Φοβος για καρκινο μαστού - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Κούκλα γνωριστήκες με την ιδέα του θανάτου έτσι ήμουνα κι εγώ δεν ήμουνα καλά νόμιζα θα πεθάνω και από τότε έχω μια κατάθλιψη άλλο πράγμα διαρκώς ευχαριστώ και είμαι ευγνώμων γι αυτά που έχω ζήσει μέχρι τώρα και ότι ζήσω από εδώ και πέρα το θεωρώ επιπλέον εκτός αν ερωτευτώ πάλι αλλά αυτή η εμπειρία με σημάδεψε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Καλησπερα! Σ ευχαριστω πολυ! Η αληθεια ειναι πως και εγω εχω απευθυνθεί σ αυτο το site για ερωτήσεις και έπαιρνα και εγω αυτες τις τυποποιημενες απαντησεις. Γενικα εχω απογοητευτεί πολυ απο γιατρούς. Εχω συναντησει πολλους ασχετους..

  3. #18
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Γεια σου και σενα elis! Η αληθεια ειναι οτι με τρομαζει πολυ και μενα.. Παλια δεν ημουν ετσι. Ημουν πιο δυνατη και συνειδητοποιημενη. Ειχες παθει και συ καποιο σοκ οταν ξεκινησες να το νιώθεις αυτο;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    να σε ρωτησω κατι?
    αν εχεις αγχος κ το σκεφτεσαι συνεχεια...κ αν εχεις οντως κατι κακο..θα περασει?η θα επιδεινωθει πιστευεις?
    κανε υπομονη να κανεις τον υπερηχο..το οτι το στηθος εχει βαθουλωματα δεν σημαινει οτι εχεις καρκινο..υπαρχουν κ καλοηθειες ξερεις..οπως κ βαθουλωματα που προκαλουνται απο ιναδενωματα που εχουμε στο στηθος μας κ ειναι 100% καλοηθειες..
    εχω κ γω 2 τετοια κ δεν ειναι τιποτα ειπε ο γιατρος..ιναδενωματα τα οποια μενουν κ δεν ενοχλουν κ αν μεγαλωσουν απλα τα βγαζουν..δεν σημαινει οτι ειναι καρκινος ..κ ουτε εχω καρκινο.
    θα σου προτεινα να κανεις κατι για το στρες..καθημερινη γιογκα απο youtube..ή να απευθυνθεις σε εναν ψυχιατρο καθως η υποχονδριαση ειναι πιο υπουλη απο τον καρκινο.
    οταν κανεις τον υπερηχο κ σου πουν οτι ολα οκ..θα ησυχασεις απο αυτο κ μετα θα βρεις κατι αλλο κ παει λεγοντας..εχεις μπει σε φαυλο κυκλο.
    οποτε καλο θα ειναι να κανεις μια θεραπεια για την υποχονδριαση..η οποια ειναι σωματομορφη διαταραχη , να ηρεμησεις κ να τα δεις πιο πραγματικα τα πραγματα..
    απο το να τρεχεις σε διαφορους γιατρους πρωτα κανε αυτο, ωστε να εισαι ηρεμη να τα βλεπεις τα πραγματα οπως ειναι.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    να σε ρωτησω κατι?
    αν εχεις αγχος κ το σκεφτεσαι συνεχεια...κ αν εχεις οντως κατι κακο..θα περασει?η θα επιδεινωθει πιστευεις?
    κανε υπομονη να κανεις τον υπερηχο..το οτι το στηθος εχει βαθουλωματα δεν σημαινει οτι εχεις καρκινο..υπαρχουν κ καλοηθειες ξερεις..οπως κ βαθουλωματα που προκαλουνται απο ιναδενωματα που εχουμε στο στηθος μας κ ειναι 100% καλοηθειες..
    εχω κ γω 2 τετοια κ δεν ειναι τιποτα ειπε ο γιατρος..ιναδενωματα τα οποια μενουν κ δεν ενοχλουν κ αν μεγαλωσουν απλα τα βγαζουν..δεν σημαινει οτι ειναι καρκινος ..κ ουτε εχω καρκινο.
    θα σου προτεινα να κανεις κατι για το στρες..καθημερινη γιογκα απο youtube..ή να απευθυνθεις σε εναν ψυχιατρο καθως η υποχονδριαση ειναι πιο υπουλη απο τον καρκινο.
    οταν κανεις τον υπερηχο κ σου πουν οτι ολα οκ..θα ησυχασεις απο αυτο κ μετα θα βρεις κατι αλλο κ παει λεγοντας..εχεις μπει σε φαυλο κυκλο.
    οποτε καλο θα ειναι να κανεις μια θεραπεια για την υποχονδριαση..η οποια ειναι σωματομορφη διαταραχη , να ηρεμησεις κ να τα δεις πιο πραγματικα τα πραγματα..
    απο το να τρεχεις σε διαφορους γιατρους πρωτα κανε αυτο, ωστε να εισαι ηρεμη να τα βλεπεις τα πραγματα οπως ειναι.
    Καλησπέρα. Ναι θεωρώ οτι αν εχω κατι θα γινει χειροτερο το αγχος, λογω στεναχωριας.. Εχεις δικιο πως πρεπει να το μειωσω αν οχι εξαφανισω.. Η αληθεια ειναι πως οταν εχω πραγματα να κανω ή οταν δουλευω δεν εχω τετοια αγχη. Τωρα που ειμαι ανεργη παλι με πιασαν οι ανασφαλειες.. Εχουμε δωρεαν yoga στο δημο και πηγαινα παλιοτερα.. Πρεπει να ξαναπαω.. Οσο για τα βαθουλωματα.. Οσο και αν εψαξα στο ιντερνετ δε βρηκα να λεει πουθενα οτι μπορει να προκαλουνται απο ινοαδενωματα, διοτι ειναι "ευκινητα".. Εχω και γω ινοαδενωμα και κυστεις σ εκεινο το μαστο καθως και εκτασια πορων. Βρηκα μονο κατι σπανιες περιπτωσεις που τελικα ηταν κατι καλοηθες ασχετο. Οτι και αν ερθει θα το αντιμετωπισω, το μονο που θα θελα ειναι αυτο που εχω να μην επηρεασει την ικανοτητα να κανω παιδια μια μερα. Φανταζομαι ποσο υπερβολικη σας ακουγομαι.. Εχω τη λογικη να το καταλαβω. Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοριτσι μου γλεντα τη ζωη σου..κ το αν αθ κανεις παιδια ή οχι..χρειαζονται παρα πολλα πραγματα..κ οι καταλληλες συνθηκες..
    κ κατι κακο να ειναι ..που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν το πιστευω ..τι σχεση εχει αυτο με τα παιδια??
    ξερεις ποσες γυναικες εχουν κατι κακο κ εκαναν παιδια?
    ελλειψη ενημερωσης εχεις.βρες εναν καλο μαστολογο να σε ενημερωσει κ να σε πληροφορησει σχετικα.
    κ προσοχη.!! ο.τι βλεπεις δεν σημαινει οτι ειναι καρκινος.
    επιπλεον ελκουμε ο.τι φοβομαστε..
    παρε το βιβλιο του πλατωνος δρακουλη "στοιχεια βιονομιας"
    ειανι θεραπεια! θα αρχισεις να σκεφτεσαι πολυ θετικα κ θα αλλαξει τον τροπο με τον οποιο αντιμετωπιζεις τα πραγματα γενικως.
    θα αγγιξεις το ζεν.
    για μενα ειναι ψυχοθεραπεια.ειναι φτηνουλι κ μπορεις να το παραγγειλεις σε κοντινο βιβλιοπωλειο να σου το φερουν.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Παω αμεσως να το παρω! Σοβαρα.. Σ ευχαριστω πολυ! Παρεπιπτοντως μαστολογος γιοκ στον εοπυυ.. Χαχ.. Λεω να βάλω μια ασφαλεια της Eurobank που ειναι 100ευρω το χρονο μονο..
    Last edited by aliki21; 10-05-2016 at 20:06.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Κανω ενα update, λεγοντας οτι εκανα σημερα υπερηχο και δε μου βρηκαν κατι αλλο. Ευτυχως που ειχα κλεισει σε καλο διαγνωστικο και ας περιμενα.. Τελικα τα βαθουλωματα ειναι ανησυχητικα μονο οταν εμφανιζονται χωρις να πιεζεις τον μαστο. Πηρα και το βιβλιο που μου προτεινατε και ηδη εχει αρχισει να με βοηθαει.. Ειναι τοσο σωστα ολα αυτα που αναφερονται μεσα.. Τωρα θα ψαξω και για κεντρο ψυχικης υγειας. Πρεπει να προλαβω να το αποβαλλω αυτο απο μεσα μου με τη νοσοφοβια πριν "ξαναχτυπησει"..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Κανω ενα update, λεγοντας οτι εκανα σημερα υπερηχο και δε μου βρηκαν κατι αλλο. Ευτυχως που ειχα κλεισει σε καλο διαγνωστικο και ας περιμενα.. Τελικα τα βαθουλωματα ειναι ανησυχητικα μονο οταν εμφανιζονται χωρις να πιεζεις τον μαστο. Πηρα και το βιβλιο που μου προτεινατε και ηδη εχει αρχισει να με βοηθαει.. Ειναι τοσο σωστα ολα αυτα που αναφερονται μεσα.. Τωρα θα ψαξω και για κεντρο ψυχικης υγειας. Πρεπει να προλαβω να το αποβαλλω αυτο απο μεσα μου με τη νοσοφοβια πριν "ξαναχτυπησει"..
    To καλυτερο ,γτ η νοσοφοβια ειναι ασχημο πραγμα εισαι μονιμως στην τσιτα.
    Σ ευχομαι να τ ξεπερασεις ,που θα το ξεπερασεις μην ανυσηχεις

  10. #25
    Αλίκη περίμενα να ακούσω νέα σου! Χαίρομαι πάρα πολύ που τελικά δεν έχεις τίποτα! Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Εγώ είμαι μόλις 18 χρονών (σε 3 μέρες δίνω Πανελλήνιες) και έπεσα θύμα των σκέψεων και ανησυχιών μου. Ελπλιζω τελειώνοντας η περίοδος των εξετάσεων να καταφέρω να αποβάλλω και τα δικά μου κατάλοιπα του άγχους. Και πάλι μπράβο και χάρηκα πάρα πολύ!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΜΠΡΑΒΟ!
    το πηρες το βιβλιο??ειδες τι καλο που ειναι?στην ουσια σου λεει οτι, ο.τι το μυαλο εχει την δυναμη να ελκυει ο.τι σεκφτομαστε..οποτε προσεχε παντα να σκεφτεσαι θετικα.
    η ελκτικη δυναμη του νου....
    υ.γ. καλα τα βαθουλωματα υπηραν επειδη πιεζες εσυ το στηθος???? οποιοδηποτε μερος σωματος πιεσεις θα κανει βαθουλωματα..μην ξανασχοληθεις με το σωμα σου..
    αφησε το να ηρεμησει.διαβασε το βιβλιο κ ασχολεισου με αλλα πραματα.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    To καλυτερο ,γτ η νοσοφοβια ειναι ασχημο πραγμα εισαι μονιμως στην τσιτα.
    Σ ευχομαι να τ ξεπερασεις ,που θα το ξεπερασεις μην ανυσηχεις
    Σ'ευχαριστω. Βρηκα ενα κεντρο υγειας κοντα εκει που μενω αλλα δε το σηκωνουν προς το παρον.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Σ'ευχαριστω. Βρηκα ενα κεντρο υγειας κοντα εκει που μενω αλλα δε το σηκωνουν προς το παρον.
    ξαναπαρε ,μπορει να δουλευει μονο πρωινα ψαχτο

  14. #29
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by nikos04 View Post
    Αλίκη περίμενα να ακούσω νέα σου! Χαίρομαι πάρα πολύ που τελικά δεν έχεις τίποτα! Σου εύχομαι να το ξεπεράσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Εγώ είμαι μόλις 18 χρονών (σε 3 μέρες δίνω Πανελλήνιες) και έπεσα θύμα των σκέψεων και ανησυχιών μου. Ελπλιζω τελειώνοντας η περίοδος των εξετάσεων να καταφέρω να αποβάλλω και τα δικά μου κατάλοιπα του άγχους. Και πάλι μπράβο και χάρηκα πάρα πολύ!
    Σ' ευχαριστω πολυ Νικο! Καλη επιτυχια να εχεις! Το θεμα με τις πανελληνιες ειναι οτι ο καθενας μας ξερει τις δυνατοτητες του λιγο πριν τις εξετασεις. Το αγχος σου εχει να κανει με αυτες; Και εγω εχω εξεταστικη σε λιγο καιρο και τωωρα θ ανοιξω βιβλιο.. τελευταια στιγμη!

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΜΠΡΑΒΟ!
    το πηρες το βιβλιο??ειδες τι καλο που ειναι?στην ουσια σου λεει οτι, ο.τι το μυαλο εχει την δυναμη να ελκυει ο.τι σεκφτομαστε..οποτε προσεχε παντα να σκεφτεσαι θετικα.
    η ελκτικη δυναμη του νου....
    υ.γ. καλα τα βαθουλωματα υπηραν επειδη πιεζες εσυ το στηθος???? οποιοδηποτε μερος σωματος πιεσεις θα κανει βαθουλωματα..μην ξανασχοληθεις με το σωμα σου..
    αφησε το να ηρεμησει.διαβασε το βιβλιο κ ασχολεισου με αλλα πραματα.
    Ναι ακριβως.. Στην αρχη μου εκανε λιγο Λιακοπουλος η φαση με το βιβλιο, αλλα το ξεπερασα χε.. λεει ωραια πραγματα.
    Μου ειπε ο γιατρος βεβαια να κανω γονιδιακο ελεγχο για καρκινο του μαστου επειδη εχω ιστορικο με νεα ατομα στην οικογενεια μου που το ειχαν παθει. Θα κανω αν ειναι στα 30 μου γιατι εχει και υψηλο κοστος. Αλλα ναι, πρεπει να ηρεμισω με το σωμα μου. Ειμαι και ευπαθης γενικα, οποτε προσεχω περισσοτερο σε αρκετα πραγματα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φόβος για καρκίνο του μαστού.
    By ΒΙΒΙΑΝ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 27-12-2015, 13:07
  3. Φόβος για καρκίνο...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-10-2015, 00:51
  4. Φόβος για καρκίνο από κάπνισμα
    By linav in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 25-06-2014, 02:08
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 21:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •