Φόβος για σωματικό πρόβλημα νευρολογικής φύσεως
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Φόβος για σωματικό πρόβλημα νευρολογικής φύσεως

    Γεια σας και πάλι. Αισθάνθηκα την ανάγκη να γράψω πάλι εδώ, για να μοιραστώ μαζί σας το καινούργιο πρόβλημά μου μιας και έχω αρχίσει να ανησυχώ πάλι πολύ - μα πολύ όμως - και δεν μπορώ να μιλήσω σε κανέναν από την οικογένειά μου ούτε σε κάποιο φιλικό πρόσωπο. όπως ήδη γνωρίζετε από τέλη Φεβρουαρίου πάσχω από μία ιδιαίτερη μορφή άγχους απέναντι σε ασθένειες και ιδίως απέναντι σε νευρολογικής φύσεως ασθένειες, καθώς φοβάμαι ότι νοσώ από κάποια από αυτές. Θα σας εξηγήσω. Όταν λοιπόν βρίσκομαι σε χώρο με φως (ακόμη και όταν το φωτιστικό του γραφείου μου είναι αναμμένο) αισθάνομαι περίεργα αλλά δεν μπορώ να σας εξηγήσω πως. Η αίσθηση αυτή φεύγει όταν βγαίνω έξω πχ.να πάω στο σχολείο, στο φροντιστήριο, αλλά επανέρχεται μόλις μπω σε χώρο με φως. Άλλες φορές δεν το σκέφτομαι και δεν με ενοχλεί, ωστόσο την τελευταία περίοδο έχω δώσει τεράστια έκταση στο πρόβλημα καθώς νομίζω ότι έχω και μία ενόχληση στο πίσω μέρος του κεφαλιού που σχετίζεται με το οπτικό νεύρο. Φοβάμαι μήπως χάσω την όρασή μου και αυτό αποτελέσει ένδειξη για κάποιο μετέπειτα νευρολογικό πρόβλημα. έχω τρελαθεί και δεν ξέρω που να απευθυνθώ. Χθες το βράδυ και ενώ είχα ξαπλώσει ξαφνικά πετάχτηκα από το κρεβάτι μου κατατρομαγμένος, επειδή φοβήθηκα μήπως συμβεί κάτι με τα μάτια μου. Ξάπλωσα και πάλι ανήσυχος με την καρδία μου σε γρήγορο ρυθμό. Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να σας πω ότι από τον Φεβρουάριο έχω κάνει εξετάσεις αίματος και ούρων, καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδίας, ενώ πριν από 20 μέρες περίπου επισκέφτηκα και οφθαλμίατρο (εντόπισα ένα σημάδι στην ίριδα του οφθαλμού) ο οποίος με διαβεβαίωσε ότι δεν συντρέχει κάποιος κίνδυνος. Ακόμη, επισκέπτομαι μία φορά το χρόνο οφθαλμίατρο. Αν ήταν κάτι σοβαρό λέτε να μην το είχε εντοπίσει; Τα προβλήματα δεν δημιουργούνται από την μία στιγμή στην άλλη, έτσι; Πολλοί από εσάς (και σας υπερευχαριστώ γι' αυτό) με διαβεβαιώσατε ότι πρόκειται για άγχος. Είμαι ξεροκέφαλος όμως και πάλι πιστεύω ότι πρόκειται για κάτι σωματικό. Ο οφθαλμίατρός μου εν τω μεταξύ με έχει διαβεβαιώσει για την ευαισθησία τον ματιών μου στο φως, αλλά αυτό εκφράζεται με διαφορετικό τρόπο πχ.δακρύζω. Άντε ρε παιδιά βοηθήστε με μπας και τα καταφέρω να ξεφύγω! Γράφω Πανελλήνιες σε 9 μέρες και μου είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό και ψυχοφθόρο. Να επικοινωνήσω μήπως άμεσα με νευρολόγο ή να περιμένω το ραντεβού μου στον οφθαλμίατρο τον άλλο μήνα; Φοβάμαι πολύ ρε σεις και δεν λέω να ηρεμήσω (παρά μόνο όταν πηγαίνω για περπάτημα ηρεμώ και δεν σκέφτομαι τίποτα).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Εισαι μια χαρα, κατσε χαλαρωσε και πεισε και συ ο ιδιος τον εαυτο σου οτι δεν διατρεχεις κανεναν κινδυνο, θα δεις οτι τα συμπτωματα θα υποχωρησουν και οτι ειναι απλα το υπερβολικο αγχος γιατι εφτασες στην τελικη ευθεια για τις πανελληνιες.

    Καλη τυχη, ελπιζω να τα πας αψογα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ότι και να έχεις άμα μια στο εκατομμύριο έχεις κάτι θα πάρει πολλά χρόνια μέχρι να χάσεις την όραση σου δηλαδή να το πάθεις τώρα μετά από είκοσι χρόνια δε θα βλέπεις λέμε τώρα γιατί μπορεί να βγουν φάρμακα μέχρι τότε καλύτερα από τα ήδη υπάρχοντα δεν αρρωσταίνει έτσι ο κόσμος από τη μία μέρα στην άλλη υπάρχουν φάρμακα εγχειρήσεις κλπ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. NickosDark όντως ισχύει αυτό που είπες. Σήμερα έφυγα από το σπίτι για το μάθημα εντελώς χάλια, αλλά όταν γύρισα ήμουν κάπως καλύτερα. Το απόγευμα ειδικά όταν πήγα μια βόλτα.. δεν το συζητώ, άλλος άνθρωπος. Άτιμο άγχος, δεν ξέρω τι να κάνω. Ποτέ δεν πίστευα ότι θα έφτανα σε τέτοιο σημείο..

  5. #5
    Αν και διισταμαι, πηγαινε παιδι μου και σε εναν νευρολογο αλλά υγιη θα σε βρει. Σημασια εχει εσυ ομως να το νιωσεις οπως εξιζου και να εχεις τις δικες σου πηγες εκτονωσης αγχους. Τα δακρυα των οφθαλμων ειναι κατι συχνο παντως σε φαση ηλιος-ευαισθησια - αντιδραση.

    Καλη δυναμη :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αν και διισταμαι, πηγαινε παιδι μου και σε εναν νευρολογο αλλά υγιη θα σε βρει. Σημασια εχει εσυ ομως να το νιωσεις οπως εξιζου και να εχεις τις δικες σου πηγες εκτονωσης αγχους. Τα δακρυα των οφθαλμων ειναι κατι συχνο παντως σε φαση ηλιος-ευαισθησια - αντιδραση.

    Καλη δυναμη :)
    Εννοειται αυτο!
    Εγω καθε φορα που κανω ποδηλατο και φυσαει λες και κλαιω ειναι, αλλα ειναι μια νορμαλ αντιδραση χωρια η φωτοευαισθησια που εχω την νυχτα (στα φωτα αυτοκινητων πχ), αν ηταν Νικο εγω θα ειχα πιο μεγαλο προβλημα απο σενα λοιπον! :P

  7. #7
    NickosDark φίλε μου να είσαι καλά! Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοήθησες τώρα!

Similar Threads

  1. abilιfy και σωματικο βαρος
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-10-2012, 22:24
  2. ΔΙΛΗΜΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 09-10-2012, 11:34
  3. σωματικό ή ψυχολογικό;
    By stilvie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-09-2010, 23:31
  4. Συμπαικτες...computer games πασης φυσεως.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 23-07-2010, 15:47
  5. ΦΟΒΟΣ/ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ/ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΣ
    By mixalakis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-2010, 01:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •