Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52

    Πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση και εντονη ζηλια

    Δεν ξερω αν μπορω να αντεξω αυτη τη κατασταση.Ολο και γινεται πιο εντονο αυτο το αισθημα.Νομιζα οτι ηταν καποια φαση,αλλα δυστηχως νομιζω οτι δε θα το ξεπερασω,νιωθω πνιγνενη απο τον εαυτο μου και τις αρνητικες μου σκεψεις,ειμαι πλεον τοσο αρνητικη,κακοβουλη και ζηλιαρα που νομιζω οτι το αγορι μου θα με χωρισει και θα μεινω εντελως μονη μου.Μια φωνη ειναι στο κεφαλι μου,σαν δαιμονας,και μου τονιζει το ποσο ικανοι ειναι οι αλλοι και εγω ποσο πισω εχω μινει.Κλαιω συνεχως και αυτος ειναι ο λογος,δεν με αντεχω,εχω γινει ενα απαισιο πλασμα και δεν ξερω το λογο,τι με επιρρεασε ετσι.Στους αλλους μπροστα ειμαι χαμογελαστη και τους συνχαιρω,οταν παω σπιτι ξεσπαω σε κλαματα,που εγω τιποτα δεν καταφερνω.Μονο στο αγορι μου τα λεω και γκρινιαζω,και νιωθω οτι θα με χωρισει.Δεν θελω να ζω αλλο ετσι,θελω να ηρεμισω και να μην με νοιαζουν πια τ α κατορθωματα των αλλων.Ειναι τοσο δυσκολο ομως,μακαρι να μπορουσα να παιξω με τις σκεψεις και να αλλαζα τη διαθεση μου.Εχω κλιστει τοσο ππλυ στον εαυτο μου πλεον που δε θα εχω κανεναν διπλα μου στο τελος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχεις σκεφτει να πας σε καποιον ειδικο? γιατι ταλαιπωρεισαι αρκετα κ δεν χριεαζεται...σιγουρα χρειαζεσαι καποια βοηθεια..ποσο χρονων εισαι?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Ειμαι στα 22,δεν μπορω να βρω δουλεια κ δεν εχω χρηματα για ειδικο.Οι δικοι μου δε θα με βοηθισουν γιατι νομιζουν οτι ολα αυτα ειναι βλακιες

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι βλακειες δεν ειναι σιγουρα..εφοσον σε απασχολει εντονα κ σε κανει μη λειτουργικη..σιγουρα δεν ειναι βλακειες...
    λογικα εχεις θεμα με την αυτοεκτιμηση..δλδ δεν εχεις καθολυο αυτοεκτιμηση..
    δεν εκτιμας αυτο που εισαι κ δεν το σεβεσαι..ειναι κατι που θελει σιγουρα διερευνηση με ειδικο κ δουλεια απο εσενα..
    η αυοτεκτιμηση χτιζεται κατα τα παιδικα χρονια..πιθανον καποια παιδικα τραυματα κ ισως κ η αποδοκιμασια απο γονεις σε οδηγησαν να νιωθεις ετσι..τουλαχιστον στην πειοψηφια αυτο συμβαινει..
    το χω περασει κ γω στην ηλικια σου κ με οδηγησε στο να κανω πραγματα για να μου αποδειξω οτι αξιζω..πχ να γραφτω σε μια σχολη να χαλασω τα λεφτα μου σε κατι που δεν ηθελα στην ουσια..με αποτελεσμα να την αφησω στην μεση..
    τελικα εκανα ψυχοθεραπεια κ εκατσα κ δουλεψα πολυ με μενα μαζι με τον ψυχολογο κ εμαθα να ακουω τις πραγματικες μου αναγκες κ να φυσικα να εκτιμω αυτο που ειμαι..
    σκεψου ομως κ οτι εχεις πολυ δρομο ακομα..εισαι μικρη..εννοω οτι εχιε πολλα η ζωη να σου δειξει ακομα..ωστε να μαθεις να εκτιμας αυτο που εισαι.
    επιπλεον..εχεις πιθανον πολλες απαιτησεις απο τον εαυτο σου, το εχεις σκεφτει?
    εισαι μολις 22 χρονων..τι θα επρεπε να κανεις για να εκτιμας τον εαυτο σου? τι κανουν οι αλλες στα 22 τους που εσυ θεωρεις οτι ειναι αξιες κ συ οχι?
    πχ σπουδαζουν?εχουν παιδια οικογενεια κλπ?
    τι ακριβως? δνε πιστευεις οτι εισαι κ καπως μικρη για να νιωθεις οτι δεν εχεις κανει κατι?
    εχεις τοση ζωη μπροστα σου..τι παραπανω θα πρεπε να κανεις δλδ για να σε εκτιμησεις?.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Σπουδαζω,και δεν ειμαι καλη στη σχολη μου.Ενω εγω προσπαθω,άλλα ατομα με πολυ λιγοτερη προσπαθεια τα πανε πολυ καλυτερα απο μενα,νομιζω οτι δεν ειμαι αρκετη εξυπνη και δεν εχω ταλεντο.Δεν πιστευω οτι μου αξιζει να σπουδαζω καν,το μετανιωνω ωρες ωρες που εδωσα πανελληνιες και πηγα σε σχολη ,γιατι δεν ειμαι αρκετα καλη για τη σχολη που περασα.Μια κοπελα δουλευει το επαγγελμα που σπουδαζω,χωρις σπουδες και ειναι μικροτερη μου,εγω δεν μπορω καν να βρω μια απλη δουλεια μερικης απασχολησης για να συντηρισω τον εαυτο μου.Ξερω οτι ακουγομαι υπερβολικη αλλα ολα αυτα ειναι μεσα μου και τα νιωθω,προσπαθω να αλλαξω τις σκεψεις μου αλλα γυριζουν συνεχως ολο και πιο εντονες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το οτι περασες με πανελληνιες σε μια σχολη..αυτο δεν σου αρκει να δεις οτι τελικα μπορεις να τα καταφερεις παντου οταν εσυ η ιδια θελησεις??
    πιστευω οτι απλα εχεις λιγο παραιτηθει..κανεις ανθρωπος δνε καταφερνει τιποτα αν δεν προσπαθησει..δεν ειναι θεμα μονο ικανονοτωτων κ εξυπναδας αλλα κ προσπαθειας..
    αν αντιληφθεις τα ποσα μπορεις να κανεις οταν εσυ το θελησεις πραγματικα..θα καταλαβεις οτι οι φιλες σου δεν ειναι πιο εξυπνες απο εσενα.
    επιπλεον...εγω δεν ημουν καλη στα μαθηματικα..ειχα παντα κατω απο τη βαση..αλλα οταν επαιρνα μια παρτιτουρα στην κιθαρα την ξεσκιζα.!
    ημουν μουσικος τελικα κ δεν το ειχα καταλαβει..
    μπορει εσυ να χασκεις σε εναν τομεα..αλλα σε αλλον να εισαι αστερι..
    νομιζω οτι κανεις μεγα λαθος που πιστευεις ολα αυτα για σενα..δεν υπαρχιε τελειοτητα σε κανεναν..ολοι ειμαστε μετριοι..
    κ κανεις δεν ειναι εξυπνοτερος απο αλλον..αυτο ειναι μια λαθος πεποιθηση.ποιος σου τα διδαξε ολα αυτα??? θεωρεις οτι οι διπλανοι σου ειναι καλυτεροι απο σενα?ή δυνατοτεροι??
    δνε παιζει..ειναι πραγματικα δικα σου κ λαθςο συμπερασματα αυτα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης κ κατι αλλο..το οτι εγω ειμαι 39 κ δεν εκανα παιδια...σημαινει οτι εχω λιγοτερη αξια ως ανθρωπος απο τις φιλες μου που εκαναν παιδια?
    το οτι εχω μια μετρια δουλεια που παιρνω 800 ευρω..σημαινει οτι εχω λιγοτερη αξια απο εναν που παιρνει 1000?
    το οτι εγω δεν σπουδασα τελικα...αλλα εβγαλα κουτσα στραβα ενα ΙΕΚ ..με κανει λιγοτερο καλη κ αξιιζω τελικα λιγοτερο?
    για σκεψου καλυτερα......

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Με εχει ριξει πολυ μαλλον το γεγονος οτι δεν ειμαι αρκετα καλη στη σχολη μου.Συνεχως οι φιλοι συμφοιτητες μου δειχνουν ποσο καλοι ειναι και μιλανε για τα κατορθωματα τους στη σχολη και εξω,και εγω δεν εχω κατι να πω ...δεν ημουν παντα ετσι,νομιζω οτι σιγα σιγα εξεληχθηκε τον τελευταιο χρονο και τωρα εχει φτασει στο χειροτερο σημειο.Ισως να πρεπει να βρω κατι που να ειμαι πραγματικα καλη και να γεμιζει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τωρα βρηκες το πραγματικο point...πιθανον η σχολη που εισαι δε σε γεμιζει..οπως το πες..
    δεν σημαινει οτι εισαι αχρηστη αυτο..
    ειναι πολυ πιο απλο απο οσο νομιζεις..ετσι ολος ο κοσμος...οπου δεν τον γεμιζει δεν κανει κ προσπαθειες..
    κ επιπλεον δεν χρειαζεται να παρεις υποτροφιες κ επαινους στην σχολη για να αξιζεις..μπορεις απλα να την βγαλεις τυπικα, να τελειωνεις κ τις υπολοιπες ωρες της μερα να βρεις κατι που σε γεμιζει πραγματικα.
    δεν μπροω να καταλαβω τι σχεση εχει αυτο με την αξια σου ως ανθρωπος.
    απορω γιατι πηγε εκει το μυαλο σου..οταν απλα δεν μας γεμιζει κατι..δεν σημαινει οτι δεν αξιζουμε..αλλα οτι απλα δεν μας αρεσει..
    κ στην τελικη γιατι να πας με την μαζα? δλδ επειδη αυτοι παιρνουν βραβεια κ επαινους πρεπει να παρεις κ συ??? πρεπει να αναθεωρησεις τις αποψεις σου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ κατι ακομα..δεν εχεις τιποτα να ζηλεψεις κ απο κανεναν..εχεις 2 ποδια , 2 χερια κ εισαι αρτιμελης..τι να πουν αλλοι ανθρωποι που αυτη τη στιγμη ειναι νεοι κ ειναι κατω στο κρεβατι?
    ή αλλοι που σβηνουν απο καρκινο?
    κοιτα γυρω σου...εισαι αρτια..δεν εχεις τιποτα να φοβηθεις κ να σε παει πισω...
    εχεις ολη τη ζωη σου μπροστα σου..θα ζησεις απειρα πραγματα κ εμπειριες ..εισαι πολυ μικρη για να λες ολα αυτα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    mirmigi σε τι σχολη εισαι;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by mirmigi View Post
    Με εχει ριξει πολυ μαλλον το γεγονος οτι δεν ειμαι αρκετα καλη στη σχολη μου.Συνεχως οι φιλοι συμφοιτητες μου δειχνουν ποσο καλοι ειναι και μιλανε για τα κατορθωματα τους στη σχολη και εξω,και εγω δεν εχω κατι να πω ...δεν ημουν παντα ετσι,νομιζω οτι σιγα σιγα εξεληχθηκε τον τελευταιο χρονο και τωρα εχει φτασει στο χειροτερο σημειο.Ισως να πρεπει να βρω κατι που να ειμαι πραγματικα καλη και να γεμιζει
    Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι η σχολη σου δεν σε γεμιζει και γι αυτο νιώθεις ετσι.Φενεται να εχεις και πολύ αγψοσ αχρειαστο για την ηλικια σ

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Ειμαι σε μια σχολη που ηθελα παντα να περασω και μαρεσει,μπαινοντας σε αυτη τη σχολη πιστευα οτι επιτελους θα τα παω καλα σε κατι,αλλα παλι απογοιτευτηκα,και αυτο ειναι το χειροτερο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by mirmigi View Post
    Ειμαι σε μια σχολη που ηθελα παντα να περασω και μαρεσει,μπαινοντας σε αυτη τη σχολη πιστευα οτι επιτελους θα τα παω καλα σε κατι,αλλα παλι απογοιτευτηκα,και αυτο ειναι το χειροτερο
    Γτ απογοητευτηκες? επειδη δεν τα πας καλα η δεν σ ενδιαφερει τοσο?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    52
    Δεν τα παω καλα.Και δεν ειναι οτι δεν προσπαθω ή δεν κανω εργασιες.Το αντιθετο. Μερικες φορες νομιζω οτι δεν μ αξιζει καν που βρισκομαι σε αυτη τη σχολη

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη αυτοπεποιθηση
    By MixalisK in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 15
    Last Post: 06-05-2015, 16:16
  2. ΕΝΤΟΝΗ ΖΗΛΙΑ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 03-01-2013, 22:07
  3. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 21:44
  4. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 17:14
  5. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 19:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •