Σπουδες στα γεραματα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18

    Σπουδες στα γεραματα...

    Καλησπερα και απο μενα Χρονια πολλα....Αυτο που με προβληματιζει και θα ηθελα να ρωτησω και να χρειαστω την βοηθεια σας ειναι το εξης...παντα μεχρι και τωρα ειδικα πιο πολυ τωρα με ενδιαφερε πολυ η ψυχιατρικη ακομα μεχρι και τωρα περναω ατελειωτες ωρες να διαβαζω βιβλια ψυχολογιας-ψυχιατρικης για διαφορους λογους δεν τελειωσα το Λυκειο και τωρα στα γεραματα 35 ετων το σκεφτομαι ακομα πιο πολυ μετα απο προτροποη ειδικα φιλων που οτι απορια εχουν ερχονται σε μενα γιατι ξερουν οτι εχω διαβασει τοσο πολυ και θα τους εχω μια απαντηση να τους δωσω δεν το λεω εγωκεντρικα ειναι αυτα που μου λενε...ενδαφερθηκα λοιπον να αρχιζω να ψαχνομαι στο τι θα μπορουσα να κανω στην ζωη μου.καταλαβα οτι δεν μπορω να σπουδασω ψυχολογια που ηταν η επομενη μου αγαπη με ενημερωσαν απο ενα κολλεγιο που ρωτησα οτι σαν αποφοιτος γυμνασιου θα μπορουσα να τελειωσω συμβουλευτική ψυχολογία και εδω αρχισαν οι αποριες μου...τι σημαινει αυτο?θα μπορω μετα να εργαστω η θα πεταξω αδικα χρηματα...ειναι αναγνωρισμενο απο το κρατος?δεν καταλαβαινω τιποτα απο αυτα που μου ειπαν..βεβαια εχω ραντεβου απο κοντα αυριο να μιλησω μαζι τους.θα ηθελα οποιος γνωριζει να με ενημερωσει και να μου εξηγησει θα σας ημουν υποχρεη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Υποψιαζομαι πως δεν θα μπορεις να δουλεψεις σαν ψυχολογος (θα χρειαζεται τουλαχιστον πτυχιο λυκειου), αποψη μου παντως γιατι δεν τελειωνεις πρωτα το λυκειο? και μετα να ψαξεις να ασχοληθεις με την ψυχολογια?
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mariah View Post
    Υποψιαζομαι πως δεν θα μπορεις να δουλεψεις σαν ψυχολογος (θα χρειαζεται τουλαχιστον πτυχιο λυκειου), αποψη μου παντως γιατι δεν τελειωνεις πρωτα το λυκειο? και μετα να ψαξεις να ασχοληθεις με την ψυχολογια?
    συμφωνω καλυτερα ετσι .Δεν σε εχουν πάρει και τα χρονια ακόμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Νυχτερινό λύκειο πανελλήνιες και καλή επιτυχία η γράψου σε ένα κανονικό στη γειτονιά σου και άμα χρειαστείς ιδιαίτερα για ύλη γάμα λυκείου μαθηματικά φυσική χημεία θα σου κάνω εγώ τσάμπα γιατί έχουμε το ίδιο χόμπυ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by Mariah View Post
    Υποψιαζομαι πως δεν θα μπορεις να δουλεψεις σαν ψυχολογος (θα χρειαζεται τουλαχιστον πτυχιο λυκειου), αποψη μου παντως γιατι δεν τελειωνεις πρωτα το λυκειο? και μετα να ψαξεις να ασχοληθεις με την ψυχολογια?
    Συμφωνώ θα πρέπει να τελειώσεις πρώτα το λύκειο! Ίσως να πήγαινες σε κάποιο νυχτερινό λύκειο γενικής κατεύθυνσης κ από εκεί να έδινες πανελλήνιες είναι πιο εύκολα να περάσεις σε κάποια σχολή. Εγώ πιστεύω ότι καλύτερο είναι να ασχοληθείς με την ψυχολογία που είναι μόνο 4 χρόνια γιατί αν μπλεχτείς με την ιατρική θα αργήσεις πολύ να ξεμπερδέψεις κ είσαι αρκετά μεγάλος.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Kαλε ειστε γρηγοροι δεν σας προλαβαινω!!ευχαριστω πολυ καταρχας ειμαι 35 σε νυχτερινο θελω 4 χρονια δηλαδη 39 +4 για ψυχολογια σου 43 ειμαι μαμα δεν θα αντεξω πολυ!!ειμαι τελειωμενη υποθεση!!τωρα απο εκει και περα ξερω οτι για ψυχολογος περα απο το λυκειο που δεν εχω απολυτηριο δεν μπορω μου ειπαν ομως σε καποιο κολλεγιο δεν ξερω αν μπορω να αναφερω ονομα για συμβουλευτικη ψυχολογια που μπορω να το εξασκησω σαν επαγγελμα οτι μπορω σαν αποφοιτος γυμνασιου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Κανονικα για να ασκησεις την ψυχολογια δεν πρεπει να εισαι αποφοιτος ΑΕ? Προσεχε μην ειναι καμια απατη ή κατι σαν βοηθος ψυχολογου αλλα να μην μπορεις να ασκησεις την ψυχολογια.
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by K&K View Post
    Kαλε ειστε γρηγοροι δεν σας προλαβαινω!!ευχαριστω πολυ καταρχας ειμαι 35 σε νυχτερινο θελω 4 χρονια δηλαδη 39 +4 για ψυχολογια σου 43 ειμαι μαμα δεν θα αντεξω πολυ!!ειμαι τελειωμενη υποθεση!!τωρα απο εκει και περα ξερω οτι για ψυχολογος περα απο το λυκειο που δεν εχω απολυτηριο δεν μπορω μου ειπαν ομως σε καποιο κολλεγιο δεν ξερω αν μπορω να αναφερω ονομα για συμβουλευτικη ψυχολογια που μπορω να το εξασκησω σαν επαγγελμα οτι μπορω σαν αποφοιτος γυμνασιου
    Ε σιγά τι είναι 4 χρόνια λύκειο τίποτα! Εγώ ξέρω άτομα που πήγανε στο πανεπιστήμιο στα 40. Πάντως για να εξασκήσεις το επάγγελμα της ψυχολόγου μόνο με απολυτήριο λυκείου είναι αδύνατον προφανώς αυτό που σου λένε είναι απάτη!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Mariah View Post
    Κανονικα για να ασκησεις την ψυχολογια δεν πρεπει να εισαι αποφοιτος ΑΕ? Προσεχε μην ειναι καμια απατη ή κατι σαν βοηθος ψυχολογου αλλα να μην μπορεις να ασκησεις την ψυχολογια.
    μηπως σαν βοηθος ψυχολογου εννοουσαν?και τι κανω εγω σε αυτη την περιπτωση παρακαλαω να με παρει καποιος ψυχολογος για δουλεια?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Quote Originally Posted by K&K View Post
    μηπως σαν βοηθος ψυχολογου εννοουσαν?και τι κανω εγω σε αυτη την περιπτωση παρακαλαω να με παρει καποιος ψυχολογος για δουλεια?
    Υπάρχει ειδικότητα βοηθός ψυχολόγου; Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Dreamland
    Posts
    894
    Quote Originally Posted by K&K View Post
    μηπως σαν βοηθος ψυχολογου εννοουσαν?και τι κανω εγω σε αυτη την περιπτωση παρακαλαω να με παρει καποιος ψυχολογος για δουλεια?
    Τι να σου πω, καλυτερα ρωτα και το κολεγιο :)
    Αν δεν εκδηλώνεις όσα βρίσκονται μέσα σου, αυτά που δεν εκδηλώνεις θα σε καταστρέψουν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Υπάρχει ειδικότητα βοηθός ψυχολόγου; Δεν έχω ακούσει κάτι παρόμοιο.
    δεν νομιζω να υπαρχει ειδηκοτητα βοηθος ψυχολογου..

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by Mariah View Post
    Τι να σου πω, καλυτερα ρωτα και το κολεγιο :)
    θα μαθω αυριο το απογευμα που θα παω απο εκει :)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Ε σιγά τι είναι 4 χρόνια λύκειο τίποτα! Εγώ ξέρω άτομα που πήγανε στο πανεπιστήμιο στα 40. Πάντως για να εξασκήσεις το επάγγελμα της ψυχολόγου μόνο με απολυτήριο λυκείου είναι αδύνατον προφανώς αυτό που σου λένε είναι απάτη!
    ειναι γνωστη σχολη στις σπουδες ψυχολογιας δεν παιζει να ειναι απατη απλα μαλλον θα ειναι τυπου βοηθος ψυχολογου... :(

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    18
    μου ειπαν επι λεξη συμβουλευτικη ψυχολογια που μπορω να το εξασκησω σαν επαγγελμα...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΑ 30+
    By turtle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 16-12-2015, 23:52
  2. Σχετικά με σπουδές
    By Ronaeg in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2015, 19:07
  3. Σπουδές
    By Bolet36 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 09-01-2011, 01:08
  4. Σπουδές
    By Shamanus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 01-09-2010, 22:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •