μηπως εχω νευρικη ανορεξια? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 100
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    παιδια δεν εχω φτασει ποτε στη ζωη μου 64.500!!!!!! κατι γινεται..
    το ρεμερον φταιει στανταρ..αφυο κ αυτος το ειπε..ζυγισου γιατι αν παχυνεις φταει το ρεμερον , οπτοε θα σου το αλλαξω..
    εχουμε μου ειπε πολλες επιλογες.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    καλημερα ανξιους.
    ειδα και το αλλο θεμα σου , που ο γιατρος σου , σου εκοψε αυτο το φαρμακο και σου ειπε οτι κανει κατακρατηση.
    αν οντως κανει κατακρατηση θα τα χασεις αμεσως με την διακοπη, μην αγχωνεσαι και ανησυχεις. θα ειναι νερο, οχι λιπος.
    τα κιλα που αναφερεις στην αρχη, ειναι ιδανικα για το υψος σου,ουτε πολλα ουτε λιγα. τελεια ειναι.
    αφου επιπλεον γυμναζεσαι οπως λες, δεν χρειαζεσαι τπτ αλλο απο συντηρηση.
    το να βλεπεις κατι πιο αδυνατο, πχ χερια οπως λες και κατι λιγοτερο, ειναι θεμα κατανομης βαρους, οχι κιλων, μην επηρρεαζεσαι απο αυτο ουτε για να χασεις, ουτε για να βαλεις.

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ασε κριμα..κ με ειχε βοηθησει πολυ αυτο το χαπι...
    να δουμε τωρα τι θα μου δωσει κ αν θα ειναι εξισου καλο..παντως με το ρεμερον ειχα ηρεμια.
    οχι στρες κ γενικα...αγγιξα το ζεν.κριμα που παχαινει...ναι ευχομαι να πανε ολα καλα..

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ασε κριμα..κ με ειχε βοηθησει πολυ αυτο το χαπι...
    να δουμε τωρα τι θα μου δωσει κ αν θα ειναι εξισου καλο..παντως με το ρεμερον ειχα ηρεμια.
    οχι στρες κ γενικα...αγγιξα το ζεν.κριμα που παχαινει...ναι ευχομαι να πανε ολα καλα..
    μην στεναχωριεσαι, κατι θα βρει ο γιατρος. δεν θα σε αφηνε ετσι.
    ευχομαι τα καλυτερα.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχω σκασει ρε σου λεω...με τα κιλα..
    αν θα τα χασω..πως θα τα χασω..πρεπει να παω να κοιταξω κ τον θυρεοειδη..μηπως μου το γυρισε σε κανα υποθυρεοειδισμο..μηπω χρειαστει κ κει αλλαγη φαρμακων.
    θα παω το απογευμα να κανω εξεταση..να ειμαι κ σιγουρη απο αυτο..γιατι αν ο θυρεοειδης μου εχει θεματακι..θα χρειαστω αλλαγη δοσης φαρμακου..μηπως δλδ φταιει κ αυτο..
    πφφφ θα σκασω! γι αυτο η κοιλια μου ειναι φουσκωμενη τοσο καιρο κ τρωω σαν πουλι...πφφ

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αφου σου ειπε ο ντοκ για κατακρατηση. κανε αυτο που λεει με το φαρμακο και πινε ΠΟΛΥ νερο με περιορισμενο αλατι για ενα διαστημα και θα ξεπρηστεις. μην στεναχωριεσαι.

  7. #52
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Σκέφτηκες να κανεις εξετάσεις για θυρεοειδή;

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    σωστο remedy!
    δεν το σκεφτηκα να μη τρωω αλατι για λιγο καιρο για να ξεπρηστω...σωστη!
    θα το κανω κ αυτο.ρε τι τραβαμε ρε παιδια..
    θα κανω σημερα εξεταση θυρεοειδη..το απογευμα θα παω να μετρησω το tsh μου..μιας κ εχω υπερθυρεοειδιμο..κ παιρνω φαρμακα.πριν 4 μηνες ημουν οκ με την εξεταση του θυρ.θα κοιταξω λοιπον μηπως αλλαξ κ απο κει κατι.
    οποτε αυριο θα εχω το αποτελεσμα.

  9. #54
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Κλαημέρα σε όλους!Ξέρω ότι θα εχετ εξανακουσει χιλιαδςε φορες και από αλλα μελη την ιδια ερωτηση αλλα πραγματικα ειναιφορες που ουτε εγω η διδια δεν μπορω να καταλαβω.Ειμαι 21 χρονωνμε υψος 1.72 και 46 κιλα.Δεν εχω ορεξη να φαω και ακομα και οταν εχω λιγο παντα υποσυνείδητα σκέφτομαι το θεμα του βαρους.εχασα ξαφνιακ πολλα κιλα και ενω πριν ημουν περιπου 70 τωρα πηγα στα 45 και νομιζω ότι εφτασα στο άλλο ακρο.Θα ηθελα καποις που εχει περασει κατι αναλογο να μου πει μια γνωμη γιατι εδώ και3 χρονια σε αυτή την κατασταση δεν ξερω τι πρεπει να κανω πια.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Pinelopipik View Post
    Κλαημέρα σε όλους!Ξέρω ότι θα εχετ εξανακουσει χιλιαδςε φορες και από αλλα μελη την ιδια ερωτηση αλλα πραγματικα ειναιφορες που ουτε εγω η διδια δεν μπορω να καταλαβω.Ειμαι 21 χρονωνμε υψος 1.72 και 46 κιλα.Δεν εχω ορεξη να φαω και ακομα και οταν εχω λιγο παντα υποσυνείδητα σκέφτομαι το θεμα του βαρους.εχασα ξαφνιακ πολλα κιλα και ενω πριν ημουν περιπου 70 τωρα πηγα στα 45 και νομιζω ότι εφτασα στο άλλο ακρο.Θα ηθελα καποις που εχει περασει κατι αναλογο να μου πει μια γνωμη γιατι εδώ και3 χρονια σε αυτή την κατασταση δεν ξερω τι πρεπει να κανω πια.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων!
    Τα κιλά σου ειναι παρα πολυ λίγα για το ύψος σου. Λες οτι έχασες αρκετα κιλά. Πως τα εχασες; Είχες κάποιο ιατρικό πρόβλημα; Έκανες διαιτα;

  11. #56
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Όχι δεν εκανα διαιτα γιατι παντα μου αρεσε το φαγητο κα θεωρουσα ότι ημουν σχετικα φυσιολογικη πριν.Ξεκινησε από ψυχολογικο παραγοντα στρεσ,στεναχωρια και μετα συνηθισα να μη τρωω και αρχισα να χανω ακομα πρισσοτερα κιλα.Για τη ακριβεια είμαι 46 κιλα όχι 45 αλλα το πρόβλημα είναι ότι τωρα μονο γιαουρτι ή σουπες και λιγο τυρι και ειναι φορεςς που εν ωκαταλαβαινω το προβλημα και λεω πρεπει να φαω περισσοτερο φοβάμαι ότι αν φαω φυσιολογικα θα παρω κιλα.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε τι φοβασαι?μα πρεπει να παρεις κιλα! αλλιως θα γινεις σαν την Νανα Καραγιαννη..αυτο θελεις για τον εαυτο σου??

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Αφού το αναγνωρίζεις κι εσύ ότι πρέπει να βάλεις κιλά έχεις κάνει το πρώτο και σημαντικότερο βήμα. Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να μπεις από μόνη σου σε ένα πρόγραμμα διατροφής (δηλαδή να τρως με το ρολόι), 10:00 τοστ, 12:00 μπάρα δημητριακών, 2:00 μεσημεριανό, 4:00 φρούτα, 6:00 γιαούρτι, 8:00 βραδυνό. Το να τρως σε τακτά χρονικά διαστήματα έστω και με το ζόρι για αρχή είναι ο τρόπος να ξανακάνεις τον οργανισμό σου να φάει. Αν πιστεύεις ότι δεν μπορείς να το καταφέρεις μόνη σου, το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς σε έναν διατροφολόγο που θα σου αυξάνει τις ποσότητες σταδιακά ώστε να μην βρεθείς και στο άλλο άκρο. Μπορεί αυτό που σε κρατάει να είναι ότι δεν θέλεις να ξεπεράσεις τα επιθυμητά σου κιλά που είναι κατανοητό και ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό. Αλλά κάνε μια προσπάθεια γιατί τα κιλά κάτω από το φυσιολογικό είναι εξίσου καταστρεπτικά για την υγεία μας όπως και το υπερβολικό βάρος.

  14. #59
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ε τι φοβασαι?μα πρεπει να παρεις κιλα! αλλιως θα γινεις σαν την Νανα Καραγιαννη..αυτο θελεις για τον εαυτο σου??

    Το ξερω αλλα είναι κατι που με μπερδευει.θελω να φαω αλλα ταυτοχρον σκεφομαιι ότι αν φαω κανονικα θα παχυνω.και ενώ καταλαβαινω ότι είμαι αδυνατη δεν μπορω να καταλαβω ότι είμαι παρα πολύ αδυνατη οπως μου λενε ολοι.Λεω οκ είμαι αδυνατη αλλα στο φυσιολογικο ενώ προεξεχουν κοκαλα στα χερια μπροστα στο λαιμο και ολοι μου λενε ότι παραείμαι αδυνατη .

  15. #60
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Αφού το αναγνωρίζεις κι εσύ ότι πρέπει να βάλεις κιλά έχεις κάνει το πρώτο και σημαντικότερο βήμα. Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να μπεις από μόνη σου σε ένα πρόγραμμα διατροφής (δηλαδή να τρως με το ρολόι), 10:00 τοστ, 12:00 μπάρα δημητριακών, 2:00 μεσημεριανό, 4:00 φρούτα, 6:00 γιαούρτι, 8:00 βραδυνό. Το να τρως σε τακτά χρονικά διαστήματα έστω και με το ζόρι για αρχή είναι ο τρόπος να ξανακάνεις τον οργανισμό σου να φάει. Αν πιστεύεις ότι δεν μπορείς να το καταφέρεις μόνη σου, το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς σε έναν διατροφολόγο που θα σου αυξάνει τις ποσότητες σταδιακά ώστε να μην βρεθείς και στο άλλο άκρο. Μπορεί αυτό που σε κρατάει να είναι ότι δεν θέλεις να ξεπεράσεις τα επιθυμητά σου κιλά που είναι κατανοητό και ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτό. Αλλά κάνε μια προσπάθεια γιατί τα κιλά κάτω από το φυσιολογικό είναι εξίσου καταστρεπτικά για την υγεία μας όπως και το υπερβολικό βάρος.
    mellisα σε ευχαριστω για την βοηθεια σου!το πρόβλημα είναι ότι ενώ τα λεω είμαι καλη στα λογια αλλα όχι στην πραξη .μολις βλεπω τη ζυγαρια να αναεβαινε 2-3 κιλα κι ν αφτανει στα 48-49 πανικοβαλομαι και αρχιζω πλι να τρωω ακομα πιο λιγο και πραγματα υποθερμιδικα πχ γιαουρτι 0 ή 2% μονο με λιγο φρυγανιά ή σουπες για να χασω τα ''περιττα'' κιλα.Γενικα το πρόβλημα είναι ότι οκ καταλαβαινω ότι είμαι αδυνατ αλλα όχι τοσο οσο είμαι στην πραγματικοτητα και το θεμα με το φαγητο ξεκινησε εδώ και 3 χρονια εχω αρχισει να πιστευω ότι τους τελευταίους μηνες μαλλον βαδιζω προς τηννευρικη ναορεξια.ειχες και εσυ αναλογο πρόβλημα?πως το αντιμετωπισες?

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Νευρικη ανορεξια ισως...
    By Νεραιδα in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 103
    Last Post: 30-09-2014, 20:00
  2. Νευρική ανορεξία
    By Dimitra_22 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 19:42
  3. Εργασία!!! Νευρική Ανορεξία
    By greekspirit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 17:17
  4. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 16:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •