συμπεριφοριστικη θεραπεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 114
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ε σιγά μην τις μετράς κιόλας !
    Α να μην αποφεύγεις καταστάσεις ας πούμε, κάτι τέτοιο ε?
    μ αρεσουν οι απαντησεις σ
    Τι ενοεις οτι θα χασω το μετρημα?:p
    Ναι αυτο να μην αποφευγω τιποτα παρα μονο οσα δεν μ αρεσουν ,αν αγχωνομαι και θελω να παω καπου να πηγαινω ,αλλιως δεν θα γινει δουλεια.Δυστυχως και να εχω πολυ αγχος θα πρεπει να το αντιμετωπιζω αμα θελω να μου φυγει δεν υπαρχει πιο ευκολος δρομος

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ναι ρε πάρε ένα τεφτέρι δεκασέλιδο!;)
    Ε λογικό είναι αυτό που σου είπε.... Τώρα δεν μπορούμε να μετράμε και την ποσότητα του άγχους, ανάλογα.....

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ναι ρε πάρε ένα τεφτέρι δεκασέλιδο!;)
    Ε λογικό είναι αυτό που σου είπε.... Τώρα δεν μπορούμε να μετράμε και την ποσότητα του άγχους, ανάλογα.....
    χαχααχ λες?Για την ακριβεια μ ειπε οτι απο τις 10 θα ριξω τις 8 και μετα μ λεει τι εγινε και να φας 2 χυλοπιτες,αυτα μ τα λεγε σοβαρα τωρα.Και τωρα που καθομαι και το σκεφτομαι ,αναρωτιεμαι μπας και δεν ηταν καλα αυτος? :p
    το ξερω οτι ειναι λογικο αλλα δεν ειναι και ευκολο ,μου φενεται οτι μπορει να δυσκολευτω και να κανω πισω μερικες φορες να μην το ακολουθησω κατα γραμμα.Ναι η αληθεια ειναι οτι ωρες ωρες με πιανει φοβερο αγχος χωρις λογο

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Καλά πιο πολύ μιλάμε για τις γκόμενες παρά για το θέμα σου :p
    Κοίταξε να δεις αν αυτός έκρινε ότι σε νοιάζει η απόρριψη μπορεί έτσι να σου τα έλεγε να κόψει αντιδράσεις..... Έχεις θέμα με την απόρριψη?
    Αν μπεις στην διαδικασία να λες ''α θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις συμβουλές του'' για μένα είναι λάθος, έχεις ακόμα ένα παράγοντα άγχους......απλά χαλαρώνεις....και αν καμιά μέρα δεν θέλεις να πας να έχεις δώσει το δικαίωμα στον εαυτό σου να μην πας....αρκεί να μη γίνει σύστημα....Αυτά του τα είπες? έπρεπε να του τα πεις....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Καλά πιο πολύ μιλάμε για τις γκόμενες παρά για το θέμα σου :p
    Κοίταξε να δεις αν αυτός έκρινε ότι σε νοιάζει η απόρριψη μπορεί έτσι να σου τα έλεγε να κόψει αντιδράσεις..... Έχεις θέμα με την απόρριψη?
    Αν μπεις στην διαδικασία να λες ''α θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις συμβουλές του'' για μένα είναι λάθος, έχεις ακόμα ένα παράγοντα άγχους......απλά χαλαρώνεις....και αν καμιά μέρα δεν θέλεις να πας να έχεις δώσει το δικαίωμα στον εαυτό σου να μην πας....αρκεί να μη γίνει σύστημα....Αυτά του τα είπες? έπρεπε να του τα πεις....
    Μιλάμε για τις γκομενες γτ μ το εθεσε σαν λυση στο προβλημα μ :p
    Δεν εχω κανενα θεμα με την αποριψη.Μια αποριψη εχω φαει στην ζωη μ και αυτη στο επομενο λεπτο δεν με ενοιαζε καθολου.
    ισως σε αυτο που λες οτι θα εχω περισσοτερο αγχος να ισχυει.Δεν πρεπει να το σκεφτομαι ετσι ,αλλα ετσι κολησε στο μυαλό μ τώρα.
    Αμα δεν θελω να παω καπου δεν πάω,Απλα αμα με καλέσει κάπου καποιος που θα εχει ατομα που δεν ξερω θα πάω σε περιπτωση που μ αρεσει το μερος ,να βοηθηθω κιολας απο την εκθεση .Εχω εναν φιλο που γνωριζει συνεχεια ατομα και συνηθως αυτος με καλει και εχει και αγνωστα ατομα ,αμα κατσει καμια φορα θα πάω να αρχισω λιγο να φτιάχνει η κατασταση γτ τώρα νιώθω αντικοινωνικος.
    Του ειπα τα παντα

  6. #36
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ε ναι θα πας και να υπάρχει και κάτι καλό ή το μέρος ή οι φίλοι σου κλπ....Στον ψυχίατρο εννοείς ότι τα είπες ή στο φίλο σου? Έλεγα αν του είπες ότι αγχώνεσαι αν δεν ακολουθήσεις τις συμβουλές του κλπ?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ε ναι θα πας και να υπάρχει και κάτι καλό ή το μέρος ή οι φίλοι σου κλπ....Στον ψυχίατρο εννοείς ότι τα είπες ή στο φίλο σου? Έλεγα αν του είπες ότι αγχώνεσαι αν δεν ακολουθήσεις τις συμβουλές του κλπ?
    Σε ψυχιατρο ενοω οτι τα ειπα ,σιγα μην τα πω σ φιλο μου,Δεν εμπιστευομαι κανενα τοσο πολυ,δεν θελω να γινω βουκινο...ποτε δεν ξερεις απο που θα σου ερθει
    Ναι του ειπα οτι αγχωνομαι και μου ειπε να κανω ενα βημα την φορα.Λιγη λιγη εκθεση καθε φορα ,ωστε να μ φυγει τελειως και να ειμαι ανετος.Μου ειπε και να αγχωνομαι πρεπει να πηγαινω ,αλλιως δεν θα γινει δουλεια αμα καθομαι σπιτι μ

  8. #38
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ε εντάξει χαλαρά όμως, μην έχεις παραπάνω άγχος για αυτό...Άντε βγαίνω τώρα....Μπορεί να σ' απαντήσουν αύριο κι άλλοι....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Ε εντάξει χαλαρά όμως, μην έχεις παραπάνω άγχος για αυτό...Άντε βγαίνω τώρα....Μπορεί να σ' απαντήσουν αύριο κι άλλοι....
    το ελπιζω ,καληνυχτα

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    το ελπιζω ,καληνυχτα
    Ρε συ Νικ , πιστευα οτι ειχες ανεση με τις γυναικες .............. ποσο χρονων εισαι ? εχεις δηλωσει ' ωραιος ' , ισχυει ? δεν ειρωνευομαι ποτε κανεναν , μπαι δε γουει ......

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ρε συ Νικ , πιστευα οτι ειχες ανεση με τις γυναικες .............. ποσο χρονων εισαι ? εχεις δηλωσει ' ωραιος ' , ισχυει ? δεν ειρωνευομαι ποτε κανεναν , μπαι δε γουει ......
    Eχω ανεση ,ασχετα αμα ιδρωνω ,εχω ριξει πολλες κοπελες στην ζωη μ. 24 χρονων ειμαι .Ειμαι ωραιος.Αυτο που εχω το ξαναλεω με πιάνει μαζι με κατι αλλο σαν εναλλαγες διαθεσης αλλες μερες δεν εχω τιποτα βγαινω εξω κοπμλε και αλλες μερες σηκωνομαι απο το κρεβατι και αρχιζει το αγχος.....

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Αυτό http://cbt.edu.gr/arxeia/methodoi_texnikes.pdf εξηγεί πιστεύω αρκετά καλά τον τρόπο λειτουργίας της συμπεριφοριστικής θεραπείας.Προσωπικά έχω ξεκινήσει κάτι σε επίπεδο ομαδικής θεραπείας σε διάφορα θέματα ψυχολογικής προσέγγισης απο περιέργεια βασικά και μέχρι στιγμής πήγα 3 φορές και μου άρεσε και συνεχίζω όσο μπορώ γιατί είναι και σε άλλη πόλη λίγο μακριά απο εδώ και αυτό με δυσκολεύει κάπως.Το βιωματικό κομμάτι με τις διάφορες ασκήσεις είναι όλο το νόημα και στην αρχή είπα "ω τι κάνω εγώ εδώ πέρα; πως θα το κάνω αυτό που λέει η ψυχολόγος να κάνουμε;" αλλά απο την στιγμή που ένιωσα ότι είμαι σε προστατευμένο περιβάλλον και μπορώ να φύγω όποτε θέλω και να μην εκτεθώ σε ανεπανόρθωτο βαθμό,χαλάρωσα και προσπαθώ να κρατήσω τα θετικά.Αν βοηθήθηκα προς το παρόν; Θα έλεγα όχι αλλά ξέρω ότι τα προβλήματα μου επειδή είναι χρόνια εδώ και καμμιά 30αρια χρόνια δηλαδή πάνω-κάτω έχω κάτι θεματα-κια-(αρες) δεν γίνεται να λυθούν όλα εν μια νυκτί.Ο δρόμος προς την Ιθάκη είναι πολυυυυυύ μακρύς :Ρ

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Αυτό http://cbt.edu.gr/arxeia/methodoi_texnikes.pdf εξηγεί πιστεύω αρκετά καλά τον τρόπο λειτουργίας της συμπεριφοριστικής θεραπείας.Προσωπικά έχω ξεκινήσει κάτι σε επίπεδο ομαδικής θεραπείας σε διάφορα θέματα ψυχολογικής προσέγγισης απο περιέργεια βασικά και μέχρι στιγμής πήγα 3 φορές και μου άρεσε και συνεχίζω όσο μπορώ γιατί είναι και σε άλλη πόλη λίγο μακριά απο εδώ και αυτό με δυσκολεύει κάπως.Το βιωματικό κομμάτι με τις διάφορες ασκήσεις είναι όλο το νόημα και στην αρχή είπα "ω τι κάνω εγώ εδώ πέρα; πως θα το κάνω αυτό που λέει η ψυχολόγος να κάνουμε;" αλλά απο την στιγμή που ένιωσα ότι είμαι σε προστατευμένο περιβάλλον και μπορώ να φύγω όποτε θέλω και να μην εκτεθώ σε ανεπανόρθωτο βαθμό,χαλάρωσα και προσπαθώ να κρατήσω τα θετικά.Αν βοηθήθηκα προς το παρόν; Θα έλεγα όχι αλλά ξέρω ότι τα προβλήματα μου επειδή είναι χρόνια εδώ και καμμιά 30αρια χρόνια δηλαδή πάνω-κάτω έχω κάτι θεματα-κια-(αρες) δεν γίνεται να λυθούν όλα εν μια νυκτί.Ο δρόμος προς την Ιθάκη είναι πολυυυυυύ μακρύς :Ρ
    Ομαδικη θεραπεια δλδ?
    Ναι ξερω τα προβληματα δεν λυνονται εν μια νυκτι ,θελει καιρο και υπομονη.
    Σου ευχομαι να σ περασουν

  14. #44
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Ρε nick,αφού είσαι ωραίος και έχεις ρίξει μόνο ωραίες,δεν έχεις προβλήμα.
    Εμείς τι θα έπρεπε να λέμε;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ρε nick,αφού είσαι ωραίος και έχεις ρίξει μόνο ωραίες,δεν έχεις προβλήμα.
    Εμείς τι θα έπρεπε να λέμε;
    Ναι αλλα θελω να γινω τελειως καλα. Να ειμαι ανετος οπου και αν πηγαινω.Δεν θελω να ιδρωνω και να κοκινιζω ,ουτε να αγχωνομαι μερικες φορες...
    Θελω να γινω οπως ολοι οι φυσιολογικοι ανθρωποι.Βεβαια δεν ξερω αμα αγχωνονται ολοι και δεν εχω τοσο σοβαρο προβλημα.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. γνωσιακη συμπεριφοριστικη προσεγγιση
    By Aps_mustang in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 06-03-2014, 04:26
  2. Γνωσιακη-συμπεριφοριστικη προσεγγιση αγχωδων διαταραχων,βοηθαει?
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 17-07-2009, 14:20
  3. Κρίσεις πανικού - Γνωσιακή συμπεριφοριστική παρέμβαση;
    By snarf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 18-04-2009, 09:15
  4. γνωσιακη-συμπεριφοριστικη θεραπεια
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 30-11-2008, 22:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •