πανελλήνιες εξετασεις :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276

    Unhappy πανελλήνιες εξετασεις :(

    Καλησπέρα ονομάζουμε Γιάννης και είμαι 18 ετων και είμαι διατεθημένος να δώσω πανελλήνιες εξετάσεις και να ασχοληθω με την πληροφορική, ο λογος που γράφω το ποστ αυτό είναι για να εκφράσω το πως νιώθω και να μου πείτε τις απόψεις σας πανω στο θέμα των εξετασεων. Γενικά δεν είμαι παιδι που διάβαζα. Σχεδόν ποτε δεν το εκανα. Ίσως οι γονεις δεν μου έμαθαν τον σωστο τροπο και τώρα δυστυχώς είναι αργά. Πηγαίνω φροντιστήριο να Καλυψώ οτι μπορω, αλλά φοβάμαι οτι δεν θα πετύχω αυτό που θέλω, δεν προσπαθώ και το ξέρω, στεναχωριεμαι που περνάει τόσο γρήγορα ο καιρος. Εαν δεν πετύχω αυτό που θέλω δεν ξέρω τι θα κάνω στην ζωή μου, δεν θα έχει νόημα για εμένα πλεον.. Νιώθω οτι απλα θα είναι σαν να μην ζω πλεον.. Βοηθηστε με σας παρακαλώ με τις απόψεις σας και πείτε μου τι μπορω να κάνω. επιπρόσθετα, δεν είμαι άτομο το οποίο έχει φιλους για να συζήτηση τσ προβλξηματα μου, παντα εκανα χαζομαρρς και απομακρυνα τους πάντες απο δίπλα μου.. Σ;ς παρακαλώ.. Βοήθεια..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Καλησπέρα ονομάζουμε Γιάννης και είμαι 18 ετων και είμαι διατεθημένος να δώσω πανελλήνιες εξετάσεις και να ασχοληθω με την πληροφορική, ο λογος που γράφω το ποστ αυτό είναι για να εκφράσω το πως νιώθω και να μου πείτε τις απόψεις σας πανω στο θέμα των εξετασεων. Γενικά δεν είμαι παιδι που διάβαζα. Σχεδόν ποτε δεν το εκανα. Ίσως οι γονεις δεν μου έμαθαν τον σωστο τροπο και τώρα δυστυχώς είναι αργά. Πηγαίνω φροντιστήριο να Καλυψώ οτι μπορω, αλλά φοβάμαι οτι δεν θα πετύχω αυτό που θέλω, δεν προσπαθώ και το ξέρω, στεναχωριεμαι που περνάει τόσο γρήγορα ο καιρος. Εαν δεν πετύχω αυτό που θέλω δεν ξέρω τι θα κάνω στην ζωή μου, δεν θα έχει νόημα για εμένα πλεον.. Νιώθω οτι απλα θα είναι σαν να μην ζω πλεον.. Βοηθηστε με σας παρακαλώ με τις απόψεις σας και πείτε μου τι μπορω να κάνω. επιπρόσθετα, δεν είμαι άτομο το οποίο έχει φιλους για να συζήτηση τσ προβλξηματα μου, παντα εκανα χαζομαρρς και απομακρυνα τους πάντες απο δίπλα μου.. Σ;ς παρακαλώ.. Βοήθεια..
    γιαννη μην απογοητεύεσαι αφού πλέον ξέρεις τι θέλεις έχεις όλο τον χρόνο μπροστά σου να το πετύχεις
    δώσε φέτος εξετάσεις κι αν δεν περάσεις εκεί που θέλεις μπορείς να ξανά δώσεις του χρόνου και θα έχεις όσο χρόνο θέλεις να καλύψεις τα όποια κενά έχεις.....
    είσαι πολύ μικρός κι έχεις καιρό να διορθώνεις τα όποια λάθη σου
    μη το βάλεις κάτω αν αποτυχης φέτος .....
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Καλησπέρα ονομάζουμε Γιάννης και είμαι 18 ετων και είμαι διατεθημένος να δώσω πανελλήνιες εξετάσεις και να ασχοληθω με την πληροφορική, ο λογος που γράφω το ποστ αυτό είναι για να εκφράσω το πως νιώθω και να μου πείτε τις απόψεις σας πανω στο θέμα των εξετασεων. Γενικά δεν είμαι παιδι που διάβαζα. Σχεδόν ποτε δεν το εκανα. Ίσως οι γονεις δεν μου έμαθαν τον σωστο τροπο και τώρα δυστυχώς είναι αργά. Πηγαίνω φροντιστήριο να Καλυψώ οτι μπορω, αλλά φοβάμαι οτι δεν θα πετύχω αυτό που θέλω, δεν προσπαθώ και το ξέρω, στεναχωριεμαι που περνάει τόσο γρήγορα ο καιρος. Εαν δεν πετύχω αυτό που θέλω δεν ξέρω τι θα κάνω στην ζωή μου, δεν θα έχει νόημα για εμένα πλεον.. Νιώθω οτι απλα θα είναι σαν να μην ζω πλεον.. Βοηθηστε με σας παρακαλώ με τις απόψεις σας και πείτε μου τι μπορω να κάνω. επιπρόσθετα, δεν είμαι άτομο το οποίο έχει φιλους για να συζήτηση τσ προβλξηματα μου, παντα εκανα χαζομαρρς και απομακρυνα τους πάντες απο δίπλα μου.. Σ;ς παρακαλώ.. Βοήθεια..
    ε και να μην πετυχεις τιποτα ,ξαναδινεις του χρονου καλυτερα προετιμασμενος και να μην περασεις πουθενα δεν θα πεθανεις ,η ζωη ειναι πολλα περισσοτερα απο μια σχολη

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ε και να μην πετυχεις τιποτα ,ξαναδινεις του χρονου καλυτερα προετιμασμενος και να μην περασεις πουθενα δεν θα πεθανεις ,η ζωη ειναι πολλα περισσοτερα απο μια σχολη
    Πολύ σωστά. Να μην αγχώνεσαι Γιάννη. Δε σε πήραν τα χρόνια. Σε περίπτωση που δεν μπορέσεις ποτέ να περάσεις σε σχολή καθόλου και μετά, μπορείς να σκεφτεις ίσως και ιδιωτικό ΙΕΚ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Τελικα με εχουν στοιχιωσει οι πανελληνιες .....μολις μπηκα εδω να ηρεμισω τσουπ πανελληνιες μπαινω facebook τσουπ πανελληνιες μιλαω με φιλες τσουπ πανςλληνιες ελατε βρε παιδια επιτηδες το κανετε:-ρ
    Γιαννη μην ανχωνεσε δεν εχει νοημα οτι ξερουμε ξερουμε και θα τους σκισουμε τους υπολοιπους εγω ειμαι στο τομεα της οικονομιας αλλα με βλεπω να δηλωνω και πληροφορικη
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Δεν έχω μαθει να διαβάζω.. Και οι γονεις μου συνέχεια λενε να διαβαζω.. Και του χρόνου δεν πρόκειται να μου δώσουν λεφτά παλι για να πηγαίνω σε φροντιστήριο.. Ποιος τους ακούει μετά εαν δεν περάσω; όσο για ΙΕΚ ιδιωτικό δεν έχω φανταστεί την ζωή μου έτσι, και μου κακοφαινεται..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Μπορει να μην κανω καλα που στα λεω δεν ξερω, αλλα θα στα πω. Κακως σου λενε οι γονεις σου συνεχεια να διαβαζεις αν δεν εμαθες απο μικρος και δεν σε βοηθησαν να βρεις τον τροπο να διαβαζεις και να αγαπησεις το να διαβαζεις...η πικρη αληθεια ειναι πως αυτη η λογικη που εχουν μερικοι γονεις οτι "μαθε παιδι μου γραμματα να σωθεις" πρεπει να πεθανει. Ειναι καλο να υπαρχει μια γενικη καλλιεργεια σε ανθρωπινο επιπεδο αλλα δεν θα σε σωσει καμια σχολη στην οποια μπηκες με το ζορι. Ειμαι της λογικης πως βλεπουμε και κρινουμε: "τα παιρνει τα γραμματα το παιδι μου; Τα αγαπαει; Εχω κανει εγω προσωπικα τα παντα για να το ενθαρρυνω να τα καταφερει σε οτι αγαπαει;" και αν βλεπω πως δεν το εχει το σπρωχνω προς μια "τεχνη", την ειδικευση σε καποια δουλεια στην οποια θα ειναι καλος-η και να "ψηθει" σε αυτην απο νωρις...δεν γινεται ολοι να ειναι πτυχιουχοι, ξερω εναν τονο πτυχιουχους που τελειωσαν με το ζορι κι ετσι για το γαμωτο και τωρα δεν ξερουν τι να κανουν η κανουν τους σερβιτορους, και αλλοι με ενα επαλ η ιεκ η και τιποτα, απλα ειχαν τον "τροπο", το "χαρισμα" και το "ταλεντο" να χωθουν σε κατι. Μπροστα πας με δυο τροπους μονο πλεον: Η εχεις κονε, η εισαι πραγματικα γαματος σε αυτο που κανεις γιατι αυτο αγαπας και αυτο θες να κανεις (αφου φας τονους σκατο σορυ κι ολας). Ολοι πιεζονται να μπουνε σε σχολες και μετα δεν ξερουν τι να κανουν. Ειναι καλο πραγμα η μορφωση και ειναι καλο γενικοτερα να εχουμε εφοδια αλλα πρεπει να την ξεχωρισεις στο μυαλο σου απο την επαγγελματικη αποκατασταση και την πραγματικοτητα της αγορας εργασιας, αυτη ειναι αλλο πραγμα, με αλλους κανονες. Οποτε μην στενοχωριεσαι, μια σχολη δεν σημαινει τιποτα ουτε θα χαραχτει η πορεια της ζωης σου τωρα, μπορεις να την αλλαξεις ανα πασα στιγμη οσο εισαι νεος κυριως.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Α και κατι ακομα...ξενες γλωσσες. Οπως-και-δηποτε. Εκει επενδυσε αν μπορεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Μπορει να μην κανω καλα που στα λεω δεν ξερω, αλλα θα στα πω. Κακως σου λενε οι γονεις σου συνεχεια να διαβαζεις αν δεν εμαθες απο μικρος και δεν σε βοηθησαν να βρεις τον τροπο να διαβαζεις και να αγαπησεις το να διαβαζεις...η πικρη αληθεια ειναι πως αυτη η λογικη που εχουν μερικοι γονεις οτι "μαθε παιδι μου γραμματα να σωθεις" πρεπει να πεθανει. Ειναι καλο να υπαρχει μια γενικη καλλιεργεια σε ανθρωπινο επιπεδο αλλα δεν θα σε σωσει καμια σχολη στην οποια μπηκες με το ζορι. Ειμαι της λογικης πως βλεπουμε και κρινουμε: "τα παιρνει τα γραμματα το παιδι μου; Τα αγαπαει; Εχω κανει εγω προσωπικα τα παντα για να το ενθαρρυνω να τα καταφερει σε οτι αγαπαει;" και αν βλεπω πως δεν το εχει το σπρωχνω προς μια "τεχνη", την ειδικευση σε καποια δουλεια στην οποια θα ειναι καλος-η και να "ψηθει" σε αυτην απο νωρις...δεν γινεται ολοι να ειναι πτυχιουχοι, ξερω εναν τονο πτυχιουχους που τελειωσαν με το ζορι κι ετσι για το γαμωτο και τωρα δεν ξερουν τι να κανουν η κανουν τους σερβιτορους, και αλλοι με ενα επαλ η ιεκ η και τιποτα, απλα ειχαν τον "τροπο", το "χαρισμα" και το "ταλεντο" να χωθουν σε κατι. Μπροστα πας με δυο τροπους μονο πλεον: Η εχεις κονε, η εισαι πραγματικα γαματος σε αυτο που κανεις γιατι αυτο αγαπας και αυτο θες να κανεις (αφου φας τονους σκατο σορυ κι ολας). Ολοι πιεζονται να μπουνε σε σχολες και μετα δεν ξερουν τι να κανουν. Ειναι καλο πραγμα η μορφωση και ειναι καλο γενικοτερα να εχουμε εφοδια αλλα πρεπει να την ξεχωρισεις στο μυαλο σου απο την επαγγελματικη αποκατασταση και την πραγματικοτητα της αγορας εργασιας, αυτη ειναι αλλο πραγμα, με αλλους κανονες. Οποτε μην στενοχωριεσαι, μια σχολη δεν σημαινει τιποτα ουτε θα χαραχτει η πορεια της ζωης σου τωρα, μπορεις να την αλλαξεις ανα πασα στιγμη οσο εισαι νεος κυριως.
    Έχει δίκιο η Ναταλία, και να προσθέσω, επικρατεί συνέχεια κι αυτή η λογική να γίνουν τα παιδιά γιατροί και δικηγόροι. Ε δε γίνεται να γίνουν τα περισσότερα παιδιά έτσι. Πρέπει να υπάρχουν και τεχνίτες, κλπ. Ακόμα και πριν την κρίση έβλεπες πτυχιούχους απόφοιτους ιατρικής και νομικής να μπαινοβγαίνουν στον ΟΑΕΔ. Να κάνεις κάτι που ταιριάζει στα δεδομένα σου και θα βρεις το δρόμο σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Γιαννη δεν κερω εαν πηρες το πμ μου το εστειλα δυο φορες και ολο μπυ γραφει δεν σταλθηκε ελπιζω να το εχεις παρει
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Δυο ημερες εμειναν και την Τριτη γραφω το πρωτο μου μαθημα, οι γονεις μου συνεχεια μου λενε διαβασε και διαβασε γιατι θα το μετανιωσεις μετα, αλλα πιστευω πως ο,τι εχω κανει ειναι αρκετο.. απο οτι την αλλη δεν ειμαι πολυ σιγουρος..δεν εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου, και εαν αποτυχω που αυτο θα γινει τοτε δεν ξερω τι θα κανω, με το να βρω μια δουλεια δεν θα με σωσει εαν δεν περασω εκει που θελω. Οι γονεις μου δεν προκειται να με στηριζουν μετα εαν αποτυχω και το ξερω ειναι λαθος τους, αλλα τοσα χρονια με στηριζαν.. τι αλλο να κανω δεν ξερω.. :(

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Μια χαρα θα πανε ολα εχεις διαβασει και θα τα καταφερεις
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  13. #13
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Δυο ημερες εμειναν και την Τριτη γραφω το πρωτο μου μαθημα, οι γονεις μου συνεχεια μου λενε διαβασε και διαβασε γιατι θα το μετανιωσεις μετα, αλλα πιστευω πως ο,τι εχω κανει ειναι αρκετο.. απο οτι την αλλη δεν ειμαι πολυ σιγουρος..δεν εχω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου, και εαν αποτυχω που αυτο θα γινει τοτε δεν ξερω τι θα κανω, με το να βρω μια δουλεια δεν θα με σωσει εαν δεν περασω εκει που θελω. Οι γονεις μου δεν προκειται να με στηριζουν μετα εαν αποτυχω και το ξερω ειναι λαθος τους, αλλα τοσα χρονια με στηριζαν.. τι αλλο να κανω δεν ξερω.. :(
    Θα κάνεις οτι μπορεις, μεχρι εκει που μπορεις. Σου απαντα πτυχιουχος ανωτατης σχολης που οι πανελληνιες δεν της προσεφεραν κατι περαν του οτι εμαθε να λειτουργει ως εργαζομενη απο τα 17 σε σχεση με το χρονο. Ζουμε σε μια εποχη που το ποιο πτυχιο θα αποφερει χρημα ειναι σχετικο. Εαν οπως λες, δεν σου εδειξαν και ενα σωστο τροπο δεν κουβαλας εσυ ολη την ευθυνη. Ελεος. Εισαι νεος. Άλλοι Υποτιθεται και ας ξεκινησω απο το ιδιο το Εκπαιδευτικο συστημα οφειλουν να προετοιμαζουν σωστα τους ανθρωπους.

    Σιγουρα αξιζεις, σιγουρα καπου εχεις κλιση, σιγουρα θα το βρεις. Ολοκληρωσε τις εξετασεις σου, διαχειρισου το αγχος σου με θετικες σκεψεις " οτι μπορω κανω" και πιστεψε με θα βρεις τον δρομο σου.

    Το παν σε αυτη την ζωη ειναι να ειμαστε γρηγορα προσαρμοστικοι, να μπορουμε να μην φοβομαστε την αποτυχια, να δοκιμαζουμε δουλειες, εμπειριες και να ανακαλυπτουμε σε τι ειμαστε καλοι εαν δεν τον ξερουμε.

    Καλη επιτυχια - Υγεια - Καλη Δυναμη !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    γιαννη, καλημερα.
    αρχικα, ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.
    οτι διαβασες, διαβασες. θα πας να δωσεις εξετασεις κι οτι γινει.
    κατα τα αλλα, με την σημερινη αβεβαιοτητα, την κριση κλπ, καμια σπουδη δεν μπορει να σε διασφαλισει επαγγελματικα.
    οι γονεις σου, σου λενε αυτα που ελεγαν και στους ιδιους, αλλα πλεον οι περισσοτεροι τα πτυχια τα εχουν για τον τοιχο τους.
    εφοσον δεν σουα ρεσει το διαβασμα, βρες τουλαχιστον τι σου αρεσει.
    μαθε μια τεχνη και μπορει να σου ειναι χρησιμοτερη για να επιβιωσεις.
    το υδραυλικος, πως σου φαιενται???
    ακομα και σημερα, εκει ειναι τα φραγγα..

    οπως και να χει, ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    btw, χειροτερη εμπειρια απο τις πανελληνιες, δεν θυμαμαι να ειχα στην ζωη μου.
    αν μου ελεγαν να μου χαριζαν τα χρονια που περασαν και να ξαναγινομουν 17 αλλα να ξαναπερνουσα πανελληνιες, θα καθομουν εδω που καθομαι...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ
    By xritaf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 19-05-2015, 22:47
  2. Πανελλήνιες-Αποτελέσματα
    By anna12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 29-06-2013, 19:46
  3. Πανελλήνιες
    By ΓιάνναΜαρκ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-2012, 12:26
  4. πανελληνιες
    By (_mafalda_) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 26-02-2012, 21:13
  5. πανελληνιες και μαθηματα
    By Maria99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •