Φοβος για καρκινο μαστού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41

    Φοβος για καρκινο μαστού

    Καλησπερα σε όλους και συχαρητηρια για το forum. Εγω λοιπον ειμαι 25 ετων και φοιτητρια(ακομα).. Εδω κ 1,5 χρονο απο τοτε που μας ληστεψαν και μειναμε αφραγκοι εγω κ η μητερα μου που ζουμε μαζι, νοιωθω τεραστια ανασφαλεια για ολα. Και κυριως για ιατρικα θεματα, τα οποια συνδυάστηκαν και με δυο παιδια απο το σχολειο μου που πέθαναν απο παρα πολυ σπανια πράγματα και οι δυο εκειμη την εποχη. Απο τοτε με το παραμικρό που συνέβαινε, ενοιωθα οτι εχω τα χειροτερα.. ΣΚΠ, als, ογκο στο κεφαλι, ογκο στην σπονδυλική κλπ Γενικα το οτι δεν εχουμε χρηματα και ζουμε με τα βασικά με εχει εξουθενωσει ψυχολογικα. Ενοιωθα οτι ειχα καταθλιψη.. Παρατησα τη σχολη.. Και να μαι σημερα που εχω δυο πολυ τρομακτικα συμπτωματα στο στήθος μου. Κοκκινιλα εδω και 9 μηνες που δε φευγει και αυξανεται και κανενας γιατρός δε ξερει τι ειναι.. Και δυο εισολκες(βαθουλωματα) στον αλλο μαστο. Το δευτερο ειναι απο τα πιο κλασσικα σημάδια καρκινου του μαστου για το οποίο δε βρηκα καμια αλλη ανακουφιστικη εξηγηση. Θα περιμενω μεχρι την αλλη εβδομαδα για εναν υπερηχο και μεχρι τοτε θα τρελαθω απο το αγχος.. Ηδη σκέφτομαι πόσο αδικο είναι που ειμαι τοσο μικρη ακομα και δεν εχω κανει καν παιδια και εχω τρομοκρατηθει πληρως.. Ηθελα να τα πω σε καποιον διοτι χρηματα για ψυχολογο δεν παιζουν.. Εκτιμώ τον οποιοδηποτε που θα κατσει να διαβασει αυτα που εγραψα..και καλη τυχη σε ολους..

  2. #2
    Γειά σου Αλίκη! Το κοκκίνισμα στο στήθος μπορεί να είναι από τον στηθόδεσμο, εγώ το παθαίνω πολλά χρόνια τώρα, ιδιαίτερα στο κάτω μέρος του στήθους. Αν είναι στο κάτω μέρος μπορεί να είναι και μυκητίαση. Δεν είμαι γιατρός αλλά νομίζω οτι το άγχος προκαλεί και ψυχοσωματικά συμπτώματα. Ίσως και να χρειάζεται να πας σε κάποιο δερματολόγο. Πάντως νομίζω οτι είναι κάπως σπάνιος ο καρκίνος στο στήθος στην ηλικία σου.
    Εγώ θα σε συμβούλευα να κάνεις τις εξετάσεις σου και μετά να σταματήσεις να σκέφτεσαι συνέχεια τί ασθένεια μπορεί να εμφανίσεις. Και για να γίνει αυτό πρέπει να βρεις τρόπο να απασχολήσεις το μυαλό σου αλλού, π.χ. να συνεχίσεις την σχολή σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Γεια και ευχαριστω για την απαντηση! Οχι δεν ειναι στο κατω μερος.. ειναι πανω στο μαστο οβαλ σχηματος γυρω στα 4-5εκ. Το ασχημο ειναι οτι ειμαι στην αγνοια και κανεις δε ξερει να μου πει τι ειναι και αυτο απλα αυξανεται.. Εχω παει σε πολλους γιατρους.. του Εοπυυ βεβαια.. και αυτα τα βαθουλωματα στον αλλο μαστο ειναι ξεκαθαρο σημαδι καρκινου. Εχω πανικοβληθει αρκετα, εχω ρωτησει και σε ξενα forum γιατρους και ολοι μου λενε οτι το πιο πιθανο ειναι αυτο και να το τσεκαρω.. Δε νομιζω οτι θα αντεξω τετοια ασθενεια σ αυτην την ηλικια.. Γνωριζετε καποιο ελληνικο forum εσεις στο οποιο να μπορουσα να απευθυνθω ;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Καλησπερα σε όλους και συχαρητηρια για το forum. Εγω λοιπον ειμαι 25 ετων και φοιτητρια(ακομα).. Εδω κ 1,5 χρονο απο τοτε που μας ληστεψαν και μειναμε αφραγκοι εγω κ η μητερα μου που ζουμε μαζι, νοιωθω τεραστια ανασφαλεια για ολα. Και κυριως για ιατρικα θεματα, τα οποια συνδυάστηκαν και με δυο παιδια απο το σχολειο μου που πέθαναν απο παρα πολυ σπανια πράγματα και οι δυο εκειμη την εποχη. Απο τοτε με το παραμικρό που συνέβαινε, ενοιωθα οτι εχω τα χειροτερα.. ΣΚΠ, als, ογκο στο κεφαλι, ογκο στην σπονδυλική κλπ Γενικα το οτι δεν εχουμε χρηματα και ζουμε με τα βασικά με εχει εξουθενωσει ψυχολογικα. Ενοιωθα οτι ειχα καταθλιψη.. Παρατησα τη σχολη.. Και να μαι σημερα που εχω δυο πολυ τρομακτικα συμπτωματα στο στήθος μου. Κοκκινιλα εδω και 9 μηνες που δε φευγει και αυξανεται και κανενας γιατρός δε ξερει τι ειναι.. Και δυο εισολκες(βαθουλωματα) στον αλλο μαστο. Το δευτερο ειναι απο τα πιο κλασσικα σημάδια καρκινου του μαστου για το οποίο δε βρηκα καμια αλλη ανακουφιστικη εξηγηση. Θα περιμενω μεχρι την αλλη εβδομαδα για εναν υπερηχο και μεχρι τοτε θα τρελαθω απο το αγχος.. Ηδη σκέφτομαι πόσο αδικο είναι που ειμαι τοσο μικρη ακομα και δεν εχω κανει καν παιδια και εχω τρομοκρατηθει πληρως.. Ηθελα να τα πω σε καποιον διοτι χρηματα για ψυχολογο δεν παιζουν.. Εκτιμώ τον οποιοδηποτε που θα κατσει να διαβασει αυτα που εγραψα..και καλη τυχη σε ολους..
    καλησπερα
    Κοιτα για αρχη ειχες αρρωστοφοβια νομιζω.Και εγω το ειχα παθει παλια και νομιζα οτι ειχα παρα πολλες αρρωστιες και εψαχνα ολη τη ν μερα στο ιντερνετ να δω συμπτωματα.
    Επιπλεον και να εχεις νομιζω οτι ο καρκινος του μαστου πλεον ειναι θεραπευσιμος οποτε μην φοβασαι.
    Τωρα για το αν εχεις η οχι περιμενε τον υπερηχο μην πηγαινεις σ βιαστικα συμπερασματα.
    Και μια πρωην μ κοπελα ειχε βαθουλωματα νομιζω αλλα δεν ηταν κατι σοβαρο,δεν θυμαμαι τι μου ειχε πει γτ εχουν περασει και χρονια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Γεια και ευχαριστω για την απαντηση! Οχι δεν ειναι στο κατω μερος.. ειναι πανω στο μαστο οβαλ σχηματος γυρω στα 4-5εκ. Το ασχημο ειναι οτι ειμαι στην αγνοια και κανεις δε ξερει να μου πει τι ειναι και αυτο απλα αυξανεται.. Εχω παει σε πολλους γιατρους.. του Εοπυυ βεβαια.. και αυτα τα βαθουλωματα στον αλλο μαστο ειναι ξεκαθαρο σημαδι καρκινου. Εχω πανικοβληθει αρκετα, εχω ρωτησει και σε ξενα forum γιατρους και ολοι μου λενε οτι το πιο πιθανο ειναι αυτο και να το τσεκαρω.. Δε νομιζω οτι θα αντεξω τετοια ασθενεια σ αυτην την ηλικια.. Γνωριζετε καποιο ελληνικο forum εσεις στο οποιο να μπορουσα να απευθυνθω ;
    Προσωπικα δεν γνωριζω κανενα φορουμ εγω αλλα θα σ ελεγα να ψαξεις στο ιντερνετ μπορει να βρεις η φορουμ η καποια συμβουλευτικη ομαδα

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Ευχαριστω nick190813 . Ναι το φανταζομαι οτι εχω αρρωστοφοβια διοτι με το παραμικρο πανικοβαλλομαι. Εχω τοσο αγχος τον τελευταιο 1,5 χρονο που εχω αποκτησει μυικους σπασμους (δεσμιδωσεις) σε ολο μου το σωμα. Ποσα μπορει να προκαλεσει το αγχος τελικα.. Και παλια δεν ημουν καθολου ετσι.. μου φαινοταν αστειο να χει καποιος τοσο αγχος και να μη μπορει να το αποβαλλει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Ευχαριστω nick190813 . Ναι το φανταζομαι οτι εχω αρρωστοφοβια διοτι με το παραμικρο πανικοβαλλομαι. Εχω τοσο αγχος τον τελευταιο 1,5 χρονο που εχω αποκτησει μυικους σπασμους (δεσμιδωσεις) σε ολο μου το σωμα. Ποσα μπορει να προκαλεσει το αγχος τελικα.. Και παλια δεν ημουν καθολου ετσι.. μου φαινοταν αστειο να χει καποιος τοσο αγχος και να μη μπορει να το αποβαλλει.
    Ναι αυτο απλα σταματα να δινεις σημασια τοσο σε οτιδηποτε.Μυικους σπασμους εχω και εγω.δεν ηξερα οτι προκαλουνται απο το αγχος.
    Και ομως σε ολους τυχαινει μια στιγμη της ζωης τους να γεμισουν αγχος.παρα πολλα προκαλει το αγχος.
    Πριν απο 1,5 χρονο δλδ τα επαθες ολα αυτα?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Γενικα ναι ειναι χαρακτηριστικη ψυχοσωματικη εκδηλωση αγχους, οι μυικες συσπασεις. Πριν 1,5 χρονο ξεκινησε η αρρωστοφοβια και το αγχος. Οι μυικες συσπασεις δλδ, διαταραχες στο εντερο κλπ. Τα βαθουλωματα στο στηθος τον τελευταιο μηνα τα χω παρατηρησει διοτι επειδη εχουμε βεβαρημενο ιστορικο καρκινου μαστου, ελεγχομαι γνκ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Γενικα ναι ειναι χαρακτηριστικη ψυχοσωματικη εκδηλωση αγχους, οι μυικες συσπασεις. Πριν 1,5 χρονο ξεκινησε η αρρωστοφοβια και το αγχος. Οι μυικες συσπασεις δλδ, διαταραχες στο εντερο κλπ. Τα βαθουλωματα στο στηθος τον τελευταιο μηνα τα χω παρατηρησει διοτι επειδη εχουμε βεβαρημενο ιστορικο καρκινου μαστου, ελεγχομαι γνκ.
    Σε ψυχολογο/ιατρο εχεις πάει?θα σ βοηθησει και αμα δεν εχεις λεφτα και εισαι σ πολη μπορεις να πας σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας τσαμπα.Για να σ περασει το αγχος και η αρρωστοφοβια.
    Και ποτε για πληρη ελεγχο?Αν και δεν νομιζω να ειναι τίποτα ,και απλα να αγχωνεσαι τσαμπα

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    Δεν εχω παει ποτε. Πηγα μονο σε εναν ομοιοπαθητικο/φυσιατρο στον οποιο μιλησα λιγο γι αυτα τα θεματα.. Γενικα ναι δεν εχω χρηματα για ψυχολογο. Γνωριζεις καποιο κεντρο ψυχικης υγειας στην Αθηνα; Για γυναικολογικο/μαστολογικο ελεγχο καθε εξαμηνο παω.. και αιματος καθε χρονο.. μου βρηκαν και εναν δεικτη φλεγμονης λιγο ανεβασμενο.. και πρησμενους λεμφαδενες στον λαιμο, αλλα υποθεσαμε οτι ηταν απο καποια ιωση που ειχα περασει.. τι να πω.. Τωρα εχουν ξεπρηστει ευτυχως

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    Δεν εχω παει ποτε. Πηγα μονο σε εναν ομοιοπαθητικο/φυσιατρο στον οποιο μιλησα λιγο γι αυτα τα θεματα.. Γενικα ναι δεν εχω χρηματα για ψυχολογο. Γνωριζεις καποιο κεντρο ψυχικης υγειας στην Αθηνα; Για γυναικολογικο/μαστολογικο ελεγχο καθε εξαμηνο παω.. και αιματος καθε χρονο.. μου βρηκαν και εναν δεικτη φλεγμονης λιγο ανεβασμενο.. και πρησμενους λεμφαδενες στον λαιμο, αλλα υποθεσαμε οτι ηταν απο καποια ιωση που ειχα περασει.. τι να πω.. Τωρα εχουν ξεπρηστει ευτυχως
    γνωριζω στην αθηνα ενα κεντρο στα εξαρχεια μ φενεται ,επιδη δεν το θυμαμαι ,μπεκα στο ιντερνετ και γραψε κεντρα ψυχικης υγειας και παρε τηλ και ρωτα αν ειναι τσαμπα και ποτε μπορεις να κλεισεις ραντεβου..Θα σ δεχτουνε ισως και μετα απο καιρο ,αλλα να πας ,θα σ βοηθησει πολύ,αμα μάθω καποιο συγκεκριμενο θα σ πω.
    Αφου εχουν ξεπρηστει οι λεμφαδενες εισαι καλα τότε μην αγχνεσαι τσαμπα,απο ιωση θα ηταν εχω παθει και εγω.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    41
    οκ σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Θα ενημερωσω οταν κανω την εξεταση και στο στηθος την αλλη βδομαδα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by aliki21 View Post
    οκ σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Θα ενημερωσω οταν κανω την εξεταση και στο στηθος την αλλη βδομαδα..
    οκ να εισαι καλα

  14. #14
    Γεια σου Αλίκη! Ελπίζω να είσαι καλά! Ως αρρωστοφοβικός λοιπόν και εγώ και με έντονα προβλήματα από το άγχος τον τελευταίο καιρό, επειδή ψάχνεις ένα forum όπου μπορείς να απευθυνθείς, θα σου πρότεινα το Iatronet. Αφού κάνεις εγγραφή μπορείς να απευθυνθείς σε μία ομάδα γιατρών για το πρόβλημά σου. Ωστόσο, μην βασίζεσαι μόνο εκεί! Πριν εγγραφώ στο forum αυτό είχα αποστείλει πολλές ερωτήσεις σε διάφορους γιατρούς πχ. νευρολόγους, ψυχιάτρους, ψυχολόγους, οφθαλμίατρους κλπ. Οι περισσότεροι μου απαντούσαν λέγοντας χαρακτηριστικά ότι "Το πρόβλημά μου χρήζει εξέτασης". Χαίρω πολύ! Άλλες φορές μάλιστα καθυστερούσαν να απαντήσουν, οπότε δεν έμεινα και πλήρως ικανοποιημένος. Ελπλιζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Εγώ πάντως είχα δυσαρεστηθεί από τις τυποποιημένες απαντήσεις που έστελναν. Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο. Καλά αποτελέσματα να έχεις λοιπόν!

  15. #15
    Επίσης στο Iatronet (και χωρίς εγγραφή) μπορείς να δεις τις ερωτήσεις που δημοσιεύουν σχετικά με τον προβληματισμό τους και άλλοι χρήστες. Πχ επιλέγεις την ειδικότητα του γυναικολόγου και εκεί υπάρχουν δημοσιευμένες (ανώνυμα φυσικά) οι ερωτήσεις άλλων χρηστών του Iatronet.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Φόβος για καρκίνο του μαστού.
    By ΒΙΒΙΑΝ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 27-12-2015, 14:07
  3. Φόβος για καρκίνο...!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 07-10-2015, 01:51
  4. Φόβος για καρκίνο από κάπνισμα
    By linav in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 25-06-2014, 03:08
  5. Φόβος για καρκίνο
    By imagine in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-05-2008, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •