Εγκεφαλογραφημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676

    Εγκεφαλογραφημα

    Να ρωτησω ρε παιδια, σας εβαλαν οι ψυχιατροι ποτε να κανετε ηλεκτροεγκεφαλογραφημα για τον πανικο? μου πε η ψυχιατρος οταν ειχα παει οτι παντα πρεπει καποιος να το κανει αν εχει κρισεις. Τελωσπαντων, ενω εκανα αλλες εξετασεις αλλων γιατρων (αιμα, καρδια κτλ), τη συγκεκριμενη δεν την εκανα. Σας ειχαν πει τα ιδια οι ψυχιατροι, δηλαδη να κανετε εγκεφαλογραφημα?
    Βασικα ειπα, δεν παει στα κομματια ας την κανω, ομως μεχρι στιγμης δε βρηκα καπου να το κανω που να το καλυπτει καποιο ταμειο με αποτελεσμα να στοιχησει γυρω στα 140ευρω αμα την κανω.
    140 ευρω δεν ειναι και λιγα, γι αυτο ρωταω αν σας ειπαν κι εσας να κανετε εγκεφαλογραφημα.


    Ας απαντησει και κανενας ειδικος αν ξερει
    θα το ψαξω βεβαια περαιτερω να βρω αν υπαρχει καπου να το κανω και να με καλυπτουν τα ταμεια, ομως πολυ φοβαμαι δεν την καλυπτουν αυτη την εξεταση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    εμένα susperia κανείς ειδικός δεν μου χει αναφέρει κάτι τέτοιο...και έχω πάει σε ουκ ολίγους θεραπευτές...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Κι εγώ πρωτη φορα το ακούω αυτό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    103
    Σου είπε να το κάνεις, οκ.

    Μήπως φιλοτιμήθηκε να σου εξηγήσει και για ποιους λόγους πρέπει να κάνεις μια τόσο εξειδικευμένη εξέταση?

    Δείχνει κάποιο βιολογικό ψεγάδι η εξέταση ή σε δουλειά να βρεθεί καποιος άλλης ειδικότητας γιατρός.

    Και με τι παραπεμπτικό έγγραφο παει κάποιος και κάνει την εξέταση?

    ταμεία???? καλύπτουν???? εξέταση???? το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Επειδή στις κρίσεις πανικού το άτομο βιώνει αρκετά σωματικά συμπτώματα που θα μπορούσαν να είναι συμπτώματα κάποιας παθολογικής ασθένειας, ζητήται μια σειρά εξετάσεων για να αποκλιστούν αυτές. Μία τέτοια θα μπορούσε να είναι και το εγκεφαλογράφημα, συνήθως όμως ζητήται εξέταση από νευρολόγο, οπότε και εκείνος κρίνει ποιες εξετάσεις θα χρειαστούν. Το αν και πως καλύπτεται εξαρτάται από το ταμείο και από τις διαδικασίες που απαιτεί.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Σε εμένα ζητήθηκε από τον γιατρό μου, ακριβώς για τον λόγο που αναφέρει ο alexis-30. Συγκεκριμένα ένιωθα μουδιάσματα τα οποία προέρχονταν από την διαταραχή πανικού αλλά ο γιατρός ήθελε να αποκλείσει την πιθανότητα άλλης ασθένειας. Επίσης, την πρώτη φορά που επισκέφθηκα τον γιατρό μου με έστειλε και σε παθολόγο ο οποίος μου έγραψε εξονυχιστικές εξετάσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    alexis ευχαριστω, απ οτι καταλαβα η εξεταση μπορει να ζητηθει απο τον ασθενη, αλλα απ οτι βλεπω απ τις απαντησεις δε ζηταται και πολυ συχνα!

    Originally posted by ΒΙΚΥ
    Σου είπε να το κάνεις, οκ.

    Μήπως φιλοτιμήθηκε να σου εξηγήσει και για ποιους λόγους πρέπει να κάνεις μια τόσο εξειδικευμένη εξέταση?

    Δείχνει κάποιο βιολογικό ψεγάδι η εξέταση ή σε δουλειά να βρεθεί καποιος άλλης ειδικότητας γιατρός.

    Και με τι παραπεμπτικό έγγραφο παει κάποιος και κάνει την εξέταση?

    ταμεία???? καλύπτουν???? εξέταση???? το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

    Βικυ η γιατρος δε μου εξηγησε τιποτα, μου ειπε απλα οτι αυτη η εξεταση ειναι απαραιτητη. Αλλα και γιατι να μου κανει εντυπωση, σαμπως εξηγησε και γιατι τα χαπια που μου εδωσε επρεπε να τα παιρω για κανα χρονο? αυτο που μου πε ηταν οτι πρεπει να κανω τις εξεταση αυτο και να παρω χαπια.
    Εκεινη τη στιγμη που το πε (πριν αρκετο καιρο) μου φανηκε λογικο με την εννοια οτι αφου στο \'\'μυαλο\'\' μας ειναι ολα, τοτε ισως το εγκεφαλογραφημα δειξει καποια βλαβη, ξερω γω? λες και ειχα κανει ποτε να ξερω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    τελικα gus την εκανες?
    τελικα θελει να πληρωσεις τα κερατα σου η εξεταση και δεν ξερω αν θα την κανω, μαλλον θα ξαναπαω σε νευρολογο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εμένα δεν μου είπε κανένας γιατρός να κάνω τέτοια εξέταση.Και έχω πάει κι εγώ σε πολλούς,και σε νευρολόγους.Πρώτη φορά το ακούω κι εγώ αυτό.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Την έκανα, αλλά ένα μεγάλο μέρος του ποσού το κάλυπτε η ασφάλεια μου.
    Αν και η γιατρός είχε υποπτευθεί ότι τα συμπτώματα (μουδιάσματα στο αριστερό τμήμα του σώματος: χέρι, πηγούνι, μάγουλο και μάτι) οφείλονταν στον πανικό θεώρησε σκόπιμο να εξαληφθεί και η παραμικρή υποψία περί άλλης σοβαρής πάθησης.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    2
    NAI KOUKLA MOU APLA OI PSIXIATROI THELOUN NA APOKLISOUN OTIDIPOTE EXEI SXESEI ME TON EGEFALO GIA NA SOU XORIGISI KAPIA SINTAGI I THERAPIA...KAI EGO TIN EKANA EXO 2 XRONIA POU PEDEUOMAI KANTHN KAI ESI ...PROLIPTIKA..MAGNITIKI OMOS OXI AKSONIKH.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    2
    KAI KARDIOGRAFIMA APARETITO KSEXASA NA STO PO

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Προφανώς θα πήγες σε αρκετά μεγάλης ηλικίας ψυχίατρο (άνω των 60) που αυτοί παίρνανε την ειδικότητα νευρολόγου-ψυχίατρου. Πολλοί απο αυτούς έχουν εξοπλισμένα τα γραφεία τους με εγκεφαλογράφο.Βέβαια η τιμή είναι τσουχτερή....και σπάνια βγάζει κανείς κάποιο σημαντικό εύρημα που να αφορά τουλάχιστον το ψυχικό φαινόμενο που σε κάνει να προστρέχεις στο γιατρό.Ωστόσο πολλές φορές ένα ΗΕΓ μπορεί να δείξει κάποιες δυσλειτουργίες που δευτεροπαθώς να επιρρεάζουν ή να επιδεινώνουν την ψυχική κρίση.....

    Άν βρείς λύση για φτηνό ΗΕΓ (σε εφημερεύον νοσοκομείο προσποίησου ότι χτύπησες το κεφάλι σου κι έχεις ζαλάδες) κάντο για να βγείς και απ την περιέργεια....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •