Περίεργη φάση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    15

    Περίεργη φάση

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι άντρας, 23 χρονών και ένιωσα την ανάγκη να γίνω μέλος σε αυτό το forum. Και αυτό γιατί τον τελευταίο καιρό διανύω μια περίεργη φάση της ζωής μου. Για την ακρίβεια, με διακατέχει μια απαισιοδοξία για τα πάντα, δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα και παρόλο που βγαίνω έξω υπάρχουν φορές που νιώθω ότι δεν είμαι εκεί. Κατ' αρχάς, είμαι ομοφυλόφιλος, κάτι το οποίο γνωρίζουν ελάχιστα άτομα. Από τα οποία, το πιο κοντινό κιόλας ζει σε μακρινή πόλη από τη δική μου, κάτι το οποίο μου είναι ιδιαίτερα δύσκολο αλλά προσπαθούμε να μιλάμε όσο γίνεται μέσω ίντερνετ. Η παρέα μου εδώ δεν ξέρει κάτι κάτι που - υποθέτω - δεν με αφήνει να έρθω πραγματικά κοντά τους. Βέβαια, δεν ξέρω πόσο κοντά μπορώ και θέλω να έρθω μιας και οι απόψεις τους πάνω στο θέμα της ομοφυλοφιλίας δεν είναι και οι καλύτερες. Τέλος πάντων, η τρέχουσα περίοδος της ζωής μου είναι περίεργη μιας και τελειώνω τις σπουδές μου - κάτι που σημαίνει τέλος μιας εποχής - και σε λίγους μήνες θα μπω φαντάρος, κάτι που δεν το θέλω καθόλου. Επίσης, το γεγονός ότι μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να κάνω σχέση, λογικά παίζει και αυτό το ρόλο του στην ψυχολογία μου. Τέλος, τον τελευταίο καιρό υπάρχουν μέρες που τρώω χωρίς να το ελέγχω, με αποτέλεσμα να έχω πάρει κιλά.

    Για να μιλήσω και λίγο πιο κοντά σε αυτό που νιώθω, δεν ξέρω τι σκατά φταίει και είμαι έτσι. Πολλές φορές νιώθω μόνος μου, χωρίς να έχω κάποιον να μιλήσω. Κάποιον να του πω αυτά που νιώθω. Το μόνο που μου αρέσει να κάνω είναι να ακούω μουσική.
    Είναι κουραστικό πολύ αυτό που περνάω. Και δεν ξέρω πώς να ξεκολλήσω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Οικογένεια έχεις , αδέρφια κλπ? Αυτά τα άτομα που γνωρίζουν είναι άτομα της οικογένειας? Είναι παλιοί φίλοι ? Με αυτή την παρέα που λες γενικά νιώθεις καλά?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    15
    Οικογένεια ναι έχω. Αδέρφια δεν έχω. Δεν γνωρίζει κανείς από την οικογένεια. Αυτοί που γνωρίζουν είναι φίλοι μου τα τελευταία 4 χρόνια ή και λιγότερο. Παλιούς φίλους δεν έχω, γιατί δεν είχα καθόλου μέχρι τα 18 μου περίπου. Με την παρέα γενικά.. δεν ξέρω. Άλλες φορές καλά άλλες όχι. Είναι φορές που προσπαθώ να συνεννοηθώ μαζί τους και δεν μπορώ να τους καταλάβω. Υπήρχαν φορές που γυρνώντας σπίτι ένιωσα ότι πέρασα καλά αλλά υπήρχαν και φορές που γύριζα και σκεφτόμουν "δεν καθόμουν σπίτι καλύτερα".

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Όταν λες δεν τους καταλαβαίνεις τι εννοείς? Δεν είναι ότι είστε μια παρέα και οι μισοί ξέρουν , έτσι δεν είναι? Είναι άλλοι φίλοι αυτοί που ξέρουν έτσι? Και τώρα που τελειώνουν οι σπουδές τι σκέφτεσαι να κάνεις? Ζεις μόνος ή σπουδάζεις στην πόλη σου ? Θα γυρίσεις στο πατρικό? η θα κάτσεις εκεί που σπουδάζεις? αν σπουδάζεις αλλού..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    15
    Όταν λέω ότι δεν τους καταλαβαίνω εννοώ ότι δεν μπορώ να συνεννοηθώ μαζί τους. Επίσης υπάρχουν αρκετές φορές που μιλάω και απλά δεν μου δίνει κανείς σημασία. Από την παρέα μου, δεν ξέρει κανείς. Τα άτομα που ξέρουν είναι εκτός της παρέας μου. Σπουδάζω στην πόλη που είναι και το πατρικό μου άρα μένω με τους γονείς μου κάτι που θα συνεχιστεί και μετά το πτυχίο. Μετά τις σπουδές.. όπως είπα στρατός σε λίγους μήνες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Με το ατομο που εχεις ερθει ποιο κοντα μιλατε καθολου βγαινετε? εσυ σε αυτη τη. Φαση τι περιπου θα ηθελες ? πχ ενα ατομο να μιλατε μια σχεση να σε καταλαβαινουν κλπ μπορει και να μην ξερεις απλα ρωταω
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    15
    Ζει σε μακρινή πόλη οπότε δεν γίνεται να βγαίνουμε.. Τώρα για το άλλο δεν ξέρω. Δεν ξέρω καν δηλαδή τι είναι αυτό που μου λείπει. Ένας φίλος που να μπορώ να είμαι ο εαυτός μου, μια σχέση; Δεν ξέρω πραγματικά..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ πιστεύω ότι αν έκανες μια σχέση θα σε κάλυπτε συναισθηματικά.... Η παρουσία αυτών των ατόμων στη ζωή σου που γνωρίζουν, ας είναι και στην άλλη μεριά του πλανήτη, έτσι και αλλιώς βοηθάει....Με τους γονείς σου έχεις καλές σχέσεις? Τους έχεις προετοιμάσει καθόλου ή είναι κάτι που το έχεις πάρει απόφαση να μην το πεις ποτέ? Από την άλλη είσαι μικρός, σίγουρα θα βρεις και άτομα με τα οποία θα επικοινωνείς καλύτερα και θα νιώθεις καλύτερα......αρκεί να επιδιώκεις και νέες φιλίες........

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    15
    Έχω καλές σχέσεις με τους γονείς μου ναι. Δεν τους έχω προετοιμάσει καθόλου για κάτι τέτοιο γιατί δεν είναι καθόλου ανοιχτοί σε αυτό το θέμα. Κάτι τέτοιο, αν γίνει, θα γίνει εφόσον δεν ζω πια μαζί τους.
    Τώρα για τις νέες φιλίες ίσως έχεις δίκιο αλλά δεν είναι κι εύκολο όσο μεγαλώνεις..

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by sapphire View Post
    Έχω καλές σχέσεις με τους γονείς μου ναι. Δεν τους έχω προετοιμάσει καθόλου για κάτι τέτοιο γιατί δεν είναι καθόλου ανοιχτοί σε αυτό το θέμα. Κάτι τέτοιο, αν γίνει, θα γίνει εφόσον δεν ζω πια μαζί τους.
    Τώρα για τις νέες φιλίες ίσως έχεις δίκιο αλλά δεν είναι κι εύκολο όσο μεγαλώνεις..
    Μωρέ βουνό είναι καμιά φορά και μικρός να είσαι, αλλά και τι να κάνεις........
    Και πιστεύεις ότι φταίει που δεν γνωρίζουν για σένα ή έτσι και αλλιώς είναι άτομα που δεν σε καλύπτουν?
    Για τους γονείς τώρα καταλαβαίνω, συνήθως είναι έτσι και λόγω ηλικίας κλπ αλλά εντάξει θα το δεις στην πορεία αυτό....αλλά γιατί λες ότι θα το πεις όταν δεν ζεις πια μαζί τους? Γενικά είσαι κοινωνικός?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    15
    Δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Δεν ξέρω δηλαδή, αν ξέραν για μένα, αν δεν θα υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα. Απλά εγώ θα ήμουν ειλικρινής από μεριάς μου και θα είχα ενοχές όπως έχω τώρα.
    Για τους γονείς το λέω αυτό γιατί δεν ξέρω ποια θα είναι η αντίδραση τους. Δεν λέω ότι θα με διώξουν από το σπίτι αλλά δεν θα μπορούσα να μένω μαζί τους εάν η στάση τους απέναντι μου δεν είναι καλή ας πούμε προσβλητική ή δεν ξέρω και γω τι.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ναι για αυτό σε ρώτησα αν δηλαδή πιστεύεις ότι θα επηρέαζε τις σχέσεις σας αυτό? Ε δεν ξέρω λογικά τους δίνεις και κάποια στοιχεία ή τους αφήνεις να το καταλάβουν μόνοι τους...κάπως έτσι....
    Καλά δεν θα έχεις και ενοχές επειδή φταίνε οι άλλοι....ε άμα είναι να το πεις και νιώσεις χάλια δεν το λες....αν και ποτέ δεν ξέρεις την αντίδραση του κάθε ένα.....άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.....Σκέφτεσαι να το πεις σε αυτούς καθόλου ή όχι? Γενικά έχει ειπωθεί κάτι στην κουβέντα και κατάλαβες εσύ ότι δεν θα καταλάβουν?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    15
    Ε κατά καιρούς έχουν ακουστεί διάφορα όπως "το επιλέγουν, δεν γεννιούνται έτσι", "δεν είναι φυσιολογικό", "ψηφίστηκε το σύμφωνο συμβίωσης, που φτάσαμε" κλπ, ε θες δεν θες παίρνεις μια εικόνα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Καλά άμα κράζουν και το σύμφωνο συμβίωσης είναι πολύ πίσω για μένα......
    Πιάνεις εύκολα φιλίες γενικά?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    15
    Όχι, δεν θα το έλεγα εύκολα..

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. δυσκολη φαση
    By giorgosss1989 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 45
    Last Post: 29-12-2014, 23:23
  2. Η φάση είναι άστα να πανε
    By newlife in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-09-2014, 03:06
  3. Κατάθλιψη ή απλά μια φάση;
    By San_Man in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 05-06-2013, 02:24
  4. φαση καταθλιψης και διαβασμα
    By VanGogh in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 22-11-2012, 02:02
  5. Υπολειμματικη φαση της ψυχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 22-08-2012, 19:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •