μηπως εχω νευρικη ανορεξια? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 100
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Νευρική ανορεξία δεν είχα ποτέ αλλά έχω μια πάρα πολύ κακή σχέση με το φαγητό. Ή που θα το σιχαίνομαι και θα τρώω λιγότερο από το φυσιολογικό προκειμένου όπως εσύ να μην παχύνω, ή που θα τρώω πάρα πολύ τα πάντα μέχρι να σκάσω. Γενικά δεν έχω μια υγιή σχέση με το φαγητό αλλά παλεύω να την αποκτήσω. Τώρα θέλω να απευθυνθώ σε μια διατροφολόγο ώστε να μάθω να τρέφομαι σωστά κι ας έχω φυσιολογικό βάρος. Γενικά έχω πολύ διαστρεβλωμένη άποψη της εικόνας μου. Τύπου όταν ήμουν 10 κιλά πάνω από το ιδανικό μου βάρος, αισθανόμουν πιο αδύνατη απ'ότι είμαι τώρα που έχω το ιδανικό βάρος και μου το λένε όλοι. Καμία επαφή με την πραγματικότητα. Γενικά θεωρώ ότι όταν φτάνουμε σε τέτοια επίπεδα καλό είναι να ζητάμε τη βοήθεια ενός ειδικού γι'αυτό σου είπα καλύτερα να απευθυνθείς σε έναν διατροφολόγο. Και μόνο που θα ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σου σε αυτή την προσπάθεια θα είναι πολύ σημαντικό. Θα σε βοηθήσει να παρεις κιλά αλλά όχι να ξεπεράσεις το ιδανικό για σένα βάρος άρα δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι και να ανησυχεις. :)
    Αυτό με τα συχνά γεύματα είναι κάτι που το λένε όλοι οι ειδικοί και βοηθάει στο να διατηρείς τα κιλά σου σε φυσιολογικά επίπεδα ούτε λίγα, ούτε πολλά, ή να επανέλθεις στα φυσιολογικά.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Pinelopipik View Post
    Το ξερω αλλα είναι κατι που με μπερδευει.θελω να φαω αλλα ταυτοχρον σκεφομαιι ότι αν φαω κανονικα θα παχυνω.και ενώ καταλαβαινω ότι είμαι αδυνατη δεν μπορω να καταλαβω ότι είμαι παρα πολύ αδυνατη οπως μου λενε ολοι.Λεω οκ είμαι αδυνατη αλλα στο φυσιολογικο ενώ προεξεχουν κοκαλα στα χερια μπροστα στο λαιμο και ολοι μου λενε ότι παραείμαι αδυνατη .
    τοτε χρειαζεσαι βοηθεια απο ειδικο...

  3. #63
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    anxious Και Melissa σας ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες σας!δεν ξερω αν θα τα καταφερω ειαμι ηδη 3 χρονια σε αυτη την κατασταση.ακουσα σε μια εκπομπή για το αιγηνιτειο ότι εχει πολύ καλο τμημα νευρικης ανορεξίας αλλα δεν θελω να παω σε ψυχιατρο όπως λενε.δεν γινεται συζητηση με ψυχολογο ?πρεπει απαραίτητα να γινει χορηγηση φαρμακων?σε τι θα βοηθησουν αν πρωτα εμεις δεν αντιληφθούμε το πρόβλημα?

  4. #64
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Παρότι λες φοβάσαι μην παχύνεις, δεν μπορείς να πιεστείς να φας ? αφού η λογική σου το αντιλαμβάνεται ότι είσαι αδύνατη... η δεν γίνεται?

  5. #65
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Παρότι λες φοβάσαι μην παχύνεις, δεν μπορείς να πιεστείς να φας ? αφού η λογική σου το αντιλαμβάνεται ότι είσαι αδύνατη... η δεν γίνεται?
    όχι δεν μου ερχεται να φαω και ουτε βλεπω να εχω και πολλη θεληση να πιεστω.αυτό μου φαινεται και παραλογο.σημερα ειδα ότι εχασα 1 κιλο και χαρηκα.μετα ειπα να φαω λιγο αφου εχω περιθωριο και μετα το μετανιωσα και κατεφυγα όπως παντα στην σουπα

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    μάλλον η νευρική ανορεξία απαιτεί και ειδικό....αλλά εσύ ας πούμε δεν έχεις αντιληφθεί το πρόβλημα? Δηλαδή δεν αντιλαμβάνεσαι ότι το κομμάτι που χαίρεται να χάνει κιλά και δεν θέλει να φάει είναι το παράλογο κομμάτι? υπερισχύει ας πούμε , και άρα δεν τρως όπως θα έπρεπε ?

  7. #67
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    ναι αυτό το αντιλαμβάνομαι και μου κανει εντυπωση ότι συνυπαρχουν και τα δυο ''κομματια''.από τη μια ν αφοβαμαι στην σκεψη ότι θα παχυνω και αποτη άλλη να αντιλαβανομαι ότι υπαρχει πρόβλημα αλλα παντα να νικαει ο φοβος να παχυνω. εχει κανει καμια/κανεις σας συνεδριες με ειδικο γα ανορεξια?εχει καποια γνωμη να μας πει?

  8. #68
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Καλημέρα σε όλους.Σκεφτομαι σοβαρά να απευθυνθώ σε κάποιο ειδικό για το ζήτημα της ανορεξίς αλλα θα ήθελα πρώτα να μου λύσετε μια απορία.Σε τι αποακοπούν τα φαρμακα από τον ψυχίατρο στην νευρική ανορεξία?αφου δεν πρόκειται να σου ανοίξουν την όρεξη για φαγητό ή να σεκάνουν να δες το φαγητό ως κάτι φυσιολογίκο ένω στηντελική μπορει να πείς και ψέματα ότι θα τα πάρει και τελικά να μην τα πιεις καθόλου?

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλημερα..οταν πας σε εναν γιατρο για μια θεραπεια..ειναι απαραδεκτο να λες ψεμματα κ να μην παιρνεις το φαρμακο που θα σου δωσει..σημαινει οτι δεν παει καλα το θεμα κ χρειαζεσαι ακομα περισσοτερη βοηθεια.
    οπως κ να εχει, να πας στον γιατρο κ να εισαι σοβαρη με την θεραπεια που θα σου δωσει γιατι μονο ετσι θα σωθεις.
    το οτι δεν τρως κ χανεις κιλα σημαινει οτι δεν ειναι καλα τα πραγματα.ειναι κατι τρομερα σοβαρο!
    τα οργανα σου θα αρχισουν να αλλοιωνονται κ η ζωη σου θα μπει σε κινδυνο.
    μη το παιρνεις ελαφρια αυτο που εχεις..ειναι τρομερα σοβαρο..! μην το αφησεις με τιποτα !
    πολλα κοριτσια πεθαινουν απο αυτο το πραμα κ δεν ειναι απλο.
    κανε το βημα κ πηγαινε στο γιατρο κ μιλα μαζι του. απλα μη το αφησεις!!

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Ψυχογενής Ανορεξία (anorexia nervosa) = Διαταραχές στην πρόσληψη τροφής

    Τα διαγνωστικά κριτήρια της ψυχογενούς ανορεξίας είναι τα εξής:

    1.Άρνηση του ατόμου να διατηρήσει του βάρους του σώματος άνω από ένα ελάχιστο φυσιολογικο βάρος για την ηλικία και του ύψος του, π.χ. απώλεια βάρους που οδηγεί στη διατήρηση βάρους του σώματος 15% κάτω από το φυσιλοκογικο.Έντονος φόβος του ατόμου μήπως πάρει βάρος ή γίνει παχύ, ακόμα κι όταν το βάρος του είναι κάτω από το κανονικό.

    2.Διαταραχή στον τρόπο που κανείς βιώνει το βάρος, το μέγεθος ή το σχήμα του σώματός του, π.χ. το άτομο ισχυρίζεται ότι νιώθει παχύ, ακόμη κι όταν είναι ελειποβαρες. Πιστεύει ότι μια περιοχή του σώματος του είναι "πολύ παχιά", ακόμη κι όταν το βάρος του είναι κάτω από το κανονικό.

    3.Σε γυναίκες, απουσία τουλάχιστον τριών διαδοχικών εμμηνορυσιών, ενώ κανονικά αναμένονταν να συμβούν .

    Τα εχεις εσυ ολα αυτα τα συμπτωματα? Οι βουλιμικες κρισεις που κανεις και ισως και να δημιουργεις εμμετους ειναι μια διαταραχη της προσληψης τροφης και η αιτια του ειναι το αγχος! μην ανησυχεις θα περασει μονο του οταν ηρεμησεις..

    Αν θελεις να κανουμε εναν ελεγχο στο σωματικο σου βαρος, πες μου:
    Τι ηλικια εχεις
    Αν εισαι γυναικα η' ανδρας
    Τι υψος εχεις
    Τι βαρος εχεις σημερα
    Αν εργαζεσαι, με τι ακριβως εργαζεσαι
    Αν ασκησε ,ποσες φορες την εβδομαδα και απο ποση ωρα
    Περιμετρος καρπου (του χεριου)
    Περιμετρος μεσης (παρε μια μεζουρα και μετρα)
    Προβληματα υγειας
    Διατροφικες συνηθειες (τι σου αρεσει να τρως και τι οχι)
    Χομπυ
    Δραστηριοτητες
    Φαρμακευτικη αγωγη

    Αν εχεις ορεξη και διαθεση να το δουμε πιο αναλυτικα το θεμα σου, (αν θελεις μου απαντας)
    [I]Love...[/I]

  11. #71
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    Ψυχογενής Ανορεξία (anorexia nervosa) = Διαταραχές στην πρόσληψη τροφής

    Τα διαγνωστικά κριτήρια της ψυχογενούς ανορεξίας είναι τα εξής:

    1.Άρνηση του ατόμου να διατηρήσει του βάρους του σώματος άνω από ένα ελάχιστο φυσιολογικο βάρος για την ηλικία και του ύψος του, π.χ. απώλεια βάρους που οδηγεί στη διατήρηση βάρους του σώματος 15% κάτω από το φυσιλοκογικο.Έντονος φόβος του ατόμου μήπως πάρει βάρος ή γίνει παχύ, ακόμα κι όταν το βάρος του είναι κάτω από το κανονικό.

    2.Διαταραχή στον τρόπο που κανείς βιώνει το βάρος, το μέγεθος ή το σχήμα του σώματός του, π.χ. το άτομο ισχυρίζεται ότι νιώθει παχύ, ακόμη κι όταν είναι ελειποβαρες. Πιστεύει ότι μια περιοχή του σώματος του είναι "πολύ παχιά", ακόμη κι όταν το βάρος του είναι κάτω από το κανονικό.

    3.Σε γυναίκες, απουσία τουλάχιστον τριών διαδοχικών εμμηνορυσιών, ενώ κανονικά αναμένονταν να συμβούν .

    Τα εχεις εσυ ολα αυτα τα συμπτωματα? Οι βουλιμικες κρισεις που κανεις και ισως και να δημιουργεις εμμετους ειναι μια διαταραχη της προσληψης τροφης και η αιτια του ειναι το αγχος! μην ανησυχεις θα περασει μονο του οταν ηρεμησεις..

    Αν θελεις να κανουμε εναν ελεγχο στο σωματικο σου βαρος, πες μου:
    Τι ηλικια εχεις
    Αν εισαι γυναικα η' ανδρας
    Τι υψος εχεις
    Τι βαρος εχεις σημερα
    Αν εργαζεσαι, με τι ακριβως εργαζεσαι
    Αν ασκησε ,ποσες φορες την εβδομαδα και απο ποση ωρα
    Περιμετρος καρπου (του χεριου)
    Περιμετρος μεσης (παρε μια μεζουρα και μετρα)
    Προβληματα υγειας
    Διατροφικες συνηθειες (τι σου αρεσει να τρως και τι οχι)
    Χομπυ
    Δραστηριοτητες
    Φαρμακευτικη αγωγη

    Αν εχεις ορεξη και διαθεση να το δουμε πιο αναλυτικα το θεμα σου, (αν θελεις μου απαντας)

    Kαλησπέρα,πρωτα από οα σ εευχαριστω για το ενδιαφερον!Λοιπον είμαι γυναικα, 21 χρονων. νομιζα υψος 1.72 αλλα τελικα είμαι 1.70.Τωρα είμαι 45-46 κιλα.Περίμετρος μεσης 59 και περιφερειας 85 .Περιμεντρος καρπου 15εκ.Τρωω μονο σουπα,φρυγανιες μελι και γιαουρτι.Αραια και που μπορει να δοκιμασω μια πατατα από το φαγητο ή λιγο τυρι αλλα μεχρι εκει και αυτό αν το κανω μια δυο φορες την εβδομαδα.Σιγυρα όμως δεν τρωω ζυμαρκα,ψωμι,ρυζι ,κρεατα και τα λοιπα.Απεκτησα πρόβλημα με το στομαχι μου και τα νεφρα μου και εχω συχνα ζαλαδες και αισθημα αδυναμίας.Εχω 3 μηνες να αδιαθετήσω .Δεν εχω βουλιμικες κρισεις.Μπορει καποια στιγμη αντιλαμβανομενη το ποσο αδυνατη ειναι να παω να φαω όπως σας ειπα λιγο πιο σωστα αλλα μετα απο λιγο το μετανιώνω και ειτε φτυνω τοφαγητο ειτε αν εχω καταπιει εστω και 1-2 μπουκιες παρολο που ξερω ότι είναι πολύ μικρη οσοστητα τροφης την αλλη μερα τρωω ακομα λιγοτερο.Ειμαι φοιτητρια και εργαζομαι ταυτόχρονα.Δεν ασκούμαι παρα μονο το περπατημα που κανουμε καθημερινα

  12. #72
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    εχεις δικιο απλα δεν καταλαβαινω τα φαρμακα σε τι βοηθουν.εννοω σου ανοιγουν τη νορεξη ή σε βοηθουν να δεις τοπροβλημα?όπως και αν χει σεευχαριστω για την βοηθεια.οι συμβουλες σας είναι πολύ σημαντικες!

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Pinelopipik View Post
    εχεις δικιο απλα δεν καταλαβαινω τα φαρμακα σε τι βοηθουν.εννοω σου ανοιγουν τη νορεξη ή σε βοηθουν να δεις τοπροβλημα?όπως και αν χει σεευχαριστω για την βοηθεια.οι συμβουλες σας είναι πολύ σημαντικες!

    Ολα τα ψυχοφαρμακα μας ΄΄μπλοκαρουν΄΄ τον μεταβολισμο και δημιουργουν κατακρατησεις υγρων(το λεγομενο μεσοκυτταριο υγρο) αυτο φευγει μετα απο 1-2 ημερες.Σημαντικο ειναι πολυ δεν εχεις αδιαθετησει για 3 μηνες , φταινε τα φαρμακα ,μολις τα ελαττωσεις η΄' τα σταματησεις θα σου ερθει η περιοδος σου κανονικα, αυτο συμβαινει γιατι με τα φαρμακα ανειβαινει η προλακτινη ''υπευθυνη'' για τον κυκλο μας...
    [I]Love...[/I]

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Pinelopipik View Post
    Kαλησπέρα,πρωτα από οα σ εευχαριστω για το ενδιαφερον!Λοιπον είμαι γυναικα, 21 χρονων. νομιζα υψος 1.72 αλλα τελικα είμαι 1.70.Τωρα είμαι 45-46 κιλα.Περίμετρος μεσης 59 και περιφερειας 85 .Περιμεντρος καρπου 15εκ.Τρωω μονο σουπα,φρυγανιες μελι και γιαουρτι.Αραια και που μπορει να δοκιμασω μια πατατα από το φαγητο ή λιγο τυρι αλλα μεχρι εκει και αυτό αν το κανω μια δυο φορες την εβδομαδα.Σιγυρα όμως δεν τρωω ζυμαρκα,ψωμι,ρυζι ,κρεατα και τα λοιπα.Απεκτησα πρόβλημα με το στομαχι μου και τα νεφρα μου και εχω συχνα ζαλαδες και αισθημα αδυναμίας.Εχω 3 μηνες να αδιαθετήσω .Δεν εχω βουλιμικες κρισεις.Μπορει καποια στιγμη αντιλαμβανομενη το ποσο αδυνατη ειναι να παω να φαω όπως σας ειπα λιγο πιο σωστα αλλα μετα απο λιγο το μετανιώνω και ειτε φτυνω τοφαγητο ειτε αν εχω καταπιει εστω και 1-2 μπουκιες παρολο που ξερω ότι είναι πολύ μικρη οσοστητα τροφης την αλλη μερα τρωω ακομα λιγοτερο.Ειμαι φοιτητρια και εργαζομαι ταυτόχρονα.Δεν ασκούμαι παρα μονο το περπατημα που κανουμε καθημερινα

    Καλη μου θα τα επεξεργαστω σε λιγο χρονο , το απογευμα εαν προλαβω αλλιως αυριο το πρωι πρωι και θα σου εχω ολες τις απαντησεις και το ιστορικο του πραγματικου σου βαρους , χρειαζομαι μαθηματικες πραξεις για να το κανω αυτο , οποτε θα μου παρει λιγο χρονο

    Πες που αν αυτη την στιγμη παιρνεις ψυχοφαρμακα, ποσες φορες την ημερα , και τι ειδους ψυχοφαρμακα παιρνεις...

    Με αγαπη Αλεξανδρα
    [I]Love...[/I]

  15. #75
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    39
    Αλεξανδρα σε ευχαριστω πολύ και παλι!!Όχι δε πινω κανεν αφαρμακο,δεν εχω επισκεφτεί ακομα καποιον ειδικο.Γυρισα πριν λιγο από την σχολη μου και ενώ πριν φυγω ειχα φαει ένα γιαουρτι ,ειπα να πιεστω μονη μου να φαω τωρα που γυρισα κατι,.εφαγα ορθια 6-7 κουταλιες μεγαλες σουπα .αλλα μεχρι εκει και τωρα ξερω ότι θα φαω κατι αυριο παλι.



    Quote Originally Posted by willowfairy View Post
    Καλη μου θα τα επεξεργαστω σε λιγο χρονο , το απογευμα εαν προλαβω αλλιως αυριο το πρωι πρωι και θα σου εχω ολες τις απαντησεις και το ιστορικο του πραγματικου σου βαρους , χρειαζομαι μαθηματικες πραξεις για να το κανω αυτο , οποτε θα μου παρει λιγο χρονο

    Πες που αν αυτη την στιγμη παιρνεις ψυχοφαρμακα, ποσες φορες την ημερα , και τι ειδους ψυχοφαρμακα παιρνεις...

    Με αγαπη Αλεξανδρα

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Νευρικη ανορεξια ισως...
    By Νεραιδα in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 103
    Last Post: 30-09-2014, 19:00
  2. Νευρική ανορεξία
    By Dimitra_22 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 8
    Last Post: 08-09-2014, 18:42
  3. Εργασία!!! Νευρική Ανορεξία
    By greekspirit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2013, 16:17
  4. ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ??
    By nikigirl18 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 16-01-2006, 15:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •