μηπως εχω νευρικη ανορεξια? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 100
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πολυ περιεργο , εισαι η πρωτη που ακουω οτι δεν της ανοιξε την ορεξη το ρεμερον , επαιρνα 30mg , ειναι το μονο τετρακυκλικο αντικαταθλιπτικο , δλδ ειναι μια κατηγορια απο μονο του , οντως σε ηρεμει , μαλλον σε παραηρεμει , εμενα με κοιμιζε ............... επαιρνα 10 μηνες το λαντοζ , ουτε αποτελεσμα ειδα , αλλα ουτε μου ανοιξε την ορεξη ................... τελικα οντως , το καθε φαρμακο , επιδρα τελειως διαφορετικα σε καθε οργανισμο ....... μετα απο χρονια δοκιμων , κατεληξα στο σεροξατ και το εφεξορ , τα μονα που δουλευουν σεμενα , λιγο απο το ενα , λιγο απο ταλλο ......πειραματακια κανω ....

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    @anxious4ever
    Στο άλλο σου Thread μας έγραψες πως με το Remeron πήρες 4 κιλά.Όπως και με το Ladose το ίδιο παλιότερα.
    Αυτά τα 4 κιλά που είχες πάρει εξαιτίας του Remeron κατάφερες και τα έχασες???

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Τα 4 κιλά τα έχασα λόγω θλιψης κ επειδή δεν ετρωγα τίποτα..μόλις συνηλθα τα πηρα επειδή έφυγε το στρες.. Δεν έχω πάρει παραπάνω κιλά...κ με το λαντοζ ακριβώς τα ίδια.

  4. #34
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Γεια σας..θελω να ρωτησω για ενα υψος 1.70 κ 62 κιλα το θεωρειτε νορμαλ? γιατι εμενα δεν μου αρεσει κ θελω να φτασω στα 57 κιλα..ολοι μου λενε οτι ειμαι αδυνατη πολυ κ ειδικα πανω στα χερια ειναι σαν τριχες..εγω ομως νιωθω χοντρελα..
    ειναι κατι που πρεπει να ανησυχω..
    επιπλεον ξεκινησα να κανω διαιτα κ τρωω ολο το πρωι 2 φρυγανιες εναν καφε κ 2 φρουτα ..μικρες μεριδες φαγητου το μεσημερι κ το βραδυ αλλο ενα φρουτο.
    οταν φαω κατι λιπαρο νιωθω τρομερες ενοχες κ τρομερα χοντρη αυτοματως...
    δεν μπορω να το εμποδισω γιατι μου αρεσει πολυ να ειμαι αδυνατη πολυ.
    εκανα 2 υπαρφαγιες κατα τις οποιες καταβροχθισα ο.τι βρηκα κ μετα ποναγα σε σημειο να θελω να κανω εμετο.
    ενιωσα τρομερη ενοχη κ σταματησα να τρωω τις υπολοιπες μερες πολυ..
    δεν αντεχω να με βλεπω να παιρνω κιλα..νιωθω πολυ αγχος με το φαγητο μου.
    Καλησπέρα,anxious!
    Νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς,έχεις πολύ καλές αναλογίες!
    Νιώθεις καλά με τον εαυτό σου?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Όχι..νιωθω μπουχεσα

  6. #36
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Όχι..νιωθω μπουχεσα
    Το έχεις συζητήσει με κάποια φίλη σου,με τον σύντροφο σου κλπ?
    Για να σε εμψυχώσουν έστω.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ναι μου λενε ότι ειμαι πετσί κ κόκκαλο...αλλά λίγο με νοιάζει..με νοαζει εγώ πως νιώθω...ευτυχώς ξςκινω κ πρόβες.. Διότι αραζαμε λόγω Πάσχα κ ίσως γι αυτό νιώθω βαριά..μόλις ξεκίνησω πάλι τις πρόβες θα αφιξω λογικά.είμαι χορεύτρια

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Κατι αλλο που παρατηρησα και χτυπαει λιγο καμπανακι ειναι πως κρυβεις απο τους κοντινους σου ανθρωπους οτι κανεις διαιτα...αυτη η μυστικοπαθεια ειναι κλασικο σημαδι...λες οτι θα το ελεγχεις αλλα δεν ξερω... Παλια οταν ειχες φτασει στην ανορεξια πιστευες οτι ειχες τον ελεγχο; Πιστευες οτι μπορουσες να διακρινεις απο πιο σημειο και μετα εβλαπτες τον εαυτο σου; Αν οχι καλως...σημαινει πως εχει καποια βαση μαλλον που τα πιστευεις τωρα. Αν και τοτε τα πιστευες ομως σημαινει οτι μπορει να γυρισεις στα ιδια...Και εισαι πιο εξυπνη απο το να βρεθεις ξανα στην ιδια θεση πιστευω και ελπιζω δηλαδη. Παντως ειπες οτι θα το πεις στους ειδικους τους οποιους βλεπεις οποτε αυτο ειναι καλο :)

  9. #39
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Ναι μου λενε ότι ειμαι πετσί κ κόκκαλο...αλλά λίγο με νοιάζει..με νοαζει εγώ πως νιώθω...ευτυχώς ξςκινω κ πρόβες.. Διότι αραζαμε λόγω Πάσχα κ ίσως γι αυτό νιώθω βαριά..μόλις ξεκίνησω πάλι τις πρόβες θα αφιξω λογικά.είμαι χορεύτρια
    Ε τότε μην αγχώνεσαι βρε!

  10. #40
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Κατι αλλο που παρατηρησα και χτυπαει λιγο καμπανακι ειναι πως κρυβεις απο τους κοντινους σου ανθρωπους οτι κανεις διαιτα...αυτη η μυστικοπαθεια ειναι κλασικο σημαδι...λες οτι θα το ελεγχεις αλλα δεν ξερω... Παλια οταν ειχες φτασει στην ανορεξια πιστευες οτι ειχες τον ελεγχο; Πιστευες οτι μπορουσες να διακρινεις απο πιο σημειο και μετα εβλαπτες τον εαυτο σου; Αν οχι καλως...σημαινει πως εχει καποια βαση μαλλον που τα πιστευεις τωρα. Αν και τοτε τα πιστευες ομως σημαινει οτι μπορει να γυρισεις στα ιδια...Και εισαι πιο εξυπνη απο το να βρεθεις ξανα στην ιδια θεση πιστευω και ελπιζω δηλαδη. Παντως ειπες οτι θα το πεις στους ειδικους τους οποιους βλεπεις οποτε αυτο ειναι καλο :)
    Ναταλία,πιστεύεις ότι ένας διατροφολόγος θα την βοηθούσε καθόλου?

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ναταλία,πιστεύεις ότι ένας διατροφολόγος θα την βοηθούσε καθόλου?
    Πιστευω δεν ειναι τοσο θεμα διατροφολογου οσο ψυχολογου. Αλλα και ο διατροφολογος θα βοηθουσε για να νιωσει πιο ηρεμη. Ωστοσο το καλο θα ηταν να εβρισκε κανα σωστο διατροφολογο οχι εναν της τυποποιημενης διαιτας για απωλεια βαρους τυπου μισο κουλουρι θεσσαλονικης ενα σπιρτοκουτο τυρι και μαλακιες...αυτα λειτουργουν για λιγο και για συγκεκριμενο κοσμο. Αν πεσει σε κανεναν που δε ξερει τι γινεται και δουλευει καρμπον μπορει και να κανει ζημια. Ωστοσο αν ειναι καλος μπορει να της εξηγησει ολα οσα χρειαζεται να ξερει για τη διατροφη (οχι τη διαιτα),να καταρριψει μερικους διατροφικους μυθους και να τη βοηθησει να μαθει να υπολογιζει καλυτερα τι της κανει καλο και τι κακο σε αυτο τον τομεα. Βεβαια επιλογη σου ειναι ολα anxious4ever δεν εχει σημασια τι πιστευω εγω, ασχετα που τα λεω με τις καλυτερες των προθεσεων.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Άκου λοιπόν μπουχέσα.....

    Το ποσοστό λίπους αποτελεί τον αδιάψευστο μάρτυρα για το ποια κατηγορία ανήκεις. Το δύσκολο πράγμα είναι να το μετρήσεις. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι αλλά δυστυχώς λίγοι αποτελούν ακριβείς. Για παράδειγμα υπάρχουν όργανα τα οποία ονομάζονται λιπομετρητές οι οποίοι κοστίζουν γύρω στα 50 ευρώ, αλλά δυστυχώς έχουν μεγάλες αποκλίσεις από το πραγματικό ποσοστό λίπους. Υπάρχουν όμως και άλλοι μέθοδοι που είναι ακριβείς με μειονέκτημα το κόστος. Για παράδειγμα η δεξαμενή λιπομέτρησης που έχει το ΤΕΦΑΑ στη Δάφνη αλλά δεν γνωρίζω αν δέχονται πολίτες και τους μετράνε το λίπος. Υπάρχει μία μέθοδος η οποία λέγεται αέρια πληθυσμογραφία που χρησιμοποιούν οι πνευμονολόγοι και μέσω κάποιων εξισώσεων μετριέται το ποσοστό λίπους. Υπάρχει επίσης και η τσιμπίδα που παρέχει αρκετά καλό ποσοστό μέτρησης του λίπους αλλά το θέμα είναι πως είσαι άπειρη στο να τη χρησιμοποιείς και να βγάζεις ακριβή αποτελέσματα. Αν πραγματικά, πραγματικά όμως θεωρείς πως αξίζει τόσο πολύ να μάθεις σε ποια κατηγορία ανήκεις, τότε κάνε μία αέρια πληθυσμογραφία να ανακαλύψεις το ποσοστό λίπους σου. Αν ανήκεις εκεί που είσαι έχει καλώς, αν είσαι μπουχέσα όπως αποκαλείς τον εαυτό σου τότε πρέπει να σκέφτεσαι με γνώμονα την διατροφή και όχι την δίαιτα, αν είσαι σκελετός τότε πρέπει να φροντίσεις την διατροφή σου για να δώσεις στο σώμα σου αυτό που πρέπει δηλαδή μυϊκή μάζα.

    Για την ώρα αυτό που κάνεις στον εαυτό σου, είναι να τον σκοτώνεις αργά και με βασανιστικό ρυθμό, με αποτέλεσμα να χτυπάς το ένα πλατώ πίσω από το άλλο και αυτός (ο οργανισμός σου-μεταβολισμός) να αμύνεται....

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ορίστε μόλις γυρισα από πρόβα κ έπαιζαν κάτι κουλουράκια στο στούντιο.. Μου λέει μια κοπέλα πάρε κ της λέω ευχαριστώ αλλά κάνω διατροφή, δεν θέλω.κ το άκουσε ο υπεύθυνος κ λέει μπροστά σε όλους "ορίστε κάνει δίαιτα!στο τέλος θα εξαφανιστεί !θα βγει στη σκηνη κ θα φέγγει.. Μη μου πεις ότι θες να χάσεις κιλα;" κ απαντάω "όχι όχι απλά προσέχω να τρώω υγιεινα" κ μου λέει "κανόνισε μη χάσεις γτ ήδη είσαι ακτίνα".... Καταλαβατε τώρα;;;εγώ όμως δεν νιωθψ άνετα, έβλεπα παχια να κρέμονται από το κολαν του χορού...τώρα αυτό τι είναι;;;μήπως οι άλλοι δεν βλέπουν καλά;ή εγώ εχω τοα διαστρεβλωμένη εικόνα.να σημείωσε πάντως ότι τρώω τροφές με θρεπτικά συστατικά.. Κ ειδικότερα πρωτεινες..κ βιταμίνες.απλώς έχω μειώσει ποσότητες κ κάνω καλούς συνδυασμούς..ξςρω άπειρα για τις τροφές διότι μια ζωή έκανα χορό κ γυμναστική οποτε για μεγάλα διάστηματα με παρακολουθούσε διατροφολογος. Απλά πλέον μονη μου ξέρω τι πρέπει ν φάω για να διατηρήσω βάρος κ τι όχι για να χάσω..
    Δεν τρώω δλδ βλακειες..έχω δώσει βάρος σε σωστές τροφές..πχ για κολατσιό αντί να φαω ένα κρουασάν,τρωω μανιτάρι με αυγό..σωστές δλδ τροφές.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Θα σου πω κάτι το οποίο θα σου φανεί αστείο, αλλά το όλο ζήτημα είναι η κατανάλωση θερμίδων. Όταν κάποιος καταναλώνει λιγότερες θερμίδες από αυτές που χρειάζεται στο τέλος θα χάνει βάρος. Πρόσεξε όμως τι λέω, λέω πως θα χάνει βάρος που σημαίνει πως μπορείς πέρα από το λίπος να χάνεις και υγρά. Εγώ πιστεύω πως το πρόβλημα σου δεν είναι το σώμα σου αλλά περισσότερο η αντίληψη που έχεις δημιουργήσει για αυτό. Από αυτά που έχω αντιληφθεί θεωρώ πως αυτό που χρειάζεσαι περισσότερο είναι γυμναστική και μία μίνι αύξηση θερμίδων η οποία θα προκαλέσει αύξηση της μυϊκής σου μάζας. Επειδή ήδη ακολουθείς ένα υγιεινό πρόγραμμα διατροφής νομίζω πως χρειάζεται να προσθέσεις 4-5 κιλά επιπλέον για να έχεις το σώμα που θες. Δεν ξέρω αν μετράς τις θερμίδες που καταναλώνεις ημερησίως, αλλά αν τις μετράς τότε πρόσθεσε 300 θερμίδες. Αν δεν τις μετράς, μην προσθέσεις τίποτα, ξεκίνησε από σήμερα χωρίς να αλλάξεις τις διατροφικές σου συνήθειες να μετράς τις θερμίδες που καταναλώνεις και μετά από μία εβδομάδα πρόσθεσε στην διάρκεια της ημέρας 300 θερμίδες επιπλέον.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΣΚΑΤΑ! μολις ζυγιστικα κ εχω φτασει στα 64.500! λοιπον φτανει! το ρεμερον κανει κατακρατηση υγρων δεν εξηγειται!! νευριασα παρα πολυ..δεν τρωω σχεδον τιποτα κ κ η ζυγαρια ανεβαινει..
    τελος ! θα παρω τον γιατρο μου να οτυ ζητησω αλλαγη..εφοσον μου ειπε οτι εχω επιλογες ..
    νευριασα παρα πολυ! εγω τοφαλος δεν θα γινω με τα κωλοχαπα! αι σιχτιρ.
    το αλλαζω σημερα κιολας! δεν αντεχω να ζω ετσι κ να μην τρωω..τρωω σχεδον τιποτα.
    δηλαδη αν φαω κανονικα..θα φτασω τα 70..πρωτη φορα ειδα στη ζωη μου τετοιο νουμερο!
    καλα λεω εγω..οι κοιλια μου ειναι μονιμως φουσκωμενη ..εχω κανει κατακρατηση κ στανταρ φταει το φαρμακο.τελος παιρνω γιατρο τηλ.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νευρικη ανορεξια ισως...
    By Νεραιδα in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 103
    Last Post: 30-09-2014, 20:00
  2. Νευρική ανορεξία
    By Dimitra_22 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 19:42
  3. Εργασία!!! Νευρική Ανορεξία
    By greekspirit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 17:17
  4. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •