζεις, να γουστάρεις να ανακαλύπτεις τα άγνωστα, να τα αποκωδικοποιείς, να το βλέπεις λίγο και σαν ντετεκτιβ να βρεις τη λύση, και φυσικά να πορώνεσαι! (φυσικά το πρόβλημα εδώ είναι αν κρατάνε οι σπουδές πολλά χρόνια πώς συμβιβάζεις την κοινωνική/ερωτική ζωή σου ή τα χόμπυ σου? άλλο μεγάλο θέμα αυτό γιατί ώρες-ώρες νιώθω ότι τρέχω σαν το βεγγο)

    Αμα πορωθείς, παθιαστείς, γουστάρεις τρελά αυτό που κάνεις, θα χτυπήσεις κόκκινο στην επιτυχία! και δεν θα σου μείνει η αίσθηση ότι κουράστηκες ή έκανες μια τρύπα στο νερό.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ
    By xritaf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 19-05-2015, 22:47
  2. Πανελλήνιες-Αποτελέσματα
    By anna12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 29-06-2013, 19:46
  3. Πανελλήνιες
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2012, 12:26
  4. πανελληνιες
    By (_mafalda_) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2012, 21:13
  5. πανελληνιες και μαθηματα
    By Maria99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •