Συμπληρώματα διατροφής που βοηθάνε
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651

    Συμπληρώματα διατροφής που βοηθάνε

    Δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε ψυχολόγος ούτε τίποτα είμαι ασθενής με μεγάλη εμπειρία έχω ψυχολογικά από δεκαπέντε χρονών φάρμακα πήρα στα είκοσι πέντε τώρα είμαι τριάντα πέντε ξεκινάω γυμναστική νούμερο ένα άμα δε κινείσαι η δε θα έχεις κανένα πρόβλημα η δε θα γιατρεύεσαι με τίποτα κάνω βόλτες δηλαδή περπατάω τρία τέταρτα πίνω ένα καφεδάκι και ξανά τρία τέταρτα πίσω χαλαρό περπάτημα ούτε σβέλτο ούτε τίποτα καφέ εσπρεσσο δεν σηκώνω κουβέντα το πίνεις και ξυπνάς από συμπληρώματα διατροφής από τα φαρμακεία ωμεγα τρια ξεθολώνει το μυαλό το άλλο που μ άρεσε είναι το κολάγονο το παίρνει όλη η Ελλάδα τσάγια χαμομήλι και λεβάντα πίνω εγώ για ηρεμία αλλά είναι κι άλλα έχει βαλσαμοχορτο λουιζα πράσινο τσάι τα πάντα στο σαιτ του εξωτερικού schizofreneia. Com έχει ένα κάρο συμπληρώματα που βοηθάνε τον εγκέφαλο με έρευνες κλπ για γυμνάστηκα εγώ βρήκα ένα γιλέκο που το φοράν οι αθλητές και ανεβάζει επιδόσεις αντί να παίρνω πρωτεΐνες κλπ fir tex λέγεται και από όσο ξέρω μόνο εγώ το δοκίμασα γι αυτό δεν λέω πολλά για τα άλλα όλα όμως ψαχτείτε λίγο οι γιατροί δεν τα λένε αυτά εγώ τα δοκίμασα και είδα διαφορά με όλα είναι κι άλλα αλλά αυτά έκανα εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    πιο ω3 παίρνεις....έχεις δοκιμάσει πολλά
    για πες κανένα καλό συμπλήρωμα κατά της κατάθλιψης που να έχεις δοκιμάσει ...αν δεν μπορείς εδώ πμ
    και γενικά με συμπληρώματα τη παίζει....

    βασιλικό πολτό έπαιρνα παλιά και γύρη .....και ταμπλέτες C
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ωμεγα τρια έχω πάρει από τα ευ ζην ένα με 500mg epa από ότι έχω διαβάσει αυτό είναι το θεραπευτικό διάβασε αν θέλεις έχει κι άλλα καλά λεκιθινη για δίαιτα βασιλικό πολτό έπαιρνα κι εγώ από μελισσοκόμο όχι από μαγαζί κολάγονο δοκίμασα καλό μου φάνηκε αλλά εγώ νομίζω θέλει γυμναστική αρκετή μαζί με όλα αυτά εγώ έτσι κάνω αντικαταθλιπτικό εγώ έχω τον καφέ όποτε δεν είμαι καλά χτυπάω μια καφέδαρα εσπρέσο πάντα σκέτο διπλό και στανιάρω πίνω δύο διπλούς και μια κούπα ελληνικό επίσης πίνω χαμομήλι τσάι από παραγωγό πάλι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Το βαλσαμοχορτο βοηθάει στην κατάθλιψη εμείς το μαζεύουμε στο χωριό και το κάνουμε τσάι αλλά έχει ένα κάρο φυτικά συμπληρώματα τώρα πλέον παλιά δεν είχε τίποτα τώρα έχει τα πάντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ωμεγα τρια έχω πάρει από τα ευ ζην ένα με 500mg epa από ότι έχω διαβάσει αυτό είναι το θεραπευτικό διάβασε αν θέλεις έχει κι άλλα καλά λεκιθινη για δίαιτα βασιλικό πολτό έπαιρνα κι εγώ από μελισσοκόμο όχι από μαγαζί κολάγονο δοκίμασα καλό μου φάνηκε αλλά εγώ νομίζω θέλει γυμναστική αρκετή μαζί με όλα αυτά εγώ έτσι κάνω αντικαταθλιπτικό εγώ έχω τον καφέ όποτε δεν είμαι καλά χτυπάω μια καφέδαρα εσπρέσο πάντα σκέτο διπλό και στανιάρω πίνω δύο διπλούς και μια κούπα ελληνικό επίσης πίνω χαμομήλι τσάι από παραγωγό πάλι
    από καφέδες άλλο τίποτε εσπρέσο νες
    από δίαιτα δεν χρειάζομαι είμαι πολύ καλά οπότε θα κοιτάξω αυτό που είπες....
    πολτό και γύρη από χέρι έπαιρνα κι εγώ με είχε στάνταρ 3 φόρες τον χρόνο....
    δοκίμασε γύρη είναι πολύ power κάργα ενέργεια.... είναι λίγο κάπως μέχρι να το συνηθίσεις....μετά από 10 15 μέρες θα δεις πολύ διαφορά....
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Πες κι άλλα άμα ξέρεις να ψάχτουν κι άλλοι μπας και βοηθήσει κανένα πάντως κάνουν δουλειά όλα αυτά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ενέργεια έχω ξυπνάω έξι μισή και κοιμάμαι έντεκα το βράδυ αλλά είμαι αργός και πάντα ήρεμος λόγω φαρμάκων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    όταν μπορούσα οικονομικά δοκίμαζα πολλά συμπληρώματα και βιταμίνες
    την τελευταία 8 ετια είχα κατασταλάξει στα εξής
    3 φόρες τον χρόνο από ένα δίμηνο πολτό και γύρη
    cal c vita 2 μήνες ναι 1 όχι
    tonotil plus από Απρίλιο μέχρι τέλη Σεπτέμβρη και Δεκέμβρη γενναρη
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ενέργεια έχω ξυπνάω έξι μισή και κοιμάμαι έντεκα το βράδυ αλλά είμαι αργός και πάντα ήρεμος λόγω φαρμάκων
    δοκίμασε πολτό και γύρη για ένα 2μηνο και πες μου.....
    της πρώτες 10 μέρες πρωί βράδυ από ένα κουτάλι σούπας γύρη και μια μια αρκετά χοντρή σταγόνα πολτό
    και μετά από μια την ήμερα.....πρωί καλύτερα και να έχει περάσει 1 ώρα πριν και μετά από καφέ
    η καφεΐνη σκοτώνει της βιταμίνες.... θέλει μια ώρα περίπου να της απορροφήσει ο οργανισμός....


    edit:
    σωστός τρόπος
    ειχα ακούσει και ακολουθούσα 1 ώρα
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ω3 οπωσδηποτε , το EPA ειναι που κανει την δουλεια , βιταμινη Β complex για το νευρικο συστημα , D3 για τις μερες που δεν σε βλεπει ο ηλιος , μαγνησιο για ηρεμια και ιπποφαες για ενεργεια .............αυτα χρησιμοποιω ........... τα αντικαταθλιπτικα δεν ενεργουν πανω απο 30% ...........γυμναστικη , μακραν καλυτερη για την καταθλιψη .........η C ειναι ιδιατερως αντιοξειδωτικη , φτιαχνει και κολλαγονο ..........το αλκοολ , επιδεινωνει μεσομακροπροθεσμα κατα πολυ την κτθλψη .........παιρνω 27 χρονια βιταμινες , λογω γυμναστικης ..................η Β και η C , ειναι οι καλυτερες , και οι μονες υδατοδιαλυτες , δλδ δεν παθαινεις υπερβιταμινωση ......Τα Ω3 κανουν πολλες δουλειες , και απορροφωνται 100% , αφου ειναι λαδακι ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Ερώτηση: όταν συνδυάζονται οι βιταμίνες, τις παίρνετε με κάποιο χρόνο διαφορά ή όλες μαζί; πχ η μία το πρωί ,η άλλη το μεσημέρι ή ολτουγκέδερ; κάνετε και κάποιο διάστημα αποχή; γιατί λένε ότι πχ μετά τους τρεις μήνες καλό είναι να σταματήσεις για λίγο. επίσης το βαλσαμόχορτο εμένα μου δημιουργούσε αρνητική ένταση και το σταμάτησα αμέσως ,εσάς σας βοήθησε αμέσως ή πέρασαν κάποιες εβδομάδες;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    για τα Ω3 υπαρχει και αλλο τοπικ εκτενεστερο οσο αφορα την αποτελεσματικοτητας του στο ''εναλλακτικες θεραπειες'' προσωπικα ακομα δεν εχω βοηθηθει πληρως, ακομα ειμαι στο διμηνο αλλα συνεχιζουμε μεχρι και τους εξι μηνες! οσα για τα υπολοιπα, βιταμινες Β κτλ τα δοκιμαζω περιοδικα σαν συμπληρωματα διατροφης!! αν και το βαλσαμοχορτο δεν πρεπει να χρησιμοποιειται εφοσον καποιος κανει και χρηση αντικαταθλιπτικων μαζι!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Και μένα από βιταμίνες η βήτα μ αρέσουν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα
    By WhyAlwaysMe? in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 10
    Last Post: 11-11-2015, 18:14
  2. Replies: 4
    Last Post: 11-05-2013, 18:02
  3. Συμπληρώματα διατροφής και ΙΔΨ.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 07-11-2011, 00:36
  4. Διαιτολόγιο υγειινής διατροφής.
    By Nefertari in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-2007, 15:20
  5. προβληματα διατροφης????->
    By Adzik in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-01-2007, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •